Apiterapie je souhrnný název pro léčení rozličných neduhů pomocí včelích produktů a přípravků z nich vyrobených. Včelí med a další včelí produkty patřily do jídelníčku a lékařského kufříku lidstva odpradávna. Dá se směle tvrdit, že apiterapie je stará jako lidstvo samo. Na úsvitu lidských dějin naši předkové velmi namáhavě a s nevalnými výsledky sbírali med divokých včel.


Za průkopníky pravého včelařství jsou považováni Kréťané a Egypťané, ti chovali včely v hliněných rourách již před 3-4 tis. lety před naším letopočtem. V té době bylo včelařství doslova zlatým dolem, med býval velmi ceněn a patřil na stůl pouze privilegovaným vrstvám obyvatel. V Egyptě se předkládaly speciální medové koláče posvátným krokodýlům. Krádež včelstev se trestala velmi přísně, ve středověku dokonce i smrtí. 

Jenže apiterapie není pouze o medu, je i o dalších produktech, kterými jsou: květový pyl, včelí vosk, propolis, včelí jed, mateří kašička a výrobky z těchto ingrediencí přepravené.

 

Použití včelích produktů v léčbě

Med působí mírně antibioticky a protizánětlivě, urychluje hojení drobných ran. Je dobrým pomocníkem při trávicích obtížích, například u vředových chorob žaludku, dokonce si prý poradí i s helicobacterem pylory, jenž mnoho odborníků spojuje se vznikem žaludečních vředů. Užívání medu posiluje srdeční činnost, psychiku, pomáhá též při migrénách a nespavosti. Známé je jeho využití u virových onemocnění, méně známý je fakt, že organismu účinně napomáhá zbavit se nepříjemného stavu zvaného kocovina. Možná i proto jej mnozí považují za výborný podpůrný prostředek při detoxikačních kúrách. Nezanedbatelné jsou účinky včelího medu na správné fungování imunitního systému.

T i p: Při nachlazení se výborně osvědčuje cibulový sirup, kdy pokrájenou cibuli zalijeme medem a necháme ji několik hodin „odstát“ a pustit šťávu. Vzniklou, docela chutnou, tekutinu užíváme po lžičkách mezi jídly. Sirup připravujeme na každý den čerstvý.

Květový pyl – výborný medikament v terapii mnoha chorob má jednu poměrně negativní vlastnost, je považován za silný alergen. Samozřejmě, že pyl není produktem včel v pravém slova smyslu, včely ho pouze sbírají jako potravu pro své larvy. Pyl se prodává ve specializovaných prodejnách, je skvělým pomocníkem při anémii, mentální anorexii a podvýživě z nejrůznějších příčin, ocení ho i nemocní s jaterními chorobami (žloutenka) a pacienti se zbytnělou prostatou. Květový pyl by se měl stát dobrým přítelem seniorů mužského pohlaví, u kterých zlepšuje celkovou funkci organismu. J. A. Zentrich ve své knize „Apiterapie - přírodní léčba včelími produkty“ uvádí, že květový pyl dokáže obnovit i hormonální rovnováhu po předávkování ženskými hormony.

T i p: U potíží s prostatou lze vyzkoušet pylovou kúru, během níž postižený denně rozžvýká 2-3 čajové lžičky pylu, ty následně zapije sklenicí mléka. Překračování dávkování není vhodné, mohou se objevit zažívací potíže.

Včelí vosk – žvýkaní či převalování včelího vosku v ústech prospívá dásním. Příznivě ovlivňuje léčbu paradentózy, zánětu jazyka, aft a dalších onemocnění dutiny ústní.

T i p: V případě, že jste se rozhodli léčit pomocí včelího vosku, hojivý proces v ústech podpoříte následným vyplachováním nálevem ze šalvěje.

Propolis – nebo-li včelí tmel, pomocí kterého včely zalepují nejrůznější škvíry, trhliny a používají jej též k balzamování těl usmrcených vetřelců v úle. Propolis však není pojidlem ledajakým, aby ochránil včelstvo před případnými bakteriemi a infekcemi, obsahuje látky s výraznými antibiotickými účinky, a nejen to, má též nepřehlédnutelný imunostimulační dopad na organismus. Před jeho antibiotickými vlastnostmi prchají i takoví neřádi, jakými jsou např. streptokoci a stafylokoci. Dokonce ani nejrůznější virové kmeny k němu nejsou lhostejné. Všechny tyto přednosti naznačují směr použití u téměř všech bakteriálních a virových infekcích. Včelí tmel podporuje také hojení ran, desinfikuje a má anestetické účinky. Propolisu se bojí také některé kmeny nepříjemných plísní. Ostražití v léčení tímto včelím stavebním materiálem musí být pochopitelně alergici, ale na trhu se již objevují i nové výrobky, z nichž jsou alergizující látky odstraněny.

T i p: Malou lahvičku propolisové tinktury oceníte v lékárničce první pomoci na cestách. Má široké spektrum užití od aplikace na otlaky, odřeniny, drobné ranky, bolesti zubů, štípnutí hmyzem, plísně na nohou (i jinde), až po užívání při začínajících virózách nebo u rozbouřeného žaludku.

Včelí jed – se ve formě masti aplikuje na postižená místa při revmatický chorobách a nejrůznějších nemocech kloubů. Naši předci si však s nějakým mazáním hlavu příliš nezatěžovali a nechali se jednoduše od včel poštípat. Mast je vhodná i na zmírnění obtíží spojených se zánětem trojklanného nervu. Klasická medicína se však včelího jedu poněkud obává, a tak lze mast získat pouze na lékařský předpis. Její alternativy vyrábějí i někteří zkušení bylináři. Včelí jed, stejně jako propolis a pyl, není rozhodně určen alergickým osobám.

T i p: Nechcete-li se nechat včelkami „ošetřit“, vyvarujte se při výletech do přírody tmavého oblečení, pronikavého parfému, pachu alkoholu a světe div se, i silného pachu potu.

Mateří kašička je opředena legendami. A není divu, přestože včely dělnice i královny pocházejí ze stejných vajíček, bývá královna díky celoživotní konzumaci této speciality včelích hltanových žláz dvakrát tak větší a žije dvacetkrát déle něž včelí proletářky. Mateří kašička má celkové regenerační účinky na organismus a nesmírně bohaté spektrum využití. Je ideálním geriatrikem, dále zvyšuje obranyschopnost, odolnost vůči chladu, zlepšuje stav pacientů s bronchiálním astmatem a zlepšuje ženskou plodnost. Napomáhá hospodaření s vápníkem, a proto pozitivně ovlivňuje pacienty s osteoporózou. Této žluté mazlavé hmotě, bohužel odporné chuti, nechybí ani protivirové a protimikrobiální vlastnosti. Tím výčet pozitivních vlastností ještě nekončí, mateří kašička výrazně zlepšuje a upravuje činnost trávicího systému.  

Tento všelék však nikdy nepoužívejte v graviditě a u malých dětí, dle některých zdrojů není vhodným léčebným prostředkem ani pro obézní jedince. Také její podávání pacientům s nádorovým onemocněním je poněkud kontroverzní, existují totiž velmi protichůdné studie, proto mnozí fytoterapeuté považují za rozumné se jejího používání v tomto případě vyvarovat. Zato výskyt alergických reakcí, oproti jiným včelím produktům, je spíše vzácný.

T i p: V případě, že jste se rozhodli mateří kašičku pořídit, asi byste měli vědět, že je považována za výborné afrodisiakum, především ženské (což v souvislosti s tím, že zvyšuje plodnost, nemusí být vždy vítané).

Zdroj: KNOLLEROVÁ, R., Knížka o medu. Praha: Granit, 1996

           ZENTRICH, J. A., Apiterapie – přírodní léčba včelími produkty. Praha: Eminent, 2003

 

Máte rády med?

Používáte jej na nějaké neduhy?

Máte v lékárničce ještě nějaké jiné včelí produkty?

Reklama