Když se řekne tvíd, většině z nás se nepochybně vybaví sychravý anglický venkov a melírovaná, těžká a hlavně kousavá tkanina neurčité barvy. Pánský sportovně střižený oblek a kabát... nebo také Chanel kostým.
Právě Coco Chanel poprvé využila tento ryze pánský materiál  i v dámské módě. Měla vůbec zvláštní zálibu převracet zažité konvence naruby. Tak to udělala i s vlněným žerzejem, který se dříve používal  jen na teplé spodní prádlo. Chanel z něj ušila kostým a povýšila tak podřadnou látku na elegantní svrchní materiál.


Ale vraťme se k tvídu - k tomuto drobně vzorovanému nebo melírovanému materiálu z volně tkané nopkové vlněné příze. Tvíd je krásný a oděvům z něj ušitým propůjčuje zajímavý rustikální charakter. A není vůbec těžký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak, klasické chanelovské kostýmky vynikaly takovou lehkostí, že se musel do všech dolních záložek vsazovat řetízek jako zátěž.
To jen tak pro zajímavost, protože nepředpokládám, že by si některá z vás takový kousek pořizovala. Zůstaňme nohama na zemi a v české kotlině.


Co se z tvídu dá koupit u nás?  Téměř všechno. Od opět módních kabátů, přes saka až po kalhoty a sukně. V jednom butiku jsem dokonce viděla nádherné kabelky a boty v kombinaci kůže-tvíd. Tyto dva materiály se náramně dobře doplňují.

Tvíd je klasika, a když si z něj něco pořídíte, věřte, že to jen tak brzy z módy nevyjde!


Máte něco z tvídu? Leželo to dosud ve skříni? Tak vyžeňte moly a oblečte si to. O nadčasovosti tvídu se můžete přesvědčit na našich obrázcích.


Reklama