Zdravý životní styl by měl být samozřejmostí každé ženy, která se pokouší otěhotnět. To, že bychom v této době rozhodně neměly kouřit a pít ve velké míře alkohol, ví asi každá z nás. To, že je důležité doplnit těhotenské vitamíny, obzvlášť kyselinu listovou, ještě před otěhotněním, už ale ví málokterá.

Období snažení se o miminko je z mnoha důvodů pro většinu žen velmi stresující dobou, ve které musí řešit snad tisíc věcí najednou a i to bývá potom jednou z možných příčin, proč se počít dítě stále nedaří. Kromě vypočítávání plodných dnů, dělání si ovulačních testů a přesvědčování partnera, že by měl nosit místo slipů trenýrky, bychom totiž měly myslet víc na sebe, své zdraví i zdraví ještě neexistujícího potomka.

těhotná

Nekouření a vyhýbání se alkoholu a nezdravým jídlům je již dnes pro většinu těhotných žen a těch, které se o miminko právě snaží, samozřejmostí. Nebývalo tomu tak ale vždycky a pro příklady nemusíme chodit daleko. Ještě ve 30. letech minulého století, kdy nebyly známy škodlivé účinky cigaret na zdraví, si maminky v těhotenství běžně zapalovaly. Příklady najdeme i napříč literaturou. Dodnes vzpomínám na kapitolu z  knihy mé oblíbené spisovatelky Betty MacDonaldové, Co život dal a vzal, kde si hlavní hrdinka zapaluje ještě na porodním sále, tzv. na uklidněnou. Naštěstí v té době ženy obecně kouřily mnohem méně, a když už, tak většinou jen příležitostně.

Dnes již naštěstí samozřejmě dobře víme, že kouření neprospívá ani mamince ani nenarozenému děťátku a minimálně v těhotenství a při kojení si to odpustíme. Pokud bychom ale chtěly udělat pro zdraví budoucího potomka maximum, měly bychom přestat kouřit cca 5 let před plánovaným otěhotněním. Tak dlouho totiž prý organismu trvá, než ze sebe všechny nahromaděné škodliviny vyplaví.

Ještě před početím bychom ale měly myslet na víc věcí, abychom náš organismus na velice náročné období těhotenství připravily. Velmi důležité je totiž také doplňovat tzv. těhotenské vitamíny, a to zejména nezbytnou kyselinu listovou. Tento vitamín z řady B-komplex je pro nás přínosný i jindy, ale v těhotenství, kdy ho potřebujeme vstřebat trojnásobné množství, je životně důležitý i pro našeho ještě nenarozeného potomka. Pro optimální hladinu tohoto vitamínu v našem těle, bychom ho tedy měly začít užívat již cca 1 rok před plánovaným těhotenstvím.

zelenina

Kyselinu listovou do sebe můžeme dostat několika způsoby, ale ten nejpřirozenější bohužel není úplně dostačující. Abychom do sebe totiž dostaly doporučenou dávku pro těhotné, musely bychom denně zkonzumovat až 6 hlávek salátu, 20 pomerančů, kila špenátu a nebo nůši brokolice. Těhotným a ženám plánujícím potomka se tedy doporučuje užívat kyselinu listovou v podobě vitamínových doplňků, které seženeme běžně v lékárně. Vybírat pečlivě bychom ale měli i mezi nimi, protože některé těhotenské vitamíny jsou prostě lepší.

A stejně jako kdysi vědci přišli na to, že kouření není, obzvlášť v těhotenství, vůbec zdravé, zjistili v současnosti, že ani kyselina listová samotná mnohdy nestačí. Jde totiž o to, že organismus využívá kyselinu listovou tak, že ji enzymem štěpí na (pro něj již hodnotný) folát, jehož nedostatek v organismu může způsobovat právě problémy s otěhotněním, vrozené vady plodu nebo dokonce předčasný porod. Problém ale je, že s touto látkovou přeměnou má problémy každá druhá žena. Genetickou poruchu enzymu, která způsobuje úplnou či nedostatečnou schopnost štěpit kyselinu listovou, označujeme jako MTHFR mutaci.

těhotná

Abychom těmto problémům předešly a zajistily, že budeme mít v těhotenství vitamínů dost, doporučuje se tedy brát vitamínové doplňky obohacené o látku zvanou Metafolin, která do našeho organismu dodává potřebné množství folátů, které již není nutné enzymem štěpit. Metafolin nám dodá např. v těhotenství doporučovaný vitamínový doplněk Femibion, který zároveň obsahuje i všechny další v těhotenství a při plánovaném rodičovství potřebné látky.

Reklama