Domácnost

Slané kafe a neslaná rýže

Co všechno se podařilo v kuchyni za „zázraky“ čtenářce Ifulince, to si můžete přečíst v jejím příspěvku k dnešnímu tématu: Kuchařské průšvihy. Zjistíte například, jak vypadá buchta, když do ní nepřidáte „prdopeč“.

Přečtěte si příspěvek čtenářky Ifulinky k dnešnímu tématu. Zjistíte, že v kulinářských přešlapech nejste sama...


Hezký den,
posílám pár příhod z mých kuchařských nejen začátků, ale i pokračování...

 • 1 - Jablkový kompot

V osmé třídě jsme měli vaření. Skupinka čtyř holek vařila spolu. Už nevím, co bylo hlavním chodem, ale pamatuji si onen (ne)slavný jablkový kompot. Ovoce očistit, nakrájet, hodit do vody, s kořením a cukrem, dát vařit. Uvařeno. Potaď bez potíží. Kdybych ovšem nevzala hrnec a vodu nevycedila do dřezu... No já blbka jsem nějak asi tehdy nepobrala rozdíl mezi bramborami a kompotem... Učitelka se divila, co to máme za novoty, já se vymluvila, že doma tu šťávu nemáme rádi, tak ji vylíváme (kecy, se ségrou jsme se o ni bily, kdo bude mít víc...).

 • 2 - Brambory

nepřímo navazuje. Období si nepamatuji, ale asi přibližně podobné, jako předchozí. Vařila jsem doma brambory. Není potíž. Ovšem ty jsem pro změnu nezcedila, takže až naši došli z práce hladoví, čekala na ně nepoživatelná hmoty, kterou jsem již vařenou zeleninou nazvat nemohla.

 • 3 - Buchta

měla jsem asi osm let a chtěla s mami péct buchtu. Jedna surovina, druhá, třetí... „Podej vanilkový cukr, prášek do pečiva a nasypej to do mísy.“ Mamka si odskočila a já znalá místních poměrů, že v krabičce z jedné strany skládáme cukr, z druhé prdopeč, jsem vzala dva sáčky, vysypala do těsta a začala míchat. Po upečení se mamce náš výtvor nějak nelíbil. Po chvíli bádání a letmým náhledem do útrob odpadkáče jí bylo jasno. Dva cukry, žádný prdopeč... Hromádky v krabičce se střetly uprostřed. Měla si mne zkontrolovat dříve :-D

 • 4 - Kynuté těsto

aneb, Hrnečku, vař! Opět jsem pomáhala, kdoví, kolik mi bylo, ale hrála jsem si s bárbínama. Mami zadělala těsto a šla nakoupit. Já si hrála v pokoji a čekala. A čekala. Těstu byla mísa malá a vydalo se do světa. Odpadalo na stůl, později chtělo dál. Já duchaplná jsem ho nepustila, našla jinou mísu a přendala nadbytečnou hmotu do ní. Dostala jsem pochvalu, ale mamka si asi spílala, že ten dlouhý pokec před barákem se známou ji stál o hodinu víc stání v kuchyni, neb s takovým množstvím buchet nepočítala.

 • 5 - Všehochuť

asi každý někdy měl slané kafe, neslanou rýži, rozvařené těstoviny, „utečené“ mléko, přiškvařené kdovíco k hrnci. Někomu se třeba povedlo zalít čaj octovou vodou, kterou vyvářel konvici.
Nedávno jsem měla tolik starostí, že jsem dělala česnečku, aniž bych do ní dala kousek česneku. Stává se i v lepších rodinách :-)

U každého nepovedeného jídla a připáleného hrnce si najeďte na dnešní (všechny) příspěvky a ujistěte se, že v tom nejste sama!

Dobrou chuť k čemukoliv k jídlu či pití přeje,
Ifulinkaa

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8. září 2011: Kuchařské průšvihy

I mistr tesař se někdy utne. Tedy, jste-li geniální kuchařky, milé čtenářky, jistě máte zkušenost i s nějakým nepovedeným pokrmem. A je-li pro vás kuchyně spíše mučírnou, myslím, že k historce na dnešní téma nebudete muset příliš dlouhou brouzdat po stezkách paměti.

 • Jaký byl váš největší kulinářský průšvih?

Své příspěvky zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Chcete-li mít šanci k uveřejnění a získání dárku, zasílejte své příspěvky do 8. 9. 2011 15.00 hodin. Pozor! Uveřejním pouze příspěvky, které budou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu. A ještě ten dárek... tentokrát jím budou dvě knížky: BioAbecedář Hanky Zemanové (vydalo nakladatelství Smart Press) a Kniha o kávě od Petry Veselé (taktéž Smart Press).

bio kava

   
08.09.2011 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [6] enka1 [*]

  mio — #5 Sml22Sml52

  superkarma: 0 08.09.2011, 13:16:35
 2. avatar
  [5] mio [*]

  enka1 — #3 Sml30 - a nejlepší je, že člověku je to jasné už v tu chvíli, NEŽ nadzdihne tu pokličku (pod kterou je prázdno), protože ten hrnec je po totálním vylití dost lehkejSml30

  delfi.na — #4 no pořád žijuSml54

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  superkarma: 0 08.09.2011, 12:12:40
 3. avatar
  [4] delfi.na [*]

  mio — #2 Sml30 brácha musel být nadšený

  1. na komentář reaguje mio — #5
  superkarma: 0 08.09.2011, 12:10:18
 4. avatar
  [3] enka1 [*]

  Sml30 I já jsem měla na sporáku vedle sebe krůtí vývarovou polévku - už hotovou a hrnec brambor. Scedila jsem co?Sml58

  A měli jsme rizotoSml24

  1. na komentář reaguje mio — #5
  superkarma: 0 08.09.2011, 12:10:13
 5. avatar
  [2] mio [*]

  Sml16 Sml67

  delfi.na — #1 to znám..Já v 15 brigádničila v bráchově hospodě a jednou jsem místo brambor scedila do mrtě 20 litrů hovězího vývaruSml24Sml54

  1. na komentář reaguje delfi.na — #4
  superkarma: 0 08.09.2011, 11:29:03
 6. avatar
  [1] delfi.na [*]

  jééé ... a kámoška vařila hovězí vývar, šla ho zcedit a zapomněla pod ceďák dát hrnec ... všechen výborný vývar vylila do dřezu Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #2
  superkarma: 0 08.09.2011, 10:43:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme