Zdraví

Sladší než med


Co je na světě nejsladší? Přece – dlouhé a vydatné spaní! Spánek je přirozený jev podobně jako potřeba jíst a pít. Navzdory tomu si mnozí z nás stěžují. Večer nemohou dlouho usnout, v noci nebo brzy ráno se budí. A následující den pak jejich výkony podle toho také vypadají...

Nemůžete v noci spát? Probouzíte se splavení a často si dokonce musíte dát sprchu? Ještě se nemusí jednat o skutečnou poruchu. Letošní extrémně horké léto opět rozšířilo řady nespavců.

V těchto případech pomáhá nechat přes den zatažené závěsy i žaluzie a na noc raději zavřít okna, aby do místnosti zbytečně neproudil teplý „tropický“ vzduch.

Až 40 % obyvatel trpí poruchami spánku!

Také pomáhá pověsit do otevřených oken či dveří balkonů prostěradla namočená ve studené vodě, která pak vzduch ochlazují. Musí se však často měnit. Hodí se i gumové „ohřívací“ láhve, které naopak před tím, než jdete spát, naplníte vodou a zchladíte v ledničce.

Kdy už jde o poruchu?
Podle statistik a odborných studií se v Evropě 20–40 % jejích obyvatel domnívá, že občas trpí nespavostí, 10 % uvádí problémy každou noc. Socioekonomický dopad nespavosti s sebou přináší škody v miliardách eur. Jen tři lidé z deseti se s nespavostí obracejí na lékaře.

Proč spíme?
Vědci nevědí, proč vlastně spíme. Například u tažných ptáků se střídají obě poloviny mozku: Zatímco jedna bdí, druhá spí. U lidí tomu tak není.

„Nedostatek spánku vyvolává poruchy paměti a větší hlad,“ říká MUDr. Miroslav Moráň z Neurologické kliniky FN v Brně. „Rytmus spánku a bdění je navozen geneticky. Z toho plyne, že dělení na takzvané skřivany (vstávající brzy) a sovy (noční typy) je objektivní.“

Během doby se mění délka spánku. Zatímco na začátku 20. století (po roce 1900) spávali lidé v průměru víc než 9 hodin, na jeho konci (před rokem 2000) už jen 7 a půl, u pracovníků zaměstnaných ve směnných provozech dokonce jen pět hodin.

Zdravý spánek
„Skutečně zdravě spí jen 20 % lidí,“ tvrdí Miroslav Moráň. „Klasický zdravý spánek má biologický rytmus, v němž se střídají určité fáze. Pacienti si stěžují na poruchy, jakmile nevstávají odpočatí.“

Nespavost
Podle mezinárodní klasifikace nemocí je hlavním kritériem pro diagnózu nespavost narušení spánku nejméně 3x týdně po dobu jednoho měsíce. „Příznaky nespavosti jsou různé – od neschopnosti usnout, přes noční probouzení až po velmi brzké ranní vstávání,“ vysvětluje lékař. 

Nejčastější příčiny spánkových problémů

 konfliktní mezilidské vztahy, osobní i pracovní neúspěchy, strach a úzkost
 bolesti, svědění, dušnost, pálení žáhy, kdy je však nutné řešit léčení příslušné prvotní nemoci
 nepravidelný denní režim, užívání alkoholu, kofeinu, nikotinu a dalších psychotropních látek
 chrápání, syndrom neklidných nohou a křeče ve svalech

Důsledky nedostatku spánku
Poruchy spánku snižují pracovní i studijní výkony, vyvolávají stres, bolesti hlavy, poruchy funkcí zažívacího traktu, způsobují ztrátu pozornosti a mikrospánek, čímž zvyšují riziko nehod. Dlouhodobé problémy se spánkem zhoršují zdravotní stav, zvyšují riziko vzniku depresí a neuróz, mohou provokovat epileptický zákon a brzdí regeneraci pokožky.

Poruchami spánku trpí v každé věkové skupině značné procento populace.
Dětský věk 20–30 %, adolescenti 10–15 %, dospělí jedinci 30–40 %, senioři dokonce 40–50 %.
Předpokládá se, že díky civilizačním vlivům budou tyto poruchy spíše narůstat.

Prášky na spaní ano, či ne?
Na počátku farmakologické léčby bylo užívání opia. Zásadně se pokročilo až v 19. a 20. století. Dnes máme k dispozici tři generace hypnotik. Užívání nejstarších z nich, barbiturátů, s sebou nese velká rizika, a proto je minimální.

Druhá – benzodiazepiny (Rohypnol) – jsou příčinou ranní nevýkonnosti, narušují „stavbu“ spánku a mohou vést k návyku. Třetí generaci představuje zolpidem (Hypnogen), který zachovává REM epizody spánku, v nichž se konsolidují paměťové stopy, nenarušuje se snění, ale ani se nezhoršuje funkce paměti.

I u nás – stejně jako v zahraničí – stoupá frekvence užívání hypnotik s rostoucím věkem. Častěji je polykají ženy než muži, mužům totiž hypnotika nahrazuje pivo.

„Mnozí lidé si myslí, že špatně spí, ale spí přitom docela dobře,“ říká doktor Moráň. Každý pacient, který požádá lékaře o hypnotikum, by měl proto nejprve vyzkoušet nefarmakologické postupy.

Jak se dobře vyspat
Abyste spali klidně a nerušeně, musíte pro to něco udělat. Začněte vhodnou večeří: Vyvarujte se tučných a těžkých jídel. Na noc si odpusťte kávu a černý čaj. Naopak takový zelený listový salát dodá tělu látky podobné opiátům, které uklidňují nervový systém. Obdobně působí potraviny s vysokým obsahem vitaminu B.

Místo mlsání u televize si dejte avokádo či banán anebo oříšky. Tabulka čokolády před spaním také není na škodu. Podporuje totiž tvorbu serotoninu, který podporuje dobré spaní. Spánek přivolá také šálek bylinkového čaje – meduňkového, levandulového či heřmánkového.

Pokud jsme vystresovaní a pod duševním napětím, také nemůžeme usnout. Jenže místo toho, abychom před spaním odpočívali, většinou do poslední minuty kmitáme v domácnosti nebo koukáme v televizi na thriller.

Do postele pak jdeme unavení a s hlavou plnou starostí, díky nimž se pak nemůžeme pořádně uvolnit.

Spíte jako princezna na hrášku, nebo nevíte o světě? Vadí vám letní vedra – nemůžete kvůli nim spát? Čím si pomáháte? Jste sova, nebo skřivan? Víte, že nejnovější průzkumy ukazují, že se lze přeučit?

   
11.07.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] marcous [*]

  no s tím usínáním to je jak kdy když mám někdy problem,tak na to mám při ruce Spiron od fy "E....",název neuvedu,abych tu nedělala nedovolenou reklamu...,ale jinak jsem klasická "sůva",ranní vstávání mi vadí,vadilo a bude vadit

  superkarma: 0 12.07.2008, 19:43:08
 2. [32] Mánek [*]

  tak to já usnu hned, ale sny už hodně dlooooho nemám a to dříve jsem viděla i barevně ve spánku. Nevím nic si nepamatuji.

  superkarma: 0 12.07.2008, 10:38:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Blues [*]

  Joo, spánek - to je pro mě univerzální lék na všechno. Okamžitě po usnutí upadám do alfa fáze (ta se sny) a to se opakuje několikrát za noc. říká, že můj komplikovaný mozek potřebuje intenzivní údržbu :-)

  superkarma: 0 12.07.2008, 01:53:27
 2. avatar
  [30] MEK [*]

  letní vedra mi nevadí,spím jak kdy a jsem s každého něco

  superkarma: 0 11.07.2008, 22:31:26
 3. avatar
  [29] Vivian [*]

  Ad zolpidem a paměť - proč si tedy po Stilnoxu nikdy nepamatuju, jak jsem se dostala do postele?

  superkarma: 0 11.07.2008, 15:42:17
 4. [28] Marie Šrámková [*]

  Promiňte, ráda bych vám odpověděla, ale trochu jem si zdřímla... :-))

  superkarma: 0 11.07.2008, 15:31:35
 5. avatar
  [27] Meander [*]

  Nebaví mě spát, je to zabitej čas

  superkarma: 0 11.07.2008, 13:22:25
 6. avatar
  [26] kareta [*]

  opravdu netuším, jestli jsem skřivan nebo sova- nemám problém ponocovat do 4 ráno a vstávat v 8, ani jít spát v 10 a vstát v 5

  superkarma: 0 11.07.2008, 13:17:35
 7. avatar
  [25] átéčko [*]

  Mám lehký spánek a pokud se vzbudím, už nemůžu usnout.
  Pustím si hudbu, nebo mluvené slovo.
  Vedra mi nevadí
  Můj syn nespal do osmi měsíců denně déle než 20minut. Tahle doba, to byla muka.

  superkarma: 0 11.07.2008, 12:54:56
 8. avatar
  [24] wich [*]

  Jak jsem ranní ptáče a obvykle vstávám mezi sedmou a osmou, tak už dva týdny se probouzím nejdříve po půl jedenácté

  superkarma: 0 11.07.2008, 12:38:41
 9. avatar
  [23] arjev [*]

  Gluszná: 5 minut radosti a zbytek života starostí
  Pentlička: ve všední den, kdy chodím do práce bych spala, ale jak je sobota či neděle, oči mám o 1/2 čtvrté jako trnky a tak jdu makat / pozn. v létě /
  Člověk jak stárne, potřebuje spánku méně

  superkarma: 0 11.07.2008, 11:27:56
 10. avatar
  [22] Petrushe [*]

  Ideální délka spánku je u mě sedm až osm hodin. Měla jsem celkem problémy s usínáním, vždycky jsem usínala dlouho, půlhodinu v nejlepším případě, spíš hodinu dvě...Od té doby, co mám současného přítele, usínám téměř za dopadu do postele a není to jen 'postelovou' aktivitou, ale asi ve mě navozuje pocit takového klidu, že to jde najednou samo

  superkarma: 0 11.07.2008, 11:14:46
 11. avatar
  [20] Dimsy [*]

  Gluszná: Myslím,že to není extrém,jenom to první dítě strašně prožíváme.Každé kňuknutí považujeme za smrtelné nebezpečí a to malé robátko brzo pochopí,jak volat maminku,když se zrovna "nudí".U dalšího se už naučíme to nebezpečí rozpoznávat a reagujeme jen v nutném případě a i dítko ví,že volat se vyplatí,jen když mu opravdu něco je.

  superkarma: 0 11.07.2008, 10:58:42
 12. avatar
  [19] Dimsy [*]

  Usnu nejlépe u televize.Odpoledne kolem čtvrté hodiny začínají v telce "moje" seriály.Uvařím si kafe a usnu.Tak za hodinu až dvě se probudím a jdu něco tvořit.Spát chodím asi o půlnoci a ráno vstávám,když nejdu do práce,tak kolem osmé.Spaní je moje oblíbená činnost.

  superkarma: 0 11.07.2008, 10:50:17
 13. avatar
  [18] RenataP [*]

  Gluszná: teda, kus obdivu za odvahu k druhému , taky věřím v jistou spravedlnost a že se podruhé vyspíme líp
  Spánek miluju, ale zajímavé je, že nespím za světla. Tudíž v létě mě přijde maximálně úchylné, když je ještě v 21,30 hod skoro světlo, neusnu ani náhodou a celkově mě léto nějak vyčerpává. Zato v zimě jsem schopná jít spát třeba v 18.00 hodin, blahodárná tma a spát třeba do 6 ráno.
  Miluju zimu, protože se líp spí...

  superkarma: 0 11.07.2008, 10:33:17
 14. avatar
  [17] shb [*]

  miluju spánek...a když jsem nemocná nebo když se potřebuju zregenerovat- je to to nejlepší co pro sebe můžu udělat...

  superkarma: 0 11.07.2008, 10:22:28
 15. avatar
  [16] Ťapina [*]

  kačinka: Tomu říkám typ "kočka" a taky je to můj případ. Poslední dobou jsem schopná jít spát v devět a probudit se o půl osmé na budíka právě tak akorát odpočatá

  superkarma: 0 11.07.2008, 10:09:23
 16. avatar
  [15] Pentlička [*]

  Já jsem dneska spala jen 5 hodin a jsem jak praštěná. Miluju spánek a musím spát 8-9 hodin a vstávat nejdřív o půl osmé, abych byla vyspaná. Což ve všední den nemůžu, takže v pátek už většinou mívám velký spánkový deficit. Vždycky se těším na víkend, jak si pospím.
  moje maminka se po sedmdesátce začala budit v půl čtvrté ráno a už neusne. i když je pak celý den nevyspaná, druhý den se probudí zas v půl čtvrté. je z toho dost otrávená, bere jí to sílu.

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:53:33
 17. [14] Gluszná [*]

  Je to extrém, druhá dcera už spala normálně, tzn. jednou za 3-4 hodiny pokud byla kojená a čím byla větší, tím se to zlepšovalo. Nespavá byla jen ta první dcera. Takže pokud se někdo bojí po prvním nespavém dítěti, že se to bude opakovat, není tomu tak. Každé dítě je úplně jiné.
  A o třetí jsme už ani nevěděli, byla a je zlaté dítě.

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:45:05
 18. avatar
  [13] kareta [*]

  RenataP: jak povědomé

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:32:06
 19. avatar
  [12] Evikus [*]

  Gluszná: 27 x to je trochu extrém, ne?
  Nebo je to možná normální, já nevím, nemám s tím zkušenosti

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:12:10
 20. [11] Gluszná [*]

  Pokaždé, když jsem ulehala, myslela jsem, že už bude spát a já taky. Nespala jsem však nikdy dlouho.

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:57:25
 21. avatar
  [10] RenataP [*]

  Gluszná: a to se vyplatilo ještě ulehat?

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:27:37
 22. avatar
  [9] RenataP [*]

  Evikus: hmmm.... možná pomůže umělý mlíko, po tom prý děti spí i luxusní 4 hodiny v noci
  Ale byla to touha strašná, jestli takhle touží feťák po fetu, jako já tenkrát po spánku, tak to je lituju

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:26:58
 23. [8] Gluszná [*]

  Tak to mi ani nepřï;pomínejte. Jednou jsme to s manželem počítali a vstávali jsme k za jednu noc 27krát.

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:21:36
 24. avatar
  [7] Evikus [*]

  RenataP: A to do toho jdeš dobrovolně podruhé?

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:19:41
 25. avatar
  [6] RenataP [*]

  Zlatá obyčejná nespavost
  Ty dlouhý měsíce, kdy jsem spát kvůli prostě NEMOHLA, nikdy nezapomenu. Nikdy by mě nenapadlo, že násilné buzení a nucení se k činnosti fyzicky bolí , nemluvě o devastaci duše...

  superkarma: 0 11.07.2008, 07:46:36
 26. avatar
  [5] kačinka [*]

  Jsem skřivan kombinovanej se sovou (a asi i medvědem), spala bych taky furt.

  superkarma: 0 11.07.2008, 07:37:15
 27. [4] Gluszná [*]

  Taky mám po příchodu z práce chuť si na hodinku odpočinout, případně zdřímnout, ale manžel tvrdí, že pořád jenom spím, že ráno bych spala dlouho, odpoledne spát a večer když jdu spát v 10 hodin, takže pořád jenom spím. Ráno ale vstávám v 5,30 hodin, takže mi odpoledne ten spánek chybí. Když odpoledne není doma,tak si na chvilku zdřímnu a je mi hned líp. On je totiž skřivan, stačí mu tak 4 hodiny, takže mě vůbec nechápe.

  superkarma: 0 11.07.2008, 07:23:25
 28. [3] Mánek [*]

  Jak já miluji spánek, všechny leta, doma mě říkají Šípková Růženka.Přijdu z práce a musim si na 1 až 2 hodky lehnout.Okamžitě usnu.Jsem jako malé děti, spala bych po obědě.A pak jsem zase jako rybička.

  superkarma: 0 11.07.2008, 06:54:48
 29. avatar
  [2] Canadian [*]

  Vzit si prasek na spani, usnu naveky

  superkarma: 0 11.07.2008, 02:25:32
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jsem preucena sova a proti vedu mi pomaha klimatizace.

  superkarma: 0 11.07.2008, 01:06:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme