Zdraví

Smog, spoluviník vzniku alergií

Pro alergiky či astmatiky může někdy i jen samotné dýchání představovat zdravotní riziko. Jak je to možné? Příčinou jsou znečišťující částice v ovzduší obecně označované jako smog. A právě smog může leckdy zhoršit základní onemocnění, ať jde o alergii, či o astma.

Nebezpečné částice

Smog je jeden z typů znečištěného ovzduší, který se tvoří na základě přítomnosti některých částic a plynů v ovzduší – ty jsou schopné reagovat se slunečním zářením.

 • Nejčastějšími plyny smogu jsou oxid uhličitý, oxid uhelnatý, oxid dusičitý, oxidy dusíku, těkavé organické částice, ale i ozon.
 • Částice nalezené ve smogu pak mohou zahrnovat kouř, prach, písek a pyl.
 • Vždy ovšem velmi záleží na tom, kde přesně žijeme a jaké potenciální znečišťovače ovzduší v našem okolí máme.
 • Obecně platí, že čím menší částice, tím větší riziko. Částice menší než 10 mikrometrů totiž snadno pronikají až do plicních sklípků.

smoke

Proč vadí ozon

Přízemní ozon je dalším velkým přispěvatelem k celkové dráždivosti smogu. Bohužel nemá mnoho společného s ozonem ve vysokých vrstvách atmosféry, který nás chrání před UV paprsky. Přízemní ozon se vytváří při reakci výfukových a průmyslových plynů se slunečním zářením. A právě smog s  vysokým obsahem ozonu je pro astmatiky velmi dráždivý. Děti a dospělí žijící v industriálních zónách nebo v těsné blízkosti dálnic či vysokorychlostních silnic jsou tak zatíženi nejvyšším rizikem výskytu astmatu. Bylo dokonce prokázáno, že během Olympijských her v Atlantě v  roce 1996, kdy byla zastavena velká část dopravy, poklesl obsah ozonu v  ovzduší o 28 % a návštěvnost pohotovostí dětí s astmatem se snížila dokonce o 42 % oproti běžnému normálu.

Možnosti obrany 

 • Sledujte každý den aktuální informace o kvalitě ovzduší.
 • Jakmile budou nevyhovující, snažte se nevycházet či alespoň omezit venkovní aktivity na nepříliš fyzicky náročné činnosti.
 • Nestyďte se nosit ve smogové situaci masku – dokáže zachytit celou řadu škodlivých částic.
 • Nevětrejte doma, když je venku smog, a zkontrolujte si okenní izolace, případně i klimatizaci.

Smog tedy není vlastní příčinou alergií či astmatu, ale dokáže pořádně potrápit. Proto doporučujeme hlídat smogovou situaci, a to zejména v  nastávajícím podzimním období.

Zdroj: uLékaře.cz

   
26.10.2016 - Alergie - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [2] Andreadornova [*]

  Smog je ve větších městech všude.

  superkarma: 0 26.10.2016, 08:56:39
 2. [1] bobani [*]

  a co s tím ?

  superkarma: 0 26.10.2016, 07:57:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme