Rodina

Snažíte se o miminko? Nechte si zkontrolovat prolaktin!


Pokoušíte-li se více než rok otěhotnět a stále nejste těhotná, neváhejte a objednejte se ke svému gynekologovi. A vezměte s sebou i svého partnera. Vaše snažení totiž může mařit nerovnováha hormonů v těle.

 

Pokud by o hormonální nerovnováhu skutečně šlo, je na prvním místě vyšetření hormonu hypofýzy – prolaktinu. Jeho vysoké hladiny se řadí mezi nejčastější příčiny způsobující neplodnost nejen u žen, ale i u mužů.

 

Ženy mají tu výhodu, že každá má svého gynekologa, a problémy proto mohou velmi snadno a časně řešit při pravidelných kontrolách s ním. Ale muži? Na jakého odborníka by se měli s podezřením na vysokou hladinu prolaktinu (tzv. hyperprolaktinemii) obracet?

Mužský „gynekolog"

Kdo z lékařů je tedy takovým „mužským gynekologem"? Sexuolog, nebo urolog? Většinou jím v praxi bývá spíše obvodní lékař, který je lidem nejblíže nejen vzdáleností, ale má s pacientem vybudovaný vztah důvěry. Pokud však obvodní lékař dlouhodobě potíže zlehčuje, může pacient sám žádat odborné vyšetření u specializovaného lékaře.

 

Poruchy potence a pokles sexuální touhy mohou signalizovat nepříznivou hladinu prolaktinu. Tyto potíže jsou ale někdy lékaři i samotnými pacienty přičítány stárnutí a kvůli tomu se také bagatelizují. A neřeší.

 

Prolaktinom (nádor v hypofýze, který je nejčastěji příčinou zvýšené hladiny prolaktinu –hyperprolaktinemie) se proto u mužů vyvíjí déle, bývá diagnostikován později, ve vyšším věku, a často se již jedná o makroprolaktinom nebo jiný pokročilejší stav.

 

Pokud tedy máte třeba náhodně zjištěnou vysokou hladinu prolaktinu nebo některé příznaky měli byste podle druhu příznaků vyhledat některého z těchto lékařů-specialistů:

 

obvodní lékař

gynekolog

sexuolog

lékař z centra asistované reprodukce

endokrinolog

neurolog

oční lékař

Se samotnými poruchami plodnosti u muže je dobré navštívit spolu s partnerkou přímo některé z center asistované reprodukce. Tam vás jako pár vyšetří oba a může se co nejrychleji a nejsnáze odhalit příčina na jedné či druhé straně.

 

Máte-li podezření, že není něco v pořádku, s vyšetřením neváhejte. Dříve bývá opravdu lépe než později. A v otázkách zdraví to platí dvojnásobně.

 

Připravil www.prolaktin.cz

   
30.06.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [5] kripptonka [*]

  Ahoj lidičky.Mám také problémy z prolaktinem mé hodnoty jsou 777 je to pěkný neřád!!!!!!!!!!!!!!!Sml57  

  superkarma: 0 04.08.2009, 18:47:59
 2. avatar
  [4] RenataP [*]

  Už se vidím, jak sedím u obvoďáka a žádám ho o vyšetření prolaktinu, poněvadž mě nebaví sex...

  Prolaktin je sviňa, je jedním z viníků i depresí, hlavně těch poporodních, otěhotnět lze i s ním, i když je to menší pravděpodobnost.

  superkarma: 0 30.06.2008, 13:16:46
 3. avatar
  [3] barasv [*]

  Tak ještě že jsem tyhle problémy neměla a vždycky otěhotněla okamžitě...

  superkarma: 0 30.06.2008, 13:15:56
 4. avatar
  [2] fructia [*]

  Nesnažíme se o miminko a nikdy nebudeme

  superkarma: 0 30.06.2008, 10:58:25
 5. [1] gentiana [*]

  Prolaktin nebo koktejl tento obsahující taky vyvolává u dam falešnou březost. Fujtajksl.

  superkarma: 0 30.06.2008, 10:44:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme