Dívám se na roztomilé stádečko Shetlandských poníků, jak dovádí v ohradě. Dvě matky a čtyři hříbata, narozená rok po sobě. Mladí koníci skotačí, „hází kozlíky“ a mají evidentní radost ze života jako všechna mláďata. I tříletá Sofinka, které se její dny pomalu krátí.

ponik

Před několika měsíci začala nápadně hubnout. Zavolali veterináře. Odebral krev a zjistil zvýšené jaterní testy. Předepsal léky a „dietu“. Ani jedno ale nepomohlo. Nejen že se stav nezlepšil, ale na krku a na plecích se jí objevily tvrdé boule.  Začali tušit, že prognóza nebude dobrá, a veterinář jejich podezření potvrdil.

Rakovina lymfatických uzlin.

Uzliny na plecích se zvětšovaly tak rychle, že jedna z nich praskla. Veterinář ránu rozřízl, vyčistil a doporučil nechat ji otevřenou, aby mohla lymfa volně odtékat. No, nebyl to příjemný pohled, ale zdálo se, že stav kobylky se stabilizoval. Přestala dál hubnout a rána se rychle zacelovala.

ponik

Jenomže zázraky se nedějí. Další výsledky testů se zhoršují a vypadá to, že nemoc postupuje a zasahuje vnitřní orgány.

„Je mi líto, ale nemůžu pro ni nic už nic udělat,“ řekl veterinář. „Zrovna nedávno jsem měl podobný případ. Mladý kůň se stejnými příznaky. Odvezli ho na veterinární kliniku do Brna, a tam rovnou doporučili utracení. Léčení nemělo smysl a koník naději na přežití. Je to smutné, ale bohužel. Nechám to na vás, jak se rozhodnete.“

Majitelé kobylky jsou toho názoru, že ji nechají žít, dokud nezačne chřadnout nebo jevit známky bolesti. Rozhodně nemají v úmyslu nechat ji trápit, ale proč její smrt uspěchat, když je veselá, žere, skotačí s ostatními hříbaty a má jiskru v oku, jako by jí nic nebylo.

Ví, že ten den jednou přijde, a dobře jim z toho není, ale nechávají to na ní.

Sama jim řekne, že přišel její čas...

Čtěte také:

Reklama