Bulvár

Slováci jezdí „otročit“ do Česka


„Práce od »nevidím do nevidím«, přesuny z fabriky do fabriky, z pracoviště na pracoviště. Tohle všechno se pro Slováky skrývá za vidinou práce v Česku,“ napsal v úterý slovenský deník Sme.

Někteří Slováci na vlastní kůži pocítili, co obnáší být nájemným zaměstnancem, uvádí Sme svůj článek o slovenských gastarbeiterech v Čechách a na Moravě.

Anna je takovou pracovnicí už tři roky. Jednou skládá z pásu autosoučástky, jindy potraviny a za měsíc zase dělá něco jiného. Personální agentura, které se upsala, ji půjčuje na práci firmám v Česku.

Navenek je vše v pořádku. Agentura jí platí ubytovnu a ze mzdy sráží pojistné. Pracovníci jako ona však často pracují i 16 hodin denně – dvojnásobek toho, co kmenoví zaměstnanci.

„Někdy odpracuji víc jak 270 hodin za měsíc,“ tvrdí čtyřicetiletá matka třech dětí z malé obce na východě Slovenska. Domů se dostane jednou za měsíc. Pracuje i během víkendů.

A jak funguje práce „na leasing“?

Žadatel se upíše agentuře a ta ho pronajme firmě - většinou na určitý čas
agentura odvádí pojistné a vyplácí mzdu
nájemný zaměstnanec má nižší mzdu jak ostatní, zpravidla v jedné firmě nepracuje déle než tři měsíce

Podle deníku Sme se ukazuje, že Slováci, kteří „existenčně“ potřebují vydělat peníze, oželí i rovnoprávnost.

„Pracoval jsem na lince dvanáct hodin denně. Pracovat méně by se nevyplatilo,“ říká pětadvacetiletý Michal z okresu Prešov. Jako agenturní zaměstnanec prý měl o polovinu nižší hodinovou mzdu než kmenový personál.

Anna oficiálně vydělává jen minimální mzdu. Peníze navíc – kolem 15 000 korun, dostává v Česku na ruku.

Šéfa Asociace personálních agentur Slovenska Luboše Sirotu její výpověď překvapila. „To není kapitalismus, ale otrokářství,“ tvrdí.

„Češi nám dávají najevo, že jsme nevítaní gastarbeiteři. Ale raději budu pracovat v Česku, než bych byla nezaměstnaná a žila ze sociálních dávek na Slovensku,“ prohlašuje vyučená prodavačka Anna.

   
10.03.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] karamelka [*]

  Jeremi: ti, co idu cez agentury su vacsinou jednoduchi ludia z regionov s vysokou nezamestnanostou, ktori by si sami nepomohli...
  alebo napriklad ludia,ktori mali dobry job, ale stratili ho pred dochodkom, ako sa stalo mojej znamej a tak sa par rokov trapila bez akehokolvek prijmu doma, potom sa dala najat agenture a sla do prahy do tovarne...
  ale s tym, ze cesi su neprijemni k slovakom som sa este nestretla, zije tam moja sestra a iste by mi povedala, keby ano;-)

  superkarma: 0 10.03.2009, 22:36:57
 2. avatar
  [6] cherinka [*]

  haluška: U manžela ve firmě pracují taky SLováci za stejných podmínek jako Češi... bez agentury.

  superkarma: 0 10.03.2009, 19:46:02
 3. avatar
  [5] tortora [*]

  haluška:znám dost Slováků,kteří pracovali/pracují jako běžní zaměstnanci a berou běžný plat dle schopností,to že se nechají takhle zaměstnat je jejich blbost a nahrávají jen agenturám,které to zneužívají,kdyby tyhle podmínky nechtěli,tak se nikdy neupíšou

  superkarma: 0 10.03.2009, 15:57:22
 4. avatar
  [4] Jeremi [*]

  haluška: A co teda vlastně Slováky vede k tomu, že s takovejma vyděračskejma agenturama spolupracují? Pochopím to třeba u Mongolů. Ale ne u někoho, kdo je občan jiného členského státu EU, takže nepotřebuje žádná speciální povolení. Navíc jazyková bariéra tady taky nehrozí.

  superkarma: 0 10.03.2009, 15:46:34
 5. avatar
  [3] Aja [*]

  Znáte někdo agenturu, která neodírá zaměstnance kdekoliv na světě?

  superkarma: 0 10.03.2009, 12:59:50
 6. avatar
  [2] haluška [*]

  Nedá mi nereagovať. Tento článok sa dotýka priamo aj mňa. Je rozdiel pracovať v tu, ako kmeňový zamestnanec, alebo ako zamestnanec agentúry. Mám šťastie, na kolegov, ktorí by si snáď ani nedovolili mi také niečo povedať.A Agentúry naozaj v Čechách slovákov zdierajú a aj keď sme dávali podnet na pracovný úrad a sociálny odbor tu v Čechách, tak s tým nikto nič neurobil. To, čo je napísané v článku, je naozaj len špičkou ľadovca, oproti tomu, čo sa v skutočnosti deje nielen slovákom, ale všetkým zamestnancom akejkoľvek agentúry zamestnávajúcej zahraničných zamestnancov.

  superkarma: 0 10.03.2009, 12:39:14
 7. avatar
  [1] Ch.Z. Kochanská [*]

  Češi nedávají Slovákům najevo, že jsou nevítaní gastarbeiteři, to je zas tendenční hovadina, tento článek. Když Slovák nebo kdokoli není schopný se o sebe sám postarat, dojednat si podmínky a svěří se agentuře, nechť se nediví.
  V Brně pracují mraky Slováků na kvalifikovaných postech za stejný plat, jako Češi a nikdo na ně skrz prsty nehledí.
  I u nás ve firmě.

  superkarma: 0 10.03.2009, 11:57:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme