Vztahy

Slzy už nepomohly, sáhla po noži…


Pražský vrchní soud včera potvrdil tříletý podmíněný trest za pokus o vraždu, který uložil v listopadu městský soud Evě Gavajdové. Ta se vzepřela manželovi, který ji dlouhá léta psychicky i fyzicky týral, a pobodala ho nožem.

Vrchní soud souhlasil s postupem městského soudu, který Gavajdové vyměřil nejnižší možný trest. Podle odvolacího senátu se v případu vyskytlo takové množství polehčujících okolností, jejichž zvážení muselo vyústit v úterní verdikt.

Jak k tomu došlo?

Vloni začátkem března se manželé Gavajdovi vrátili v podroušeném stavu z restaurace. Eva Gavajdová se podle svých slov obávala, co bude manžel zase provádět. Vypověděla totiž dříve před soudem, že se ona sama a její děti stávaly častým terčem týrání právě ze strany jejího manžela.

Osudného večera slyšela Gavajdová manžela, jak křičí a ničí nábytek. „Řval, že mi zabije děti,“ vzpomínala obžalovaná. Chtěla muže uklidnit, ale skončila na zemi se zkrváceným obličejem, protože ji kopal do hlavy. Když se probrala z krátkých mdlob, vzala nůž a sama manžela bodla do hrudníku. Poté zavolala policii a snažila se zraněnému pomoci.

„Je zřejmé, že paní obžalovaná se sama stávala terčem velmi krutých útoků ze strany poškozeného,“ komentoval případ předseda senátu Martin Zelenka. Právě tato a mnoho dalších polehčujících okolností přesvědčily soud, že odvolání státního zástupce zamítl. Státní zastupitelství se odvoláním domáhalo pětiletého nepodmíněného trestu

Vrchní soud se netajil názorem, že je to právě poškozený, kdo by měl usednout na lavici obžalovaných místo své ženy.

Gavajdová se svým mužem žije i nadále ve společné domácnosti...

Z loni odhalených případů…

Vyfasoval jen podmínku!

Muž ze Žatce (53) svou mladší ženu několik let nejen bil, kopal, a dokonce jí vyhrožoval s pistolí u hlavy. Svým jednáním ji tyran dvakrát přivedl k pokusu o sebevraždu. A za to všechno odešel od prosincového soudu jen s podmínkou.

Začalo to krátce po svatbě před 25 lety. Tehdy padla první facka. Velice rychle ji ale vystřídaly pěsti a kopance. Tenkrát ještě měla sílu několikrát z bytu odejít. S tehdy ještě malými dětmi přespávala u kamarádky. Nechala se ale umluvit a vrátila se.

Nic nekončilo, naopak, manžel byl agresivnější a agresivnější. Podle oběti si poslední léta v ruce pohrával s nožem a pistolí. „Přiložil mi pistoli k hlavě a cvaknul,“ řekla před soudem poškozená. Proč jej neopustila? Prý kvůli dluhům a ekonomické závislosti na manželovi.

Pod nízký trest se podepsala znalkyně, která nezamítla variantu, že oběť násilí situaci v popisu přihoršila. Despotický manžel tedy dostal roční trest s podmínečným odkladem na 3 roky. A co žena? Soudce před vynesením rozsudku prosila, aby muže zprostil viny. „Dcera je těžce nemocná. Bude potřebovat pomoc, a to i finanční. A já jí finančně pomoci nemohu, její otec ano. Kdyby šlo vzít obvinění zpátky, tak bych to udělala,“ říkala se slzami v očích.


Rozbila zeď půdy. Chtěla z vězení.

Rok vězení s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců si taktéž v prosinci odnesl od brněnského soudu muž (32) z Prostějovska, který surově trýznil svou družku (37).

Dlouholeté týrání vyvrcholilo čtyřhodinovým peklem před třemi lety v jejich domě v malé obci Dřevnovice na Prostějovsku. Tehdy svoji partnerku bil, tahal za vlasy a nakonec ji zamknul na půdě. Uvězněná si musela cestu za svobodou probourat sádrokartonovou zdí. Pomocí kovové tyče pak začala dělat do zdi díru, kterou se později protáhla na svobodu.

Dostala se však pouze na zahradu před domek. Tam ji polonahou uviděl soused a zavolal pomoc. Ještě před příjezdem policistů si však své družky všiml manžel. Dohonil ji, chytil za vlasy, odtáhl zpátky do domu a znovu ji zbil.


Přestřihl brzdové hadičky

Dlouhodobé týrání manželky ve Frýdku-Místku vyvrcholilo loni v březnu přestřižením brzdových hadiček na jejím voze. Žena, která byla v autě s dospělou dcerou, na závadu během jízdy naštěstí přišla, a tak se nikomu nic nestalo. Přesto muž vyfasoval přísný tříletý trest. K týrání a pokusu o vraždu byl totiž v té době policejně vykázán ze společné domácnosti.

„Automobil byl natolik poškozený, že byl téměř neovladatelný,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku soudce Vladimír Kuchař.

Týrané ženě se při vyslechnutí trochu ulevilo. „O mne tolik nejde, ale že hazardoval se životem mé dcery, to mu nikdy neodpustím,“ prohlásila ještě v síni.


Hluchoněmá manželka snášela rány, znásilňování a hlad.

Tři roky od roku 2003 svou hluchoněmou ženu bezdůvodně urážel, fyzicky napadal a sexuálně týral povedený manžel z Příbrami. Údajně ji zamykal v bytě a zakazoval jí jíst. Způsobil jí prý také zlomeninu lokte, žeber a pažní kosti.

Tím vším jí k fyzickému handicapu způsobil ještě psychický – kvůli tělesnému a duševnímu strádání a mučivým útrapám se u ní projevila duševní porucha – syndrom týrané osoby.

 
Před nástupem do chládku ženu potrestal

Také jilemničtí kriminalisté řešili velmi brutální případ domácího násilí. Muž po tři roky svou manželku i děti napadal, bil a vyhrožoval smrtí, ačkoliv za to už byl odsouzen na tři roky vězení. Vysloužil si tedy další dva roky nepodmíněně.

„Manželce opakovaně hrubě nadával, vyhrožoval jí, že si obstará někoho, aby ji zabil. Sám ji několikrát zbil, tahal ji za vlasy po zemi. Sama se celkem třikrát pokusila o sebevraždu spolykáním léků, takže musela být hospitalizována. Poškozená odolávala nátlaku obžalovaného, který chtěl, aby na něho převedla svůj byt. Když odmítala, řekl jí, že pokud sama nespolyká léky, tak ji zabije,“ popsal před vynesením rozsudku soudce. Manžel se podle něj nezdráhal použít k bití i klíč na kolo či obušek.

Pamatujete na tyto kauzy z médií? Slyšela jste o něčem podobném ve svém okolí?

   
11.02.2009 - Láska a vztahy - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Světýlko [*]

  KatherineDickinson: Proč všeckýýý, bože? Jen ty fakt hnusný ! Těch je míň...snad.

  superkarma: 0 17.02.2009, 23:08:00
 2. avatar
  [40] KatherineDickinson [*]

  zabit je všecky! hajz** hnusny

  superkarma: 0 14.02.2009, 22:12:31
 3. avatar
  [39] Ajka56 [*]

  Taky jsem byla svědkem domácího násilí....přišla policie a řekla jim máte krásné děti tak toho nechte stejně s tím nic nemůžeme udělat dokud vám něco neudělá....dobrá policie ne?

  superkarma: 0 14.02.2009, 08:52:19
 4. avatar
  [38] Světýlko [*]

  dan smiřický: Násilí je hodně, jen se o tom moc nemluvilo a možná to některé ženy berou jako součást života. To psychické je horší než facka. A žena, která je na chlapovi závislá finančně (třeba je na mateřské ) a žijí ve společném bytě, tak pak možná opravdu neví kudy kam... No a na té policii jsem byla před víc jak rokem, to je pravda.

  superkarma: 0 13.02.2009, 18:58:26
 5. avatar
  [37] dan.smiricky [*]

  světýlko: to když jsi byla na policii musí být dávno a ne nedávno. od nového roku u nás platí zákon, že policie může do tvého bytu či domu, byť má jen podezření ze spáchání přestupku. i stb na takovýto husarský kousek musela mít povolení od prokurátora. takovou pravomoc mělo jen gestapo. kampaň o domácím násilí měla za úkol zde aplikovat zmíněný zákon o ztrátě svobody a zneužila k tomu domácí násilí, kterého u nás není tolik, aby lověk musel ztratit svobodu.

  superkarma: 0 12.02.2009, 16:19:58
 6. avatar
  [36] Světýlko [*]

  Ty týrané ženské se bojí asi dalších příkoří a následků, protože ještě nedávno jsem si i já připadala na policii, jako kdybych na někoho bezdůvodně žalovala...Bylo mi řečeno, že dokud mě něco neudělá, tak s tím nemohou oni nic dělat = až tě zabije , vlítneme na něj ...Dnes už je to fakt jinak, takže se nebojte, buďte odvážné, nikdo se vám nebude smát ani vás podezírat, že si vymýšlíte. Ale hlavně vám pomůžou . Přece nikdo nemá právo někoho mlátit nebo mu jinak ubližovat, ač je větší, silnější, napitější apod.
  Přeju všem, co se rozhodnou udělat tomu konec, hóóódně odvahy a výdrže. A aby byl zrovna vedle nich někdo, kdo je pohladí a podrží .

  superkarma: 0 11.02.2009, 22:52:23
 7. avatar
  [35] grizzly [*]

  Pamatuji, a slyšel a pokoušel jsem se pomoc (marně byl jsem za toho špatného). Pokaždé se divím. Nechápu proč ty ženy neodešly. Kvůli dětem??? Když týrá i ty děti??? Ano mám načteno spoustu teorie z učebnic přesto to nechápu.
  On jí mlátí ona ho nakonec bodne a přesto spolu žijí dále

  superkarma: 0 11.02.2009, 22:06:04
 8. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  Světýlko: To je to, nad čím vrtím hlavou. Tys měla tátu a jaké rodiče mají ony? Normální lidi snad dokážou vycítit, když jejich dítě potřebuje pomoc a podporu. Nemyslím jen pomoc materiální, ale vědomí že někoho mají.

  superkarma: 0 11.02.2009, 19:48:01
 9. avatar
  [33] Dudlajlama [*]

  gentiana: taky hazim, tedy obcas

  superkarma: 0 11.02.2009, 18:45:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Světýlko [*]

  Znám to a nechápu, proč s těmi chlapy tak dlouho jsou. Na mě "šáhnul" jednou a už to lítalo - rozvod, majetek,...Soudy trvaly 2,5 roku, policie u nás byla každou chvíli, ale podruhé už neuhodil, jen vyhrožoval a psychicky ničil. Nebýt mého táty, který mě držel nad vodou, tak jsem se zhroutila . Ale stálo to za to. Dnes ani nevím, kde ex bydlí a vůbec si na něj nevzpomenu. Snad to byl zlý sen! nedejte se!!!

  superkarma: 0 11.02.2009, 17:32:20
 2. avatar
  [31] Jupíí [*]

  Jsou to takové zoufalé akce, nic konstruktivního, nic, co by situaci řešilo.

  superkarma: 0 11.02.2009, 17:05:39
 3. avatar
  [29] OlgaMarie [*]

  Petrushe: Mám litovat někoho, kdo je rád litován? Mám litovat někoho, kdo se nechá obdivovat, že s takovým chlapem je? Vraždu v těchto případech mohu pochopit, ale nesmím ji omluvit. Vdávaly se svépravné a plnoleté. Tím, že neodešly včas, nebály se spíš o sebe, co si počnou, kam půjdou s dětmi, z čeho budou žít? Do jisté míry je chápu, ale opravdu to musí vést až k zabití?

  superkarma: 0 11.02.2009, 14:38:24
 4. avatar
  [28] lenagirl [*]

  Je to hnus a paragrafy máme na hovno, než bych ho udala raději bych zabila,měla bych jistotu že mě nemůže již nikdy pronásledovat až vyjde z vězení
  zkušenost s týráním mám ale měla jsem štěstí rozvedla jsem se a protože můj bývalý má strach z kriminálu,já mám klid

  superkarma: 0 11.02.2009, 14:14:39
 5. avatar
  [27] shb [*]

  Tu Gavajdovou chápu, akorát bych ho nebodla do hrudi ale podřízla jako i kdybych za to měla sedět do smrti nebo se kuchnout taky můj názor. Dál nečtu mám nervy na pochodu..

  superkarma: 0 11.02.2009, 13:20:25
 6. [26] Leidy [*]

  Juana: přesně tak plně souhlasím

  superkarma: 0 11.02.2009, 12:09:05
 7. avatar
  [25] Petrushe [*]

  Smutné příběhy...nejhorší je, že TI chlapi dokonale ovládají umění, kdy k sobě ženskou připoutají, nejlépe finančně a pak jí soustavně vtloukají do hlavy, že sama nic nedokáže...když vám tohle předhazuje někdo, koho jste si vzala z takové lásky, že jste přehlídla, že se chová agresivně, tak tomu časem opravdu uvěříte a je hodně těžký najít sebedůvěru a odejít...Já sama tomu moc nerozumím, že je možné se nechat tolik zmanipulovat, ale je mi těch ženských líto.

  superkarma: 0 11.02.2009, 12:08:45
 8. avatar
  [24] átéčko [*]

  kareta:Mám to stejné s

  superkarma: 0 11.02.2009, 11:25:01
 9. avatar
  [23] femme [*]

  kareta: u mne je to podobné, jen mi prý ještě zežloutnou oči

  superkarma: 0 11.02.2009, 11:09:10
 10. avatar
  [22] Juana [*]

  Ono se asi snáz odchází, když nemají děti. Dokážu si ale představit, že matka toho chlapa spíš zabije, než opustí - protože když vyhrožuje a mlátí ji i děti, tak ona vlastně chrání i svoje mláďata. A nasraná samice chránící mladé dokáže být nebezpečná, jakéhokoliv druhu, nejenom lidského.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:57:31
 11. avatar
  [21] Ťapina [*]

  gentiana: No, některé případy takové jsou. Ale pak máš jiné, kde tomu aktu předchází celý proces legálního pořízení zbraně.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:48:02
 12. avatar
  [20] kareta [*]

  nevím jestli jsem sama agresivní, ale když se vytočím, tak aniž bych kohokoliv uhodila nebo řvala, začne pes čurat v dřepu, rodina mi jde z cesty a ze mě jde pára a hluboce vrčím.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:19:35
 13. [19] gentiana [*]

  Ťapina: no, já bych řekla, že ta ženská nemá sílu ho zabít, ale že prostě v jistém okamžiku mozek přejde na adrenalinovej pohon a jedná nějaká ta prodloužená mícha bez použití rozumu. Aspoň mně se párkrát stalo, že jsem viděla rudě, pořádně nevěděla, co dělám a někoho seřvala tak, že nevěděl čí je. Nebo po něm něco hodila.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:15:31
 14. avatar
  [18] kareta [*]

  psycho: já taky myslela skleničku.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:11:16
 15. [17] Leidy [*]

  mám kamarádku kterou týrá její manžel a chtěla bych ji nějak pomoct ale ona nechce tak co pak můžu dělat? když ty ženy nemají odvahu některé od nich odejít

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:06:09
 16. avatar
  [16] psycho [*]

  kareta: Já to pochopil tak, jak si to napsala. Nečtu mezi řádky. :-))) Prostě kapka alkoholu a nic není.
  P.S. A tou skleničkou jsem fakt myslel jen skleničku, ne 4-5 litrů.

  superkarma: 0 11.02.2009, 10:05:46
 17. [14] Bébina [*]

  Obet si hleda sveho nasilnika a nasilnik si hleda svoji obet. Tyhle zeny pokud nezmeni svoje mysleni, nejspis se jednoho hajzla zbavi a druheho si najdou. Me dat partner facku, je to to posledni, co ve svem zivote udela.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:41:14
 18. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Já jsem sama docela agresivní, když na věc přijde, a to by případný násilník zjistil při prvním nenápadném pokusu, takže by mě asi radši sám pustil k vodě a našel si vhodnější oběť Je mi divné, že ženská nenajde sílu takového chlapa opustit, ale najde sílu ho zabít. No ale asi to tak některé mají.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:41:02
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  SMRDÍ MI TY VÝPARY Z CHLASTU Napsala jsem to nějak dvojsmyslně Ale asi i to, když i chlapovi

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:40:36
 20. avatar
  [11] kareta [*]

  psycho: nijak, nedělám TO Strašně mně to smrdí. Vyschnu jako Gobi Odjakživa Ani já nesmím mít popito, jinak nefunguju.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:39:20
 21. avatar
  [10] psycho [*]

  kareta: A jak to děláš, když si jdete někam posedět a dáte si skleničku vína? :-)
  P.S. Hašlerka všechno zakreje.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:34:29
 22. avatar
  [9] psycho [*]

  átéčko: Také dostala "bůra", na podmínku šla po třech letech ven. Po návratu jí okolí přijalo normálně, nikdo toho debila nelitoval.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:32:33
 23. avatar
  [8] kareta [*]

  tohle neposoudím, ani nepochopím. Násilníky nepřitahuju a opilé muže fyzicky nesnesu. I jediná sklenička změní chuť a vůni muže, takže bych asi s alkoholikem žila v celibátu.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:31:41
 24. avatar
  [7] átéčko [*]

  psycho: Moje známá po dlouholetém týrání zapíchla svého muže nožem také. Dostala velmi přísný trest

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:23:57
 25. [6] počítačka [*]

  Myslím, že hodně záleží na rodině, kde žena vyrůstala. Pokud to bylo předtím běžné... a navíc, nevidíte kolem sebe, že se jednoho pitomce zbaví a stejného si nakvartýruje domů? Dobře jí tak. A vůbec v tom nehraje roli IQ ženy. Pravda, jsou i výjimky, o těch je radno hezky mluvit. Krátce po svatbě jsem tak vytočila svého muže /věděla jsem o tom, že to bude zlé/, že mi "ublížil" jen slovem. Tři měsíce jsem to rozdýchávala, dnes se tomu zasmějeme, ale myslím, že to bylo poučné pro nás oba. Já - nechat ho zavčas na pokoji, on - nenechat se vyprovokovat. Ale s "raplem" bych nebyla ani minutu. Klidně bych ho i zapíchla - co, zavřít mohou, pustit musí.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:17:53
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Svého exe jsem strašně pokousala, když se mě pokusil zbít. Byl o hlavu větší a gorila, ale fakt ho to asi bolelo To byla poslední komunikace za trvání manželství. Dnes jsem si jistá, že bych agresivnímu partnerovi dokázala prokousnout krční tepnu. Zmíněných žen je mi líto, ale pochopit je nedokážu. Můžu jen říct, že do kůže druhých nevlezu.

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:03:27
 27. avatar
  [4] psycho [*]

  Nepamatuji, nečtu to. Nemusím o tom číst, když to mám okolo sebe v reálu.
  Moje kamarádka zapíchla svého druha, nějak jí štval. Přišel jí domů ožralý, dělal bordel, nachcal do rohu v kuchyni a pak jí napadnul. Asi si nic jiného nezasloužil.

  superkarma: 0 11.02.2009, 08:11:56
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Stačil by mi 1. příběh. Manžel týral děti, tak s ním šla do hospody . 2. příběh, jak vše začalo před 25 lety... .
  Dodnes mám mámě za zlé, že nás děti nechala vyrůstat v občasných nočních kraválech tolik let.

  superkarma: 0 11.02.2009, 07:46:42
 29. avatar
  [2] *modrá [*]

  otřesné případy

  superkarma: 0 11.02.2009, 07:40:05
 30. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Ne, nedivim se tem zenam a dokonce si myslim, ze pokud bych se dostala do podobneho stadia, byla bych schopna bodnout taky. Jenze to mam v zivote nejspis jednodussi, protoze bych s podobnymi typy nezustala ani kdybych mela 15 deti. Prosla jsem si v zivote fackovacim obdobim(ex manzel), lec to bylo obdobi velice kratke a muj odchod od nej neodvratny. Pokud by ale zmlatil ci vyhrozoval zabitim nasemu diteti, stala by se ze me lita san.

  superkarma: 0 11.02.2009, 01:48:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme