Zdraví

Sledování televize krade čas na hubnutí!

fat

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Pokud vás trápí obezita, pak byste se měli snažit ještě nějaké kilo shodit. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.

Obezita je problémem v různých koutech světa. Například ve Spojených státech trpí touto civilizační nemocí více než 40 procent dospělých a 13 procent dětí. Lékaři jako hlavní příčiny vnímají zejména nedostatek fyzické aktivity, sedavé zaměstnání a nevhodné stravovací návyky.

Televizní skříňka krade čas na sport

Důležitou roli v nedostatku pohybu hraje i nadměrné sledování televize. Tato činnost totiž u mnoha lidí tvoří velkou část jejich volnočasových aktivit. A to se zákonitě musí projevit i na jejich váze. Proto nezbývá než se sledování televize vědomě bránit. Obezita totiž mimo jiné škodí kloubům a u těch postižených některým z artritických onemocnění pak dvojnásob.

Klouby obézní tělo zradí velmi lehce

Proto by mělo být v zájmu každého revmatika zhubnout a svým nemocným kloubům ulevit. Lékaři předepisují nejrůznější cvičení a diety, přesto mnoho pacientů opětovně přibere - často právě při sledování televize.

Důvod je jednoduchý: kromě pouhého nicnedělání před „hrací skříňkou" hraje roli i konzumace různých kalorických pochutin. Ruku na srdce: málokdo odolá sáčku voňavých arašídů a místo toho si na talířek nakrájí zeleninu.

Čtyři hodiny denně vyhozené z okna?

Sledování televize přitom není v žádném případě jen okrajovou záležitostí. Průzkumy ukazují, že průměrný Čech prý sleduje televizi čtyři hodiny denně. To je téměř polovina času určená ke každodenní relaxaci.

U televize cvičte

Patříte k těm, které od televize nedostane nikdo a nic? Pak tento čas využijte i ve prospěch svého zdraví.

 1. První zásadou je přestat u televize nečinně sedět a pojídat kalorické bomby.
 2. Druhým krokem ke štíhlejší postavě a zdravějšímu tělu je vybrat si druh pohybu, který se v omezeném prostoru dá provozovat a hlavně vás bude bavit. Vyzkoušet můžete jízdu na rotopedu, na kterém lze nejen efektivně spálit přebytečné kalorie, ale navíc také nezatěžuje kloubní aparát. Osvědčily se i různé sestavy s činkami, které lze pohodlně provádět, aniž by divákovi unikla část pořadu.

Slovy klasika lze televizi přirovnat k dobrému sluhovi, ale zlému pánu. Váš čas je jen ve vašich rukou. Na vás záleží, zda u televize budete jen nečinně sedět, nebo tento čas využijete opravdu dobře.

Zdroj: www.revmaticke-nemoci.cz

   
04.08.2010 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Rikina [*]

  U televize vesměs něco dělám, žehlím, vyžehlené průběžně odnáším a uklízím, něco zašívám, zalévám kytky, utírám prach, v pauze na reklamu případně i luxuju, pokud není moc pozdě večer, zkrátka se pohybuju po bytě a dělám drobné domácí práce. Čímž se mi ten čas jeví být využitý. Jistě že by šlo i cvičit... Sml80 

  superkarma: 0 04.08.2010, 16:47:11
 2. avatar
  [7] Dante Alighieri [*]

  TV za nic nemůže. Je každého rozhodnutí, jestli zapne TV nebo natáhne trenky a jde běhat.

  superkarma: 0 04.08.2010, 09:59:47
 3. [6] NewStart [*]

  Já u TV cvičím ... za chvilku začínají Hry bez hranic a u toho to jde samo ... takže půl hodinky do startu crossového trenažéru Sml67 ... na chroustání večer stačí nakrájená paprika nebo kedlubna a chroustací potřeba je uspokojena Sml79

  superkarma: 0 04.08.2010, 08:59:00
 4. avatar
  [5] femme [*]

  karym — #2  i já takhle cvičím u TV Sml24 Sml30

  superkarma: 0 04.08.2010, 08:42:45
 5. [4] karym [*]

  heligona — #3 Zatínat svaly u PC mě nenapadlo. Začnu praktikovat, díky za typ Sml24Sml30.

  superkarma: 0 04.08.2010, 08:41:07
 6. avatar
  [3] heligona [*]

  karym — #2 Zatínání svalů provozuji v práci u PC. U tv si občas zaskáču na balónu. Když už něco chroustám, tak je to nějaké ovoce nebo semínka. My jsme teda vzorné Sml30

  1. na komentář reaguje karym — #4
  superkarma: 0 04.08.2010, 08:37:28
 7. [2] karym [*]

  Také u televize nic nechroustám. A když už, tak ji sleduji v poloze ležmo a cvičím tak, že zatínám svaly - hýžďové, břišní... Chce to trochu cvik, ale jde to i bez většího pohybu celého těla.

  1. na komentář reaguje heligona — #3
  2. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 04.08.2010, 08:24:29
 8. avatar
  [1] femme [*]

  asi jsem divná, ale já nepotřebuju u TV nic chroustat Sml80

  superkarma: 0 04.08.2010, 07:46:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme