Dnešní večer a noc má přát romantice. Tedy v případě, že pozvednete oči k obloze. Odehrát se na ní má meteorický roj zvaný Geminidy. A podle odborníků z Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro něj budou příznivé podmínky a rušit jej nemá ani měsíc. Co přesně a kdy na obloze uvidíme?

Každoroční meteorický roj má dosáhnout svého maxima dnes v 19 hodin, ale aktivní zůstane po celou noc. Každou hodinu se nad českým nebem objeví okolo 100 meteorů, za celou noc jich pak můžete napočítat přes 1000.

Meteorický roj je jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu (odborně meteoroidů) křižuje zemskou dráhu a tyto částice se pak při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vznikají záblesky, které se odborně nazývají meteory, lidově „padající hvězdy“ nebo „létavice“.

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají.

hvezdy

První zprávy o roji Geminidy pocházejí z roku 1862. Tehdy byl ovšem roj velmi slabý, frekvence nepřesáhly  30  meteorů  v hodině.  Teprve ve  40. a 50. letech  minulého století  se  počet  meteorů za hodinu zvýšil na dvojnásobek a do současných hodnot stoupal až do roku 1990. Podle některých modelů je tento nestálý roj právě v maximu a jeho frekvence se budou rok od roku snižovat. Do konce 21. století by pak měl roj skoro zmizet.

Dalšího aktivnějšího roje s poměrně dobrými pozorovacími podmínkami se podle astronomů dočkáme už na počátku příštího roku, kdy budou v noci ze 3. na 4. ledna 2016 vrcholit každoroční Kvadrantidy. Měsíc bude rušit jen částečně v druhé polovině noci. Geminidy budou mít vhodné pozorovací podmínky znovu až v prosinci roku 2017.

Reklama