Zdraví

Smrtelné nebezpečí, které nás ohrožuje

Exkluzivní průzkum varuje: povědomí českých žen o rakovině děložního čípku je velmi nízké. Jak jste na tom vy?

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejrozšířenější rakovinou u žen. V České republice je každoročně diagnostikováno 1000 nových případů a cca 400 žen na toto onemocnění zemře. Výsledky rozsáhlého výzkumu agentury STEM/MARK potvrdily, že za těmito alarmujícími statistikami stojí nízká informovanost o závažnosti tohoto onemocnění, jeho příčinách a možné prevenci.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, realizovaného v dubnu 2006 pro společnost GlaxoSmithKline, je povědomí o rakovině děložního čípku a příčinách této nemoci velmi nízké. Průzkum byl prováděn na vzorku 600 žen, které byly rozděleny do tří věkových kategorií – matky dívek ve věku 13-19 let, mladší ženy ve věku 20-35 let a samotné dívky ve věku 15-19 let.

„Z rakoviny jako nemoci mají respondentky největší obavy. Převládá strach z rakoviny prsu, následně vaječníků a děložního čípku. Zároveň jen polovina žen obou věkových kategorií a pouze 1/3 dívek ví, k čemu slouží stěr z děložního čípku, který jim gynekolog pravidelně odebírá a který je zatím nejlepší prevencí posledně jmenovaného typu rakoviny,“ říká Mgr. Jan Lajka, koordinátor průzkumu agentury STEM/MARK. O existenci lidského papillomaviru (HPV), jenž rakovinu děložního čípku způsobuje, slyšela před průzkumem pouhá čtvrtina matek, 20 % mladších žen a pouze 14 % dívek. Celkem 13 % žen, 16 % matek a 10 % dívek uvedlo, že virus HPV způsobuje rakovinu, konkrétně pak rakovinu děložního čípku zmínilo jen 7 % žen obou věkových kategorií. Pouhá 2 % matek, 4 % mladších žen a 1 % dívek odpovědělo, že příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je infekce virem HPV. 

„Obecně je známo, že povědomí o rakovině děložního čípku a možnostech prevence je velmi nízké. Tato situace je značně znepokojivá zvláště proto, že onemocnění lze v ideálním případě zachytit pomocí tzv. screeningového systému v prekancerózním (přednádorovém) stavu a zahájit léčbu včas, ještě před vznikem samotného zhoubného nádoru,“ říká as. MUDr. Marek Pluta z onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Podle dr. Pluty došlo v zemích, kde byl systém pravidelných cytologických vyšetření povrchového stěru děložního čípku zaveden, k razantnímu poklesu počtu žen s tímto onemocněním. Třebaže je onkologická cytologie používána i v České republice, její účinnost v porovnání se světem je výrazně nižší. Je to způsobeno nejen samotnou citlivostí metody a nedostatečnou kontrolou kvality některých cytologických laboratoří, ale i nízkým pokrytím populace žen. Ty totiž nejsou k tomuto vyšetření zdravotním systémem nuceny nebo motivovány. Přitom každá sexuálně aktivní žena je ohrožena infekcí rakovinotvornými typy HPV. Proto je velmi důležité, aby pravidelně, tj. jednou ročně, navštívila svého gynekologa, který jí stěr z děložního čípku odebere. Tato metoda je v současné době jediným preventivním opatřením, které umí zachytit změněné buňky na děložním čípku.

V blízké budoucnosti bude možné předcházet nákaze virem HPV, tedy i rakovině děložního čípku, pomocí očkování. Vakcína, která bude k dispozici v roce 2007, poskytne ochranu
před nejagresivnějšími typy HPV nejen mladým dívkám, které ještě nezahájily pohlavní život,
ale také všem sexuálně aktivním ženám. Zabrání totiž opakovanému vzniku infekce a sníží pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Více informací o rakovině děložního čípku, jejích příčinách a důsledcích, lze od června nalézt také na nových webových stránkách www.zdraviprozeny.cz. Čtenářky těchto stránek určitě ocení poradnu, v rámci které bude na jejich dotazy odpovídat gynekolog.   

 
Co možná nevíte…
 

·         Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen.

·         V České republice je ročně diagnostikováno 1000 nových pacientek, z nichž 400 na rakovinu děložního čípku zemře. 

 ·         Rakovina děložního čípku není dědičná. V téměř 100 % ji způsobuje vir zvaný lidský papillomavirus (Human Papilloma Virus, HPV).

 ·         Existuje více než 100 typů viru HPV. Pohlavním stykem se šíří okolo 40 typů.

 ·         Nejrizikovějšími typy viru HPV jsou typy 16 a 18. Ty jsou zodpovědné za více než 70 % rakoviny děložního čípku ve světě. Mezi další vysoce rizikové patří typy 31, 45, 35, 51 a 52.

 ·         Během svého života se s infekcí virem HPV setká až 80 % všech žen. U většiny žen infekce bez příznaků samovolně odezní. U některých žen však přetrvává. Tyto ženy mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny. V průběhu života ženy může docházet i k opakovaným infekcím.

 ·         Rakovině děložního čípku lze předejít. Přednádorový stav se vyvíjí několik let
a lze jej zachytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny.

 ·         Důležitou prevencí rakoviny děložního čípku jsou pravidelné cytologické stěry z děložního čípku. Pomocí nich lze zachytit změněné buňky na povrchu čípku již v počátečním stadiu a zahájit optimální léčbu.

 ·         Rakovině děložního čípku bude možné předcházet očkováním. Na registraci teď čeká nová vakcína vyvinutá speciálně pro ženy. Očkování bude poskytovat ochranu před nejagresivnějšími typy HPV, které rakovinu děložního čípku způsobují.

 ·         Očkování bude určeno ženám bez rozdílu věku. Bude chránit nejen mladé dívky, které ještě nezačaly sexuálně žít, ale také ženy, které jsou sexuálně aktivní, protože může zabránit i opakované infekci virem HPV.

 ·         Ženy mají možnost se dozvědět více o rakovině děložního čípku na nových webových stránkách www.zdraviprozeny.cz. K dispozici je také on-line poradna gynekologa.

   
22.06.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [52] Vivian [*]

  Léthé: no vida to je zajímavý

  superkarma: 0 24.06.2006, 20:52:13
 2. avatar
  [51] Léthé [*]

  Pentlička: co to bylo za krááá...za "doktorku"?

  superkarma: 0 24.06.2006, 19:20:57
 3. avatar
  [50] Pentlička [*]

  Moje kamarádka chodila poctivě na preventivní prohlídky a stejně doktorka nepoznala, že má rakovinu vaječníků. Když se to zjistilo, bylo pozdě - umřela ...

  superkarma: 0 24.06.2006, 17:59:17
 4. avatar
  [49] Suzanne [*]

  Léthé: To je drsný

  superkarma: 0 24.06.2006, 16:38:18
 5. avatar
  [48] Léthé [*]

  Mě by na mamograf nedostal nikdo ani s párem volů

  Věřím tady tomu:

  Přes všechny peníze a snahy, nemají preventivní vyšetřovací programy v žádné zemi pozitivní vliv na snížení úmrtnosti. Zcela naopak, vysoká pravděpodobnost falešně pozitivních výsledků vyšetření může zvýšit počet pacientů, kteří jsou poškozováni zbytečnou farmakologickou či chirurgickou léčbou.

  Nedávný odhad říká, že vzdor prevenci počet žen umírajících na rakovinu prsu neklesá, a že než mamografie předejde jednomu jedinému úmrtí, tak s desetkrát větší pravděpodobností najde benigní (nezjoubný) nádor, což vede ke zbytečné léčbě či operaci (jedna lékařská studie provedená v Kanadě odhalila, že pouze jedna ze čtrnácti žen s pozitivním mamogramem, poukazující na karcinom prsu, ho skutečně měla). Na základě směrnic zdravotních pojišťoven se vyvíjí na ženy tlak, aby na vyšetření chodily častěji, neboť poplatky se stávají součástí lékařova živobytí. Mamografické vyšetření je vždy zdůvodňováno tím, že čím dříve se tumor zjistí, tím bude menší, a tím tedy i větší šance na uzdravení. Tato úvaha však nepočítá s tím, že ne všechny karcinomy metastázují stejnou měrou Rakoviny prsu není nemoc, která se vyvíjí stejným způsobem u všech žen. Někdy se rozšíří po celém těle, někdy zachvátí samotný prs. Většina dostupných léčebných metod beztak nemá na výsledný stav žádný vliv. Mamografie dokonce úmrtnost paradoxně zvyšuje. Podle kanadského výzkumu mezi ženami mladšími padesáti let, jich na rakovinu prsu zemřelo více ve skupině vyšetřovaných mamografem, než ve skupině, které mamografie nebyla prováděna. K podobným závěrům došly i tři švédské studie a jedna, která se uskutečnila v New Yorku. Švédský výzkum v Malmo ukázal téměř třikrát víc případů rakoviny prsu u žen mladších padesáti pěti let, které měly za posledních deset let udělanou mamografii. Příčinou je například nahromaděné rentgenové záření, ale i fyzické trauma způsobené mamografií. V jednom okamžiku vyvine mamogram kompresi 200 newtonů, což je ekvivalentní 20 kilogramovým sáčkům cukru, hozeným na prs (některé přístroje vyvinou ještě sílu o 10kg větší). Síla je údajně nutná k tomu, aby se dosáhlo co největší kvality obrázků za podmínek snížení záření na minimum. Mnoho vědců se domnívá, že stlačení během mamografie může protrhnout cysty a roznést rakovinové buňky. Jestliže se totiž s tumorem manipulije, může to zvýšit výskyt jeho metastáz v dalších částech těla až o 80 procent!

  superkarma: 0 24.06.2006, 01:14:01
 6. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Na ultrazvuku taky nejsou vidět ty nejmenší změny (a než se udělá další ultrazvuk za rok, tak už by bylo setsakra pozdě). A mamograf? Proč se asi dělá až starším ženám? Chodit na mamograf řekněme od 20 let každoročně, tak si pište, že by tam v 50 ten nádor byl

  superkarma: 0 23.06.2006, 14:41:04
 7. avatar
  [46] Vivian [*]

  tyrkys: a tebe ten tvůj slavný specialista bude měsíc co měsíc posílat na preventivní ultrazvuk nebo na mamograf?? Nechápu, že to pořád nechápeš... Já už nevím, jak to mám napsat

  superkarma: 0 23.06.2006, 12:26:26
 8. avatar
  [45] Dudlajlama [*]

  Prsa si muzu vysetrovat treba obden a stejne houby zjistim, mam v nich tolik cyst, ze uz ty chudery beru jako soucast zivota, na mamo ale chodim poctive

  superkarma: 0 23.06.2006, 08:26:35
 9. avatar
  [43] Léthé [*]

  Žábina: No já nevím, já jen, že jsem četla názor gynekologa ve zdravotním časáku, který tvrdí, že očkování již neúčinkuje u osob, které se již s infekcí setkaly. Takže očkování bude omezeno nějakým věkem...ale nevím jakým . Prevenci by to prý nepomohlo a spíše by to mohlo mít vedlejší rizika, jako například alergické reakce.

  superkarma: 0 22.06.2006, 22:39:24
 10. avatar
  [42] Suzanne [*]

  tyrkys: na ty máš nárok v určitém časovém intervalu, tudíž tě žádné odborné prohlídky nespasí, musíš i samovyšetřovat. začarovaný kruh Nic ve zlém

  superkarma: 0 22.06.2006, 22:28:00
 11. avatar
  [41] tyrkys [*]

  Suzanne: Já neříkám, že není dobré se sledovat, ale že je lepší chodit na prohlídky....

  superkarma: 0 22.06.2006, 22:13:53
 12. avatar
  [40] Suzanne [*]

  tyrkys: Mně gynekoložka řekla v podstatě to, co Vivian

  superkarma: 0 22.06.2006, 21:49:23
 13. avatar
  [39] tyrkys [*]

  Vivian: ještě PS: právě proto, že jsem za svoje zdraví odpovědná, snažím se zjistit co nejvíc informací a mít dostatečnou prevenci. A "jen nějaký ultrazvuk"? Co na to říct?

  superkarma: 0 22.06.2006, 21:23:08
 14. avatar
  [38] tyrkys [*]

  Vivian: sama to prostě většinou včas nenajdeš. Ale konec debaty - rozumíš tomu zjevně líp, než specialista, tak je zbytečné to dál rozebírat.

  superkarma: 0 22.06.2006, 21:21:05
 15. avatar
  [37] Vivian [*]

  tyrkys: nezapomínej, že za svoje zdraví jsi odpovědná TY, ne tví doktoři. Sama víš, že karcinom roste VELMI rychle. Pokud se spokojíš jen s nějakým ultrazvukem jednou za rok, tak pokud (nedej Bože!) dostaneš rakovinu, tak jsi mrtvá .

  superkarma: 0 22.06.2006, 20:09:59
 16. avatar
  [36] Vivian [*]

  tyrkys: to budeš každý měsíc chodit na ultrazvuk a mamograf? To bych chtěla vidět .


  Andula: proč pro rozvojové země? Já přece vím, že na ultrazvuku nebo na mamografu je případná patologická změna vidět dřív, ale uznej, že doktor bude asi těžko ženský posílat měsíčně na tohle vyšetření... nevím, jak UZ, ale mamograf se hradí ženám po 45 roce 1x za dva roky - a do té doby co? Jak chceš zjistit, jestli se ti něco neděje v prsu? Budeš si každý měsíc platit gynekologickou prevenci? Není nejjednodušší si tam sáhnout sama?

  superkarma: 0 22.06.2006, 20:07:48
 17. avatar
  [35] tyrkys [*]

  Nyotaimori: , ale je fakt, že to už tu dlouho nebylo

  superkarma: 0 22.06.2006, 19:49:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] tyrkys [*]

  Vivian: nechápu? Přeci jsem psala o sonu a mamografu . Viz Andula.

  superkarma: 0 22.06.2006, 19:17:09
 2. avatar
  [32] Andula [*]

  Vivian: samovyšetřování je odborníky bvranmá jako metodanpro rozvojové země, přijde se tím na něco zbytečně podě, ale lepší něco než nic

  superkarma: 0 22.06.2006, 19:00:23
 3. avatar
  [31] Vivian [*]

  tyrkys: to by ovšem znamenalo, že proti nádorům prsu neexistuje obrana

  superkarma: 0 22.06.2006, 18:58:53
 4. avatar
  [30] tyrkys [*]

  Vivian: tak mi to bylo řečeno odborníkem

  superkarma: 0 22.06.2006, 18:19:37
 5. avatar
  [29] Meander [*]

  Vivian: Já na svých prsou nikdy nic nepoznám. Velká, zrnitá hmota

  superkarma: 0 22.06.2006, 17:35:07
 6. avatar
  [28] Vivian [*]

  tyrkys: ale na mamograf tě ve třiceti letech nikdo nepošle preventivně... Nevím, jak je to s ultrazvukem, ale nemyslím si, že by sono 1x ročně někoho spasilo... Nejčastěji se dá provádět jedině to samovyšetření, z toho se asi nevyvlíkneš
  A co myslíš tím "bohužel už dost velké"? Myslíš, že když si něco nahmatáš, tak už si můžeš jít koupit rakev nebo gumový prso?

  superkarma: 0 22.06.2006, 17:29:10
 7. avatar
  [27] tyrkys [*]

  Vivian: nemluvím o vyšetření pohmatem, ale o sonu, nebo mamografu. Tím se zjistí již nekolikamilimetrové útvary, ještě s úspěchem léčitelné - ty si sama fakt nenajdeš. A pokud už je tam něco, co si sama nahmatáš, je to bohužel už dost velké...

  superkarma: 0 22.06.2006, 17:02:42
 8. avatar
  [26] Vivian [*]

  Ťapina: Na pohmat je to prostě zduření Doktor nemá rentgenové prsty ani není jasnovidec, aby zjistil, jestli je to normální struktura prsní žlázy nebo jestli tam vyrostlo něco, co tam ještě před pár týdny nebylo...

  superkarma: 0 22.06.2006, 15:53:45
 9. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Kytara: Nepozná. Jediné, čím se liší nádor od normální bulky (uzliny, vazivového uzlíku nebo tak něčeho), je, že nádor tam nikdy nebyl a teď tam je. To gynekolog nemá šanci poznat, to musíš vědět ty.

  superkarma: 0 22.06.2006, 15:51:39
 10. avatar
  [24] Vivian [*]

  tyrkys: jenže samovyšetření se dělá 1x měsíčně, na gynekologickou prevenci se chodí 1x za rok, takže když si budeš prsa vyšetřovat sama, zjistíš případné změny mnohem dřív a s mnohem větší pravděpodobností než gynekolog.

  Kytara: jenže pokud si budeš provádět samovyšetření, tak si budeš prsa vyšetřovat každý měsíc (viz výše). Chtěla bych vidět, jak doktor, který je vyšetřuje jednou za rok, na nich eventuelní změny pozná dřív než ty sama... Ženská zná svoje prsa líp než kdokoli jiný, zvlášť pokud si je každý měsíc vyšetřuje, takže kdo jiný by si měl všimnout případných změn dřív než ona?

  superkarma: 0 22.06.2006, 15:48:57
 11. [23] Kytara [*]

  Vivian: ale přece jenom gynekolog lépe rozpozná nějaký ten nádor on uzliny. a nemusí znát moje prsa.

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:58:04
 12. avatar
  [22] tyrkys [*]

  Vivian: omyl, to, když si něco objevíš samovyšetřováním už s největší pravděpodobností bude pozdě. To není z mé hlavy, ale od specialisty Doc.Vachouška.

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:46:32
 13. avatar
  [21] Žábina [*]

  Léthé: to není pravda, přečti si celý článek..nejen mladým dívkám ale i těm, které už nějaký ten rok sexujou

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:38:21
 14. avatar
  [20] Vivian [*]

  Holky, vyšetření prsů si máte dělat samy, nenechávat to na gynekologovi . Pokud si ho budete dělat tak, jak se má, tak zjistíte případné změny mnohem dřív a s mnohem větší pravděpodobností než gynekolog, který vás vidí jednou za rok!

  superkarma: 0 22.06.2006, 14:32:32
 15. avatar
  [19] Léthé [*]

  Bridgetj: Neměj strach, že tebe by proti rakovině čípku očkovali. Měly by být očkované jen dívky, které ještě nezahájili pohlavní život a tím virem se zatím nesetkaly. Jinak to nemá smysl a nebo dokonce ta vakcína může ublížit a vyvolat alergické reakce .

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:57:22
 16. avatar
  [18] Bubla1 [*]

  tak já chodím taky na pravidelné kontroly a byla jsem tam nedávno,tak jsem v pohodě.U nás taky byla v rodině zemřela kdysi na ní babička.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:54:19
 17. avatar
  [17] tyrkys [*]

  Kytara: já chodím zatím pravidelně na sono. Na momograf až později. Sledují mě pečlivě, protože v rodině bohužel rakovinu prsu máme.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:43:08
 18. avatar
  [16] Meander [*]

  kamarádka na tohle umřela v sedmadvaceti.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:22:41
 19. avatar
  [15] Kopretina3 [*]

  Kytara: Přesně. Souhlasím. Do 45 mám daleko. Mně se taky každá uzlina zdá divná, a vůbec ta tkáň v prsách. Kdyby mi bylo více jak 45, tak jdu určitě na mamograf. Navíc, rakovina prsu u mladších žen je mnohem agrasivnější.

  superkarma: 0 22.06.2006, 12:17:10
 20. [14] Kytara [*]

  Mamograf, jenže ten je zadarmo pro ženy nad 45 let nebo kolik. A samovyšetření? Nepoznám to, radši když to udělá doktor. Mě se může zdát podezřelá jakákoli uzlina.

  superkarma: 0 22.06.2006, 11:49:55
 21. avatar
  [13] arjev [*]

  Kopretina3:Gynekolog neprovádí vyšetření prsu,obvodní lékařka také ne,pouze chirur ,když máte podezření,že něco neklape.Jinak gynekolog posílá ženy na mamograf 1xza 2roky,to je bezplatné a zasloužila se o toto vyšetření paní Dagmar Havlová(vím to z tisku).Pravidelné vyšetření na mamografu je dáno věkem ženy.
  Pokud se vrátí k podstatě věci článku,mladé ženy mají možnost vyšetření u gynekologa 2x ročně.To je prevence.
  Pak je to pohodlnost a neznalost ženy,která nic neomlouvá.
  Pěkné,že?

  superkarma: 0 22.06.2006, 11:37:55
 22. [12] IKE [*]

  Vždycky když se setkám s podobnými statistikami nestačím se divit kolik hlouposti a ignorance mezi lidmi je. Vždyť se jedná o jejich zdraví! Pravidelné preventivní prohlídky by měly být samozřejmostí. No, jak je vidět,nejsou.
  K očkování v tomto případě se stavím spíš negativně.
  1)tím že je to novinka není možno zhodnotit DLOUHODOBÉ vlivy.
  2)Vzhledem k tomu, že se HPV mj. přenáší i pohlavním stykem, hrozí, že si to řada lidí vyloží jako 100% ochranu (proti všemu)a s myšlenkou "Vždyť jsem očkována, mě se nemůže nic stát" bude vesele střídat partnery a šířit různé pohlavní choroby atd.
  PS: ještě k tomu vyšetření prsou. Nejdůležitější je pravidelné samovyšetření, protože svá prsa znáte nejlíp (nebo ve spolupráci s partnerem)a případných změn si všimnete, a potom mammograf. Gynekolog nebo obvoďák, který vás vidí 1x za rok by pohmatem zjistil možná až bulku od velikosti hrášku, zatímco mammograf údajně již makového zrnka.

  superkarma: 0 22.06.2006, 10:55:04
 23. avatar
  [11] gerda [*]

  Kopretina3: mně můj gynekolog odeslal do mammologické poradny, chodívám tam pravidelně 2x ročně na objednání. Odtamtud mě lékařka odesílá také pravidelně na mammograf. Možná se tím gynekologové nějak chrání z nařčení, že své pacientky osahávají, nevím...

  superkarma: 0 22.06.2006, 10:18:21
 24. avatar
  [10] Kopretina3 [*]

  jitusha: No, to máš asi pravdu. Mně jenom přijde podivné, že se všude píše, že gynekolog má pohmatem provádět kontrolu prsou a dle mých známých, kterých jsem se na to ptala, jim to lékař, stejně jako mně, neprovádí.

  superkarma: 0 22.06.2006, 09:13:03
 25. [9] Kytara [*]

  Bridgetj: aha
  Kopretina3: mě taky nevyšetřuje, když jsem šla k novému praktickému, tak mi je vyšetřil.

  superkarma: 0 22.06.2006, 09:00:36
 26. [8] karkule [*]

  Kopretina3: Mě vyšetřuje 1x ročně a 1x ročně dělá gynekologické sono a cytologii. Když jsem jednou dlouho zapomněla jít na prohlídku, tak mě volala sestra, že jsem tam už dlouho nebyla.

  superkarma: 0 22.06.2006, 08:58:47
 27. avatar
  [5] Kekka [*]

  Kopretina3: můj gynekolog prsa taky nevyšetřuje. A slyšela jsem, že ani spousta dalších. když jsem měla problém, musela jsem za obvoďačkou a ta mě poslala na mamologii.

  superkarma: 0 22.06.2006, 08:46:49
 28. avatar
  [4] erKa [*]

  Kopretina3: taky ne,jen na požádání.

  superkarma: 0 22.06.2006, 08:44:34
 29. avatar
  [3] Kopretina3 [*]

  Chtěla jsem se zeptat, jestli vám gynekolog při prohlídce kontroluje pohmatem prsa. Mně ani mé kámošce to nikdy nedělal. Myslela jsem si, že je tou součástí preventivní prohlídky. Když jsem lékařku o to požádala, dala mi brožurku o samovyšetření prsů, a tím to bylo vyřízeno. Zdá se mi to divné a nezodpovědné.

  superkarma: 0 22.06.2006, 08:31:39
 30. [2] Kytara [*]

  Bridgetj: co?

  superkarma: 0 22.06.2006, 08:00:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme