Bulvár

Smutný konec brigádnice Helenky

Jakožto zkušená redakční krysa jsem zažila leccos. Autory s tak pokřivenými osobnostmi, že i kdyby je člověk přibil za kolena na most, nenarovnali by se, věčné války redakce s 'kanceláří' (jakýkoli neredakční personál - účetní, obchodníci ap. Občas zvaní 'ti blbci odvedle' nebo jinak mile).... a rozličné kolegy. Pravda, šéfredaktorka vypadá, že když se na ni promluví nahlas, tak se rozpláče, ale ona to není úplně pravda, je to konec konců šéfka.
A protože jsme redakce, tak se u nás střádají studenti novinářství, kteří potřebujou praxi na zápočet, studenti něčeho jiného ze stejných důvodů a rozliční brigádníci. A v zásadě není důvod, aby brigádník nebyl třeba něčí syn nebo synovec, šéfka ráda dává mladým lidem šanci dělat něco užitečného. Tak se k nám dostala Helenka, dcera šéfčiny známé, která se nedostala na vysokou školu nebo se na ni vykašlala nebo co já vím,a já ji měla na starost.
Dočasné pracovní síly, pokud nejsou kvalifikované odjinud, začínají klasickým kolečkem kávovar - kopírka - podej, dones, přidrž. Věděla jsem, že přijde nějaká dívčina, která by měla být nejen gramotná, ale i docela chytrá, takže jsem jí nachystala nějakou přiměřenou práci a matně jsem očekávala nějaký přiměřený průběh.
Brigádnice přišla o půl hodiny později, což jsem přešla jemným upozorněním. Práce jí šla jak psovi pastva, ale to je normální, každý nově příchozí několik dní až týdnů otravuje dotazy typu A kde jsou kancelářské sponky? prostě proto, že neví, kde jsou kancelářské sponky. Poněkud mě naštvalo, když se v jednu přišla zeptat, jestli by už mohla odejít.
"To máte všecko hotové? To jste fakt šikovná," začala jsem. "Tak mi to dejte sem na stůl, já se na to kouknu..."
"No, já jsem udělala jenom tohle," ukázala asi tak na polovinu přidělené hromádky. "Ale já už jsem unavená, no."
"To já taky. Ale až doděláte to a to, můžete jít," pokusila jsem se projevit vstřícnost. Konec konců, ta práce byla potřeba a na to jsme přijali kancelářského pomocníka,abychom nemuseli postávat u kopírky a někde pobíhat.
Druhý den přišla opět pozdě, omlouvala se, že jí ujel autobus.
"Stane se," odtušila jsem, "ale dávejte si na to pozor, ano? Jo a než se pustíte do práce, udělějte mi tři kopie od tohohle. Víte, jak si na to nastavit kopírku?"
"Jo."
Když byla už hodinu nezvěstná, vyrazila jsem na záchrannou výpravu, konec konců, jedince neznalého terénu by mohla nebezpečně zranit jedovatá sešívačka a ze souboje se zákeřnou kopírkou taky mnoho badatelů vyšlo silně pošramoceno. O záludnostech kancelářských sponek nemluvě. Helena ovšem nedodýchávala po smrtelném setkání s nějakou kancelářskou havětí, ale seděla u kopírky, kteá blikala,že nemá žrádlo, a četla si. A ani si nevšimla, že jsem přišla, kniha zjevně byla strhující.
Zamyslela jsem se a přestože jsem si uvědomovala, co to udělá s nic netušícími kolegy, naklonila jsem se k ní a zařvala jsem:
"Budíčeéééééék!"
"Co je?"
"Kopírujete?"
Nó, jó."
"Nekopírujete. Došel vám papír."
"Fakt"
"Jo."
"A co jako mám dělat?"
"No.... buďto se dá doplnit, nebo se koupí nová kopírka s plným zásobníkem. Vyberte si."
"Když já nevím, jak se to dělá."
Učinila jsem decentní pantomimu na téma Krmíme kopírku. Kolega, který si přišel do chodby udělat kafe, stál opřen o futra, tvářil se, že neexistuje, a dusil se smíchy. Pak se odplížil a nechal mi na Skypu vzkaz, že s tím teletem mě fakt lituje.
Brigádnice dokopírovala lejstra bez dalších dobrodružství. Neměla jsem odvahu poslat ji vrátit knihy do knihovny, bůh ví, co by se jí venku mohlo stát, dala jsem jí za úkol roztřídit a seřadit podle data korespondenci, kterou jsem posledních několik měsíců třídila systémem hoď to do šuplíku, tam se toho vejde. Tedy, ne, že bych agendu nevyřizovala, jenom jsem ji nearchivovala. A odhadla jsem, že to bude práce na tři dni, takže bude pokoj.
Nebyl.
"A kam mám dát tohle?" ukázala mi Helena jakýsi dopis. Podívala jsem se na něj:
"Dopisy od čtenářů."
"Ale tam není datum."
"Byl v obálce, koukněte se na razítko, tohle nemusí být chirurgicky přesně."
Ale já tu obálku zahodila."
"Tak ji vytáhněte z koše a podívejte se."
"To snad nemyslíte vážně, že se jako mám hrabat ve smetí."
"V tom koši je jenom papír." A obálku jsem jí vytáhla,kupodivu jsem nezesnula ve smrtelných křečích nákazy z jedů vznikajících zahníváním počmáraných poznámkových papírků. Ale přece jen jsem otrlý obyvatel kanceláře.

Třetí den volala maminka Heleny, že Helenka je nemocná a dnes nepřijde. Nepřišla až do konce týdne, objevila se v pondělí, o půl hodiny později a opálená. Myslela jsem si svoje, a navrhla jsem jí, že pokud jí vyhovuje chodit od půl deváté do pěti, tak by si to měla projednat se šéfkou, že tohle jí já dovolit nemůžu, nemajíc pravomocí.
"Dyť se tak nic nestalo, a nepřišla jsem pozdě o půl hodiny, ale jenom o dvacet minut."
"V osm nemáte být tady, ale ve startovní pozici u strojů."
"Vy toho naděláte."
"Ano."
Den jsem strávila několikaminutovými úseky vlastní práce, prokládanými kontrolou brigádnice. Ani trochu mě to nebavilo
Další den jsem přišla do práce až v poledne, měla jsem cosi mimo kancelář. Helena měla za úkol dotřídit tu korespondenci, ale jaký div, seděla v chodbě, pokračovala v četbě a papíry na stole zůstaly dokonale netknuté, jak jsem je nechala.
"Co děláte?"
"Dyť jsem si chtěla přečíst jenom kousek, to je bezvadná knížka, víte? A mě z těch papírů už hrabe, chtěla jsem si chvilku odpočinout."
"A co jste dneska udělala?"
"No třídila jsem tu starou poštu."
"Toho štosu papírů jste se ani nedotkla. Tenhle jsem dala nahoru na tu hromádku včera večer."
"Já to brala odspoda."
"Tím si nejsem jista. Tak či onak, do večera to budete mít hotové, tolik toho není. A neodejdete, dokud to nedoděláte."
Pak jsem se šla diskrétně poptat kolegů, ale nebylo zjištěno, zda Helena něco dělala. Každý měl starostí víc, než dost, než aby špehoval brigádnici. Každopádně výhružka, že bude u papírů sedět, dokud je nepřebere, zabrala, a bylo to hotovo v rekordním čase a ještě k tomu dobře.
Další den nicméně přišla přede mnou a kvílela u šéfky, jak jsem na ni zlá, že ji pronásleduju a že na ni křičím. Šéfku to nebavilo, všimla si, že brigádnice není ten typ, co by si našel práci sám, ale protože to byla dcera od známé.... vzala si ji pod svá ochranná křídla. V rauchpauze jsem se připlížila a snažila vysvětlit, že se na tu holku nesnažím být zlá, ale že chodí pozdě, pořád se někde poflakuje a když jí to zdvořile vytknu, je poněkud přidrzlá.
"Já vím, ale já jsem slíbila její mámě, že na ni trochu dohlídnu, třeba se to zlepší."
Šéfka je ovšem neléčený cholerik a když se naštve, tak zalézají všichni pod stůl. Včetně lidí v té logistické firmě, která má kanceláře v druhé půlce patra.... takže jsem se obskládala hradbou papírů a knih a čekala jsem na ohňostroj.

Dočkala jsem se až za týden, za týden, kdy brigádnice chodila pozdě, skrývala se na chodbě, nebyla vůbec a její maminka volala, že Helence je špatně. Brigádnice měla donést rekomando na poštu a  vrátila se za hodinu, což by se dalo skousnout, ale nedala si tu práci, že by schovala tu igelitku s logem obchodu s hadrama. A šéfka zrovna stála na chodbě u okna a kouřila, nedalo se tedy zalézt někam za kopírku a nákup s prací věru nesouvisející někam nenápadně zašít.
Pokaždé, když šéfka řve, se divím, kde se v té malé usměvavé paní, která vypadá, že se s ní dá zametat i vytírat, bere ten mohutný hlas. Pokaždé, když řve, si představuju, jak Valkýry tahají mrtvé vikingské válečníky do té věčné hodovní síně. Kdyby šéfka prošla týdenním hlasovým školením a někdo ji vytočil, klidně odzpívá Brunhildu v Ringu tak, že se kritika rozplyne slastí. Nicméně, nešlo o Ring, ale o kobereček. Hradba šanonů, kterou jsem se kryla, mi nicméně dala rozumět každému slovu. Zábavné to nebylo, Helena kvíkala, že "však o nic nejde, né, jenom jsem viděla to tričko tak jsem se pro něho stavila, vy to děláte taky" a šéfka hřímala, že ona si dělá, co chce, protože je šéfka a že tady velí ona.... atd. a dokončila to několika výhružkami a plánem práce, který by se dal nazvat domácím vězením.
Další den brigádnice už nepřišla. Nutno dodat, že jsme si oddychli.
Později se mi doneslo (mám známé, co mají známé), že Helena rok dělala nic, zvané 'připravuji se na přijímačky na medicínu' - kam se nedostala a ani v letech příštích a pak ji nějak přestalo bavit bydlet u rodičů, takže musela začít pracovat, ale jestli to někdy někam dotáhla, mi není povědomo.
Naštěstí je většina lidí normálních a pokud jsem měla jindy pracovat s nějakým dočasným pomocníčkem, dopadlo to podstaně lépe.

Gentiana


Díky, zasmála jsem se opravdu od srdce :-)))

   
30.04.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [9] danca79 [*]

  brigadnici jsem byla, a dosti vykonnou, neb co jinym trvalo tri dny (asi podobne Helenky), mela jsem hotovo za pul dne....taky pak bylo par firem, ktery na agenture vyzadovaly prave jen a jen me nicmene musim podotknout, ze ne vsechny Helenky jsou Helenky umyslne - na jedne firme se se mnou par lidi snazilo jednak tak, jak kdybych ani nebyla clovek, a kdyz po me chteli neco, co s kancelarskou praci nemelo nic moc spolecneho a jeste meli kecy typu ze od toho jsem prece placena, mela jsem chut je kopnout do zadni casti tela....jako jedna veledulezita pani asistentka, ktera prisla tri minuty pred koncem moji pracovni doby s tim at ji koukam odnest na postu dopis - zadne prosim, proste "odneste mi to" a kdyz jsem ji oznamila ze za tri minuty to nestihnu, prescas mi nikdo nezaplati a i kdyby ano, mam dalsi zavazek jinde a slusne ji pozadala at priste mi da aspon pul hodiny a na postu ji dojdu bez kecu, zacla knourat ze to je teda dobry a jestli ma jako na tu postu jit sama...cumela jak pero z gauce kdyz jsem zkonstatovala ze ji asi vazne nic jineho nezbyde byla na me hnusna ze vic to ani neslo, nicmene jelikoz jsem se nedala, tak pak dva dny na me zle zahlizela, nicmene kdyz neco chtela o tri dny pozdeji, prisla a velmi slusne me o to pozadala a taky to mela behem pul hodiny hotove - a od te doby jsme vychazely v pohode

  superkarma: 0 30.04.2007, 22:32:19
 2. avatar
  [8] peguša [*]

  Tenhle příběh mě pobavil. Ale taky mi připomněl mou kolegyni.
  Jsme u nás v práci 3 písařky a jedna je přesně takový lempl, jako popisuje gentiana. Máme být k ruce lékařům, kteří nám do stroje diktují popisy RTG snímků, "cétéček",ultrazvuků, ortopedie a magnetických rezonancí. Jelikož jsme diagnostická klinika, jsou toho mraky denně. No a dvě makáme, až se z nás kouří a ta třetí (má kancl na jiným oddělení a je tam pěkně zašitá), napíše jen to jedno oddělení a na nás dvě zbydou ostatní 4. Jsme z ní na mrtvici a mockrát jsme jí domlouvaly, ale není to k ničemu. Seká dobrotu dva dny a pak to je nanovo. Už jsme si byly postěžovat šéfovi, ale nic se nestalo. Když některá z nás dvou sem tam není v práci (nemoc dětí, dovolená), tak tahle "šikulka" se hodí marod. Ta z nás, která tam zůstane sama, se pak může uštvat. Vygradovalo to minulý týden, kdy se nás na poradě zastali všichni lékaři a tak nám dvěma šéf přidal. Měly jsme fakt radost, ale ne dlouho., O týden později přidal i té třetí. Ne prý tolik, co nám, ale aby se neřeklo. Nechápu proč, aby se neřeklo. Je líná jak veš a tak nevidím důvod, proč by jí měl někdo přidávat. Čili my dvě jsme ztratily náhle nabytý elán a novou chuť do práce a ta třetí kolem nás chodí a uculuje se nám do tváře. Není to na zabití?

  superkarma: 0 30.04.2007, 18:49:44
 3. avatar
  [7] Lilinka [*]

  gentiana: moc pěkný čtení

  superkarma: 0 30.04.2007, 16:10:51
 4. [6] gentiana [*]

  Meander: To je všecko z jednoho hnízda. Že někdo něco v nejlepší vůli zvorá, se stane, ale když někdo, jako třeba výšezmíněná, nakopíruje něco oboustranně tak, že místo 50 kopií se stranou 1 a 2 mám 25x strany 2 a 2 a 25x stranu 1 a 1, když má rozdělit poštu příslušným činitelům a snad s každou obálkou se chodí ptát, komu ji má dt, protože neví, kdo je Jaroslav Noha, kdo je to Redakce, kdo je to Jaroslav Noha ("Ano, zlato, Stále je to ten zamračený muž po vaší pravici a myslím, že jím zůstane až do večera." "No abyste se neokotila, si to nepamatuju, nó.")..... Já bych tehdy tak ráda vraždila.... a pomalu, od noh.

  superkarma: 0 30.04.2007, 15:15:01
 5. avatar
  [5] Meander [*]

  Toužila jsem zabít brigádnici, když jsem zjistila, že sice na obálky lepí adresní štítky, ale bohužel včetně těch, na kterých místo adresy vyjelo "Runtime error!" A ještě mi do očí tvrdila, že jsem jí to tak řekla.

  superkarma: 0 30.04.2007, 14:06:16
 6. avatar
  [4] Eliana [*]

  Bozsky clanek Desne mi to pripomina jednu "Helenku", co jsem zamestnala na brigadu v dobe kdy jsem pracovala na zivnostak..jestlipak to nebyla ta sama "Helenka".....

  superkarma: 0 30.04.2007, 13:04:16
 7. avatar
  [3] algidda [*]

  Super.

  superkarma: 0 30.04.2007, 12:51:59
 8. avatar
  [2] Petta1 [*]

  vybornej clanek a chudak kolektiv, ktery Helenku napriste dostane do teamu :)

  superkarma: 0 30.04.2007, 12:38:03
 9. [1] dkd [*]

  moc hezké a vtipné

  superkarma: 0 30.04.2007, 12:13:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme