píše ve svém krásném příspěvku čtenářka Kristýna. Jako prohru pro toto nešťastné období, kdy se nám jako národu nedostává skutečných osobností a odvahy k ušlechtilosti. Václav Havel ztělesňoval obojí.

Včera v poledne, když jsem slyšela zprávu o smrti pana prezidenta Václava Havla mne napadlo, že jeho skon je takovou hodně kyselou tečkou za celým divokým rokem 2011. Jsem ráda, že se změnilo denní téma. On si to zaslouží a zaslouží si mnohem víc.

V době, kdy řečnil z balkonu na Václavském náměstí, jsem doma chrchlala s teplotou a maminka se loučila s tatínkem, který jel za nás zvonit svazkem klíčů. Vnímat jsem ho začala vlastně jako našeho prvního prezidenta, protože měl na svém portrétu do školních tříd takový zvláštní výraz. No jo, telecí léta.

Teprve později jsem ho začala vnímat jako nadaného politika, výraznou osobnost, charismatického člověka. Dozvěděla jsem se víc o letech v disentu, o jeho literárním díle a objevila Václava Havla podruhé.

Ještě o fousek v čase dál jsem ho obdivovala pro jeho ženu, pro jejich vztah. Krásný, bohatý, naplněný a štědrý. Nebyla to hra na politika a první dámu. Ve všem, co dělali, obnažili svou osobnost a své srdce. Protože se nemuseli za nic skrývat, byli upřímní a žili pro své myšlenky.

Když jsem ho objevila naposledy, stál na výsluní úcty a obdivu celého světa. Nebyl komikem žijícím z pozůstatků porevoluční slávy, politikem s trafikou. Konec v prezidentském úřadu pro něj byl jen začátkem něčeho lepšího a snad i toho nejlepšího období.

Jeho smrt vnímám jako prohru především pro toto nešťastné období, kdy se nám jako národu nedostává skutečných osobností a odvahy k ušlechtilosti. On ztělesňoval obojí.

Opět chrchlu  doma s teplotou jen tak v leže přemýšlím, jak dlouho v nás zůstanou jeho myšlenky poté, co dohoří svíčky. Doufám, že navěky.

Odpočívej v pokoji Václave Havle

Kristina Doubravová

Milá Kristýno, snad vám nevadí, že jsem pod příspěvkem ponechala vaše jménoa nenahradila ho nickem. Věřím, že jste to tak chtěla. Za tak krásná slova bych se ráda podepsala i já. Bohužel se obávám, že s Václavem Havlem odešla poslední opravdová osobnost naší politiky. Člověk který opravdu žil podle vyššího principu mravního

Co si o tom myslíte, milé ženy-in? Vyjádříte se také k tématu Václav Havel?

Nebo nechcete myslet na smutné věci a raději se bavíte o Vánocích? Máte možnost.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama