Zdraví

Slečno, také se potíte jako kráva?

Těch vlhkých koleček v podpaží a odéru zpoceného těla bychom se moc rády zbavily jednou provždy. To by ovšem byla velká chyba! Ve skutečnosti pot potřebujeme: Ochlazuje nás, zbavuje odpadních látek a chrání naši pokožku.

Potní žlázky nemáme jen v podpaží nebo na chodidlech. Naopak - jsou doslova všude, na každém čtverečním centimetru pokožky je jich okolo 350. Jedinými místy na našem těle, kde vůbec nejsou potní žlázy, jsou pohlavní orgány a rty.
Podpažní potní žlázy nejsou o nic větší nebo výkonnější než ty ostatní; protože je to ale skryté a špatně větrané místečko, vlhkost se tam drží déle, zatímco na jiných místech se okamžitě odpaří. Proto máme pocit, že se v podpaží potíme nejvíc. Denně vyprodukujeme něco mezi půl litrem a dvěma litry potu, při tělesné aktivitě a v horkém prostředí to ale může být i pět litrů a víc. A co myslíte, která část těla se potí nejméně? Je to hřbet ruky!

Potím se hrůzou

Převážnou část našeho potu vůbec není cítit, protože ho tvoří z 99 % voda - je to ten, který vytvářejí takzvané ekrinní potní žlázy. Jsou rozmístěné po celém těle (nejvíc je jich na dlaních, na chodidlech a na čele) a jejich hlavním úkolem je ochlazování těla. Tenký potní povlak neustále pokrývá naši pokožku, zvláčňuje ji a činí kyselou (udržuje známé pH 5,5), což ji chrání před napadením plísněmi a bakteriemi. Druhému typu potních žláz se říká apokrinní. Je jich mnohem méně, ale o to více o sobě dávají vědět. Jejich sekret je hustší a obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny. Když se do něj pustí na kůži žijící bakterie a kvasinky, začínáme poněkud zavánět. Apokrinní žlázy začínají fungovat až v období puberty a vyskytují se v podpaží a na intimních místech.

Není vám horko, necvičíte ani nemáte horečku – a přesto máte orosené dlaně a z podpaží vám stéká tenký pramínek. Jak je to možné? Jde o takzvané emoční pocení, které je součástí dobře známé poplachové reakce při stresu (útěk nebo útok). Pro naše předky to bylo jistě užitečné zařízení, vlhké dlaně a chodidla jim v okamžiku ohrožení usnadňovaly útěk nebo pevnější uchopení zbraně.

Při emočním pocení jsou aktivní ekrinní i apokrinní potní žlázy, což je důvod, proč emoční pot – na rozdíl od potu z tepla -  zapáchá. Rozdílů je ovšem víc. Emoční pocení přichází náhle, během několika vteřin, zatímco to druhé  se „rozbíhá“ nejméně pět minut. Při emočním pocení ztrácíme mnohem více tekutin i solí. Může nás potkat kdykoli, i když jsme v chladném prostředí a vůbec se nepohybujeme.

 

Zbraně v boji s potem

Proč se někteří lidé potí více a jiní méně, zatím přesně nevíme, pravděpodobně ale jde o dědičnou vlastnost. V každém případě, být zpocený a nevonný je v naší kultuře považováno za společensky nepřijatelné, což je dobrá zpráva pro výrobce kosmetiky. Přípravků na trhu je nepřehledné množství, v zásadě si ale můžeme vybrat mezi deodoranty a antiperspiranty.

Ty první pocení nijak neovlivňují, jen překrývají tělesný smrádek. Můžou obsahovat i antibakteriální látky, které množství mikroorganismů snižují. Antiperspiranty skutečně redukují tvorbu potu, a to pomocí sloučeniny hliníku, která zužuje vývody potních žláz.

Škodí antiperspiranty našemu zdraví? Bohužel, na tuhle otázku zatím neexistuje jednoznačná odpověď, a to nikde na světě. Odpůrci antiperspirantů argumentují tím, že hydrát chloridu hlinitého proniká do těla pokožkou v podpaží (pokud je vyholené, tak obzvlášť snadno), hromadí se tam a způsobuje postupné odumírání nervových buněk. Jiní odborníci naopak tvrdí, že touto cestou se jedovatý hliník vstřebávat do organismu nemůže. Existují studie, které naznačují vztah mezi používáním antiperspirantů a vznikem rakoviny prsu - nic z toho ale nebylo skutečně prokázáno.

Považujeme za samozřejmé, že si antiperspirant naneseme ráno a večer omyjeme. Podle dermatologů to ale děláme přesně opačně, než bychom měli! Účinné látky totiž potřebují určitou dobu k tomu, aby činnost potních žláz zastavily. Pokud použijeme přípravek ráno, pot ho odplaví dříve, než stačí zafungovat. Když naopak antiperspirant aplikujeme večer, během noci (kdy je tvorba potu nejnižší) dojde k příslušné reakci a do rána se pocení zastaví. Nic na tom nezmění, když si dáme sprchu – účinek přetrvá celý den.

 

Další možnosti, jak se vypořádat s nadměrným pocením

Odvar z šalvěje: Na hrnek čaje použijte 1 lžičku šalvěje lékařské, deset minut louhujte a pak pomalu vypijte. Stejný odvar, doplněný trochou octa, je možné použít na příliš potivé ruce.

Odvar z dubové kůry: Doporučuje se na koupele nohou nebo celého těla. Odvar z 1 kg kůry vystačí na celou vanu teplé vody.

Aplikace botoxu: Pro léčbu nadměrného pocení (hyperhydrózy) se používá botulotoxin (přípravky Botox nebo Dysport), tatáž látka, pomocí které dermatologové vyhlazují vrásky. Botulotoxin se aplikuje do podkoží postižené oblasti tenkými jehličkami; svými účinky zabrání spojení mezi nervovými vlákny a potními žlázami, které tak nedostávají „pokyn“ k pocení. Účinek se dostavuje za několik dnů po aplikaci a vydrží přibližně deset až dvanáct měsíců. Rok bez pocení vás vyjde na zhruba 20 000 korun za jednu oblast (např. dlaně).

„Není to zrovna příjemný ani běžně prováděný výkon,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová. „Je to dáno jednak poměrně vysokou cenou, jednak značnou bolestivostí. Chodidla a podpaží patří k nejcitlivějším místům. Pomocí lokální anestezie je ale možné bolestivost do velké míry snížit.“

 

Také se potíte jako… jako kráva?

Nechala byste si kvůli pocení napíchat botulotoxin?

Používáte antiperspiranty? A jaké? Skutečně fungují?

   
20.06.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [108] petramavlasova [*]

  Ahoj, 

  protože teď nastoupila driclorová krize a nedá se v žádné české lékarně koupit, a sama jsem ho zoufale sháněla, nabízím pomoc všem podobně postiženým - mám možnost nechat dovézt výhodné balení 60 ml (tj. o 40 ml víc než mají česká balení) z UK, kde je dosud k sehnání. V Brně a v Praze jsem schopná předat osobně, do jiných měst jsem ochotná vám Driclor poslat. Kontaktní mail petra.mavlasova@seznam.cz

  superkarma: 0 14.03.2010, 11:01:58
 2. [106] Mánek [*]

  no tak jako kráva se nepotím a používám antiperspirant, ale jedině tuhý je dobrý,Stříkací je dvojka v kuličce je 4. nic moc nezadrží.

  superkarma: 0 09.07.2007, 16:38:01
 3. avatar
  [105] Wardzi [*]

  Čusík, antiperspiranty požívám denně.Bez nich a bez přípravku proti pocení nohou, z baráku nevyjdu. Potím se často a jsem ráda, že tady tyto přípravky jsou.pa

  superkarma: 0 30.06.2007, 12:16:20
 4. avatar
  [104] ellinor [*]

  Teda já koukám, mazat se něčím na stehnech...to by mě fakt nenapadlo.
  Nicméně já se potím slušně, třeba při cvičení ze mě pot stříká, přestože kondičku mám dobrou. Zatím jsem nenašla nic, co by vydrželo celý den, lady speed stick mě dost zklamal. Nejhorší je pach podpaží smíchanej s levnou voňavkou, to je lepší to mejdlo s jelenem.

  superkarma: 0 28.06.2007, 13:30:14
 5. avatar
  [103] wich [*]

  Lilinka: To bylo myšleno na všechna ta místa, kam si ho lidé chtějí mazat... Záda, stehna atd. mi už přijdou trošku přehnané, zvláště, pokud byl prvoplánově výrobcem zamýšlen na podpaží, dlaně a chodidla ...

  superkarma: 0 24.06.2007, 19:22:24
 6. avatar
  [102] pherenis [*]

  Zdravím všechny, někdo psal, že se potí a je cítit i během dne i když se sprchne vím o čem ta dotyčná mluvila, měla sem stejný problém, už je vyřešen...výměna antikoncepce, nikdy bych to neřekla, že to má vliv...no hormony jsou hormony, i v práci sem si musela tak dvakrát umýt podpaží a dát antiperspirant a furt dokola...po výměně je klid, potím se naprosto běžně, antiperspiranty fungují...toliko k diskuzi...

  superkarma: 0 21.06.2007, 21:43:44
 7. avatar
  [101] Zuzinka.1 [*]

  já používám lady speed stick, teď mám adidas 48hod. Potím se stejně, jen to není cítit

  superkarma: 0 21.06.2007, 13:51:34
 8. [99] lojzik [*]

  já tedy osobně antiperpiranty používám každý den, žádný fakt o rakovině prsu jsem neslyšela. nedám na ně dopustit. nejraději mám rexonu, tak opravdu funguje, a když dojde, tak v nouzi používám dove.

  superkarma: 0 21.06.2007, 12:52:02
 9. avatar
  [98] Zuzinka.1 [*]

  Lilinka: tvrdila, že je to stejný. Já koukala,že je to kolem 190kč a to vichy stálo o 70kč víc.
  No já si ho po netu klidně objednám, ale můžu ho používat na stehna? Měla strachy aby se mi to nedostalo po sukni

  superkarma: 0 21.06.2007, 11:42:03
 10. [97] mami [*]

  Nedávno mi přišel mail s upozorněním, že antiperspiranty obsahují hliník, ucpávají póry a způsobují rakovinu prsu. Co je na tom pravdy ?
  Jinak proti pocení mezi stehny používám dětský pudr, je to super.

  superkarma: 0 21.06.2007, 11:30:20
 11. avatar
  [96] Lilinka [*]

  Zuzinka.1: Bodejť by necpala, když Vichy stojí asi 3x víc Kdepak, na rady lékarnic už nedávám

  superkarma: 0 21.06.2007, 11:21:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [95] Meander [*]

  Zuzinka.1: Nojo, no. Driclor nestojí tolik peněz Objednej si ho po netu.

  superkarma: 0 21.06.2007, 11:18:16
 2. avatar
  [94] Ivásek [*]

  Zuzinka.1: zkus objednat přes internet (www.lekarna.cz) - pokud ti nevadí zaplatit za poštovný

  superkarma: 0 21.06.2007, 11:06:23
 3. avatar
  [93] Zuzinka.1 [*]

  tak jsem šla do lékarny a chtěla driclor Dlouhodobě nemaj mám holt pech. Paní mi cpala něco od Vichy nebo něco jemnějšího. Tak uvidím. Stejně říkala,že driclor by na ty moje stehýnka nebyl vhodný

  superkarma: 0 21.06.2007, 09:05:08
 4. [92] dasad [*]

  Vedra snasim docela v pohode. Pouzivam rexonu a jsem s ni spokojena. A i v tech nevetsich vedrech nosim kalhoty, alespon kratke, aby se mi nelepily nohy.

  superkarma: 0 20.06.2007, 21:07:29
 5. avatar
  [91] Lilinka [*]

  wich: To, že Driclor používá hodně lidí, ještě neznamená, že se v něm všichni koupou

  superkarma: 0 20.06.2007, 19:36:55
 6. avatar
  [90] Vivian [*]

  Když se moc nehejbám, tak se nepotím, ani když mám doma 27 stupňů (jako zrovna teď; venku je 32 ve stínu). Ale jakmile bych se vydala ven, tak budu mokrá...
  Naštěstí na mě fungujou i obyč. antiperspiranty, nejradši mám Niveu, příjemně voní a pocení u mě úplně zastaví, osvědčené jsou u mě i antiperspiranty od Avonu. Teď jsem si ale koupila Bourjois a ten je na prd, třebaže píšou, že má fungovat až 48 hodin

  superkarma: 0 20.06.2007, 16:58:54
 7. avatar
  [89] Janecka [*]

  já se taky potím jak ra k...,ale ty vedra snáším dobře,je mihej.Každý heká a já jásám.

  superkarma: 0 20.06.2007, 16:40:31
 8. avatar
  [88] Zuzinka.1 [*]

  fialinka: já jdu ted dom, a vemu to přes lékárnu a prubnu ten dricol nebo co. Jsem ráda (na jednu stranu samo ), že nejsem nejsem sama, kdo se tam potí a bolí to

  superkarma: 0 20.06.2007, 16:25:42
 9. avatar
  [87] Májík [*]

  fialinka: a zkusila sis ta stehna potřít tuhým antiperspirantem, tchyně si takhle potírá stehna i chodidla a myslím,že používá nějaký tuhý pánský adidas

  superkarma: 0 20.06.2007, 16:07:59
 10. avatar
  [86] fialinka [*]

  Zuzinka.1: jestli mi někdo poradí zaručený recept na to, co se stehny, které se třou o sebe a bolí, udělat, dostane ode mne asi dárek :-), jenže zatím se nikdo takový nenašel

  superkarma: 0 20.06.2007, 15:43:28
 11. avatar
  [85] Ivásek [*]

  Já nevím, já Driclor používám normálně, tak kde ho dám, tam se nepotím a nepozoruju na sobě, že by mi to nějak škodilo

  superkarma: 0 20.06.2007, 15:29:33
 12. avatar
  [84] Zuzinka.1 [*]

  Jdu ten driclor sčíhnout. Co o něm na netu píšou

  superkarma: 0 20.06.2007, 15:28:30
 13. avatar
  [83] wich [*]

  Mě přijde, že už se pomalu v Dricloru začnete koupat.... Já na něj nedám dopustit a vynálezci bych nohy líbala, ale trošku střídmosti by neškodilo .

  superkarma: 0 20.06.2007, 15:22:04
 14. avatar
  [82] Zuzinka.1 [*]

  Meander: nee, stejně se cítím ulepená, ale podpáždí je to ok

  superkarma: 0 20.06.2007, 15:19:49
 15. avatar
  [81] Meander [*]

  Zuzinka.1: Nepomáhá ani antiperspirant?

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:53:26
 16. avatar
  [80] Zuzinka.1 [*]

  a může se ten driclor používat i na ty stehna, když je to tak silný ? Sice to tedy nesmrdí potem, ale jak se to lepí

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:38:18
 17. avatar
  [79] Zuzinka.1 [*]

  Já se potím na stehnech a pak když jdu a kložou o sebe, tak to bolí nepatřím totiž mezi nejhubenější. Proto taky nerada nosímsukně.
  Teď zrovna sukni mám, nikde se nepotím, jen na stehnech

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:33:04
 18. avatar
  [78] Tosa [*]

  Jak ten Driclor působí na citlivou pleť? nevíte někdo?

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:16:42
 19. [77] Yvaine [*]

  Yvaine: ježiš, on je to Lady speed stick a ještě jsem to měla blbě napsané

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:04:50
 20. [76] Yvaine [*]

  Mno, potím se na můj vkus trochu moc, ale dá se to zvládnout. Ráno pěkně do sprchy, přes den se za sucha párkát přemáznu. Používám gelový květinový Sceret. Hezky voní . Propocené oblečení už na sebe druhý den nevezmu.

  superkarma: 0 20.06.2007, 14:02:12
 21. avatar
  [75] monuška [*]

  Evikus: jak už psaly holky, první týden se to má nanášet každý večer (jako poslední věc, co ten večer děláš)a potom tak jednou za týden.
  Já se tím teď natírám tak jednou za 3 dny, mně se zdá, že se to ty další dny jakoby "smývá"

  superkarma: 0 20.06.2007, 13:35:51
 22. avatar
  [74] Ammey [*]

  mám problém s nadměrným pocením v obličeji...po těle (i podpaží a nohy) se "vůbec nepotím", jen po obličeji mi neustále stéká pot, i když je mi zima..je to hrozně nepříjemné, ale nevím co s tím, nemáte někdo nějakou radu????

  superkarma: 0 20.06.2007, 13:15:19
 23. avatar
  [73] SENSITIVESKIN [*]

  Pentlička: tak to by chtělo navštívit lékaře....

  superkarma: 0 20.06.2007, 13:00:28
 24. avatar
  [72] Meander [*]

  Lilinka: Každý den to fakt nejde. Zajímalo by mě, koho to napadlo. Je to děsná žíravina.

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:53:30
 25. avatar
  [71] Aja [*]

  Dneska se mi potí i zuby...

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:31:52
 26. avatar
  [70] Pentlička [*]

  Vlhčenými ubrousky bych si musela otírat celé tělo, neboť se potím doslova všude. Vyjma podpaží, tam používám antiperspirant. A stejně, použiju ubrousky, vrátím se do kanceláře, kde je 35 stupńů a jsem na tom stejně. Včera jsem měla na sobě bavlněné tílko bez rukávů a bavlněnou sukni. Byla jsem úplně promočená a cítila jsem se.

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:31:11
 27. avatar
  [69] Lilinka [*]

  Evikus: Akorát v návodu píšou, že první týden by se to mělo používat každý večer. A já trubka se tím řídila A podpaží jsem měla v jednom ohni, to fakt nedoporučuju, zvlášť, pokud máš citlivou pleť

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:28:43
 28. avatar
  [68] Evikus [*]

  Lilinka: fakt jo? Tak to si ho asi koupím taky, láká mě to, kor když všichni píšou že to funguje.

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:26:38
 29. avatar
  [67] wampiregirl [*]

  Evikus 53: Aha, to jsem nevěděla, že ten Driclor je takový silný.
  Každopádně obyč antiprespiranty taky nejsou kdovíjak bezpečné, pokud obsahují aluminium (a ve většině případů ho obsahují).

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:26:05
 30. avatar
  [66] Lilinka [*]

  Evikus: Účinkuje to dlouhodobě. Mám Driclor taky. Nanesu si ho tak jedenkrát měsíčně

  superkarma: 0 20.06.2007, 12:25:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme