Rodina

Smažené pokrmy a jídla z fast foodu – patří do dětského jídelníčku?

Smažená jídla patří u dětí k chuťově nejatraktivnějším. Hojně jsou nabízena především v restauracích typu fast food, které dnes patří bohužel u mnoha dětí k nejoblíbenějším. Hamburgery, hranolky, langoše, párky v rohlíku a mnoho dalších produktů restaurací rychlého občerstvení tak dnes patří ke každodenní stravě mnoha z nich. Rodiče často nemají na přípravu svačiny pro svého potomka čas, a tak raději dávají dětem peníze, aby si svačinu koupily samy. Děti však často obdržené peníze využijí právě k nákupu těchto nezdravých jídel (hamburgery, párky v rohlíku apod.).

jidloVětšina jídel ve fast foodech je smažená a bohatá na tuky s nevhodným složením (např. s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin - SAFA nebo trans mastných kyselin - TFA), cholesterol, jednoduché sacharidy a sůl. Tzv. „fast food“ by se tedy neměl ve zdravém jídelníčku dětí (nejlépe ani dospělých) v žádném případě objevovat pravidelně. Jestliže si děti nějaké jídlo v rychlém občerstvení nedokáží odpustit, měly by pak svůj celodenní jídelníček doplnit dostatkem zeleniny a ovoce (které jsou mimochodem i ve „fast foodech“ na výběr) a také se již vyvarovat po zbytek dne ostatních potravin s nevhodným složením, jako jsou například uzeniny nebo další tučná jídla. Přestože spousta jiných pokrmů má stejnou nebo i vyšší energetickou hodnotu a podíl tuků, podstatný je tu rozdíl v tzv. denzitě pokrmů. Fast food představuje velké množství energie koncentrované v malém objemu, což může vést děti k dojmu, že vlastně tak moc nesnědly, ve skutečnosti ale přijaly neadekvátně velké množství energie.

Pozitivem je, že se v poslední době restaurace zaměřené na tento způsob stravování začaly více zajímat o zdravou výživu a uvědomovat si, že jejich strávníci o své zdraví a zdravou výživu dbají čím dál více. Ve větších městech se tak mohou děti i jejich rodiče setkat s restauracemi, kde je možné zvolit zdravější variantu pokrmů, ať se jedná o zeleninové či ovocné saláty, bagety, do kterých si sami vyberou zdravé ingredience podle vlastní chuti, např. tvrdý sýr, drůbeží šunku, tuňáka nebo jinou rybu a to vše je možné zasadit do spousty čerstvé zeleniny dle vlastního výběru a zalít zdravou, například jogurtovou zálivkou. I nápoje si tu mohou vybrat podle vlastního uvážení z převážně zdravé nabídky - např. v podobě lisovaných ovocných či zeleninových šťáv, ovocných koktejlů, bylinných či ovocných čajů nebo přírodních stolních vod.

Pokud však zvolíme „klasiku“ - hranolky, burger, smažené kuře a colový nápoj, nemusí to vždy dětský žaludek dobře snášet. Pro děti může být tučný pokrm těžko stravitelný. V případě smažených kuřecích kousků může mít také dětský žaludek problém s velkým množstvím použitého koření atd.

Stejně jako o všech ostatních jídlech v dětském jídelníčku platí i zde, že není nutné je úplně z jídelníčku vyškrtnout, ale hlídat si jejich co nejnižší množství a vyvážit je dostatečnou pohybovou aktivitou! Chutná-li dětem smažené a chcete jim je občas dopřát, určitě bude velmi prospěšné, když jim tato jídla připravíte doma, namísto návštěvy fast-foodové restaurace. Budete-li dbát na několik základních pravidel, zredukujete negativní účinky smažených pokrmů na minimum. Na smažení jsou nejvhodnější 100% rostlinné tuky a oleje, na nichž je přímo napsáno, že jsou pro smažení vhodné. Jedná se např. o řepkové nebo slunečnicové oleje, které nebyly lisované za studena (opět zjistíte na jejich etiketě). Pro krátké restování je vhodný i olej olivový, ne však extra panenský. Při smažení je třeba dbát pečlivě na to, aby nedošlo k přepálení tuku. To se projevuje typickým zápachem a namodralým kouřem. Na použitém oleji také nesmažte opakovaně! Vzhledem k zásadám zdravé stravy je smažení skutečně nevhodnou tepelnou úpravou. Proto jej používejte opravdu výjimečně a pokrm vždy doplňte velkou porcí zeleniny.

V ideálním případě by se děti neměly učit restaurace typu „fast food“ navštěvovat vůbec. Záleží ale samozřejmě především na rodině, ve které dítě vyrůstá, jak a kdy fast food zařadí dítěti do života. A zda vůbec. Některé matky berou své malé děti i s kočárkem do fast foodových restaurací a již odmala je učí konzumovat smažené hranolky, hamburgery apod.. Pokud dítě vyrůstá v rodině, kde je toto jídlo na denním pořádku, těžko mu budete vysvětlovat, že to není správně.

Pokud ale dítě budete odmala učit správným stravovacím návykům a rodina mu půjde svým stravováním příkladem, při spěchu mu místo hamburgeru koupíte jogurtový nápoj nebo ovoce a fast foodům se obloukem vyhnete, nebude samo tyto restaurace vyhledávat. Velký vliv na dítě mají také jeho vrstevníci, kteří mohou rychlé občerstvení často navštěvovat. Pokud bude mít Váš potomek připravenou lákavou a chutnou svačinku z domova a přiměřeně vysoké kapesné, jistě i to ovlivní jeho rozhodování. Vhodnou variantou domácí svačinky je např. sendvič s margarínem, plátkem sýra nebo šunky a kouskem zeleniny.

Recept pro inspiraci - domácí fast food: Sendvič zapečený s kuřecím masem a zeleninou

2 plátky tmavého toastového chleba nebo 1 celozrnná bulka
1 plátek dušených kuřecích prsou
10 g rostlinného tuku
Na ozdobu: list ledového salátu, černé olivy, salátová okurka, nasekaný libeček

Postup:
Plátky chleba namažeme rostlinným tukem, proložíme kuřecím masem, olivami a zeleninou a zapečeme. Hotové posypeme nasekaným libečkem.

Hana Knížková
nutriční terapeutka
Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz, 800 230 000

   
26.07.2011 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. [17] ravl [*]

  Vivian — #9 Taky někdy nechápu co kromě velikosti na těch jídlech je děckého. Naštěstí naše děti jsou dobře vedeny a tyto jídla nevyžadují, ba právě naopak vůbec je nechtějí.

  Zatím se živí doma i když chodí do školy, ale brzy začnou jíst v jídelně, tak to snad nějak občas překonají.

  superkarma: 0 26.07.2011, 19:33:20
 2. avatar
  [16] Vivian [*]

  jednapani — #15 Taky dělám smetanové omáčky (z 33% šlehačkySml20), na chleba si mažeme máslo, v teplé kuchyni taky preferuji máslo před oleji (pokud to jde) a problémy s cholesterolem vůbec neznáme... Jde o množství. Tu smetanovou omáčku si dáš jednou, dvakrát za měsíc, chleba s máslem sníš jeden, a ne čtyři, zákusek s máslovým krémem si taky nebudeš dávat každý den... Lidi ztratili schopnost si dopřát jen občas. Mají pocit, že když už je tu konečně ta možnost, tak si musejí dát do nosu každej den. A na problém je zaděláno. Ale za to nemůže máslo ani sádlo, ale nestřídmost. V rozumných dávkách játra dovedou ten cholesterol zpracovat, nakonec ho tělo přece taky potřebuje... ale když se koukneš lidem do nákupních košů a vidíš, co všechno ta jejich játra musejí vyfiltrovat (máslo je asi to nejmenší zlo Sml54), tak je jasné, že to prostě nezvládají a musejí si to uložit na jindy do tukových buněk (jenže nedostávají příležitost se k tomu vrátit, protože dostanou den co den další nášup)...

  superkarma: 0 26.07.2011, 14:43:06
 3. avatar
  [15] jednapani [*]

  Vivian — #14 V dětství byl u nás margarín na černé listině, něco hodně fuj. Babička s mámou, které to ve válce používat musely, by něco takového domů nepustily. Vzít je do restaurace, tím je nikdo neuctil, spíš naopak. Tam se přece smaží na přepáleným oleji a do krémů v zákuscích dávaj margarín. Do poctivého jídla podle babči patřilo sádlo nebo máslo, smetana nebo ještě radši šlehačka. Dožila se 86 let a v životě neměla alergie nebo potíže s cholesterolem. My děti jsme to jedly běžně a taky nás to nezabilo.

  1. na komentář reaguje Vivian — #16
  superkarma: 0 26.07.2011, 13:42:34
 4. avatar
  [14] Vivian [*]

  jednapani — #13 Lepší občas pořádný domácí řízek, než aby bylo dítě krmeno sendviči s margarínem a se spolužáky se pak potají docpávalo u McDonald's...Sml54

  1. na komentář reaguje jednapani — #15
  superkarma: 0 26.07.2011, 13:35:02
 5. avatar
  [13] jednapani [*]

  maje — #11 Moje děti taky řízky milovaly, nevypadalo to, že by neochotně žvýkaly cosi nechutného Sml16 Ono je něco jiného, když jsou dělané doma na čerstvém oleji, než když to v restauraci projedou friťákem s bůhvíčím.

  1. na komentář reaguje Vivian — #14
  superkarma: 0 26.07.2011, 13:29:26
 6. avatar
  [12] Vivian [*]

  maje — #11 jo, chlazená a podávaná po lžičkách je prý dobrý lék... Ale kapky proti kašli člověk taky nepije po litrechSml30

  Nejzrůdnější je ta reklama na colu, co jde teď v televizi. A vůbec všechny reklamy, které dělají z podřadných sra*ček úžasnou věc.

  superkarma: 0 26.07.2011, 13:18:39
 7. avatar
  [11] maje [*]

  Lucimo — #6 jen pro doplnění, naše skvělá paní doktorka mi poradila u dcery (tehdy cca 2 letá), když měla průjem už asi 1 týden a pořád se to nelepšilo, právě pití coca coly. že jí dodá cukr - energii - a srovná ji žaludek. já žádné slazené nápoje nekupuji, ale tehdy jsem samozřejmě na radu dala a dcera byla během 2 dnů bez problémů.

  jinak hranolky dělám max. 2x za rok a ještě na sucho v troubě (kupované). je pravda, že řízek doma děláme a dcera ho má hodně ráda. jinak sama od mala upřednostňuje ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a maso. ze sladkostí müsli, cereálie,...

  1. na komentář reaguje Vivian — #12
  2. na komentář reaguje jednapani — #13
  superkarma: 0 26.07.2011, 13:05:53
 8. avatar
  [10] SStream [*]

  Děti milují hamburgery, smažený sýr, kuličky z mletého masa (ikea), mleté maso všeobecně, párky. Důvodů je mnoho ale jeden je zajímavý a hodně opomíjený. Dítě nemá takovou "žvýkací" sílu jako dospělý. Znamená to, že třeba takový vepřový řízek žvýká až 5x tolik, než dospělý člověk. Při takovém žvýkání se z masa vytratí jakákoliv chuť a z řízku vznikne hadrovité něco, co dvakrát moc chutné není. Totéž platí třeba o obyčejném chlebu. Než to rozkouše, má v ústech prapodivné cosi nevalné chuti. Děti taky špatně snášejí příliš slané a pálivé - proto taky milují špategy s kečupem nebo smetanovou rajčatovou omáčkou - sladko-kyselé kombinace jsou jim bližší. Úprava masa by proto měla být spíše pomalé dušení nebo přímo braising - maso se pak příjemně rozpadá a je pořád velmi šťavnaté. Ačkoliv všichni český omáčkový zvyk haní, pro děti je to vítaný pomocník. Moje kamarádka svému synovi dává na talířek s obloženým tmavým chlebem trochu vody. Přišlo mi to nechutné ale malý s tím byl naprosto v pohodě a hravě si s tím poradilSml16

  superkarma: 0 26.07.2011, 12:20:38
 9. avatar
  [9] Vivian [*]

  free — #8 jo, nedávno jsem nad tím kroutila hlavou v restauraci Turistická chata v Tisé - zde jídelní lístek na ukázku. Dětská jídla:

    75g Smažený kuřecí řízek, hranolky, obloha 

  70 CZK

    50g Opečený párek, hranolky, obloha 

  45 CZK

    75g Smažený sýr v těstíčku, hranolky, tatarská omáčka 

  65 CZK

  150g Boloňské špagety

  45 CZK

  150g Špagety, sýr, kečup

  45 CZK

  Co je na tom probůh dětského (kromě velikosti porce)? Copak někdo dá dítěti k obědu třeba párek s hranolkama?Sml6

  Přitom když si člověk řekne o řízek přírodní s vařeným bramborem, tak to není problém... Ale kdo sestavuje tu nabídku?Sml28

  1. na komentář reaguje ravl — #17
  superkarma: 1 26.07.2011, 12:01:40
 10. [8] free [*]

  Nemám malé dítě, ale ráda si počtu v jídelním lístu  a čím dál víc se děsím nabídky pro děti.  Všimněte si někdy.  Rybí prsty, smažená zvířátky, kuřecí nugetky..... restaurace si vychovávají strávníky budoucnosti.

  1. na komentář reaguje Vivian — #9
  superkarma: 0 26.07.2011, 11:49:36
 11. avatar
  [7] kareta [*]

  Vivian — #5 já to dělám občas i dnes..máslo je dobrota..

  Margarín teda domů nekupujeme..a do TAKOVÉHO poradenského centra pro výživu bych NEVKROČILA! O zdravém stravování vědí kulový!Sml3

  superkarma: 0 26.07.2011, 11:37:34
 12. avatar
  [6] Lucimo [*]

  pajda — #4 Nechci se hádat, ale co vím, tak cola naopak hořčík z těla "vyhání", ne?

  1. na komentář reaguje maje — #11
  superkarma: 0 26.07.2011, 11:30:06
 13. avatar
  [5] Vivian [*]

  pajda — #4 to je zajímavé...Sml22

  Ale jestliže to má 15 lidí v republice, tak je dost nepravděpodobné, že zrovna moje dítě se cpe hamburgery kvůli metabolické porušeSml54 Většina dětí má podle mě prostě jenom zlozvyk. A taky si myslím, že není pravda, že nemají rádi mastné. Tučné věci jsou chutné, to je dáno od přírody, že člověk preferuje tučné. Dřív to bylo kvůli přežití, dnes už to smysl nemá, ale komplikuje nám to zdravou životosprávu. Fat makes flavour. Já si z dětství pamatuju, jak jsem mlsala samotné máslo. A Kája to dělá taky (už dvakrát jsem našla v másle obtisknutý prstíčky!Sml6).

  1. na komentář reaguje kareta — #7
  superkarma: 0 26.07.2011, 11:02:10
 14. avatar
  [4] pajda [*]

  Syn nedávno změnil obvodní doktorku. Ta nová si nejprve, ještě než vůbec něco zjišťovala, nechala vypsat oblíbená jídla a nápoje, takže cheesburger a coca-colu dva až třikrát týdně a pár dalších podivností. A výsledek? Všechna vypsaná jídla obsahují rychle vstřebatelný hořčík a draslík v metabolizované podobě. Doktorka prošla pečlivě dokumentaci a přišla na to, že ačkoliv syn neustále chodí po doktorech a má sníženou pracovní schopnost, nikdo mu nikdy neudělal neurologické vyšetření na tetanii, což je nemoc z nedostatku hořčíku ve svalech. A po testu jsme se nestačili divit - v té podobě, v jaké má tetanii syn, ji prý má jen asi 15 lidí v republice. Téměř nulové vstřebávání hořčíku ve svalech podvědomě řešil touhle šílenou dietou. Zatím hledáme kohokoliv, kdo by byl schopen se léčbě věnovat, protože lékaři sice tuší, že bolestivé křeče, po kterých syn několik hodin nemluví a nechodí, mohou být problém, ale žádný z těch, které jsme navštívili, se zatím s ničím podobným nesetkal. Takže než margarín bych spíš řešila, proč se dítě na mastné věci vrhá - většina dětí mastné nesnáší...

  1. na komentář reaguje Vivian — #5
  2. na komentář reaguje Lucimo — #6
  superkarma: 0 26.07.2011, 10:46:16
 15. avatar
  [3] Vivian [*]

  Sendvič s margarínem místo hamburgeru, muheheSml54 To když dám dítěti s sebou do školy, tak nepochybně odolá a nepůjde s kámoši do mekáče...

  Je srandovní, jak se někteří "experti" urputně drží toho, že margarín je zdravá alternativa...

  superkarma: 0 26.07.2011, 08:45:25
 16. avatar
  [2] kozicka [*]

  Hamburgery, hranolky, langoše, párky v rohlíku a mnoho dalších produktů

  restaurací rychlého občerstvení tak dnes patří ke každodenní stravě

  mnoha z nich.

  To mi připadá hodně přehnané, které dítě jí tohle každý den? Moje děti to ani nemají kde si to koupit, v bufetu ve škole mají z rychlého občerstvení jenom pizzu. A margarín bych taky nedala, souhlasím s moulou.

  superkarma: 0 26.07.2011, 08:10:28
 17. avatar
  [1] moula [*]

  Sendvic s margarinem???? Pro dite? To snad nemysli autorka vazne....takovy hnus bych nenamazala ani nepriteli.  A repkovy olej neni zrovna ta nejlepsi varianta. Jinak tedy souhlas, ze krmit deti ve fast foodu jim jen zadela na zavazne zdravotni problemy. Kdyz ma matka cas jet nekam koupit potomkovi hranolky, rekla bych, ze by mohla mit i cas mu neco uvarit nebo to jeste lepe varit s nim, at se nauci a travi spolu cas.

  superkarma: 0 26.07.2011, 06:49:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme