Zdraví

Snažíte se o potomka? Pozor na překážku jménem cholesterol!

Že nadměrné množství cholesterolu může za spoustu zdravotních patálií, to už je všeobecně známý fakt. Ale jeho nepříznivý dopad i na snahy otěhotnět, to může být pro leckoho novinkou.

Ve Spojených státech amerických byl nedávno proveden výzkum, jehož výsledky poskytly velmi zajímavé údaje o vlivu hladiny cholesterolu na lidskou reprodukci. Do výzkumu se zapojilo 501 partnerských dvojic léčených pro neplodnost. Američtí vědci  především zjišťovali, jak vysoký mají cholesterol ženy marně se snažící počít. 

cholesterol

Nepříznivý vliv potvrzen

Výsledky potvrdily předpoklad – ženy, které po dobu sledování neotěhotněly, měly nejvyšší hladinu cholesterolu.

 • Celkově se prokázalo, že vyšší množství cholesterolu bylo spojeno s delší dobou nutnou pro otěhotnění a s menší plodností.
 • Projevovalo se tak jak v párech, kde měli nadměrný cholesterol oba, tak i tam, kde tímto problémem trpěla jen žena.
 • Kvůli co největší přesnosti byly výsledky matematicky hodnoceny tak, aby byl odstraněn vliv rozdílného věku, rasy, BMI (body mass indexu) a vzdělání.

Ve studii byla zkoumána hladina celkového cholesterolu, která nám o jednotlivých podskupinách nic neřekne. Autoři však upozorňují na to, že vysoké množství celkového cholesterolu s velkou pravděpodobností ukazuje na nepříznivý poměr LDL (špatného) a HDL (dobrého) cholesterolu.

Nejprve kontrola, pak akce

Jestliže se marně snažíte o těhotenství, zajděte ke svému praktickému lékaři a poproste ho o laboratorní vyšetření hladiny cholesterolu. Pokud se zjistí, že ho máte skutečně zvýšený, neberte to na lehkou váhu. Možná právě úprava jeho hladiny bude krokem, který rozhodne o tom, že se vaše snaha o početí konečně setká s úspěchem. A jak na to? Je-li cholesterol zvýšený jen trochu, začněte úpravou životního stylu. Někdy i malá změna dělá zázraky. Podrobněji si o tom můžete přečíst zde. V případě podstatně vyšších hodnot se poraďte o možných řešeních s odborníkem.

Zdroj: uLékaře.cz

   
14.10.2016 - Intimní zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Bébina [*]

  atej — #3Taky tak. Zvýšený cholesterol mám od svých 25ti let. Ač štíhlá, sportující a tučným jídlům neholdující. Sice jen mírně ale pořád, i po zavedení diety. Nejspíš familiární hypercholesterolemie, ne nadarmo všichni mí prardiče umřeli na cévní či srdeční příhody. Většinou do 70ti let, jedné babičce však nebylo ani 60. Přesto mám obě děti napoprvé, stačí jen souložit bez ochrany ve správný den.

  superkarma: 0 14.10.2016, 12:13:36
 2. [3] atej [*]

  to je fakt divný, protože vysoký cholesterol mám už několik let, jsem na hraně, že už doktorka mi chtěla dát prášky. Poprvé jsme se o dítě snažili 4 měsíce a podruhé to vyšlo na podruhé a to jsme se ani nesnažili.

  1. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: 0 14.10.2016, 10:47:37
 3. [2] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 14.10.2016, 09:24:10
 4. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 14.10.2016, 07:18:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme