Umíte se opravdu od srdce zasmát? Pak vězte, že jste udělaly pro své tělo víc, než kdybyste snědly kilo vitamínů či cvičily hodinu v tělocvičně.

Smích léčí tělo i duši

Smích má velkou řadu pozitivních vlivů na náš organismus. Doslova léčí tělo a duši. Smích zlepšuje náladu, zvyšuje odolnost vůči stresu, pomáhá překonávat nejrůznější problémy, ať už fyzického, nebo psychického rázu.

Smích uvolňuje svaly a také zvyšuje práh snášení bolesti. Podle vědeckých studií je pravděpodobné, že denní patnáctiminutový smích umožní zhubnout o dvě kila za rok.
Možné to je, neboť při smíchu se v našem těle dějí zajímavé věci.

U každého srdečného zasmání dochází k prohloubení dechu, a tím je uvedeno do „klusu“ i srdce, hrudní koš, bránice a plíce. Tato svalová vibrace pak působí jako masáž na žaludek a střevní trakt, čímž je povzbuzeno zase zažívání. Smích také podporuje produkci endorfinů - tzv. hormonů štěstí, které mají zmírňující účinky např. při bolestech zad nebo hlavy.

Vědecké výzkumy dále prokázali, že poctivý smích zvyšuje v těle počet buněk, které dokážou likvidovat infekce a případný počínající nádor. Neboť nádory jak známo, bují hlavně ze stresu. A smích stres odbourává.

Lidé se smějí čím dál méně

Lidé se smějí čím dál méně. Odpoví vám: není důvod. Ale vždyť i maličkost může být důvodem ke smíchu, nebo alespoň k úsměvu, ruku v ruce jdoucím s optimismem.

Optimismus je rozumná věc

Optimismus souvisí s pozitivním přístupem k životu. Ne všechno je třeba vidět černě. Měly bychom se řídit oním známým: Když nejde o život, jde o h…

Schopnost vidět věci z lepší stránky nám pomůže i tehdy, kdy se necítíme zrovna nejlíp. Úzkost a negativní emoce našemu tělu doslova podtrhávají nohy. Optimisticky založení a veselí lidé jsou nejen příjemnější pro své okolí, které jim třeba právě může pomoci v nějaké nelehké životní situaci, ale krom toho u nich také probíhá úspěšněji léčba onemocnění. Smích léčí a vzdát se, to je to poslední.

Na závěr jedno životní moudro

Dobré věci se stávají každému, ovšem pesimisté je prostě neregistrují.
Patřete, milé Ženy-in, raději k těm, které je registrují.

Síla smíchu krále komiků Vlasty Buriana

použitý zdroj: Karel Nešpor, Léčivá moc smíchu, nakl. Vyšehrad, 2010

Přečtěte si také:

Reklama