Zdraví

Snadné řešení pálení žáhy a pocitu plného žaludku


Pálí vás žáha? Máte pocit plného žaludku? Trápí vás překyselený žaludek? Jistě to dobře znáte! To jsou potíže, které čas od času trápí každého z nás!

Pálení žáhy

Pálení žáhy (odborně pyróza) je nepříjemný, pálivý pocit v horní části hrudníku, při kterém se žaludeční kyseliny dostávají ze žaludku zpět do jícnu a zde dráždí sliznici.
Pálení žáhy je nejčastějším příznakem gastroezofageálního refluxu, čili zpětného toku obsahu žaludku do jícnu. Kyselost a tím i agresivita žaludeční šťávy obsahující kyselinu chlorovodíkovou může být zvýšena některými složkami potravy, jako je např. kofein. Na vzniku pálení žáhy se podílí i nedokonalá funkce dolního jícnového svěrače, svalu, který působí jako zpětný ventil, umožňující vstup potravy z jícnu do žaludku, ale zabraňující zpětnému vniknutí obsahu žaludku do jícnu.

Pálení žáhy postihuje kolem 40 % dospělé populace. Toto rozšíření je hlavně důsledkem stresu, nezdravých stravovacích návyků a přejídání. Pálení žáhy je velmi obvyklé během těhotenství, přičemž v průběhu posledních tří měsíců těhotenství jím trpí 40 až 80 % žen. Za významné faktory jsou pokládány změny v hormonální hladině a zvýšený tlak v žaludku podmíněný zvětšenou dělohou.

Pálení žáhy může trvat různě dlouhou dobu od desítek minut až po několik hodin nebo i déle a po jídle se obvykle zhoršuje. Mnoho lidí pak může v důsledku pálení žáhy trávit bezesné noci, protože při poloze vleže dochází k nárůstu potíží i bolesti.

Žaludeční obtíže

Žaludeční obtíže, známé rovněž jako dyspepsie, je obecný termín pro bolest nebo nepříjemný pocit v oblasti žaludku a pod žebry zejména po jídle (někdy však můžeme pociťovat podobné příznaky i když je žaludek prázdný).

Žaludeční obtíže jsou způsobeny překyselením žaludku a mohou udeřit kdykoli a z mnoha různých příčin, od příliš bohaté stravy a šumivých nápojů, až po stres a jídlo takzvaně za pochodu. U některých lidí dochází k poruchám trávení několikrát do roka, jiní však těmito poruchami trpí denně a příznaky mohou být různé, od mírných obtíží, které trvají několik minut, až po urputnou bolest, která je někdy doprovázena zvedáním žaludku a zvracením a může trvat i několik hodin.

Pomoc je snadná

Pálí vás žáha? Máte pocit plného žaludku? Můžete počkat, až tyto nepříjemné pocity vyvolané překyselením žaludku přejdou (což může trvat 10 minut i hodiny). Při opakovaných a těžkých stavech nevolnosti je doporučeno vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud ale obtíže nejsou takové, že vyžadují návštěvu lékaře, je možné použít některý volně prodejný lék nebo doplněk stravy, který tyto potíže pomáhá řešit.

Rádi bychom vám proto doporučili pastilky na zažívání Rennie. Pomáhají nejen při pálení žáhy, ale také při pocitu plnosti, pocitu na zvracení a plynatosti.

 

Proč pastilky Rennie?

Pastilky Rennie obsahují jako aktivní ingredienci uhličitan vápenatý, který již do 5 minut začíná neutralizovat překyselené prostředí žaludku. Mění přebytečné žaludeční kyseliny na vodu a další pro tělo neutrální látky. V důsledku toho působí rychle, účinně a bezpečně. Přípravky Rennie jsou vhodné i pro těhotné a kojící maminky.

 

Vyzkoušejte nové Rennie Fruit!

Do lékáren přichází novinka – ovocné Rennie Fruit. Můžete si tak vybrat ze čtyř příchutí, černého rybízu, maliny, pomeranče a citronu.

Jak předcházet pálení žáhy a žaludečním obtížím?

 • jíst v klidu (vyhnout se stresu a rozrušení v době jídla)
 • jíst častěji menší porce, jíst pomalu a dobře žvýkat
 • snížit konzumaci kávy
 • vyhnout se kořeněným a tučným jídlům
 • snížit konzumaci alkoholu a nekouřit
 • nejíst před spaním
 • v noci spát v poloze se zvýšením hlavy a trupu
 • nepít vodu obohacenou oxidem uhličitým

 

Jaké máte s Rennie zkušenosti? Máte tyto pastilky doma po ruce, nebo dokonce ve své kabelce jako pomocníka, na kterého se můžete spolehnout? Chcete vyzkoušet nové Rennie Fruit? Pak se zapojte do naší soutěže, kde můžete vyhrát balíčky s těmito novinkami!

 

Více se dozvíte na www.rennie.cz

 

Pozor pozor!!! Soutěžte s námi! Vstupte tudy! 
   
18.06.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [14] Jarkkka [*]

  Někteří lidé jsou opravdu nepoučitelní a nezmění svůj jídelníček přesto že si tím evidentně způsobují pálení žáhy sami. Dobrá rada drahá.

  superkarma: 0 02.02.2014, 12:15:28
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  Amálie: tak takovýhle lidi jsou opravdu na pěst

  superkarma: 0 18.06.2007, 19:52:59
 3. avatar
  [11] Meander [*]

  chuanita: Hehe, mě pálí žáha, když se nenajím.

  superkarma: 0 18.06.2007, 14:45:14
 4. avatar
  [9] Aja [*]

  Rennie fakt fungujou

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:52:02
 5. avatar
  [8] Amálie [*]

  Pálení žáhy vůbec neznám. Jak to tak kolem seve slyším, tak jsem moc ráda.  Moje jedna teta je vyloženě expert. Pálí ji žáha každý den, ale ona si prostě neodpustí sulc s cibulí a octem, ještě teplé buchty, k večeři 4 rohlíky s máslem, vajíčkem na tvrdo a majonézou, chlabíčky, majonézové pomazánky, atd... Stále fňuká, jak ji pálí žáha, ale upravit jídelníček, to ne. Léky, které téhle osobě jdou ze zdravotního pojištění, bych jí dávala k plné úhradě.

  superkarma: 0 18.06.2007, 12:50:09
 6. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Vivian: No vidíš, tak v tom mám furt ještě bordel Prostě že pálení žáhy je lokalizované v jícnu. V životě jsem takový pocit neměla a tudíž jsem nevěděla, jak si to přeložit do normální řeči

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:48:56
 7. avatar
  [5] Vivian [*]

  Ťapina: žáha je orgán? Já myslela, že se tím myslí ta žaludeční kyselina...

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:47:09
 8. avatar
  [4] Ťapina [*]

  To bude tou Evinou bakterií Já jsem teprve nedávno při čtení nějakého takového článku zjistila, kterému orgánu se to vlastně lidově říká "žáha". No fakt

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:43:21
 9. avatar
  [3] Vivian [*]

  Mně nepálí žáha, ani když se přežeru :-)) Asi mám kvalitní uzávěr.
  Teď jsem si pořídila balíček Rennies do šuplíku, protože všichni strašili, že mě bude v těhotenství pálit žáha, a zatím teda nic...

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:42:36
 10. avatar
  [1] Meander [*]

  Rennie je můj nejlepší kamarád. Vřele nedoporučuju zkoušel levnější alternativy, ty jsou tak akorát na poblití. To už může člověk rovnou olizovat omítku.

  superkarma: 0 18.06.2007, 11:36:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme