Rodina

Snad mi to dcera jednou odpustí

V životě nás někdy čekají nejrůznější změny a překážky, i v tom partnerském. Rozvodů (a rozchodů) je v naší společnosti čím dál víc, a tím pádem i dětí, které vyrůstají v neúplné rodině. Tak jako patnáctiletá Linda.

Patnáct let je pro dítě hodně citlivý věk. A možná právě proto to teď s Lindou nemá její matka Markéta jednoduché. Lehké to ostatně neměla jako matka - samoživitelka nikdy, ale poslední dobou je to opravdu náročné. Markéta už neví, co má dělat, aby se s Lindou tolik nehádaly.

ilustrační foto

A nejde jen o peníze, kterých nikdy neměly moc. Hlavním tématem hádek je teď Lindin otec, ten biologický. „Rozhodně bych ho ale otcem nenazývala, ten člověk si to vůbec nezaslouží. Bohužel Linda má na to jiný názor a pořád mi vyčítá, že ho nezná. Jak jí mám ale vysvětlit, že on o to nemá zájem?“

Markétě bylo sotva osmnáct, když otěhotněla, akorát udělala maturitu na obchodní škole. Roman byl její první kluk, chodili spolu asi tři měsíce. Když mu oznámila, že je těhotná, vynadal jí a řekl, ať si s tím nějak poradí, že on rozhodně žádnou svatbu ani dítě nechce. „Tehdy mě to hodně sebralo, myslela jsem, že je Roman slušný kluk, že mě má rád a nenechá mě v tom. Ale nechal, a tak jsme se rozešli. Pak už jsem ho nijak nekontaktovala, nechtěla jsem se ponižovat a prosit ho, ať mi pomůže. A rozhodla jsem se dítě si nechat, na potrat jsem neměla odvahu.

Když se Linda narodila, přišel se Roman za námi podívat do porodnice, nevím, kdo mu tehdy řekl, kde ležíme. Slíbil mi, že na malou bude platit, ale jinak se starat nebude. Byla jsem ráda i za to, protože jsem věděla, že další nejmíň dva roky zůstanu na krku rodičům a jakékoliv peníze se mi budou hodit. To období bylo těžké i krásné zároveň...

Začala mi vyčítat, že jsem ho nepřinutila

Rodiče mi hodně pomáhali, hlídali Lindu, abych mohla občas chodit na brigády, bez nich bych to nezvládla. Když pak šla Linda do školky, našla jsem si malý podnájem a práci a snažila se osamostatnit, což se mi nakonec podařilo.“

O otci Markéta moc nemluvila, až v době, kdy se Linda začala ptát. „Tehdy jsem jí vysvětlila, jak to je. Řekla jsem jí, kdo je její táta, a taky to, že o ní nemá zájem, že se tak rozhodl. V pěti letech to přijala naprosto v pohodě, řekla jen: Aha, tak jo. Občas se na něj zeptala, později ji začalo zajímat, proč o ni nemá zájem. Bylo pro mě dost těžké jí na to něco říct, sama jsem na to neznala odpověď. Nikdy jsem jí ale nelhala, vždycky jsem jí odpověděla, jak to je.

Teprve v jejích třinácti letech se všechno změnilo. Linda se začala ptát, proč jsem tátu nepřinutila, aby s námi zůstal, proč jsem ho nikdy nekontaktovala, proč jsem za ním prostě nepřišla i s miminkem, aby viděl, o co přichází...? Těch otázek bylo čím dál víc. A k tomu výčitky, že za to můžu já, že jsme teď samy a ona nemá tátu. Probrečela jsem hodně nocí, ale co jsem měla dělat? Roman přece o malé věděl, viděl ji v porodnici, řekl, ať kromě peněz nic nečekám, že žádné dítě nechce. To jsem mu měla posílat fotky, prosit a žadonit, aby si to rozmyslel? Navíc když jsem se pak dozvěděla, že se čtyři roky po narození Lindy oženil a má další dvě děti? Kdyby měl zájem i o Lindu, vypadalo by to jinak. Linda tohle všechno ví, ale tím spíš si vede svou: Kdybys ho tehdy donutila, neoženil by se s jinou a žil by s námi.

Kdyby to bylo tak jednoduché! Je mi líto, že Linda můj postoj nechápe. Udělala jsem poslední věc, aby pochopila. Dala jsem jí kontakt na Romana, aby se s ním mohla spojit a promluvit si. Víc už dělat nemůžu. Snad jen doufat, že mi to jednou odpustí...“

Další články v našem magazínu:

   
15.08.2013 - Příběhy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kobližka [*]

  Nechápu,proč se Markéta obviňuje.Že jí dcera v pubertě vyčítá,že si měla život zařídit jinak? Teď se jí to mluví,teď je ta,která ví všechno asi nejlíp,ale co takhle třeba za 5-10 let,to si taky nechá od mámy mluvit do života a poslouchat co by měla?To asi ne,ale mámě to zřejmě denně servíruje na talíři.Ony děti v tomhle věku jsou děsně nekompromisní,bud je něco bílé,nebo černé,ale nic mezi tím.

  Myslím,že Markéta udělala dobře,že jí dala kontakt na "otce",ať si to vyřídí holka sama,když je tak chytrá....

  superkarma: 0 15.08.2013, 19:53:28
 2. [8] doginka [*]

  Nic si nemusí vyčítat a Linda to snad brzo pochopíSml15

  superkarma: 0 15.08.2013, 12:25:42
 3. [7] kf [*]

  myslim, ze pani udelala maximum vstricnych kroku k dceri (vcetne poskytnuti kontaktu na biologickeho otce) a ted ji nezbyva, nez zatnout zuby a vydrzet, az dcera dospeje a pochopi...

  ja jsem v letech te dcery taky odsuzovala svoji matku, ze se rozvedla s mym otcem (v mych 4 letech)..teprve casem jsem dokazala ocenit, ze se k sobe s mym otcem opravdu nehodili a tim, ze si nasla jineho, jsem ziskala priklad opravdu funkcniho partnerskeho vztahu...

  superkarma: 0 15.08.2013, 11:39:33
 4. avatar
  [6] Altamora [*]

  Markéta si vůbec nesmí připouštět, že jí snad dcera má co vyčítat. Puberta, nepuberta. Prostě je to takto a dcera se s tím měla dost času vyrovnat, když to ví od malička. Jednou pochopí, že byla naivní, když si myslela, že je muže možné přinutit, aby se staral o dítě. Kolik mužů je u porodu svého dítěte a pak ho stejně opustí a mnohdy ani neplatí alimenty? Dost.

  Markéta si ale nesmí nechat vnutit pocit viny. Ona může jen za to, že byla neopatrná a nechránila se. Že si vybrala špatného partnera, to se jí vyčítat nedá. Tolik dospělých žen si vybere špatně, dokonce mnohem hůř, a ona byla ještě mládě.

  superkarma: 2 15.08.2013, 11:39:14
 5. avatar
  [5] marde [*]

  Rozhodnutí to bylo určitě správné a dcera jednou pochopíSml22

  superkarma: 0 15.08.2013, 11:17:18
 6. [4] cilani [*]

  Nevím, co by měla dcera odpouštět. To, že to teď nechápe ještě neznamená, že paní udělala něc špatně. Holka prostě musí dospět a uvidí, že to prostě nejde nutit někoho do vztahu, do starosti o dítě, do společného života..

  superkarma: 0 15.08.2013, 10:08:53
 7. avatar
  [3] Májík [*]

  Myslím, že vám nemá co odpouštět. Nelehkou situaci jste, i přes mladý věk, zvládla se ctí a možná,až dceru přejde pubertální období,kdy všechno vidí jen černě nebo bíle, tak vás pochopí.

  superkarma: 0 15.08.2013, 09:05:17
 8. avatar
  [2] margot [*]

  nechápu, co by vám měla dcera odpouštět a proč se litujete. udělala jste maximum, co jste mohla, s dcerou jste jednala rozumně a na rovinu, nezbývá čekat, než dospěje a pochopí. naopak by měla ocenit, jak jste se dokázala se životem poprat a že jste s ní jednala otevřeně.

  superkarma: 0 15.08.2013, 09:00:34
 9. [1] lidicka [*]

  Linda to pochopí až bude starší. Teď je v pubertě, má tzv. "negativistické" období. Ať teď zkusí kontaktovat otce a možno pochopí hned.Sml22

  superkarma: 0 15.08.2013, 05:34:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme