sl

Městečko Slavonice stojí neprávem ve stínu slavnější Telče. I když se jim říká „malá Telč“, rozhodně nejsou menší co do krásy a výstavnosti. Ať mi Telč odpustí, ale Slavonice se mi líbily dokonce více. Sama pro sebe jsem si je nazvala Perlou renesance.

O Slavonicích jsem toho moc nevěděla a jsem vděčná svému zcestovanějšímu manželovi, že je zařadil do plánu našeho výletu. Ano, přiznávám, že hlavním cílem byla opěvovaná Telč, ale Slavonice mě doslova okouzlily. Tohle městečko na česko-moravsko-dolnorakouském pomezí vás ohromí pohádkovou atmosférou, která na vás dýchá na každém rohu. Jakoby se tady zastavil čas.

Překrásná náměstí se zachovalou renesanční architekturou, romantické, křivolaké uličky, podloubí s malebnými průhledy, dvorečky ukryté za dřevěnými vraty, které vyvolávají otázky: Kdo tady asi bydlí? Jak to vypadá uvnitř? Je to za zdmi stejně krásné a upravené jako z ulice?

Vaši zvědavost může ukojit výšlap na městskou věž s ochozem, odkud máte celé město a okolní krajinu jako na dlani. Náročný výstup po úzkém, točitém schodišti je jen malou daní za úžasný zážitek. Až se vydýcháte a zklidníte svůj tep, můžete vidět to, co jste ze země jen tušili. Síť ulic a uliček, tvar náměstí a upravené dvorky s různými teráskami a balkonky, které vám z ulice zůstaly skryty.

k

Vše je citlivě rekonstruované, plné zeleně a komorních „zákoutíček“. Ano, jistě, za přísného dohledu památkářů, ale kdo by měl to srdce chtít to jinak?

Celková kultivovanost tohoto města vás nenechá na pochybách, že ho jeho obyvatelé milují a jsou na něj právem hrdí.

Škoda, že to v naší krásné zemičce nefunguje stejně jako tady…ale to už je na jiný článek.

Pokud byste chtěli navštívit Slavonice v předvánoční a silvestrovský čas, určitě budete bohatší o nezapomenutelné  zážitky. Dozvěděla jsem se, že v těchto dnech město pořádá tyto tradiční akce

  • „Zvonkový průvod“ se zpíváním koled, který se koná 18.12. V 16 hodin na Náměstí Míru.
  • Betlémské světlo si můžete z téhož náměstí odvést 23. 12. od 19 hodin
  • A jestli se zdržíte do Silvestra, nenechte si ujít Silvestrovský pochod na Uhliště. Sraz je u kašny v 9:30 opět na Náměstí Míru.

Kdyby napadl alespoň nějaký sněhový poprašek, byly by Vánoce ve Slavonicích ještě krásnější a romantičtější.

Podívejte se do fotogalerie. Najdete v ní Slavonice sice ještě „zelené“, ale možná si je i tak zamilujete. Stejně jako já.

Čtěte také:

Reklama