Zdraví

Slyšíte to taky?

Snad každý člověk už zažil z vlastní zkušenosti nepříjemnou situaci, kdy slyšel hluk, šumění a jiné nepříjemné zvuky, které však nikdo další ani nezaslechl. V lékařské terminologii se tento problém nazývá tinnitus.

Jenom v Evropě každoročně přibudou statisíce nových pacientů, kteří si stěžují na chronické zvuky v uších. A čísla stále stoupají. Znepokojující je fakt, že už nejen starší, ale stále víc mladých lidí si stěžuje na toto nezřídka naštěstí jen dočasné postižení.  Z lékařských ordinací jsou známy případy teenagerů, kteří tinnitus „chytili“ na hlučných koncertech a diskotékách s burácející hudbou.

Příčiny poruchy jsou různé: poruchy prokrvení, nadměrné zatížení hlukem v zaměstnání nebo i ve volném čase (discmany, rockové koncerty), dále může jít o následky potíží v oblasti krční páteře, na vině může být i stres nebo poruchy látkové výměny.

Pomoci dokáže spánek
V případě, že se tyto cizí zvuky v uších ohlásí poprvé – může jít například o zvonění, pískání až po zvuk připomínající hluk pneumatického kladiva – měli bychom se nejprve za všeho nejdřív pořádně vyspat. Jestliže se tinnitus projeví i po dostatečném odpočinku, měl by se postižený dopravit co nejrychleji jako pacient k odborníkovi na nemoci ušní, nosní a krční (ORL). Pokud totiž bude zjištěno poškození jemných vlasových buněk (sluchové buňky) ve vnitřním uchu, běží o čas. A na revitalizaci (obnovu) ho mnoho nezbývá.

Lékaři nacházejí ve většině případů poškození vnitřního ucha v důsledku nedostatečného prokrvení a zahájí obvyklé léčení. To spočívá v každodenní aplikaci infuzí, kterými lze dosáhnout podstatného zlepšení stavu orgánů vnitřního ucha.

Vedle vyšetření zevního zvukovodu a bubínku (otoskopie) a následného sluchového testu (audiogram) se mohou ukázat jako nutná i další vyšetření. U této poruchy totiž existuje téměř čtyři sta druhů příčin a jejich kombinací. Mnoho lidí se s onemocněním nedokáže vyrovnat bez větších stresů a depresí, ale ani v případě úporných potíží neztrácejí nemocní naději, protože po zjištění všech okolností může být porucha účinně léčena.

K léčebným metodám patří například komplexní postup, který zahrnuje běžnou medicínu kombinovanou s psychologickým vyšetřením a alternativními postupy – těmi jsou například akupunktura, homeopatie, neutrální terapie, iontoforéza (pomocí galvanického proudu), vysokotlaká kyslíková terapie, masáže reflexních zón na chodidlech, taitchi, biorezonance a podobně.

Potíže lze tlumit
Ošetření laserem a nasazení speciálních infuzí patří k novějším metodám. Takzvaný lowlevel (tedy úzkoúrovňový) laser má za úkol dodat poškozeným zvukovým buňkám novou energii. Mnohoslibná je rovněž takzvaná tinnitus–retraining terapie. V takovém případě se aplikují speciální zvukové masky, které tlumí vnímání zvuků v uších. To umožňuje převést nesnesitelný tinnitus na jeho snesitelnou variantu, kterou snáší postižený lépe.

Zažila jste někdy nepříjemný šum v uších? Jak jste se mu bránila? Byla jste u ORL specialisty, nebo problém „vyšuměl“ do ztracena?

   
05.11.2007 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] kalča [*]

  Manx: Čistím vatovou tyčinkou každý den, tak se mám asi na co těšit. Ale zatím slyším velice dobře, že mě to někdy i štve

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:14:03
 2. avatar
  [11] Meander [*]

  Manx: Tohle jsem měla taky, bylo to z nevyspání a stresu. Přešlo to. Jinak bych si asi začala dělat starosti. Přece jenom, v rodině rakovina, embolie...

  superkarma: 0 05.11.2007, 17:37:03
 3. avatar
  [10] Karíma [*]

  Mně také hučelo v levém uchu. Asi půl roku hůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

  superkarma: 0 05.11.2007, 14:29:50
 4. [7] Mialau [*]

  gwen: Ušní svíčky jsem taky používala, ale asi to stejně neni přirozený, protože mě pak uši vevnitř hrozně svědily, tak jsem šla na ORL a tam mi doktor řekl, že mi ta svíčka ten maz roztavila uvnitř a ten se nalepil na bubínek. Tak mi to pak musel uvolňovat nějakym olejíčkem a špachtlí. Takže už taky myju jen zvenčí. A hlásim se k těm co slyší trávu růst a vzbudil by je pád vlásku na podlahu...

  superkarma: 0 05.11.2007, 13:26:52
 5. avatar
  [6] gwen [*]

  Manx: Taky jsem si zatlačovala maz do ucha. Pak se mi dostaly do rukou ušní svíčky a to co mi vycucly z uší nebylo zrovna hezké, fuj. Ale uši to vyčistilo perfektně.

  superkarma: 0 05.11.2007, 12:54:57
 6. avatar
  [5] Meander [*]

  Včera jsem cestou domů najednou neslyšela na pravé ucho a trvalo to až do večera. Předcházela tomu příšerná bolest hlavy, kvůli které jsem musela odejít od compu, i když jsem měla hrozně moc práce. No co, přinejhorším umřu.

  superkarma: 0 05.11.2007, 12:37:09
 7. avatar
  [3] MEK [*]

  mně dělají potíže nadmořské výšky-vždy mi zaléhá v uších

  superkarma: 0 05.11.2007, 10:34:30
 8. avatar
  [2] femme [*]

  mám vynikající sluch, že pomalu slyším i trávu růst vadí mi hlasitý hovor, do kina si nosím vatu do uší naposledy jsem neslyšela několik hodin po návštěvě koncertu Olympicu

  superkarma: 0 05.11.2007, 10:12:42
 9. avatar
  [1] Evikus [*]

  Když jsem chodila na diskotéky, tak mi pak ještě pár hodin hučelo v uších, hlavně když jsem šla spát. Ale ráno už to zmizelo, takže pohoda .

  superkarma: 0 05.11.2007, 07:50:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme