Guth Jarkovský by asi valil oči, co už se dneska všechno smí a je povoleno v rámci dobrého bontonu. Dokonce i styl, jakým je kniha napsaná, je velmi pokrokový a namířený na generaci lidí, která bude lexikon potřebovat nejvíce - na mladé.

Vladimír Smejkal je soudní znalec a učí na VŠ. V minulosti také závodně tančil. Hana Bachrachová je advokátka a v lexikonu tvoří tu umírněnější polovinu týmu. Oba autoři působí v Praze.

Co je obsahem lexikonu? Je toho v něm skutečně hodně a kniha je to velmi užitečná (například kdo ví, jak jíst správně artyčok, a že barriquem může být označené víno, které zrálo pouze v sudech od 210-250 l obsahu?).

Zvláštní je ale způsob, jakým jsou jednotlivá společenská moudra přednášena. Vladimír Smejkal si neodpustí být vtipný způsobem, který nemusí být každému příjemný. O ženách se například nikdy nezapomene vyjádřit dvojznačně (třeba že žena nikdy neví, kdo ten den uvidí její spodní prádlo - prý že ji nedejbože srazí auto, říká spoluautorka, Smejkal dodává, že jsou i příjemnější věci).

Položme si ale otázku: Je tento druh humoru špatný? Možná by se to mohlo v uvedených souvislostech a pro téma lexikonu zdát nevhodné, ale není tomu tak. Pokud se mají na knihu obracet ti, kteří ji skutečně potřebují - tedy pubescenti - je napsaná přímo skvěle.

Z oddílu o žádání o ruku

1. Dívka předem oznámí rodičům připravovaný akt, aby se i oni mohli připravit (duševně, nákupem, vařením, meprobamatem atd.)
3. (...) Chlapec se oblékne spíše svátečněji (...), dobře se omyje a jinak očistí, zakoupí kytku (pro matku) nebo dvě (větší pro matku, menší pro dceru) a včas, to jest v době, kdy je očekáván, zazvoní u dveří.

A podobně jsou podávány veškeré informace včetně toho, že návštěva night clubu je v dnešní době singlerů společensky přípustná, takže je součástí lexikonu i pár užitečných rad, jak se v onom zařízení chovat.

Pochopitelně toto je až zlatý hřeb lexikonu, který je skutečně plný užitečných informací s veselými i praktickými obrázky (od vtipů přes typy dámských šatů až po návody k uvázání kravatových uzlů). Veselá je též kapitola o piercingu, kde se radí, čím vším že je dobré místo s vetknutým kovem omývat, aby nedošlo k zánětu.

Po podrobném prostudování nelze než seznat, že lexikon myslí snad skutečně na všechno a najdete v něm též (skoro) všechno. Skoro uvádím z toho důvodu, že autoři netuší, kdo dal češtině slovo harašení. Mají zde pouze větu „Jak kdosi do češtiny kouzelně přeložil.“ Ten kdosi byl Josef Škvorecký. Ale to byla jen taková poznámka na závěr, protože Velký lexikon společenského chování nelze než doporučit k domácí konzumaci.

Reklama