Zdraví

Slunce může alergiky potrápit


Sluneční paprsky posledních dnů přivolaly léto, ale také přidělaly velké starosti alergikům. Vedle pylů, prachu, roztočů, plísní či potravin jsou totiž lidé stále častěji alergičtí také na slunce.

 

„Sluneční alergie byla v minulosti tak trochu mimo střed zájmu, protože jí netrpělo mnoho lidí,“ varuje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. „Jenže poslední roky je i tato alergie poměrně častá a dokáže lidem hodně znepříjemnit letní období. A nejen to. Sluneční alergie se projevuje většinou při prvním delším pobytu na slunci již v období konce jara či počátku léta. Tedy právě v těchto dnech. A nebo při prázdninovém pobytu u moře již první den,“ vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv.

Jak se sluneční alergie projevuje? Nejprve kůže na těle zrudne, poté následuje nepříjemný pocit pálení a svědění kůže. Tedy nic příjemného, zvláště, když se pak na kůži začnou objevovat nehezké drobné puchýřky.


A jak se sluneční alergii bránit? „Alergikům bych doporučil preventivní injekci Diprophosu do svalu, ale mnohem jednodušší je použít ty správné léky – Zodac nebo Flonidan, případně masti s kortikoidy. Zodac doporučuji buď užívat preventivně ještě před dovolenou, nebo ho použít jako „balíček první záchrany“ přímo u moře.“


A rada lékaře na závěr? „Rozhodně léky nevynechávat, ani když se člověk cítí dobře,“ říká doktor Miloš Kravciv.

   
18.06.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [2] olga ebertová [*]

  Moje děti mají kožní alergii na slunce,ale mažeme ochranné krémy proti sluníčku,které této alergii zabraňují,nebo jí mírní.Opravdu to pomáhá.

  superkarma: 0 18.06.2008, 12:17:12
 2. avatar
  [1] MEK [*]

  ja mám alergii na sluníčko, né na kůži,ale na oči,je to moc nepříjemné,když vám během dne natékají víčka a svědí vás,začalo se mi to projevovat minulý rok

  superkarma: 0 18.06.2008, 12:01:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme