Snad každý člověk už zažil z vlastní zkušenosti nepříjemnou situaci, kdy slyšel hluk, šumění a jiné nepříjemné zvuky, které však nikdo další ani nezaslechl. V lékařské terminologii se tento problém nazývá tinnitus.

Jenom v Evropě každoročně přibudou statisíce nových pacientů, kteří si stěžují na chronické zvuky v uších. A čísla stále stoupají. Znepokojující je fakt, že už nejen starší, ale stále víc mladých lidí si stěžuje na toto nezřídka naštěstí jen dočasné postižení.  Z lékařských ordinací jsou známy případy teenagerů, kteří tinnitus „chytili“ na hlučných koncertech a diskotékách s burácející hudbou.

Příčiny poruchy jsou různé: poruchy prokrvení, nadměrné zatížení hlukem v zaměstnání nebo i ve volném čase (discmany, rockové koncerty), dále může jít o následky potíží v oblasti krční páteře, na vině může být i stres nebo poruchy látkové výměny.

Pomoci dokáže spánek
V případě, že se tyto cizí zvuky v uších ohlásí poprvé – může jít například o zvonění, pískání až po zvuk připomínající hluk pneumatického kladiva – měli bychom se nejprve za všeho nejdřív pořádně vyspat. Jestliže se tinnitus projeví i po dostatečném odpočinku, měl by se postižený dopravit co nejrychleji jako pacient k odborníkovi na nemoci ušní, nosní a krční (ORL). Pokud totiž bude zjištěno poškození jemných vlasových buněk (sluchové buňky) ve vnitřním uchu, běží o čas. A na revitalizaci (obnovu) ho mnoho nezbývá.

Lékaři nacházejí ve většině případů poškození vnitřního ucha v důsledku nedostatečného prokrvení a zahájí obvyklé léčení. To spočívá v každodenní aplikaci infuzí, kterými lze dosáhnout podstatného zlepšení stavu orgánů vnitřního ucha.

Vedle vyšetření zevního zvukovodu a bubínku (otoskopie) a následného sluchového testu (audiogram) se mohou ukázat jako nutná i další vyšetření. U této poruchy totiž existuje téměř čtyři sta druhů příčin a jejich kombinací. Mnoho lidí se s onemocněním nedokáže vyrovnat bez větších stresů a depresí, ale ani v případě úporných potíží neztrácejí nemocní naději, protože po zjištění všech okolností může být porucha účinně léčena.

K léčebným metodám patří například komplexní postup, který zahrnuje běžnou medicínu kombinovanou s psychologickým vyšetřením a alternativními postupy – těmi jsou například akupunktura, homeopatie, neutrální terapie, iontoforéza (pomocí galvanického proudu), vysokotlaká kyslíková terapie, masáže reflexních zón na chodidlech, taitchi, biorezonance a podobně.

Potíže lze tlumit
Ošetření laserem a nasazení speciálních infuzí patří k novějším metodám. Takzvaný lowlevel (tedy úzkoúrovňový) laser má za úkol dodat poškozeným zvukovým buňkám novou energii. Mnohoslibná je rovněž takzvaná tinnitus–retraining terapie. V takovém případě se aplikují speciální zvukové masky, které tlumí vnímání zvuků v uších. To umožňuje převést nesnesitelný tinnitus na jeho snesitelnou variantu, kterou snáší postižený lépe.

Zažila jste někdy nepříjemný šum v uších? Jak jste se mu bránila? Byla jste u ORL specialisty, nebo problém „vyšuměl“ do ztracena?

Reklama