Možná si při čtení našeho webu vychutnáváte svou nezbytnou ranní (či odpolední) kávičku. Jestlipak víte, že tu překapávanou má na svědomí žena? Ostatně pod jejím jménem se kávové filtry dodneška vyrábějí a prodávají.

Melitta Benzová (1873-1950) měla podnikavého ducha po kom zdědit. Pocházela z Drážďan, kde vlastnili její prarodiče pivovar. Tatínek zase vydával a prodával knihy. Když se provdala, stala se z ní vzorná ženuška a matka dvou synů, k nimž o několik let později přibyla ještě vytoužená dceruška.

MelittaKolem roku 1900 je pití kávy běžná záležitost, žádný luxus. Také Melitta Benzová kávu miluje a denně si ji dopřává. Připravuje si ji v mosazné nádobce s dírkovaným dnem, ta ale přece jen nějaká zrnka vždy propustí. A to jí vadí. Zkoušela kdeco, ale nic nevyhovovalo. Pak jednou dostane nápad! Když podepisuje synkovi domácí úkol, padne její zrak na savý papír. Zkusí z něj udělat trychtýřek a vložit do nádobky. To byla jiná káva!

MelittaSvůj vynález si nechává v roce 1908 zapsat u Císařského patentového úřadu a začíná s manželem vesele podnikat. Vstupní kapitál je pouhých 73 feniků! Brzy začínají vyrábět filtry, které předvádějí na výstavách. Na veletrhu v Lipsku v roce 1911 za ně získávají ocenění. Továrna prosperuje a překoná i složitá léta první světové války, kdy musí Melittin manžel na frontu do Rumunska. Díky anglické blokádě se káva nedovážela a kvůli přežití se firma přeorientovala na výrobu a prodej kartonových krabic. Po válce se k původní výrobě vrací a překonává i poválečnou krizi. V té době mají na kontě vyrobených 100 000 filtrů. Pak poptávka roste natolik, že přestává kapacitně stačit továrna v Drážďanech. V roce 1929 se proto firma stěhuje do vestfálského městečka Mindenu. Je to skvělý tah, v Drážďanech a okolí nejsou schopni najít vhodné místo pro rychle rostoucí firmu.

Paní Melitta stárne a na prahu šedesátky se v roce 1932 rozhodne předat firmu svým dvěma synům. Úplně se ale nestáhne, bere si na starost sociální politiku firmy. Druhá světová válka firmu negativně poznamenala. Melitta se opět musela přeorientovat na výrobu věcí potřebných pro válku. Muži narukovali na frontu a navíc na konci války továrnu Spojenci vybombardovali.

Melitta Minden

Sídlo firmy Melitta v Mindenu

Výroba kávových filtrů je obnovena teprve v roce 1948. Dalšího rozkvětu firmy, která měla v padesátých letech hodnotu 4,7 miliónu německých marek, se už Melitta Benzová nedožila. Umírá v roce 1950. Dnes ve firmě pracuje 3 300 zaměstnanců a v jejím vedení jsou její vnuci Stephen a Thomas.

Foto: Wikipedie

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama