Vztahy

Smrt je rozdělila jen na chvíli

Všude bylo vedro k zalknutí, jen na hřbitově byl nezvyklý chlad, který byl protkán žilkami bolesti. Za vysokou lípou na kraji hřbitova byl hrob, jehož náhrobek upoutával pozornost všech lidí, kteří občas zašli na samý okraj s touhou najít něco zvláštního. Z náhrobku vyzařovala nádherná tvář mladé dívky, která byla v době, kdy ji fotili, určitě moc šťastná. Její úsměv byl tak krásný, jako by neznala nic hezčího než lásku.
 
Před hrobem stál chlapec a díval se smutně na náhrobek, jenž měl v záhlaví citát: "Kdekoliv budeš, budeš-li naslouchat, najdeš mě vedle sebe."Chlapci mohlo být osmnáct, snad o rok více. Stál tam ve stínu lípy a v rukou držel kytici kopretin. Hladil jejich hlavičky a na ruce mu chvílemi padaly slzy. Já tam stála opodál, s trochou zvědavosti a velkou dávkou bolesti. Stál tam snad tři hodiny, ani jednou se neotočil, ani jednou se nepodíval jinam než na tvář té dívky.

Přistoupila jsem blíž, abych mu viděla do tváře. Neviděl mě, snad by ani nevnímal, kdybych na něj promluvila. Byl hezký a mně se zdálo, že jsem snad hezčího kluka ještě neviděla. Bylo divné, že tak pěkný kluk není na diskotéce, kde by ho učitě obletovalo hejno holek, a že tu stojí a padají mu slzy z očí. Když jsem spatřila jeho ústa, viděla jsem, že si s někým povídá, ale nikdo tam nebyl. Až po chvíli jsem si uvědomila, že ta slova patří někomu, kdo už věčně spí. Byla to slova pro tu neobyčejně krásnou dívku. Šeptal něco, ale já mu nerozuměla.

Až po chvíli vzlyk zesíli a on řekl: "Proč jsi mi odešla?" V tu chvíli bych se nejraději vytratila. Položil na hrob květiny, otevřel luceničku a zapálil svíčku. Vyndal z kapsy džín kapesník, otřel si oči a v tom mě uviděl. Na chvíli se zastavil svýma modrýma očina na mě. Byl to pohled zlý a hrubý, ale jeho hlas nebyl vůbec zlý.
 
Promluvil: "Potřebuješ něco?" Nezmohla jsem se ani na slovo, otázal se mě tedy znovu, ale já se rozbrečela. Přišel ke mně a řekl jen abych neplakala, že život je strašně zlý. Chtěla jsem se omluvit, ale neznohla jsem se ani na hlásku. Dovedl mě k lavičce a tam mi půjčil kapesník. Utřela jsem si slzy.
 
Chtěla jsem mu pomoct, ale on začal zkracovat pro mě trapnou chvíli. Konečně jsem ze sebe vyrazila: "Promiň, já nechtěla." "To nic," odpověděl on a začal mi vyprávět svůj příběh. "Jmenovala se Niky, vlastně Nikola, ale všichni jí tak říkali." Poznali se na diskotéce. Líbila se mu a tak ji vyzval k tanci. Připadala mu jako bohyně, kterou seslali z nebe. Chodil jí naproti ke škole, ona mu k průmyslovce.
 
Byli šťastní. Jen jednou se pohádali, ale netrvalo ani půl hodiny a už zase byli spolu. Jezdili ven, na koncerty. Půjčovali si svoje věci a kamarádi jim říkali manželata. Když mi o tom Jirka vyprávěl, bylo mi zase do pláče. Nedovedla jsem udržet slzy, plakal i on. Bylo to hrozné vidět kluka brečet. Když jí bylo šestnáct, chodili spolu právě rok. Oslavovali to s kamarády na chatě. Ráno přátele odešli a oni zůstali sami. Snídaně v trávě jim připadala slavnostní. V té chvíli se cítili nejspokojenější na celém světě...
 
Jirka najednou ztišil řeč. "Bylo právě takové vedro jako dneska a my jsme se už předešlý den domluvili, že si vyjedem do přírody. Kamarádi se nabídli, že nás odvezou autem kam jen budeme chtít. Jeli jsme tedy ke krásnému jezeru. Večer jsme šli zase tancovat, když zábava skončila, naposledy jseme se políbili a nasedli každý do jiného auta. Naposledy jsme se potkali na křižovatce."
 
Jirka přišel domů a šel spát. Uprostřed noci volali z nemocnice, že tam přivezli jeho těžce zraněnou dívku. Celou cestu za ní běžel. Ani neví, jak se tam dostal. Doběhl do pokoje, kde ležela Niky. Její vlasy byly ještě od krve. "V očích měla pohled, na který nikdy nezapomenu. Jen krátce je otevřela a řekla:"Bylo tu tak krásně. Nechce se mi odcházet, ale musí to být." Pak se otočila na rodiče a zašeptala: "Za všechno vám děkuji!" Potom usnula a všichn musel jít z pokoje pryč.
 
Matka se zhroutila. Byl jsem najednou sám, chtělo se mi umřít. Dávali nám malou naději, jen velice malou naději. Zbytek noci jsem prochodil před nemocnicí, nevěděl jsem jestli ještě žije. Svítalo. Nastal nový den a ve mně bylo malé mrazení. Zemřela až k ránu, po velkém krvácení. Ještě jednou nám dovolili se na ni podívat a pak ji odvezli.
 
Stál jsem  tam na chodbě. Nechtěl jsem uběřit tomu, že ona jediná zemřela, že už ji nikdy nevidím, neobejmu.Celý měsíc jsem nikam nechodil. Kašlal jsem na školu, na všechno. Od rána do večera jsem stál u jejího hrobu a vyčítal si, že jsem ji nechal jet samotnou s opilým řidičem. Vždyť kdyby jela se mnou, nic by se jí nestalo...Nikdy už s žádnou nechci chodit, teď už mě nech samotného. Děkuji ti." Těmi slovy se se mnou rozloučil.
 
Šla jsem ze hřbitova a tekly mi slzy. Lidi se po mně dívali. Ještě několikrát jsem ho pak potkala. Potom šel na vojnu. Zůstali jsme přátelé. Ani jeden z nás nepomylsel na to, že bychom spolu mohli chodit.
 
Tak uplynul čas a Jirka má teď ode mne každý den kopretiny. Je to právě měsíc co se zabil v autě. Snad schválně. Všichni říkali sebevrah, ale já jediná vím, proč to udělal. Bylo to pro něj vysvobození. Leží teď vedle sebe a jsou stále spolu...
 
Je horké léto. Sedím pod rozkvetlou lípou, v ruce držím kopretiny, na které padají mé slzy. Povídám si s nimi - jsou tu se mnou.
 
chachito
 
Pokud i vy stejně jako chachito chcete získat malý romantický dáreček pošlete nám svůj veselý i smutný zamilovaný příběh. ZAMILOVANÉ PŘÍBĚHY SEM
   
14.02.2005 - Láska a vztahy - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [51] edith1975 [*]

  Teď vidím a čtu, že asi ne, ale stejně, někdy se to stát mohlo.

  superkarma: 0 08.08.2006, 20:08:20
 2. avatar
  [50] edith1975 [*]

  Je to smutný příběh. Jestli se opravdu stal.

  superkarma: 0 08.08.2006, 19:55:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [49] MartinaC [*]

  hezky napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:47:33
 2. avatar
  [48] Tekana [*]

  moc hezky napsané

  superkarma: 0 16.08.2005, 19:03:20
 3. avatar
  [47] Kimmy [*]

  ..proste zivot nie je len cierno-biely...

  superkarma: 0 16.02.2005, 21:55:20
 4. avatar
  [46] Kimmy [*]

  Irean1: a co povies tomu, ked ten dotycny "sebevrah", uz ziadnych svojich blizkych nema? Co ak mu spadla bomba na dom a zabila celu jeho rodinu (okrem jeho samotneho)? Myslis, ze sa to nemoze stat? Co ak niekomu vo vojne zabili manzela/manzelku + deti? To by som sa necudovala ze uz potom naozaj nechcu zit, ak takto stratili vsetko. A vobec, niekedy ti ludia mozu prezit taky sok ze sa s tym uz dalej nedokazu sami vysporiadat a chcu z toho uniknut. Ako som raz citala, ti co sa zabijaju, chcu uniknut pred bolestou. Nechapem preco ich hned tak tvrdo odsudzujes... jasne, niektori mozu byt i zbabeli, co sa chcu zabijat kvoli kazdej prkotine, ale vobec by som takto necharakterizovala vsetkych. Mam dojem, ze tym "ti kteří to přežijou, by potřebovali dostat od svých rodičů pár facek a šup s nima někam k pásu, aby si vydělali na zaplacení nákladů na léčení a přišli by na jiné myšlenky" im vobec nepomozes. Mimochodom, niektori z tych, ktori to prezili, od svojich rodicov ani nikdy ziadnu lasku dostat nemuseli, takze im potom zbytocne budes robit dalsie rodicovske kazania...

  superkarma: 0 16.02.2005, 21:55:02
 5. avatar
  [45] Irena1 [*]

  Nezlobte se na mě, kdo tu pláčete nad sebevrahy, vždyť to jsou slaboši a sobci...neuvědomoujou si, kolik bolesti způsobí svým blízkým a že mohli prožít ještě krásný život, nebo něco fajn dělat pro ostatní...všechno je lepší, než skákat pod vlak nebo polykat prášky... na sebevrahem brečet nebudu, ti kteří to přežijou, by potřebovali dostat od svých rodičů pár facek a šup s nima někam k pásu, aby si vydělali na zaplacení nákladů na léčení a přišli by na jiné myšlenky. život není jen o romantice...

  superkarma: 0 15.02.2005, 12:20:26
 6. avatar
  [44] alušenka [*]

  ať je to vymyšlené nebo ne,jsem v šestinedělí a řvu.je to krásně napsané

  superkarma: 0 14.02.2005, 21:51:16
 7. avatar
  [41] Lotka [*]

  Fiona: Však jsme psaly, že jsme u toho brečely ve dvanácti To nestačí?

  superkarma: 0 14.02.2005, 20:10:05
 8. avatar
  [39] Lotka [*]

  Náhodou já u tohodle ve čtrnácti dokázala probrečet hodiny Teda ta povídka je tak stará

  superkarma: 0 14.02.2005, 19:32:49
 9. avatar
  [37] Henri [*]

  *Kotě*: paní domácí: Avilka: Holky, nebuďte cynické , lidem se stávají věci, že by se jeden nestačil divit. Taky jsem znala kluka a holku, měli se za měsíc brát, když se on utopil. Taky bylo horké léto. Na pohřbu ona byla v bílých šatech, asi ne svatebních, nebo ne úplně klasických ... detaily nejsou tak důležité, ale řvali i běžně otrlý chlapáci.

  superkarma: 0 14.02.2005, 18:28:32
 10. avatar
  [36] Avilka [*]

  Irena1: Mahara: *Kotě*:

  superkarma: 0 14.02.2005, 18:17:36
 11. avatar
  [35] paní domácí [*]

  to je ale blábol, červená knihovna hadr

  superkarma: 0 14.02.2005, 18:08:40
 12. avatar
  [34] *Kotě* [*]

  Tak já ač těhotná a měla by mě rozbrečet opravdu každá prkotina, nějak to furt nefunguje

  superkarma: 0 14.02.2005, 17:38:55
 13. avatar
  [30] Susina [*]

  Irena1: jak kdo.. tenhle byl z rozchodu fakt příšerně nešťastnej, měl ji moc rád, i když to byla koza sánská a vůbec si ho nezasloužila...

  superkarma: 0 14.02.2005, 15:04:45
 14. avatar
  [29] Irena1 [*]

  Mahara: jenž eoni se nemordujou proto, že jim ta holka umřela, ale proto, že je tu nechala a oni by si, chudáci, museli najít jinou a mezi tím se nějak sami zabavit a obstarat

  superkarma: 0 14.02.2005, 15:00:56
 15. avatar
  [27] Susina [*]

  Mahara: myslím, že může. Znám jednoho, který se chtšěl po rozchodu s holkou zabít, spolykal prášky. Naštěstí ho našli včas.

  superkarma: 0 14.02.2005, 14:38:18
 16. avatar
  [25] Vivian [*]

  tak to je maso to si zaslouží odměnu

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:25:47
 17. avatar
  [24] Hanďule [*]

  A nejlepší na tom je, že i v tom našem náctiletým příběhu se jmenovala Niky - Nikola

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:25:16
 18. avatar
  [21] dadamac [*]

  Tohle jsem četla, když mi bylo kolem 12 let... Jmenovalo se to Hrob a měla jsem to od kluka svý ségry, kterej to měl od své mamky .... takže to je už pěkně staré a myslím si, že už to tu všichni musejí znát...

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:06:13
 19. avatar
  [19] Atabe [*]

  Nad tímto jsme plakali na intru, když nám bylo 15...a to už je také nějaký pátek.
  No a potom jsme přesedlali na tvrdší vydání, tak se třeba také máme na co těšit....

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:04:48
 20. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  panove, to je ale kokotina....

  superkarma: 0 14.02.2005, 12:58:37
 21. avatar
  [17] Irena1 [*]

  já sirael: neblbni, tady se dá plakat leda nad tím slohem..

  superkarma: 0 14.02.2005, 12:55:57
 22. avatar
  [12] bookcase [*]

  :"Bylo tu tak krásně. Nechce se mi odcházet, ale musí to být." Pak se otočila na rodiče a zašeptala: "Za všechno vám děkuji!" Potom usnula a všichn musel jít z pokoje pryč.
  ,

  superkarma: 0 14.02.2005, 11:25:09
 23. avatar
  [11] Irena1 [*]

  červená knihovna a ještě špatně napsaná

  superkarma: 0 14.02.2005, 11:24:05
 24. avatar
  [10] pohodarka [*]

  Enya: ale jo, mohlo se to stat, ale tohle , zrovna tohle ne, fakt, bravicko hadra a navic "bylo hrozne videt kluka brecet" co je na tom proboha hrozneho!!!

  superkarma: 0 14.02.2005, 11:04:52
 25. avatar
  [9] Radek Kříž [*]

  Jupíí: Dekujeme mame toho malo, prosim posli nam je, zvlast pokud jsou na tema romanticka laska tak je bereme.
  Za redakci www.zena-in.cz dnesni editor vydani.

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:54:31
 26. avatar
  [8] Enya [*]

  smutný, a klidně se to i mohlo stát, proč ne

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:53:38
 27. avatar
  [5] Jupíí [*]

  Ach jo zase jsem se nachytala....
  To je slohová práce na téma láska ? Kdyby byl v redakci nedostatek materiálu mám doma nějaké sešity se slohovkama ještě ze školy i s opravenými chybami

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:30:12
 28. avatar
  [4] Susina [*]

  Chameleonka: bylo horký léto...

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:13:21
 29. avatar
  [2] Chameleonka [*]

  Jenom praktická otázka - kde bere autorka každý den kopretiny?

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:00:37
 30. avatar
  [1] bookcase [*]

  tak to znám....už roky tenhle příběh putoval mezi námi mladými studentkami

  superkarma: 0 14.02.2005, 09:53:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme