Zdraví

Snídá a svačí vaše dítě?


Třetina českých školáků nesnídá
a do devíti hodin dopoledne nic nesní ani nevypije. Navíc všechny děti ani nesvačí - většina sice ano, ale pouze někdy si tohle dopolední jídlo dopřeje 18 procent školáků, a celých pět procent nesvačí nikdy. Důležité je i to, co dítě svačí  - dietologové zrovna nejásají nad tím, že zatímco nějakou sladkost má k jídlu polovina dětí, zeleninu lze najít ani ne v deseti procentech svačin. Lepší to není ani s pitím -  sycené nápoje kolového typu pije 40 procent školáků, celozrnné pečivo nebo chléb mají ke svačině pouhá tři procenta dětí.

Tyto výsledky vyplynuly z celorepublikového výzkumu společnosti Unilever, který proběhl v září a říjnu 2005 na čtrnácti náhodně vybraných základních školách mezi více než 650 dětmi druhých a šestých tříd. „Strava a zdravotní stav jedince spolu úzce souvisejí,“ říká přitom lékařka Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice. 

Poruchy růstu, oslabení imunitního systému, zvýšená nemocnost či alergie, chronický únavový syndrom, obezita nebo mentální anorexie – to vše s sebou může jednotvárná a nevyvážená strava přinést,“ varuje lékařka Moravcová. Dramaticky roste počet dětí s nadváhou či obezitou. „Obézní děti jsou do značné míry vyřazeny z kolektivu vrstevníků, mívají nízké sebevědomí, trpí poruchami motivace a své trápení léčí útěkem k lednici či počítači. Začarovaný kruh se uzavírá,“ dodala Moravcová.

Sladkosti, které každý den konzumuje 15 procent dětí 6. tříd, jsou nejen nezdravé, ale navíc přispívají k nadváze a obezitě. Češi se již několik let drží v první pětici nejtlustších národů Evropy. Nadváhu má přes 60 procent mužů a přes 50 procent žen. Statistika u dětí nepůsobí o mnoho radostněji. V roce 1994 registrovali praktičtí lékaři ve svých ordinacích téměř čtyři procenta obézních dětí, dnes je to dokonce šest procent a dalších devět procent dětí má nadváhu. Tělesná konstrukce je ovlivňována genetickými dispozicemi, velkou roli však hrají i stravovací zvyklosti a pohybová aktivita.

Opačný extrém – mentální anorexie, tj. odmítání jídla a chorobný strach z tloušťky – je dnes diagnostikovaná už i u předškolních dětí. Dle šetření se 16 procent děvčat 6. tříd zajímá o zásady zdravé životosprávy, protože chtějí zhubnout. Avšak neuvážené diety s nízkým obsahem tuků, zejména rostlinných, mohou vést k problémům spojeným s nedostatkem vitaminů A, D a E rozpustných v tucích. Zejména u vitaminu E se nedostatky projeví až s odstupem let a mohou vyústit například v poruchy reprodukční funkce. V dětském věku se tvoří stravovací návyky na celý život a největším příkladem k následování jsou rodiče.

Děti by rozhodně měly snídat, nastartuje se tak jejich den a doplní se úbytek tekutin po noční pauze. Absence snídaně může navíc způsobovat bolesti hlavy, únavu a hlavně nesoustředění. Ke zbytečně zhoršeným školním výsledkům pak už není daleko.

Omezit by se však měl podle doporučení odborníků u dětí i dospělých příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků, např. tučná masa, uzeniny, máslo, sádlo, tavené sýry, konzervované potraviny. Obsahují mnoho zdraví neprospívajících nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Naopak rostlinné tuky mají příznivější složení esenciálních mastných kyselin, které si tělo neumí samo vytvořit a musíme mu je tedy dodávat stravou. Svým složením napomáhají zdravější a vyváženější stravě a u dětí zajišťují zdravý vývoj organizmu.

   
06.12.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] závislá na čokoládě [*]

  Můj je nucen ráno snídat, protože ve školce mu nechutná nic, tak aspoň ráno jíst musí.Ve článku se píše že ne máslo, sádlo,sýr..ale každý den floru nebo něco podobného taky není nic moc.

  superkarma: 0 07.12.2005, 09:57:31
 2. [13] polednice [*]

  Já si neumím představit,že by byly moje děti bez snídaně nebo svačinky.Ráno je vždy kakao,lupínky,piškoty nebo něco doma upečeného.K svačině si nosí chleba,sýr,salám nebo jogurt a pod.Pokud v sobotu nebo neděli vyspávám,dělají si snídani samy.Prostě to patří ke vstávání.Dětem je 10 a 5 let.Ale je fakt,že nejstarší(16 let) od té doby,co do školy dojíždí snídá až ve vlaku.Ráno vstává samozřejmně až na poslední chvíly.A v So a NE nesnídá,budí se na oběd

  superkarma: 0 06.12.2005, 21:44:12
 3. avatar
  [12] Danuna [*]

  U nas rano snida akorat manzel a kluci nez jdou do skoly tak nesnidaji.Ji az ve skole o prestavce.Ja snidam az tak v 10-11hodn protoze driv do sebe nic nedostanu.Je fakt,ze maji svaciny a starsi je vubec neji a pak ma v tasce 10plesnivych svacin,ktere uz pochoduji a malokdy neco sni a mladsi nosi pulku svaciny domu domu.

  superkarma: 0 06.12.2005, 13:52:42
 4. avatar
  [11] Kuře [*]

  Hmmm, kdyby se u nás nemuselo vstávat tak brzo, resp. kdyby se do práce a školy mohlo chodit na později, asi by snídalo víc lidí. Ale vpravit do mláděte bohatou snídani, když je budeno v 5:30 . Tudíž, když jsem chodila do práce, tak dostala ještě v postýlce flašku kakaa a pak už šupajdila do školky. Jíst nechtěla a já se jí nedivila. Ona potřebuje tak hodinu na probuzení žaludku, dřív prostě nedokáže jíst.
  Ale ve školce mi pak úča nabídla, že když si donese snídani s sebou, tak jí to dají sníst. Takže si pak nosila chleba (čaj jí daly školkovej, mají ho tam celý den) a snídala v 7:00 ve školce. A dělá to tak víc maminek. Díky za naše učitelky, že jsou tak ochotné .

  superkarma: 0 06.12.2005, 13:09:30
 5. [10] Rikina [*]

  Tak mí synci nesnídali, jenom dokud byli malí, a tudíž jsem nad nimi ráno stála, než se vypraví, vypili čaj. Později, když už chodili do školy sami, se ráno nezdržovali takovými hloupostmi jako vaření čaje... Svačiny jsem jim přestala dávat, když jsem zjistila, že je nosí x dnů v tašce a pak to stejně vyhodí Takže pokud si sami koupili sušenku, měli sušenku, jinak nic. Krkavčí matka jsem, no, chudinky děti

  superkarma: 0 06.12.2005, 12:18:05
 6. avatar
  [8] Juana [*]

  Náš mladej teda přes týden nesnídá, absolutně nestíhá a navíc je po mně, já taky po probuzení nic nemůžu. Tak se do něj snažím aspoň dostat čaj, ale to vypije tak decku a víc ani náhodou. Dávám mu ale vydatnější svačiny - různé druhy obloženého pečiva s různými pomazánkovými másly a na to různě občas šunku, kvalitní salám nebo různé sýry a pokaždé nějakou zeleninu a ještě k tomu dostává jablko. Předpokládám, že část jídla sní ihned po příchodu do školy. Jenže nutit ho nemůžu, když můj organismus taky potřebuje po probuzení pauzu na to, aby mohl žaludek fungovat. Asi to bude opravdu souviset s krevními skupinami, syn má po mě A a holka po tatínkovi 0 a oni oba se můžou nacpat hned po probuzení.

  superkarma: 0 06.12.2005, 11:58:49
 7. avatar
  [7] werka [*]

  Náš mladej měl dneska k snídani housku s nutelou (jinak ještě střídáme jogurt s banánem, housku s džemem, a cereální kuličky s mlékem, něco jiného velmi zřídka), k svačině housku s rostl. máslem a šunkou , dvě cherry rajčátka, mandarinku a sýr minibabel.
  Na výběru pečiva je vidět, že včera nakupoval , který má slabost pro kaiser žemle a nemusí celozrnné pečivo

  superkarma: 0 06.12.2005, 11:39:16
 8. avatar
  [6] Helik [*]

  My každý den ráno se snídaní bojujeme.Ať udělám ke snídani cokoliv tak ječí že jí to nechutná,i kdyby se týden předtím tím cpala jak pominutá.Nakonec do ní aspoň trochu něčeho vnutím,ale řeknu vám že mě ten raní boj už nebaví.

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:35:21
 9. [5] Hanule [*]

  Dcera (12 let) snídá kakao nebo čaj, chleba s nutellou nebo medem. Svačina vesměs jogurty, pudink (domácí) nebo ovocné přesnídávky. Když dostane chleba s čímkoliv nosí zpět s 2x , 3x kousne. Je dost hubená resp. štíhlá a co je zvláštní miluje sladkosti (zejména večer).

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:15:21
 10. avatar
  [4] Žábina [*]

  gavi: cereálie s mlékem snídají moje děti o víkendu

  superkarma: 0 06.12.2005, 09:55:22
 11. avatar
  [3] Žábina [*]

  ke snídani je u nás tatranka nebo fidorka vím že to není ideální ale níc jiného do nich v 6.30 nedostanu
  na svačině si dávám záležet, buď pečivo s pomazánkou a k tomu zelenina nebo něco sladkého a k tomu ovoce

  dnes má např.starší syn housku s dudáckou a rajče a menší bobíka a mandarinku

  superkarma: 0 06.12.2005, 09:54:26
 12. avatar
  [2] gavi [*]

  Naše děti pravidelně snídají cereálie s mlékem nebo jogurtem a svačinku mají ve škole a ve školce a podle toho co si kontroluji, mají pomazánky , sýry nebo nějaký ten koláč

  superkarma: 0 06.12.2005, 09:50:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme