Domácnost

Smrdíš jako tchoř!

„A hele, tchoř,“ urazila jsme čtyřnohého miláčka mého kamaráda už při první návštěvě. Tchoř mi to vrátil. Kousnul mě do palce a nehorázně mě zasmrděl. A to ani nepoužil žlázky, jenom se na mně usadil, a tak hodinku na mně spal. Prostě tchoř, zkonstatovala jsem, a nabyla dojmu, že i když je fretka roztomilé a inteligentní zvířátko, já zůstanu u psů. Sice se na rozdíl od fretky musí venčit, ale rozhodně tolik nesmrdí.

Je to tchoř
Ať se to totiž chovatelům fretek líbí nebo ne, fretka je v podstatě tchoř tmavý, i když domestikovaný asi před dvěma tisíci lety. A i dnes se do chovu domácích fretek občas tchoři přikřižují – mívají totiž hustší a kvalitnější srst a jsou mohutnější než domestikované fretky. Ovšem také poněkud divočejší a dominantnější, jak mi předvedl jeden kamarádčin polotchoř.

Veselé a hravé
Dříve se fretky chovaly především kvůli kožešině, ale také jako výborní lovci myší. Vycvičené fretky se využívaly k protahování lan úzkými tunely a potrubím. Přestože jsou totiž fretky v povaze v mnohém podobné kočkám, jsou o něco vycvičitelnější ke konkrétním úkolům. Mívají výraznou osobnost – každá fretka je individualita, jsou hravé do vysokého věku a neuvěřitelně zvědavé. A i když se venčit nemusí, obvykle venčení milují a nevadí jim ani cestování.

Není fretka jako fretka
Domestikované fretky jsou mírnější, než jejich divocí příbuzní, ale musí si na člověka zvykat odmalička. Nejlépe se ochočují mláďata od 6 týdnů do dvou, maximálně tří měsíců. Zvyknout na kontakt s člověkem starší fretku, které se do té doby nikdo nevěnoval, je obtížnější, a obvykle už nikdy nebude zcela krotká. Stejně jako lidé bývají fretky v povaze rozdílné a své vlastnosti do značné míry předávají potomkům – u mláďat kousavé fretky hrozí, že budou také kousavá. Proto je dobré fretky, stejně jako jakákoliv jiná zvířata, pokud je chceme pro domácí chov, kupovat od zkušených chovatelů, u nichž můžeme vidět i matku mláďat.

Nenáročný mazel
Fretky se dožívají osmi až deseti let a nejsou finančně příliš náročné – dají se koupit i za 500 Kč, ty lepší pak za jeden až dva tisíce. Snadno se naučí chodit na kočičí záchůdek a rády se promenují po ulici na vodítku. Na rozdíl od psa je však venku nemůžete pustit na volno – zbavit je loveckých instinktů je prakticky nemožné. Se psy a kočkami ovšem fretky dovedou vycházet – pokud s nimi vychází psi a kočky. Také fretky – samičky – lze většinou chovat společně, se samci však bývají problémy.

Smrdí fretky?
Zdálo by se tedy, že je fretka celkem optimální zvířátko. I ta nejčistší a nejvykoupanější fretka však nezapře ostrý pach šelmičky. Pokud vám nevadí, nebo vám dokonce voní, pak vám s fretkou bude dobře. Pokud je vám však pach fretek nepříjemný, rozlučte se s představou, že byste se ho dokázali zbavit.

Kapitola sama pro sebe jsou pachové žlázky. Od jara 2004 jejich odstraňování zakazuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání a i dospělá fretka, natož pak mládě, je občas použije. A pak jde o pach, kterého se zbavujete několik dní. Přece jen, fretka je tchoř. Na druhou stranu, čím je fretka ochočenější a zvyklejší na nejrůznější situace, tím méně použití žlázek hrozí.

Chtěla byste domů fretku? Nebo ji dokonce chováte či jste chovala? Jaké máte s fretkami zkušenosti? Líbí se Vám? Voní Vám nebo smrdí? A co jiná zvířata? Smrdí Vám třeba psi, morčata, koně nebo kočky? Proč myslíte, že člověku některá zvířata smrdí a jiná ne?

 

 

 

 

   
23.10.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [77] phoebe24 [*]

  zorkaa: díky za Vaší charakteristiku. Omlouvám se, ale na rozdíl od Vás se zde nebudu presentovat ani svými akademickými tituly ani skutečným jménem. A rozhodně Vás nebudu následovat a hodnotit Váš charakter na základě Vašeho názoru na freťáčky. Ani jedno nemám zapotřebí, vážená paní magistro. A omlouvám se, že jsem Vás považovala za puberťačku, to evidentně nejste.
  green: bez komentáře. Tahat sem Schopenhauera - to je už fakt moc - zvlášť, když sám přiznáte, že Vám smrdí kočka....Možná jsem (a přiznala jsem to) mírně hysterická při kontaktu s fretkou, ale rozhodně nejsem schizofrenik.
  PS - nejsem vegetariánka, ale pavoukům nožičky netrhám a kočky pohřbívám na zahradě. Kdyby moje dcery donesly domů fretku, půjdu jí vrátit do Zverimexu i kdybych jim měla ještě zaplatit. Howgh.

  superkarma: 0 25.10.2007, 22:51:06
 2. avatar
  [70] phoebe24 [*]

  zorkaa:(64) to bylo asi na mě, že... Já tedy hlavně lituji členy domácností, kterým podobné zvíře vadí a jsou nuceni s ním bydlet, anžto jim to tam nasadil spolubydlící. Pokud by to přitáhlo moje dítě, fakt bych záležitost vyřešila během pár minut. Takže nechápu a lituji švagrovou, které tchoř vadí velmi, ale se svou dcerou to prostě není schopná vyřešit.
  A přinést sebou tohoto tvora na návštěvu mi přijde stejně neomalené, jako si bez dovolení zapálit v bytě nekuřáků.

  PS - a opravdu ve svém věku nepotřebuji, aby mě litovala pubertální chovatelka freťáčků

  superkarma: 0 25.10.2007, 13:09:23
 3. avatar
  [67] phoebe24 [*]

  zorkaa: nemáš pravdu. Ta potvora je pravidelně koupaná ve speciálním šamponu a matka majitelky začíná dělat návrhy na odstranění tchoře ze svého příbytku. Já se jí teda nedivím. Pokud by mě tohle do baráku přinesla lehce postpubertální dcera, dala bych jí vybrat, kde chce napříště bydlet.
  Ale uznávám, že někomu ten smrad prostě vadit nemusí. U nás v rodině většině lidem vadí. Pokud mi fretka hodinu leze po dětech, tak to z jejich triček cítím ještě dlouhý dny potom. A vadí mi to. Stejně mě vadí např. cigaretový dým. Ten ale jde vyvětrat. Tohle je takový odér, že jsem byla ze začátku přesvědčená, že mi ta potvora děti označkovala.

  superkarma: 0 24.10.2007, 23:14:42
 4. avatar
  [64] AnoliV [*]

  Irena1: no já bych spíš řekla, že jsi si na tem smrad už zvykla ... mě to taky časem nepřišlo než přišla návštěva ....

  superkarma: 0 24.10.2007, 08:35:21
 5. avatar
  [63] AnoliV [*]

  já jsem měla fretku, byla fakt miláček, škoda že smrděla, rozjela mi astma a sejřila kam se jí povedlo ... jinak je to opravdu kouzelné zvíře

  superkarma: 0 24.10.2007, 08:33:54
 6. avatar
  [62] phoebe24 [*]

  zorkaa: doma máme kočky, psa a papoucha. V neděli byla na návštěvě u babičky naše neteř s Hugem. Hugo je fretka. Naše děti si hodinku hráli s Hugem. Popisuji tedy čerstvou zkušenost s tímto tvorečkem: po hodině mazlení jsem za mírné hysterie doslova servala z potomků veškeré ošacení a donutila je vydrbat se za pomocí kartáče. Po dvou dnech (prádlo vyprané) pomalu přestávám typický pach (mno, velice mírný eufemismus...) cítit. A to u nás v bytě nebyl! Nebudu se zamýšlet nad sebou ani nad svým smyslem pro úklid (jsem mírně laxní bordelář), ale na tuhle potvoru mají moje děti napříště zakázáno sáhnout i jedním prstíkem.

  superkarma: 0 23.10.2007, 22:38:06
 7. avatar
  [60] Amálie [*]

  Ťapina: OK, díky za radu, prubnu to na pár dní a uvidíme. Šelma zblajzne cokoli, tak suchá rýže nebude absolutně problém. Krmím 2x za den, tak po dietě zkusim rozdělit dávku na 3 díly.

  superkarma: 0 23.10.2007, 16:50:22
 8. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Amálie: Šla by, jestli je ochotný se jí dotknout To je proto, aby si žaludek odpočinul, protože nejspíš produkuje moc trávicích šťáv a pak je musí vyhodit, když je dlouho prázdný. A nebo začít krmit dvakrát denně, mně psi průběžně zvraceli na lačno tak jednou týdně oba a snídaněma se to srovnalo.

  superkarma: 0 23.10.2007, 16:21:48
 9. avatar
  [56] Amálie [*]

  Ťapina: Granule baští natošup, nezvrací po nich a pídí se po přídavku. Zvrací jen po ránu na lačno, myslíš, že ta dieta je potřebná? Jestli jo, suchá rýže by šla? A jak dlouho ho mám takhle "trápit"?

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:56:22
 10. avatar
  [55] Ťapina [*]

  Amálie: Po rýži se teda určitě nepokadí A toho masa tam má být minimum, jenom aby se o to vůbec začal zajímat.

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:34:47
 11. avatar
  [54] Maši [*]

  Nikdy jsem necítila větší puch, než když jsem vlezla k jednomu známemému do domu..měl fretku , nekastrovaného kocoura a dvě kočky...strašný,nedýchatelný,štiplavý smrad se táhnul už několik metrů před hlavními dveřmi...

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:32:21
 12. avatar
  [53] Amálie [*]

  Ťapina: obávám se, že po tom by se pokadil, rýži, těstoviny nebo vločky s masem a mrkví jsem mu přestala dávat už jako štěněti, když po tom začal mít řidší bobek a hodně čural. V dospělosti mu takový jídlo dávám sem tam a jen 1/2 dávky a zbytek dávky suchý granule. Dietu nikdy neměl, vlastně nikdy neměl ani špinavý ucho natož nemoc. Ale teď se mi zdá i trochu mrzutej, pořád by nám ležel přes nohy nebo v posteli.

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:31:24
 13. avatar
  [52] tyrkys [*]

  Irena1: psala jsem tu nedávno, že jsem byla u kamarádky, která sama o sobě rozhodně čistotná je a navíc právě fretku koupala, kvůli mně dokonce 2x, takže by měla být naprosto čistá. Přesto ovšem smrděla. Tedy, kamarádka už to necítila, ale já jsem na pachy dost citlivá a vadilo mi to hodně. Pokud její zápach nazýváš vůní, jsi rozhodně ideální člověk na chov fretek .
  A vůně mého partnera naštěstí fretčí pach fakt nepřipomíná

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:21:17
 14. avatar
  [51] Ťapina [*]

  Amálie: Rýži s libovým kuřecím. On nikdy neměl zažívací potíže?

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:17:17
 15. avatar
  [50] Irena1 [*]

  tyrkys: to je nesmysl, pokud fretku chováš v čistotě tak nesmrdí - resp. stejně jako člověk, kočka, pes..prostě má svůj vlastní oder, ale nazvala bych to spíš vůní...nebo když pohladíš partnera, taky řekneš, že smrdí?
  Většina lidí, co přijdou na návštěvu a neví, že máme zvířata, tak to nepoznají - pak se strašně diví, že "tchoře" necítili.

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:15:39
 16. avatar
  [49] tyrkys [*]

  Irena1: jasně, ale to, že smrdí, je prostě fakt . Když si jí pohladíš, smrdí ti ruka - já jsem si jí drhla fakt dlouho, než jsem se toho zbavila.

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:55:49
 17. avatar
  [48] Amálie [*]

  Ťapina: Jakou?

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:48:10
 18. [47] sk [*]

  ještě malé připodotknutí: na jednom z těch obrázků vůbec není fretka, ale vzácný americký tchoř černonohý .-)))

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:40:36
 19. avatar
  [46] Irena1 [*]

  pach po fretce vyvětráním zmizí během pár minut - máme doma tři samce, mluvím z vlastní zkušenosti...takže prosím, NEPŘEHÁNĚT. A kastrovaní samci se snáší naprosto v pohodě, u nekastrovaných je to trošku boj, alespoň v prvních dnech, ale taky se to dá zvládnout.
  Vyzkoušela jsem spoustu zvířat a pro pracujícího člověka je fretka naprosto ideální.

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:27:15
 20. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Amálie: Zkus mu nasadit dietu a uvidíš

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:05:31
 21. avatar
  [44] MEK [*]

  na dovolené jsem viděla klučinu a vedl si fretku na obojku,domů bych to nechtěla

  superkarma: 0 23.10.2007, 13:50:20
 22. avatar
  [43] Amálie [*]

  Nechci domu fretku ani jiné podobné potvory.  Ťapina: Šelma psovitá už třetí den ráno zvrací, jednou, po venčení, běžné šťávy, jako jindy, žádná změna konzistence/barvy. Po granulích je v klidu. Myslíš, že mám upalovat k veterinářovi? Věčně venku louská klacky a šišky a pak občas vrhá, takže nechci plašit, ale taky jeho máti umřela na rakovinu sleziny. Tak nevim...

  superkarma: 0 23.10.2007, 13:33:08
 23. [42] Tobbi [*]

  Ťapina: Škoda, že nejsi zvířecí psycholog. Přítelova kočka trpí chorobnou hrůzou ze mne. Když mě vidí, začne panicky utíkat, pokud nemá kam, hlasitě se "rozpláče" (kníííík, knííík).Dochází to do takových extrémů, že kočka, zvyklá, že když venku mrzne, vyskočí si v noci na okno a přítel ji pustí dovnitř, zjistila, že by musela sdílet místnost i se mnou a po vteřině rozvažovaní se vrátila do mínus dvaceti

  Přítel oponuje, že psychologa by potřeboval spíše náš pes. A to proto, že když jsme spolu trávili dovolenou naší chalupě, rodiče nám tam navezli psa, aby nemusel být v Praze, pes začal panikařit, že ho tam nechají, nalepil se na mne, sledoval mne nejen v rámci domu, ale i v rámci místností, skákal mi na klín, připomínal se a v noci nám neustále skákal do postele, což přítel komentoval slovy "Hm, tak tu trojku jsem si představoval malinko jinak."

  superkarma: 0 23.10.2007, 12:10:05
 24. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Meander: To teda jo. Kupodivu dražší psí mi voní, ale co z toho, když jim stejně nejvíc ze všeho chutnají sušená střívka

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:37:52
 25. avatar
  [40] pastel.ka [*]

  Meander: svatá pravda, čím více smrdí, tím více jim chutná

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:33:03
 26. [39] Bébina [*]

  Fretek jsme doma meli nekolik, prvni pred 17ti lety, tedy v dobe, kdy jejich chov jeste moc nebyl rozsiren. Veterinari o nich vedeli kulovy, nebyly zadne specialni granule pro fretky atd. Uz bych je doma nechtela, neni to zvire jako treba kocka, ktere se da chovat volne v byte. I kdyz jsme meli v kazde mistnosti nekolik kadibudek, dost casto se nestrefily a sly vedle. Kociky jsou proste nejlepsi.

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:26:11
 27. avatar
  [38] Meander [*]

  Hehe, ani když jsem měla nekastrovaného kocoura, nesmrděla jsem jako nekastrovaný kocour. Ale dalo to práci. Teď, když jsou kastrovaní oba, už to ani práci nedá. Stelivo měním každý druhý den a jediné, co považuju za smradlavost, je kočičí sushiwo. Čím dražší, tím větší puch.

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:24:41
 28. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Manx: Oni i když neznačkujou, tak jim smrdí moč, že bys musela měnit stelivo denně.

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:14:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [35] a.... [*]

  Pavla_b: No jinak nekastrovaný kocouři smrděj, když si značkujou teritorium,a to tak, že fest.To nikdo nepopírá. Když mně tady můj kočičí miláček ve své kočičí pubertě označkoval byt, málem přišel o kožich

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:38:40
 2. [34] Pavla_b [*]

  a....: to jo, já jen reaguju na to, že někdo fakt můžeříct, že z lidí cítí kočičinu. Jak jsem psala níž - mně zvířata nesmrdí a nevadí. Když jsou lidi , tak s tím nic nenadělám.

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:27:35
 3. [33] a.... [*]

  Pavla_b: Zato ty kořky nemůžou, že maj svoje pány Já čistím kocourům záchody většinou 2x denně a jednou týdně měním všechno stelivo.Kočky citíš daleko míň než některý lidi

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:22:08
 4. [32] Pavla_b [*]

  Ťapina: nevím, kolik jich je, ale zrovna naši sousedi takový jsou, mají pět koček, do záchůdku jim dávají natrhaný noviny a vynášejí to tak jednou za týden je to cítit i přes dveře a je to cítit i z nich, když jdou třeba přede mnou po schodech a oni samotní už to asi necítí

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:13:46
 5. avatar
  [31] Ťapina [*]

  Pavla_b: Ale kolik takových lidí je? U naprosté většiny nepoznáš, že v domě bydlí kočka, ani když tam přijdeš. Pokud teda nejsi Eva_Fl Jó, kdyby tihle odpůrci věděli, kdo všechno má doma zvíře

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:06:27
 6. [30] Pavla_b [*]

  Ťapina: no jo, ale obecně se pak říká, že to smrdí kočičinou...proto může někdo říct, že cítí z lidí kočičinu a kočky
  a mně je to jedno, mně zvířata nesmrdí

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:56:08
 7. avatar
  [29] Ťapina [*]

  Pavla_b: To jo, ale to není pach kočky ale pach moči. Když nebudou doma splachovat, tak budou páchnout taky tak, každého osobní hygienický problém

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:49:53
 8. avatar
  [28] blesksoft [*]

  já ji měla a byla jedinečná, přítulná a když se podívala těma svýma korálkama to byl pocit

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:47:42
 9. [27] Pavla_b [*]

  Ťapina: kočky sice samy o sobě nijak nepáchnou, ale pokud někdo kočkám nečistí záchod a nedává podestýlku, která váže pachy, ale třeba jen klasický písek nebo noviny , tak je kočičina cítit po celém bytě, domě a i z těch lidí.
  Jak píše gerda, teď jsem si všimla.

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:40:21
 10. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Tak psi mají tělesný pach, ale ten není nijak nepříjemný, když jsou zdraví a čistí. Kočky tělesný pach nemají, takže když někdo tvrdí, že cítí kočičinu i z lidí, tak by si měl zajít na vyšetření mozku, prý se některé typy nádorů projevují falešnými pachovými vjemy

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:36:41
 11. avatar
  [25] gerda [*]

  SENSITIVESKIN: kočky samy o sobě cítit nejsou. Máme v malém bytě dvě a opravdu to můžu směle tvrdit. Ale musí se jim čistit WC a používat podestýlku, která váže pachy. Nekastrovaný kocour samozřejmě cítit je, ale takoví většinou v bytech nebývají. Vždycky je to vizitka chovatele, ne toho zvířete, to je v tom nevinně.

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:28:42
 12. avatar
  [24] Modré z nebe [*]

  Všechna zvířátka smrdí, když se jim dost nevěnujeme. S fretkami zkušenost nemám, ale slyšela jsem od jejich majitelů, že to vážně nejsou nejvoňavější společníci. Naše morčata nesmrdí, pouze jejich stelivo. Mám vyzkoušeno, že když je vykydám každý 3,5 den, je to tak akorát. Psa jsme měli - maltézáčka - fenku, nesmrděl, byl fajn.

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:27:17
 13. avatar
  [23] wich [*]

  Fretky vypadají nádherně, když spinkají nebo se povaluljí po voliéře . Chodím je často pozorovat do Zverimexu ve Futuru

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:08:14
 14. avatar
  [22] Evikus [*]

  Pavla_b: Staří psi možná, staří lidé jsou taky tak divně cítit, zřejmě vše co je staré nevoní

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:05:49
 15. [21] sk [*]

  Fretky chovám už několik let a jsou to úžasná zvířátka. Mám dva kastrované kluky a nemám pocit, že by smrděli víc než pes nebo kočka, tedy pokud se jim čistí záchod. Nekoušou, mazlí se a je s nimi neskutečná legrace!

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:04:42
 16. avatar
  [20] tomáš [*]

  fretku ani omylem!!!!
  Bohužel, naše stará pesanka taky nevoní, má 12 let,artrózu kyčlí, inkontinenci...ale má venkovní pobyt, takže to není bytový problém. PROSÍM, NEMÁTE NĚKDO ZKUŠENOST, JAK TO UČURÁVÁNÍ ZAMEZIT??? Ťapino, SOS ??? Brala Propallin, ale vet za něj chce přes 1000 Kč (na 1-2 měsíce), teď zkoušíme Gutron, ale účinek se zatím moc nedostavuje....Za rady MOC DÍKY !!!!!!!

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:01:52
 17. [19] Fofo [*]

  SENSITIVESKIN - máma má taky kočku, britku modrou, ale vůbec nesmrdí a ani doma není nic cítit. Naopak, když mi ležela o dovolený v posteli, tak bych řekla, že i krásně voněla Možná, že voněla ta vodička proti klíšťatům, nevím. Ale Megi je naše zlato!

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:55:01
 18. [18] Pavla_b [*]

  Evikus: Věrulinka: já mám pocit, že staří psi trochu páchnou, i když jsou v čistém prostředí a v ničem se nevyválí...

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:52:28
 19. avatar
  [17] Věrulinka [*]

  Fretku bych nechtěla i když se mi moc líbí,smrdí mě.

  Psi nesmrdí,pokud žijí v čistém prostředí-doma.Ale venku se vyválejí občas v něčem a zase ihned vykoupu i známí tvrdí,ten váš pes voní

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:47:22
 20. avatar
  [14] Evikus [*]

  Nyotaimori: Psi sami o sobě nesmrdí pokud nejsou zmoklí a nebo se někde nevyváleli

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:24:05
 21. avatar
  [13] SENSITIVESKIN [*]

  Ale co, horší je, když páchnou lidi a hlavně po ránu, když jim táhne z huby, smrdí pelechem a potem, chlastem a cigárama. Zvíře za to nemůže, člověk jo!

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:14:43
 22. avatar
  [12] SENSITIVESKIN [*]

  Eva_Fl: to je pravda, kolegyně i její matka mají doma kočky a je to fakt smrad k poblití

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:13:44
 23. avatar
  [9] trdlo [*]

  Mela jsem fretky, vsechny vykastrovane, bez zlazek a casto koupane. Stejne trochu smrdely, ale za tu uzasnou legraci, co s nima byla, to stalo. Mela jsem jich postupne 8, kratkou dobu 5 najednou. K tomu pul tuctu kocek, dva psy, papoucha a prasnici.

  superkarma: 0 23.10.2007, 03:02:08
 24. avatar
  [8] ad.astra [*]

  Fretky se mi moc líbí, mláďata jsou všechna roztomilá, že v tu chíli bych i dceři povolila a koupila ji - ale zatím odolávám, holka je už velká, takže pokud její láska k tomuto tvoru bude stále tak silná, as si ji pořídí už do své domácnosti. Mě to zvířátko prostě smrdí, několik jsem jich i viděla a cítila u jiných lidí u nich doma. Možná každodenní koupel v nějaké "vůni" by tu jejich přirozenou přehlušila, nevím...Pes mi smrdí pouze, když zmokne. Koně mi naopak voní, kdežto jiným lidem zase smrdí - například moje máma, kdykoliv jsem se vrátila z jezdeckého oddílu, mě dál do bytu nepustila, dokud jsem předem nenavštívila koupelnu A děsně mě uráželo, že mi říkala, že jdu z chlívu, pro mě to byla maštal

  superkarma: 0 23.10.2007, 02:44:33
 25. avatar
  [7] pastel.ka [*]

  oprava- ne ,na chod, ale chov.

  superkarma: 0 23.10.2007, 01:56:26
 26. avatar
  [6] pastel.ka [*]

  Dcera před 3 roky koupila fretku.Bylo to odrostlé mládě a tak z pudu sebezáchovy kousalo. Měli jsme pěknou voliéru v bytě 150x100, v tom budku na spaní.Z počátku chodila na kočkolit, ale jak jednou udělala potřebu, více tam nešla.Kadila všude , kde se dalo, i do potravy. Ochočit se nedala, smrděla opravdu jako tchoř, čistit klec, to byl horor.
  Po 2 měsících jsme ji daly do Zvěrimexu, protože byla poptávka na chovnou.Nic jsme za ní nechtěly a byly jsme rády, že šla na chod a nám ubyly starosti.
  jako tvoreček je to krásné zvířátko, ale opravdu to chce mít od "miminka".

  superkarma: 0 23.10.2007, 01:54:48
 27. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Nic bych doma nechtela a smrdi mi to vsechno. A citim to i z lidi, kteri doma maji zvire.

  superkarma: 0 23.10.2007, 01:52:42
 28. [3] Rikina [*]

  Anketa:
  1. ne
  2. bohužel jsme kdysi jednu měli
  3. zkušenosti? lepší nemluvit
  4. už ne
  5. smrdí
  6. každé zvíře "smrdí", jenom na některý pach se lépe zvyká, zejména pokud se zvířátko chová přítulně. Bestie kousavé, jako třeba fretky, se přítulně nechovají, a tedy není důvod si zvykat na to, jak smrdí.

  superkarma: 0 23.10.2007, 00:44:59
 29. avatar
  [2] Wiki [*]

  Fretulky mam dve, na jare jsme dokonce u te prvni odchovavali mimina :)
  http://mujweb.cz/www/wikisa/pict/fretata_3tydny.jpg
  http://mujweb.cz/www/wikisa/pict/fretata_6tydnu6.jpg
  http://mujweb.cz/www/wikisa/pict/fretata_6tydnu7.jpg
  Starsi je zlaticko, kousala jen kdyz si prisli novi panicci pro mladata, jinak ne. Mladsi je albinka, tu jsem porizovala letos a je desne kousava. Pritel na ni nemuze sahnout v podstate vubec. Ja vetsinou ano, ale obcas si hryzne :)
  Smradek ani necitim, ale maminka pritele obcas vrci, ze smrdime :)

  superkarma: 0 23.10.2007, 00:35:55
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Super , článek potvrzuje moje zjištění, že i vykoupaná fretka páchne .

  superkarma: 0 23.10.2007, 00:34:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme