Domácnost

Smutné zprávy: Charonek umírá na osteosarkom...

Cháronek
Cháronek na svém milovaném gauči - dnes odpoledne

Dlouho jsem přemýšlel, jestli vůbec tenhle článek psát, ale nakonec jsem se rozhodl, že ano. Vzpomínám si, jak mě zasáhlo, když jsem tu psal kdysi příběh o smrti mého kamaráda, a v diskuzi se objevili i opravdu hloupé reakce - prosím, vyvarujte se jich! Tenkrát jsem ještě pro Ženu-in nepracoval příliš dlouho a některé čtenářky nejspíš nebyly na můj otevřený styl zvyklé... rozhodl jsem se však, že o našem trápení napíšu hned z několika důvodů.

 • Sobecký důvod. Měl jsem dnes psát reportáž o tom, jak jsem vyzkoušel den slepoty, ale (i když jsem tak učinil) nejsem toho schopen. Ta rána je příliš čerstvá a potřebuji se z ní i trochu vypsat.
 • Kamarádský důvod. Charon je v okruhu mých přátel velice oblíbený a je pro mě těžké každému vysvětlovat, co se stalo: Prosím tedy všechny, kdo mají Charona rádi, ať si přečtou tenhle článek a nevyptávají se. Příležitost k rozloučení určitě dostanete...
 • Další kamarádský důvod. Charona některé čtenářky osobně znají, třeba Anai a Suzanne. A mnohé z některých mých článků, v nichž jsem o naší domácí smečce psal.
 • Informační důvod. Přestože na internetu je o osteosarkomu u psů docela dost informací, nikdy by mě samotného nenapadlo, že nás něco takového postihne a že to budeme jednou řešit. Píšu tedy tenhle článek i jako osvětu pro majitele hlavně větších psů, kteří si to náhodou přečtou.

Jen ve zkratce o Charonovi a deerech

V prosinci bylo Charonovi šest let. Je to deerhound (skotský jelení pes) z dobré stanice od chovatelky, které maximálně věříme. Jeho mámě je letos čtrnáct let a je v té - na tento věk - nejlepší kondici, otec pochází z Austrálie. Deerové jsou jedni z největších klasických chrtů (řadí se mezi obří plemena), ale nepředstavujte si nic akčního, na chrty jsou docela pohodlní. Povahou velice svéhlavý, ale hrozně přítulný a milý pes, který si vždy hlídá smečku. Na pohled připomíná vlkodava a podobnost není náhodná, tahle dvě plemena jsou velice příbuzná, byla zachraňována společně, jen vlkodavové jsou robustnější a těžší. Na rozdíl od vlkodavů, kteří se dožívají průměrně šesti, sedmi let, deerové většinou umírají okolo dvanáctého roku života.

Psiska
Charon (vlevo) s Krakenem (vpravo) a kamarádem Karkulínem (uprostřed) - dovolená 2009

Náš příběh

O víkendu začal Charonek venku trochu kulhat, ale protože je to takový přerostlý nekňuba, který si není schopný sám vyčistit lůžko mezi prsty, a doma nekulhal, mysleli jsme si, že si nabral mezi tlapky sníh a ten ho tlačí - to se mu docela často stávalo i dříve. Jenže v pondělí odpoledne, když jsem se vrátil z práce, se doslova přibelhal, nadlehčoval levou přední tlapu. Prohmatal jsem mu ji a zjistil, že má bouli na zápěstí. Neuvažoval jsem v tu chvíli, že by se mohlo jednat o nádor, jen mi přišlo divné, že na pohmat nereaguje - kdyby šlo o zanícenou ranku, jistě by ho to bolelo. Přesto jsme vyrazili k veterináři.

Pan doktor si tlapu ohmatal a naznačil, že to může být zánět, ale že to může být i špatné. Rozhodli jsme se pro rentgen, abychom věděli víc. Ani v tuhle chvíli mi ještě nedocházelo, jak zlé to může být. Volal jsem ženě do práce, ať vezme peníze a syna, aby se pro Charona stavili na veterině, že se vystřídáme, protože jsem ještě potřeboval jít na jednu reportáž. Slečnu z reportáže jsem si přesměroval také na veterinu, měla si mě vyzvednout - na kafe se dá zajít v Praze kdekoli.

Ale když dorazila manželka, zrovna nás brali na rentgen. Ještě v práci žertovala, že si ten náš Titanik zase něco vrazil do nohy a jaký je to truhlík...

Charon
Charon po operaci bulky na zádech - podzim 2009

Po rentgenu jsme se dozvěděli, že to na 90 procent vypadá na osteosarkom. Snímky konzultovali dva lékaři. Absolutní jistotu bychom měli po odebrání vzorku a rozboru. Souhlasili jsme a naplánovali odběr ještě na ten samý den na sedmou večer. Pokud by se nádor v kosti potvrdil, jako možné řešení by byla amputace končetiny...

Slečna, se kterou jsem měl dělat reportáž, už čekala před veterinou, ale když viděla, v jakém stavu vycházíme, pochopila a sama navrhla, že se domluvíme na jindy. Díky!

Dorazili jsme domů a chvíli jen tupě zírali. Potom jsme začali pátrat na internetu a zjistili, že osteosarkom je nejagresivnější a zároveň nejčastější kostní nádor.

Co je osteosarkom?

Je to takový kat mezi nádory. Vyskytuje se nejen u psů, ale postihuje i člověka a další savce. Příčina - neznámá. U psů vyšších plemen se objevuje po šestém roce dál a nejčastější uložení je právě v zápěstním kloubu. Metastázuje do plic, ale i do jiných orgánů. Po diagnóze již 90 procent psích pacientů má mikroskopické metastáze neodhalitelné rentgenem, jinými slovy, 90 procent psů pravděpodobně nepřežije ani po amputaci postižené oblasti a chemoterapii déle než 5 měsíců (dlužno dodat, že chemoterapii psi snáší daleko lépe než lidé). S nádorem (a vhodnou léčbou) může být pejsek naživu 18 dní i 8 a více měsíců...

Rozhodování bych nikomu nepřál. Na sedmou jsme vyrazili znovu na veterinu a cestou se stavili u kamarádky, která pracuje ve veterinární laborce a náhodou bydlí poblíž. Popsali jsme jí problém a řekli, že uvažujeme o tom vůbec do toho nerýpat, protože 10procentní šance na přežití bez nohy je u Charona v podstatě nulová. Nezvládl by to psychicky ani fyzicky - on je takové motovidlo a nemehlo, které se dokáže přerazit i na čtyřech nohách...

Charon, Kraken a Mirwen
Charon s Krakenem a mojí manželkou Mirwen - dovolená 2008

Kamarádka nám řekla, že pokud odeberou vzorek a potvrdí nádor, musí jít noha pryč, jinak se to skoro určitě okamžitě rozjede dál. Což nám v podstatě potvrdil i veterinář, který mezitím konzultoval snímky se třetím lékařem, a ten také potvrdil domněnku, že jde na 90 procent o osteosarkom. Lékař nám dopodrobna vysvětlil oba dva přístupy, které jsou možné, a nechal nás, ať si vybereme.

Rozhodnutí tedy bylo o tom, jestli bychom nechali Charonovi vzít nohu, nebo ne - zvolili jsme,dopřát mu klidný konec s mizivou nadějí, že jde o nějaký netradiční zánět...

Léčba

Charon dostal tabletky na posílení imunity Sanicell a léčebnou kúru Zylexis, která se podává injekčně. Protože nechceme Charona zbytečně stresovat pravidelným docházením na veterinu, naučila nás sestřička, jak injekci pod kůži vpíchnout. Tady musím říct, že jsme celému týmu veteriny Na Hrádku strašně vděční za absolutně skvělý a citlivý, přesto otevřený přístup!

Výhledy?

Pokud se stane ten zázrak a půjde jen o podivnou krevní sraženinu, léky Charonovi nemohou ublížit a bude všechno v pořádku. Bohužel rentgenové snímky byly dost prokazatelné. Manželka si teď ještě vzpomněla, že její mamince pomohla s rakovinou homeopatika od jedné lékařky, bývalé veterinářky. Zkusíme tedy ještě kontaktovat ji, ale moc šancí tomu nedáváme.

Nejhorší je sedět vedle Charona, kterému jinak nic není a o ničem naštěstí neví... Není to ani měsíc, co nás opustila Buldinka, ale té bylo už dvanáct let, bylo to bolestné, ale přirozené. Charon je mladý veselý pes v plné síle, takový náš klidný dobrák a ňoumík, který si nic podobného nezaslouží. Na tohle se prostě nedá připravit. Stále se mi vrací všelijaké vzpomínky, kam by se ještě Charon určitě rád podíval, kde to má rád - i když normálně emoce moc neventiluju, tohle mi vhání slzy do očí. Nejdůležitější ale je, že je v klidu a v bezpečí své smečky. Jenom ten pocit je strašnej...

Charon a Kraken
Cháron a Kraken - léto 2007, Podbaba

Jak to bude dál?

Kdybyste se mě na tohle zeptali, tak vám řeknu, že po týdnu, čtrnácti dnech si zvyknu a vrátí se to až na konci... Můj oblíbený filozof by zcela stoicky poznamenal, že smrt je součástí života a Charon měl, doufám, krásný psí život, a snad ještě nějakou dobu bude mít... Co jsou malé bolesti oproti velkým pohromám? Všechno i nic.

   
10.02.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [84] gaia2006 [*]

  átéčko — #83 ???

  superkarma: 0 26.08.2011, 00:08:22
 2. avatar
  [83] átéčko [*]

  gaia2006 — #82 Sml23

  1. na komentář reaguje gaia2006 — #84
  superkarma: 0 25.08.2011, 22:04:36
 3. [82] gaia2006 [*]

  Jakub D. Kočí — #74 můžu se zeptat..jak to s Charonkem vypadá?..zabraly homeopatika?

  1. na komentář reaguje átéčko — #83
  superkarma: 0 25.08.2011, 16:34:35
 4. [81] gaia2006 [*]

  átéčko — #80 Sml15

  superkarma: 0 25.08.2011, 15:59:30
 5. avatar
  [80] átéčko [*]

  gaia2006 — #79 Sml79Sml79Sml79

  1. na komentář reaguje gaia2006 — #81
  superkarma: 0 25.08.2011, 13:03:53
 6. [79] gaia2006 [*]

  Sml79je to nepředstavitelné..právě to prožívám s mojí holkou koníkovou(brazilský fila).V prosinci byl diagnostikován osteosarkom,beznaděj vystřídala nutnost bojovat.Změnila jsem stravu,kvůli ph v organismu,podávám koloidní stříbro,sodu v javorovým sirupu,sanicell,mořské řasy....vet nám dával max pět měsíců,je to devátý měsíc od té zrůdné diagnozy..novotvar se strašně zvětšil,ale jinak se má holka k světu...veterinář se diví,jak to,že ještě žije a v jaké je kondici...jen ta tlapa jí vadí....příští týden jdem na CT,pakliže se nic neprokáže dál..nechám ji tlapu nejspíš amputovat..pořád se točím dokola a nevím,co mám dělat:-((

  1. na komentář reaguje átéčko — #80
  superkarma: 0 25.08.2011, 11:43:53
 7. avatar
  [78] Agátka [*]

  Držím Cháronkovi palce.

  superkarma: 0 17.02.2010, 20:58:07
 8. avatar
  [77] verlit [*]

  Sml79 Prožili jsme totéž - se stejnou diagnózou - u naší malamutky. Rozhodli jsme se stejně - neamputovat a nechat dožít, když se pak ke konci začala rychle horšit, volili jsme uspání doma, ve známém prostředí.

  To vědomí, že se nedá nic dělat a prakticky každý okamžik už je zároveň vzpomínkou, protože člověk ví, že za pár (snad) měsíců už nebude...to je strašné. Ale stejně se nedá nic dělat, než si každý další den užít, jak to jde.

  Tak držím palce a přeju co nejvíc sil a štěstí!

  superkarma: 0 17.02.2010, 16:14:32
 9. [76] Scylla1 [*]

  Jakub D. Kočí — #74 Desenský není cvičitel, to v žádném případě. Nedělá jenom poradenství ohledně výchovy problémových psů (spíš tedy páníčků), je i velmi dobrý a úspěšný léčitel. Na Vašem místě bych to zkusila, je to pro pejska další možná šance. Držím vám palce.

  superkarma: 0 14.02.2010, 15:17:23
 10. avatar
  [75] sara.l [*]

  Jakub D. Kočí — #70držím palečky a moji chlupáči taky, jeden vyléčený zázrak, mi teď běhá kolem nohy a vím, že se dějí...homeopat je určitě dobrá volba, pohlazení pro Charonka i zbytek smečkySml72

  superkarma: 0 12.02.2010, 10:54:57
 11. avatar
  [74] Jakub D. Kočí [*]

  jastura — #73 Desenského samozřejmě znám i další cvičitele, ale my nemáme problémy s výchovou - Charonek je psychicky úplně v pohodě. Každopádně dík za rady i za podporu!

  1. na komentář reaguje Scylla1 — #76
  2. na komentář reaguje gaia2006 — #82
  superkarma: 0 12.02.2010, 09:06:50
 12. [73] jastura [*]

  Jakube, Desenského bych zkusila. Prý je velmi dobrý. Určo napiš, jak se dále daří. Držte se a bojujte. Sml79

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #74
  superkarma: 0 12.02.2010, 08:43:28
 13. avatar
  [72] catcat [*]

  je to už 25 let, co jsme ztratili našeho Pana psa, také na rakovinu. A i když je to opravdu blbé přirovnání, stejnou naději a doufání jsme zažili před 5 lety, když na tu blbou rakovinu umíralamaminka. Nedá se to srovnávat, ale bolest a naděje jsou stejné. Držím palec

  superkarma: 0 11.02.2010, 15:08:19
 14. avatar
  [71] átéčko [*]

  Jakub D. Kočí — #70 Budeme i nadále držet palce!!!!

  superkarma: 0 11.02.2010, 12:31:01
 15. avatar
  [70] Jakub D. Kočí [*]

  Dnes po 16.00 hodině přijde zkušený homeopat - uvidíme, co nám řekne. No, kdyby pomohl úplně, považovali bychom to za zázrak. Ae i pár měsíců navíc by bylo krásných!

  Díky za podporu a tipy! Dračí krev zkusíme určitě!

  1. na komentář reaguje átéčko — #71
  2. na komentář reaguje sara.l — #75
  superkarma: 0 11.02.2010, 12:28:03
 16. avatar
  [69] ahoi [*]

  Jakube, až na tento Váš článek, mne nikdy nerozplakal žádný. Težko hledat slova v tak tvrdé situaci - Vy jste je zvolil dokonale a máte můj obdiv.[/b]

  "Mortalis nemo est, quem non attingat dolor morbusque"[/b]

  superkarma: 0 11.02.2010, 09:46:34
 17. avatar
  [68] alibaba47 [*]

  Sml79Moc na vás myslíme a držíme tlapky, držte se - je hrozné s touto skutečností žít. Máme dvě yorkšírské holčičky, už jsou také starší - 11 a 8 let, jsou to členové rodiny, takže naprosto chápeme,co prožíváte. Přejeme a věříme,že se stane zázrak a vše bude v pořádku!Sml25

  superkarma: 0 11.02.2010, 08:54:29
 18. avatar
  [67] peetrax [*]

  dalma — #65 taky jsme měli Aronka, hladkosrstýho foxteriéra... pořád mám v pokoji jeho fotku a nespočetněkrát se na ni denně podívám...Sml15

  superkarma: 0 10.02.2010, 22:49:47
 19. avatar
  [66] mmarianne [*]

  átéčko — #64 Drags imunn - dračí krev podporuje přirozenou imunitu, stojí cca 500.- a je to špička. Fa Energy má velíce pěkné výrobky, ale zázraky nedokáže nikdo. Jakube, držte se. Chápu že to moc bolí. Omlouvám se všem za svůj názor, ale některých lidí není škoda, ale každého zvířete ano.

  superkarma: 0 10.02.2010, 21:06:33
 20. avatar
  [65] dalma [*]

  Tak to je mi moc líto. Sml79 Držím palce a přeji Charonkovi i celé vaší smečce moc Sml72 a síly.

  Nám před 7 lety (jak ten čas letí) umřel boxer Aronek Sml15 a já jsem z toho ještě dnes celá na měkko. Sml13 Není den,  abych si na něj nevzpomněla. A vím, že mi nikdy nepřestane chybět. Sml80

  1. na komentář reaguje peetrax — #67
  superkarma: 0 10.02.2010, 21:05:21
 21. avatar
  [64] átéčko [*]

  átéčko — #63 Jenže Dračí krev koupíš levněji v každé lékárně. Je fakt dobrá a Energy je předražená firma, zkusila jsem je a nevěřím jim.Sml23

  1. na komentář reaguje mmarianne — #66
  superkarma: 0 10.02.2010, 20:58:26
 22. avatar
  [63] átéčko [*]

  Scylla1 — #62

  Drags Imun

  http://www.energy.sk/files/2_vyrobky/dra...je bioinformační přípravek obsahující čistou pryskyřici ze stromu Croton lechleri nazývanou také Sangre de drago („dračí krev“)

  1. na komentář reaguje átéčko — #64
  superkarma: 0 10.02.2010, 20:57:16
 23. [62] Scylla1 [*]

  Žábina — #60 Neslibuju vyléčení, ale osobně znám 4 psy, u kterých se podařilo prodoužit život těch psů o více než rok. Bez amputace. Já bych tam prostě šla, je to pro toho pejska šance. Ty léky, co jsem sem napsala, mám vyzkoušené na sobě. Fakt fungují.

  1. na komentář reaguje átéčko — #63
  superkarma: 0 10.02.2010, 20:30:44
 24. [61] Lucijena [*]

  Jakube, držíme vám pěsti a posíláme dobré myšlenky...

  Sami jsme byli v podobné situaci před třemi lety s jednou z našich kočiček - k veterináři jsme šli s podezřením na nějakou infekci plic a odcházeli s diagnozou neléčitelné a nakonec vždy smrtelné FIP... Mohli jsme bojovat. Miri docela dobře reagovala na léčbu kortikoidy, a pokud bychom jí nechávali pravidelně odsávat vodu z plic, mohlo jí to koupit týdny až měsíce života navíc. Ale za jakou cenu - vedlejší účinky kortikoidů, bolesti při odsávání, hrůza toho malého zvířátka, které bychom každý týden museli dát do ruky cizím lidem, aby mu ubližovali... ne, to nebylo správné.

  Vybojovala si dva týdny. Dva týdny, kdy to byla nejrozmazlovanější a nejspokojenější kočička na světě. Díky naší skvělé veterinářce, která přijela za námi, jsme ji, když už byl čas nechat ji jít, mohli uspat u nás doma a nevystavovat ji žádnému dalšímu stresu.

  Ty dva týdny byly hodně zlé, nejhorší bylo to čekání a sledování, jestli už je čas nebo jestli ještě bojuje... ale v jednu chvíli jsem prostě neomylně věděla, že teď už to musím udělat. A udělat to bylo daleko jednodušší, než to čekání předtím...

  Zapomenout se nedá, a když to píšu, tak samozřejmě bulím jak želva. Ale jinak vzpomínám hlavně na to hezké a jsem vděčná, že jsme měli možnost jí umožnit hezky a důstojně prožít ty poslední týdny...

  superkarma: 0 10.02.2010, 18:09:53

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Žábina [*]

  Scylla1 — #59 R.Desenský pomáhá vychovávat nezvladatelné psy, že by uměl léčit nádory se mi nezdá Sml15

  1. na komentář reaguje Scylla1 — #62
  superkarma: 0 10.02.2010, 16:58:56
 2. [59] Scylla1 [*]

  Prosím tě, kontaktuj hned, opravdu hned R. Desenského, www.psycholog-psu.com, tam najdeš kontakty a všechno. Pomůže hodně tvému psovi. Nemohu ti slíbit, že ho zachrání, ale i to se už stalo. Pejskovi sežeň lék, který se jmenuje Bio-bran a také Dragsimun, ten seženeš tady www.energy.cz. Tyhle léky samy o sobě mu život prodlouží nejmíň o prá měsíců. Držím mu palce.

  1. na komentář reaguje Žábina — #60
  superkarma: 0 10.02.2010, 16:27:41
 3. avatar
  [58] Tanzi [*]

  Jakub D. Kočí — #55 Sml48podrbej ho za nás za ušimaSml16Sml79

  superkarma: 0 10.02.2010, 16:08:45
 4. [57] Pálivka [*]

  Moc je mi líto Charonka a nakonce i páníčka, protože ten o všem ví a těžko to bude prožívat. Držím pěstičky, naděje umírá poslední.

  superkarma: 0 10.02.2010, 16:07:25
 5. [56] Andrejka82 [*]

  Krásnej pes, je mi to moc líto, taky jsem už přišla o dva blízké hafany, ale naděje umírá poslední. Hodně štěstí, Jakube!

  superkarma: 0 10.02.2010, 15:15:45
 6. avatar
  [55] Jakub D. Kočí [*]

  Holky, ještě jednou moc díky! Já teď už jdu z práce za marodem... tak zatím pa.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #58
  superkarma: 0 10.02.2010, 15:00:13
 7. avatar
  [54] tomáš [*]

  Sml15 6/1 to byl rok, co za duhový most odešla našeDejzinka, kříženka vlčáka (13 let). Měla silnou artrózu kyčlí a navrch stále rostoucí kožní nádor, na který nepomohla ani operace...o jejím osudu jsme vedli dlouhé diskuse a já se snažila jí co nejvíce ošetřovat a domlouvat jí, když nežrala...No a pak už jen ležela, v očích smutek a odevzdání.Manžel se jednoho dne rozhodl její trápení neprodlužovat a nečekat, až by musela trpět bolestí.

  P.S. Jejím nástupcem je psí kluk Black, choďák. Je to velká náplast na bolístku. Ale na Dejzu zapomenout nelze.

  Držím palečky a rozhodněte se srdcem i rozumemSml22

  superkarma: 0 10.02.2010, 14:33:50
 8. avatar
  [53] Garfield [*]

  Posílám hodně energie Charonkovi, vím ,co  prožíváte, 7.ledna jsem pochovala svoji milovanou čubinku Rebečku, velkou kníračku a když píšu tyto řádky, mám oči plné slz.Mám ještě její sestřičku, taktéž dvanáctiletou čubinku Adélku/ jak dlouho ještě/ a tak jí sloužím jak mohu nejlépe. Je teď pro mne prvořadou osůbkou. Držím palce, objímám vás oba.Michaela

  superkarma: 0 10.02.2010, 13:10:37
 9. avatar
  [52] gerda [*]

  pamatuju se na článek o bulce na zádech, doufala jsem, že tím se nemoci vyčerpaly, ale jak je vidět, číhaly v záloze. Co napsat, jak dodat odvahy...máme dvě kočky a sama se děsím okamžiku, kdy budu muset rozhodovat. Tomu se asi žádný odpovědný chovatel (zvířata těch druhých končívají různě, aniž by o tom "chovatel" věděl, když je nechává bez dozoru a často se mu domů nevracejí) nevyhne, připravit se na to nedá a ty nervy se dají plně srovnat s tím, kdy nám stůně lidský člen rodiny. Cháronkovi i tobě Jakube přeju, aby pejsek sám od sebe usnul uprostřed milující rodiny na svém pelíšku, s oblíbenou hračkou a plným bříškem dobrot bez stresů a bez bolesti - pokud by se už neměl uzdravit.

  superkarma: 0 10.02.2010, 13:10:36
 10. avatar
  [51] lalica [*]

  I já držím Charonkovi palce, ať se stane zázrak a uzdraví seSml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 10.02.2010, 12:55:16
 11. avatar
  [50] ToraToraTora [*]

  Chudák malej....ale doktoři jsou omylní, nemoci nevyzpytatelné a naděje nesmrtelná. No ne?

  superkarma: 0 10.02.2010, 12:05:41
 12. avatar
  [49] valesovavera [*]

  Držím Charonkovi palce ať se uzdraví .Vím co to je ztratit pejska .Měli jsme pudlici a ta zemřela na rakovinu prsní bradavky ale té bylo 14 let.Taky náš dvouletý perský kocourek nám umřel na rakovinu střev.Veterinář si myslel že bulka na bříšku je kýla a ejhle byla to rakovina.Te ď máme moc hodného sedmiletého jezevčíka a máme ho moc rádi.Určitě všechno dobře dopadne a dáte nám vědět jak to dopadlo.

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:55:36
 13. avatar
  [48] Žábina [*]

  wich — #46 to věřím, to se radši ani nedívej...to byl krásný zlatý retrívr, prostě nádherný Sml67

  no byli jsme z toho špatní všichni, synovi je 20 a říkal, že si myslel, že ho to nerozhodí, ale dostalo ho to...měli jsme na stole kuchyňské utěrky a do nich jsme všichni smrkali...i knížka je moc krásná a dojemná Sml67

  sara.l — #47 díky, to mě dostalo nejvíc, protože je to pravda pravdoucí Sml67Sml67

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:47:13
 14. avatar
  [47] sara.l [*]

  jj Jakube smrt je součástí života, ale když se jedná o ty, které  milujeme tak nepomůže žádný citát ani moudro.Posílám světýlko pro statečného Chárona a pokud se rozhodl bojovat tak ať zvítězí.

  Žábina — #43 krásně jsi to napsala žabičko Sml67  svatá pravda...zvířecí láska je čistá jako křišťál.

  1. na komentář reaguje Žábina — #48
  superkarma: 0 10.02.2010, 11:36:23
 15. avatar
  [46] wich [*]

  Žábina — #44 Pěkně napsáno Sml59Sml23 Můj přítel tyhle filmy nenávidí - říká, že jsou to samé srandičky srandičky, člověk se zamiluje a pak to špatně skončí, celý večer potom má špatnou náladu. Je, co se týče zvířat ještě citlivější, než já. A Marley a já bych ani já nezkousla - máme zlatou labradorku Sml80

  1. na komentář reaguje Žábina — #48
  superkarma: 0 10.02.2010, 11:33:27
 16. avatar
  [45] mishka76 [*]

  to je mi moc líto, taky tu brečím, je to vždycky smutné, zvířata jsou naši kamarádi, my měli vždycky pejsky i kočičky a to umírání je pokaždé hrozné.Přeji at se Charonek netrápí Sml79Sml79Sml79

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:32:19
 17. avatar
  [44] Žábina [*]

  taky jsem nedávno viděla film Marley a já /na doporučení ZluteSml16/ a můžu všem milovníkům pejsků doporučit...knížka je taky krásná

  je to o životě rodiny a psa, podle skutečného příběhu...konec je velmi smutný, pejska musí nechat uspat a brečeli jsme u toho se syny kompletSml13

  film mě donutil přemýšlet nad tím, jak to bude jednou těžké, až se budeme rozloučit s naší Bornie /4 letá rotvajlerka/

  pes je součást rodiny, je to její člen...jak se v knížce píše - Psu nezáleží na tom, jestli jste bohatí nebo chudí, krásní nebo oškliví..miluje vás celým svým srdcem, celou svou duší...o kolika lidech byste tohli mohli říct???

  1. na komentář reaguje wich — #46
  superkarma: 1 10.02.2010, 11:25:55
 18. avatar
  [43] Žábina [*]

  moc mně to mrzí Jakube a přeju Charonkovi i celé Vaší smečce hodně síly a štěstí do příštích dní Sml79

  1. na komentář reaguje sara.l — #47
  superkarma: 0 10.02.2010, 11:22:57
 19. [42] Tee.. [*]

  vladka006 — #33 Tak že tvé tchýni vzkazuji, že je to vymaštěná osoba..(kdybych nebyla slušně vychovaná, tak použiji něco horšího..)Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:17:21
 20. [41] jastura [*]

  Držím palce ať se stane zázrak. až se mi svírá srdce. Cháronku, drž se a bojuj i zázraky se dějí...

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:10:03
 21. [40] jastura [*]

  vladka006 — #33 to je strašné a necitelné, raději nechat zvíře trpět, než by mu pomohla. Raději budu mít špatné svědomí, že jsem mu nechala píchnout injekci, než bych ho nechala se takhle trápit.

  superkarma: 0 10.02.2010, 11:07:46
 22. [39] samsonek11 [*]

  Držím palce a přeji zázrak.

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:50:54
 23. [38] Belinka [*]

  Moc držím palce aby to všechno byl jen omyl. Znám to taky jsem už přišla o několik psích kamarádů, sice zemřeli stářím, ale i stím se člověk nemůže smířit. Před rokem jsem si z útulku vzala velmi starého jezevčíka, který byl 3 dny zavřený se svým mrtvým pánem v bytě. V útulku nás od toho odrazovali, že stejně byrzy uhyne. Když přijel k nám a mezi naší smečku jakoby ožil. Začal i štěkat a hlavně žrát. Brzy ale přišel na to, že vlastně není doma a jeho páník tu není. A tak polehával. Sedávala jsem u něj a vyprávěla mu o našich psech. Jednoho rána mi zemřel v náručí. Doufám, že teď už je se svým pánem a je moc šťasný. Byl u nás jen 14 dní, ale alespoň jsme mu zpříjemnili jeho odchod. Nebyl na to sám v útulku.Sml79 

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:43:48
 24. avatar
  [37] Zluta [*]

  Sml13 bulím tu stejně, jako včera u filmu Marley a já (kdo neviděl,doporučuji). CHaronka je mi moc líto, soucítím s vámi, protože vím, jaké to je,když je pejsek nemocný a když se člověk rozhoduje.... Ale třeba se stane zázrak, nevěšte hlavu,posílám hooodně pozitivní energie a štěstíčka! Držím palce,ať se stav zlepší a bude zas dobřeSml72

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:43:25
 25. avatar
  [36] nagy [*]

  Je mi to moc lítoSml79

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:37:37
 26. avatar
  [35] sanvean [*]

  taky tu bulím...přeju hodně sil Sml79

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:28:47
 27. avatar
  [34] peetrax [*]

  Přeju vám všem hodně síly. Sml79

  A smekám, žes něco tak intimního dokázal popsat a zveřejnit. Sml67

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:24:06
 28. avatar
  [33] vladka006 [*]

  Přeju, aby se doktoři spletli a Charonek měl "jen" zánět.

  Je dobře, že jste se rozhodli, tak jak jste se rozhodli. Tchýně měla pejska a ten už byl dlouho nemocný. Pořád se ho snažila udržet při životě, s tím, že nemá to srdce ho nechat utratit, i když veterinář injekci doporučoval. Pejsek už byl starý. Zemřel v obrovských křečích a bolestech. Zemřel tak, že vykrvácel z konečníku. A když začal krvácet, tak ho tchýně hodila do vany, aby jí neumazal koberec Sml31. Být tím psem, tak jí každou noc chodím strašit.

  1. na komentář reaguje jastura — #40
  2. na komentář reaguje Tee.. — #42
  superkarma: 0 10.02.2010, 10:05:31
 29. [32] Tee.. [*]

  Ach jo..já přes ty slzy nemůžu ani psát..Sml15..už mě ani nebaví opakovat, že mám psy raději než lidi..mám doma tři pejsky, z toho dva útulkáče..byli před chvilkou ještě čtyři..ale tomu našemu jezevčíčkovi bylo 17 a ochrnul mi prakticky v rukách..to bylo také rozhodování zda má cenu ho trápit, když může jen kroutit hlavou a nic víc..co jsem měla pejska před tím, toho mi nějaká lidská svi*ě otrávila..Sml68..a zrovna předevčírem zemřela kamarádovi fenečka na špatnou diagnózu od veterinářky..ach jo..kdyby alespoň mohli mluvit a říct nám co..nebo kdyby žili alespoň tak dlouho, jako my..to jsem teda moc psychicky nepodpořila, ale... každopádně držíme všechny čtyři palce a dvanáct pacek!!!!!...Sml15Sml79

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:03:00
 30. avatar
  [31] evelyn [*]

  Sml27mam v krku knedlik a vim, jak je to pro vas bolestive. Co vic rict? Jsou to nasi milackove, rovnopravni clenove rodin a jejich odchody bolestive zasahnou.

  superkarma: 0 10.02.2010, 10:01:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme