Vztahy

Slasti a strasti otcovství

Milé holky, ženy i mámy, pomozte nám, aby se z nás stali opravdoví tátové! Vážně se snažíme, ale někdy je to docela záhul.
Jistě chápete, že nemám na mysli ten samotný fakt, že jsme kamsi předali pár svých chromozomů. Tátou se člověk stává po týdnech, měsících a létech přebalování, konejšení, nočních výjezdů na pohotovost, šiškových bitev a početních příkladů.
Je to něco jako na burze: Člověk prostě musí ze začátku něco investovat, a pak – s trochou štěstí – bude odměněn. Ostatně myslím, že u vás je to podobné. Když jsem se několika mladých maminek (včetně svojí vlastní ženy) ptal na pocity těsně po porodu, rozhodně nepopisovaly žádnou záplavu mateřské lásky. Spíš něco jako: „Uff, tak to mám za sebou. A teď mě nechte spát!“

 

soutěž - rozkošnice: moudí

 

Prakticky vzato, otcem se stáváme v okamžiku, kdy nám vy, naše drahé polovičky, to sladké tajemství prozradíte. Možná – ne, určitě očekáváte, že nám do očí vyhrknou slzy štěstí, přivineme vás k sobě a pravíme něco jako: „Miláčku, to je ta nejkrásnější zpráva, jakou jsem kdy slyšel!“ (to celé za zvuku smyčců).

Ehm. Jak to jenom říct – drahé dámy, nebuďte zklamané, když bude skutečnost vypadat poněkud jinak. Muž, který se právě dozvěděl něco takového, většinou cítí radost, ale současně s tím je i trochu v šoku. Místo díků a projevů lásky se tváří rozpačitě a koktá: „Jak to?“ nebo „To přece není možné?!“ I ten nejtupější mužský totiž nejasně tuší, že příchod dítěte znamená spoustu změn v jeho životě, a velká část z nich je (alespoň na první pohled) v jeho neprospěch. Přebudovat byt, nakoupit spoustu věcí… A budu vůbec moct jet s klukama na vodu?! Fanda vyprávěl hrozné věci o tom, jak té jejich malé rostly zoubky… 

Věřte: Nedostatek nadšení u nastávajícího otce není důkazem toho, že vás má málo rád nebo že se na potomka netěší. Dejte mu čas. Jakmile mu to doopravdy dojde, všechno bude jiné.

 

Muž potřebuje mít věci pod kontrolou. Rozumět tomu, jak fungují. Těhotenství a porod se mu jeví jako záhadné ženské mystérium, které zůstává skryto v mlze nepochopitelných emocí a lékařských termínů – a od kterého se tedy raději drží dál. Dobrý předporodní kurz nabízí téměř dokonalé řešení: Budoucí tatínek tam získá dostatek odborných informací, možnost na všechno se pořádně vyptat, ale také příležitost setkat se s dalšími muži, kteří jsou stejně vyjukaní jako on.

Milé nastávající i stávající maminky, musím vás také upozornit, že ani ten nejpozornější a nejzamilovanější muž prostě neví, co se ve vás v tomto složitém období odehrává. Očekáváte od nás takovou míru empatie, která hraničí s jasnovidectvím. S průměrným mužem je třeba komunikovat nikoli prostřednictvím vyčítavých pohledů a vzlykání v koupelně, ale jasnou a upřímnou řečí. Přejete si důvěrné něžnosti, nebo chcete mít klid? Co konkrétního pro vás můžeme udělat? Nebojte se říct třeba: „Potřebuju, aby sis ke mně sedl a chvíli mě choval jako malou holčičku.“

Využijte každé příležitosti, jak zmenšit přirozený odstup vašeho chlapa k nenarozenému děťátku. Ať si ho pohladí, ať mu zpívá nebo vypráví – slyší to i ve vašem bříšku. Ta představa každého muže fascinuje.

Už se to narodilo! Samozřejmě máte náskok, protože jste mohla trénovat už v porodnici. I z muže ale muže být docela obstojná, ba dokonce výtečná „matka“! Zapojte svého taťku do všech běžných činností okolo dítěte, ale nechte ho dělat je samostatně a po svém. Naprostá většina z nás bez problémů zvládne manipulaci s plenami, pochopí systém tkaniček a suchých zipů na dupačkách a naučí se ohřívat mléko na správnou teplotu. Budeme to dělat dokonce s potěšením, hrozně těžko ale snášíme neustálý dohled, kritizování a opravování. Pokud někteří tátové berou dítě do ruky jako časovanou bombu a při prvním zakňourání okamžitě předávají mamince nebo babičce (a při přebalování radši odcházejí z místnosti), je to nejspíš způsobené tím, že nedostali šanci.

Zkrátka a dobře: Nechte ho v tom samotného. Jděte si klidně ke kamarádce nebo na nákupy a nechte ho starat se o miminko třeba celé odpoledne (samozřejmě pokud už pije z lahvičky). Nebuďte nervózní a nevolejte každou půlhodinu, on to zvládne. A výsledek je obrovský: Kromě toho, že bude váš muž schopný vás kdykoli zastoupit (což není k zahození), pokládá touhle všední péčí základy skutečného otcovství.

 

Jsi pořád moje láska…  Dítě (obzvlášť to první) zaplní ženě celý svět, veškerý duševní obzor. Vím to moc dobře, u nás to bylo taky tak. Podle chytrých knih je to přirozené a z hlediska evoluce moc dobře vymyšlené. A samozřejmě chápu, že jí zaplní i skoro všechen čas, včetně toho, který byl dřív určený na spánek a na jídlo. Asi to byla velká troufalost, když jsem po své ženě chtěl, aby si občas všimla i toho svého neužitečného trubce… ale ona se na mě kupodivu nezlobila.

Asi takhle: Pokud máte na výběr, jestli se před příchodem toho svého z práce trochu namalovat, nebo jestli místo toho vyluxovat, určitě zvolte variantu č. 1. Drobečků na koberci si ani nevšimne, rozcuchanou čarodějnici ve vytahaných teplákách určitě nepřehlédne. Aspoň jednou nebo dvakrát do měsíce si spolu někam vyjděte, sami dva. A nemluvte celou dobu jenom o kakání a blinkání a jak jste strašně unavená. Projevte zájem i o něj a o jeho práci. Aspoň trošičku ho obdivujte, tak jako kdysi. Tátové často skrytě trpí pocitem, že už jsou dobří jenom k vydělávání peněz, donášce minerálek a příležitostnému odvozu tam či onam.

 

Co umí taťka líp: Řádit a hrát si. Ženy to nerady slyší, přesto je to pravda - my muži jsme prostě hravější. Dokážeme být nad věcí a méně se bojíme. Zatímco moje žena při sebemenším náznaku nebezpečí přiskočí a zasáhne, já nejdřív počkám, jestli si Kubísek poradí sám. Obrazně řečeno, maminka schovává svého potomka v náručí, ale táta ho posílá do světa na zkušenou.

Proto prosím maminky, aby laskavě přehlédly zablácené kalhoty a kuchyňský stůl upatlaný od vodovek. Mužské hry jsou většinou úplně jiné než ty vaše - hlučné, zdánlivě nebezpečné a nadělá se při nich binec. Právě proto je ale děti tak potřebují. Podporujte je! Dopřejte vašemu taťkovi jeho polovinu povinností a radostí. Dejte mu šanci, aby se mohl stát opravdovým tátou.

 

   
23.04.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [30] Tobbi [*]

  Manx: Ale to se pleteš. Homosexuál, (neboli buznička, jak píšeš), je člověk se sexuální preferencí zaměřenou na stejné pohlaví...

  superkarma: 0 06.05.2007, 12:59:04
 2. [29] Tobbi [*]

  SENSITIVESKIN: "Přiznávám, také jsem bývala před x lety podobné tele, jako některé ž-i a až když jsem si prošla dosti úskalími života ve všem,co nabízí, naučila jsem se brát věci s nadhledem, vážit si sama sebe, nežadonit o mužskou a ani jinou přízeň, nelézt nikomu do ele a prostě být sama za sebe ...jenže na to člověk přijde opravdu až když "dozraje"

  Už se tleská?

  superkarma: 0 06.05.2007, 12:56:08
 3. avatar
  [27] fialinka [*]

  Mít tak každá chlapa, jako je Pavel, to by nebylo špatné. I když s ostatníma vlastně taky souhlasím...

  superkarma: 0 23.04.2007, 19:27:11
 4. [26] Radka JS [*]

  Kuře: mutina: Holky, jste jedničky!

  superkarma: 0 23.04.2007, 16:06:47
 5. avatar
  [25] mutina [*]

  Miluju tyhle typy chlapů. Kromě péče o děti, malování a jiných drobností je žena povinna se postarat, aby mužík mohl se státi otcem. Takže podle Pavla mají i tohle na starosti ženské? Toho bych chtěla domů!

  superkarma: 0 23.04.2007, 15:48:19
 6. avatar
  [24] Kuře [*]

  Mno, mám náladu pod , tak to teď rozeberu.
  ad 1) Nadšení - v obou případech bylo na manžovi jasně vidět, že kolečka se otáčejí a on se tiše snaží pochopit, co mu vlastně říkám. Po cca 30ti vteřinách následoval jásot. Nefalšovanej.
  ad2)Jestli měl někdo náskok, tak to byl on. Obě děti totiž držel v náručí první, kluka i zabalil, uložil do postýlky a dal mu první pusinku na čelíčko.
  Přesto se moje pokusy nechat je samotné nezadařily. Vždycky byl výsledek stejnej - bordel, hladové, přetažené a řvoucí dítě (později děti) a tatínek, kterýmu se prostě nechtělo (nakrmit, přebalit)... Děkuji nechci. Pro mne ta chvilka ve městě znamenala následně třikrát tolik práce a stresu, takže jsem výsledně byla těžce v mínusu.
  ad3) Pokud tatínek dorazí v týdnu před půlnocí a pustí mě ke slovu, tak mu ráda sdělím něco o dětech. Třeba že jsou už týden nemocní, že v neděli je opravdu to první vystoupení jeho dcery v divadle atp. A v teplákách mě nevídá. V 90% případů bývám v noční košli a spím.
  Pokud se týká vzácných chvilek soukromí, tak bych prosila ještě jinou variantu: "Nemluvte pouze o vaší práci, problémech s kolegy a nedokončených projektech. Projevte zájem i o manželku a o její práci. Aspoň trošičku ji obdivujte, tak jako kdysi. Ženy totiž občas trpí pocitem, že jsou pouhé služky, kuchařky, taxikářky a chůvy. Teda kromě toho, že chodí do práce."
  ad4) Řádit si můžete, jak je libo. Pokud si po sobě taky uklidíte a v případě nehody to nebudu já, kdo bude muset vymývat ránu, konejšit děti a vysvětlovat tatínkovi, že děti s rozbitým kolenem vždycky pláčou a není to projev rozmazlenosti.

  Rozepsala jsem se, ale prostě mám dneska (od včerejška) na mužský vztek.

  superkarma: 0 23.04.2007, 14:19:34
 7. avatar
  [23] Stonožka1 [*]

  Takovej krásně napsanej článek:o))
  Tolik kladnejch vlastností najednou, no buď to je novodobá červená knihovna, nebo jeden chlap z tisíce, kterej ví jak na to Jen jestli ale nepřijde domů, nesprdne ženu za binec a po teplý véče jí řekne, ať s těma fakanama něco dělá, že ho rušej při zprávách

  superkarma: 0 23.04.2007, 12:27:58
 8. [21] Jipa [*]

  Manx: Ale nooooo taaak, trochu mateřské infantility bys taky mohla tolerovat!!

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:29:25
 9. [19] Jipa [*]

  Manx: No, náš tatínek "břichu"(on teda zpíval dítěti a ne břichu ) nejenom zpíval,ale i hrál na kytaru . Malej od té doby zbožňuje všechnu hudbu a zpívání....hudba ho uklidní i při největším pláči....momentálně je favorit znělka k včelce Máje!!!!

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:17:21
 10. avatar
  [15] Meander [*]

  Mno, kdyby tohle byla pravda, jako že nevěřím, že by být mohla, tak se okamžitě stávám Xenou - princeznou bojovnicí, sbalím nějakou Gábinku a chlap můj práh po zbytek života nepřekročí.

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:46:16
 11. avatar
  [14] Axel [*]

  inka35: U nás je to stejně, to já s klukama hraju fotbal, válčím a vymýšlím blbosti. Manžel to akorát komentuje. Když ho to chytne, začne s chlapečkama vařit a to je potom pohroma, ale báječně se u toho baví.

  superkarma: 0 23.04.2007, 10:43:03
 12. avatar
  [13] lilithheta [*]

  Když si to pak po sobě uklidí (tatínek), tak proč bych se měla zlobit za zaflákanou kuchyňskou linku ... To mě neštve. Taky jsem toho názoru, nezasahovat ihned, ale nechat dítě, jestli si s tím poradí. Ale asi to bude tím, že ženskou to stojí přeci jen víc práce a námahy, než chlapa - "tvorba potomka"

  A k tomu oznámení "blažené novinky". Jasně, že jsem takovou reakci očekávala. Zvláště, když jsem měla před sebou nafrněný obličej svého přítele, že zase začínám brát HA, a často slyše, ať se na prášky (prosím, prosím) vykašlu, že by chtěl počít potomka. S takovou reakcí jsem fakticky počítala do té doby, dokud jsem mu neoznámila, že jsem ty prášky přestala brát a ať si tedy dává nějaký čas pozor. Tak zdrcený xicht jsem už dloho neviděla - a pak že jenom ženské nevědí, co chtějí

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:55:12
 13. avatar
  [12] Evikus [*]

  Lesana: musíš se nejen namalovat, ale vzít si na sebe slušivé minišaty a lodičky

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:04:03
 14. avatar
  [11] Lesana [*]

  Mně vůbec nevadí, když muž nadělá s dětmi binec. Stačí mi jediné - aby po skončení hry děti i byt uvedl vlastními silami do původního stavu. Fakt nevidím důvod, proč bych mu neměla dopřát polovinu jeho povinností i radostí MMCH docela mě zaujalo, že když se trochu namaluju, tak si muž nevšimne, že jsem rozcuchaná čarodějnice ve vytahaných teplácích

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:49:28
 15. [10] inka35 [*]

  Článek je krásnej ,ale s tím hraním nesouhlasím.Unás je to naopak.Když byl syn malí tak jsem si s ním hrála ve vaně válku až manžela chytal fantas a ted když je synovi už 12 let s jasných duvodu to nejde tak jsme si třeba v kuchyni v zimě hráli pink ponk a v pokoji fotbal.Manžel šílí dál.

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:30:50
 16. [9] mindulinka [*]

  Neluxuju kvůli manželovi, ale kvůli tomu, aby se mi v těch drobečkách nepelešilo dítě. Pobavila mě věta, že pak může muž kdykoliv zastoupit - to by musel být na mateřský jako já a nechodit do práce. Ale kdo by nás pak živil. A že se mu převrátí svět příchodem dítěte??? Já bych řekla, že ženě se převrátí víc. Mužovi místo maminky dělá servis - vaření, uklízení a praní manželka, do práce chodí stejně. Tak jaký pořád ohledy. Žena zůstane doma s dítětem, přibyde jí starost o další dva členy. Tak kdo má těch změn víc? Ono jde spíš o tu mužskou bezstarostnost a bezzávaznost.

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:27:03
 17. avatar
  [8] SENSITIVESKIN [*]

  Mickey Mouse: Přesně tak, stejně jako v pátek i tenhle článek je zde cíleně, aby byla četná diskuse, neboť podobná témata jsou TO PRAVÉ pro tento server. Přiznávám, také jsem bývala před x lety podobné tele, jako některé ž-i a až když jsem si prošla dosti úskalími života ve všem,co nabízí, naučila jsem se brát věci s nadhledem, vážit si sama sebe, nežadonit o mužskou a ani jinou přízeň, nelézt nikomu do ele a prostě být sama za sebe ...jenže na to člověk přijde opravdu až když "dozraje"

  superkarma: 0 23.04.2007, 08:23:55
 18. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Obávám se, že žádný čtenář Pavel neexistuje. Ovšem už první reakce mne přesvědčily, že zdejší ženy podobné polopatické návody pro slabomyslné POTŘEBUJÍ.

  superkarma: 0 23.04.2007, 07:51:26
 19. avatar
  [5] Evikus [*]

  Jinak mě teda pobavilo, že se má žena spíš namalovat než vyluxovat

  superkarma: 0 23.04.2007, 06:56:30
 20. avatar
  [4] Evikus [*]

  Canadian:

  superkarma: 0 23.04.2007, 06:55:52
 21. avatar
  [3] Canadian [*]

  Tohle skoro vypada jako idealni potencilani manzel damy s patecniho pribehu

  superkarma: 0 23.04.2007, 01:48:36
 22. [2] 1Mona [*]

  Pavlíku, myslím, že soudný chlap, který tátou chce být, tak jím prostě bude, i bez tohoto návodu.(viz návod,jak se máme chovat v restauraci a o čem konverzovat a jak muže chválit , děkujeme za inspiraci )

  superkarma: 0 23.04.2007, 00:45:36
 23. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Porody už netáhnou?
  Ad článek - takových blábolů pohromadě už jsem dlouho nečetla
  Namátkou: „Potřebuju, aby sis ke mně sedl a chvíli mě choval jako malou holčičku.“ "Samozřejmě máte náskok, protože jste mohla trénovat už v porodnici"(muž vidí ženu až měsíc po porodu, nebo co?) atd....

  superkarma: 0 23.04.2007, 00:34:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme