Bulvár

Slováci nesdílejí Tarantinovo nadšení


Nebudeme si nic nalhávat, ale jen málo Američanů ví, kde přesně leží Česká republika. A tápají často i Evropané.

Často jsem jen udiveně kroutila hlavou, když mě Brit přesvědčoval, že žádné Česko neexistuje, neboť on zná jen Československo. Hrdě jsem se ale nadmula pýchou, když některý z nich poznamenal, že zná nádherné město Prahu a naši zemi. A tak se nemůžu divit Slovákům, že se jim nelíbí zobrazení jejich republiky v novém filmu režiséra Eliho Rotha Hostel.

Proti  tomu, co Hostel zobrazuje, se ohradila  ředitelka Slovenské agentury pro cestovní ruch Alžběta Melicharová: „Situace, které film zobrazuje, jsou naprosto absurdní a nemají nic společného se skutečností. Jsme jedním z nejbezpečnějších míst ve střední Evropě.“

V hororu Hostel, který bude mít v Česku premiéru 23. února, je totiž Slovenská republika zobrazena jako místa, kam není bezpečné cestovat. Je to totiž podle filmu místo organizovaného mučení a vraždění.Film se skoro celý natáčel v České republice. Během 40denního natáčení se filmaři podívali celkem na 30 lokací, k nimž patřil mimo jiné Český Krumlov nebo sklep jednoho oddělení bohnické psychiatrické léčebny, postavené v roce 1915.

A proč si vlastně Roth vybral jako místo svého hororu, ze kterého byl jeho přítel Quentin Tarantino nadšen, Slovenskou republiku? Z toho důvodu, že Slovensko je země, která leží dostatečně blízko u obvyklých destinací zámořských turistů (Paříže, Amsterdamu a Španělska), ale zároveň mimo drtivou většinu turistických tras. Pak, prý, do tohoto prostředí stačilo už jen "zasadit" dva nevinné americké trampy, kteří se ocitnou ve světě organizovaného mučení a vraždění.Je jen otázkou, kolik lidí po zhlédnutí Hostelu uvěří tomu, že se to na Slovensku opravdu děje. Možná někteří ano, a třeba právě proto se pro ně stane Slovensko poutavým místem.

Máte pocit, že to bude od Rotha spíše medvědí služba?
Odradil by vás od návštěvy země film, který by ji ukázal ve špatném světle?
   
13.02.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Kimmy [*]

  Sice to nema nic spolocne s filmom ale s temou ano: mna nedavno velmi prijemne potesil jeden moj profesor psychologie, ma asi sesdesiat alebo viac rokov a je rodily Kanadan, ktory mi len tak mimochodom povedal, ze bol v Bratislave :) To po tom, co sa dozvedel, ze som zo Slovenska. Na jeho hodinach nam obcas rozpraval o svojej rodine, o svojej manzelke, ktora je vraj velmi mudra, a o svojich dvoch dnes uz dospelych detoch. Cely cas som si myslela, ze jeho zena je povodom anglosaska alebo kanadska francuzka. A tu mi zrazu, ked sa dozvedel moj povod, prezradil, ze jeho zena je Madarka z Budapesti a on sam bol kedysi - este za komunistickych casov - v Bratislave. Cekom presne mi popisal aj most SNP, takze tam asi naozaj bol. A nemal na Slovensko ziadne negativne komentare. To sa mi paci.

  superkarma: 0 14.02.2006, 06:23:56
 2. avatar
  [15] danca79 [*]

  Ja myslim ze vetsina Amiku to zbasti jako ze to tak je

  superkarma: 0 13.02.2006, 21:06:36
 3. avatar
  [14] Meander [*]

  Juana: Kandidáti života a smrti

  superkarma: 0 13.02.2006, 16:37:00
 4. avatar
  [13] Juana [*]

  Kdybych se měla řídit filmy, tak bych v životě nemohla jet napříč severní Amerikou... Nějak jsem si při čtení tohoto článku vzpomněla na ten film, jak v něm sanitka chytá turisty pro transplantace orgánů - sakra, jak se jen jmenuje? Je to určitě přes 20 let starý film a po shlédnutí tohoto díla by se tedy člověk měl bát přespat v americkém motelu někde uprostřed plání. V tom filmu je hláška "vezu maso pro doktora Jacksona", v době mého mládí byla mezi spolužáky hodně oblíbená.

  superkarma: 0 13.02.2006, 16:22:11
 5. avatar
  [12] Vivian [*]

  Kdybych měla svět hodnotit podle béčkových hororů, asi bych nevystrčila nos z bytu...

  superkarma: 0 13.02.2006, 12:52:55
 6. [11] a.... [*]

  Nyotaimori: taky mě překvapuje, na jaký shitky jsou lodi scopný koukat- v podstatě už ze základní informace o takovém "dílku" musí každý poznat co to je zač

  jinak bych ten "negativní pohled na Slovensko" nijak nezveličovala- však oni ti Amíci stejně navědí, jestli se ve filmu mluví o SLOVENSKU nebo SLOVINSKU a až vylezou z kina tak už to stejně celý pustěj z hlavy

  superkarma: 0 13.02.2006, 10:25:27
 7. avatar
  [9] Avilka [*]

  Reakcie z môjho okolia: máme z toho pr.del, ako sú Amíci zaostali.

  videla som Jamesa Bonda, ktorý sa odohráva v Blave, hlavná hrdinka má typiše slovenské meno Kara a hranica s Rakúskom pri Blave je v lese, pričom na lesnej ceste je colnica.

  superkarma: 0 13.02.2006, 10:07:14
 8. [8] Tobbi [*]

  tutinka: Hlavně se mi líbilo, jak v Eutrotripu byla podaná Bratislava. Chánov proti ní vypadal jako rezidenční čtvrť.
  BTW: Paříž, Amsterdam, Berlín, Řím...všechno se natáčelo v Praze ale Praha samotná tam nebyla.

  superkarma: 0 13.02.2006, 10:04:29
 9. avatar
  [6] Suzanne [*]

  A jo, Eurotrip Když ten jsem shlédla a zapomněla nedbajíc varování před zlým Slovenskem

  superkarma: 0 13.02.2006, 01:23:27
 10. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Suzanne: no - a ze budou mit proc, stejne jako v Eurotripu... To by si jeden moh myslet, ze Slovensko = hnusnej panelak a mraky cigosu...

  superkarma: 0 13.02.2006, 01:16:15
 11. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Jo ale to, že jsou Slováci nasraní, to chápu. Taky by mě to nepotěšilo

  superkarma: 0 13.02.2006, 01:00:13
 12. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Nyotaimori: pro některé lidi bude zeleně obarvená otázka aktuální, prostě se najdou takoví, které to ovlivní, co nechápou, že film je fikce.
  Jinak sama to považuju za blbost, protože jinak bych se po shlédnutí kupříkladu Akta X neodvážila navštívit USA...

  superkarma: 0 13.02.2006, 00:59:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme