Zdraví

Skrytý zdravotní problém Čechů – štítná žláza. Nechte se zdarma vyšetřit!

ÚNAVA, VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK NEBO DEPRESE. SIGNÁLY TĚLA, KTERÉ BYCHOM NEMĚLI PODCENIT

Poruchy štítné žlázy mohou začínat celkem nevinně. Únavu, změny v soustředění a přibývání na váze často připisujeme hektickému tempu života. Onemocnění štítné žlázy trápí přitom až 5 % české populace, většinou však ženy nad 50 let. Nepodceňujte prevenci stejně jako polovina české populace a pečujte o své zdraví.

V období od 25. května do 30. června můžete přijít na vyšetření hladiny hormonů štítné žlázy, které zdarma nabídne preventivní program Zdraví národa.

stitkaProblémy se štítnou žlázou nejčastěji způsobuje její zánět vzniklý v důsledku toho, že imunitní systém proti ní začne vyrábět protilátky. Rizikovými faktory onemocnění jsou například nedostatek jódu, dědičnost, onemocnění cukrovkoua ozáření organismu. „Poruchy funkce štítné žlázy postihují až osmkrát častěji ženy než muže a jejich výskyt stoupá přímou úměrou s věkem,“ říká MUDr. Aleš Ducháček, praktický lékař společnosti synlab czech. Upozorňuje také, že velkým problémem je zanedbání preventivní péče. Přitom právě preventivní prohlídky pomáhají odhalit rané stádium nemoci a včas začít účinnou léčbu.

Když nefunguje tak, jak má

Když lékař diagnostikuje takzvanou hypofunkci štítné žlázy, znamená to, že je její funkce snížená. Žláza neprodukuje dostatek hormonů, a způsobí tak „zpomalení“ veškerých procesů v našem těle.  Důsledkem je, že se cítíme unavení, pomalejší je i metabolismus, což způsobí přírůstek váhy, a problémy se zažíváním. Dalšími příznaky jsou také zimomřivost, deprese a padání vlasů. Většinu z těchto projevů často přičítáme životnímu stylu, hormonálním změnám (těhotenství, klimakterium), a mnoho z nich dokonce snadno přehlížíme. Méně častým onemocněním je hyperfunkce neboli zvýšená činnost žlázy – ta produkuje naopak nadbytek hormonů, a působí tedy na organismus opačně než u hypofunkce. Projevy onemocnění bývají nápadnější. Štítná žláza se může zvětšit a nemocní jako by měli neustálý přebytek energie a trpí nervozitou. Vnějšími projevy jsou výrazné úbytky na váze, návaly horka, nadměrné pocení, bušení srdce a vypouklé oči.

Onemocnění štítné žlázy není žádnou vzácností, což dokresluje i fakt, že jím trpí mnoho známých osobností, mezi mnohými uveďme například bývalou první dámu a herečku Dagmar Havlovou, zpěvačku Lucii Bílou nebo herečku a moderátorku Halinu Pawlowskou.

Zanedbaná léčba může zapříčinit problémy s otěhotněním

zlazaHypofunkci i hyperfunkci štítné žlázy zjistíme z běžných krevních testů, na onemocnění je ale nutné vyslovit podezření, test hodnotící funkci štítné žlázy není standardní součástí běžné preventivní prohlídky, je-li člověk bez obtíží. Na základě výsledků pak praktický lékař uváží odeslání k odborníkovi – do endokrinologické poradny – nebo sleduje onemocnění sám. Snížená funkce se léčí podáváním hormonů (stejných, jaké by jinak vyráběla zdravá žláza sama), léčba bývá doživotní. Hyperfunkci také můžou upravovat léky, které zabraňují tvorbě hormonů. Následně se obvykle žláza chirurgicky odstraní nebo se léčí radioaktivním jódem. Neléčená hyperfunkce i hypofunkce může být i životu nebezpečná. Zvláštním problémem z hlediska léčby jsou pak nádory štítné žlázy, na jejichž možný výskyt je třeba také myslet.

Nezapomeňme, že lidský organismus funguje jako celek, a proto nesprávná funkce štítné žlázy ovlivňuje řadu dalších pochodů v těle. Onemocnění často působí také potíže s menstruačním cyklem a může způsobit problémy s otěhotněním. Rovněž se doporučuje projít vyšetřením krve před plánovaným těhotenstvím či na jeho počátku, protože nedostatečná činnost štítné žlázy může vést ke špatnému vývoji plodu a zvýšenému riziku potratu.

Zajděte si k lékaři, pokud…

 • dlouhodobě se cítíte unavení a nesoustředění
 • vypadávají vám vlasy více než obvykle, nehty jsou lámavé, pokožka vysušená
 • přes dodržování vyvážené životosprávy přibíráte nebo naopak ztrácíte na váze
 • pokud máte problémy se zažíváním a trpíte nespavostí
 • nadměrně se potíte

Preventivní vyšetření

Pokud si chcete ověřit, zda vaše štítná žláza funguje tak, jak má, neváhejte využít bezplatného vyšetření v rámci preventivního projektu Zdraví národa. Stačí si v  období od 25. května do 30. června 2015 zajít do jednoho z odběrových pracovišť společnosti synlab czech, vyplnit tam s personálem speciální žádanku na bezplatné vyšetření a podstoupit odběr krve. Výsledky vyšetření pak obdržíte poštou spolu s doporučením konzultace výsledku s vašim ošetřujícím lékařem. Veškeré informace o bezplatném vyšetření naleznete na www.zdravinaroda.cz.

O preventivním programu Zdraví národa aneb Zdraví národa 2015 – cukrovka, štítná žláza, osteoporóza (kostní metabolismus) i ledviny

„Zdraví národa“ poskytuje jedinečnou příležitost všem zájemcům postupně projít sérií preventivních laboratorních vyšetření a ověřit si tím bezplatně svůj zdravotní stav.

Po cukrovce přichází na řadu na konci května a během června 2015 vyšetření hladiny hormonů, které ovlivňují činnost štítné žlázy. V září se budeme věnovat kostnímu metabolismu, s nímž má problémy v České republice až milion lidí, nejčastěji v podobě osteoporózy. Poslední letošní téma projektu Zdraví národa bude zaměřeno na správnou funkci ledvin a můžete se ho zúčastnit v průběhu listopadu.

Projekt Zdraví národa byl ve svém zahajovacím ročníku úspěšný: alespoň jedním z bezplatných testování loni prošlo celkem 11 694 účastníků. Zdraví národa se tak zařadilo mezi nejvýznamnější preventivní programy v České republice, je navíc zcela hrazen ze soukromých finančních prostředků.

Všechny informace k programu, ale také k tomu, jak o své zdraví pečovat a odpovědi na případné dotazy najdou zájemci na internetových stránkách www.zdravinaroda.cz, a na sociálních sítích (Facebook, Twitter).

Zdroj: tisková zpráva

   
22.05.2015 - Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] bobani [*]

  hypofunkce

  superkarma: 0 22.06.2015, 22:26:32
 2. [6] Rikina [*]

  Sml14 Tak moment - když je to tedy všeobecně známá věc a štítná žláza dělá problémy tak vysoké části populace, proč je potřeba "zdraví národa"? Proč to není rovnou součástí preventivních prohlídek jednou za dva roky, na které má každej nárok a jsou placené zdravotní pojišťovnou? Sml80 Začalo mě zajímat, co je zač ten synlab. Velká nadnárodní společnost, co má obšancovanou půlku Evropy. A na tomhle projektu spolupracuje ještě s dalšími podobnými molochy v oblasti farmacie. Že by si potřebovali vytvořit dostatečný odbyt pro svoje produkty? Naženeme co nejvíc lidí do bohulibého projektu, polovině z nich zdarma najdeme "hraniční hodnoty" a vystrašíme je, a oni začnou preventivně brát námi vyráběné léky, a to doživotně - protože jsme jim to řekli, že musí, že to jinak nejde. Kšeft je zajištěn na dlouho do budoucna. Krása. No a dá se to udělat s řadou chorob, zejména těch civilizačních, protože takové neurčité příznaky jako únava, tloustnutí, hubnutí, padání vlasů atd. to má skoro každý, v různé míře, a dá se to napasovat na spoustu nemocí. Sml57 V této zemi pak je častý přístup pacienta "řekl to pan doktor, tak to přece musí být pravda". Jenže ono zdravotnictví je obchod jako každej jinej, a vytváření odbytu je součástí obchodní strategie. Sml80

  superkarma: 0 24.05.2015, 10:10:37
 3. avatar
  [5] ladouch [*]

  Já už také štítnou žlázu nemám, jsem 22 let po operaci.Sml22

  superkarma: 0 22.05.2015, 18:17:29
 4. [4] Stendy [*]

  Já jsem už 42 let po operaci.

  superkarma: 0 22.05.2015, 15:40:14
 5. avatar
  [3] Léthé [*]

  Sml67...tak tohle bych opravdu využila, pokud bych již nebyla na ŠŽ pár let léčená.

  Moje kolegyně, tedy exkolegyně, než se na to přišlo chodila jak mátoha, usínala v práci, dokonce i před našim šéfemSml52 a tloustla a tloustla. To než jsme jí na to vyšetření doslova vyhnaly. Dg. hypofunkce šž. Bere léky a je v pohoděSml67.

  superkarma: 0 22.05.2015, 14:26:26
 6. avatar
  [2] lightblue [*]

  doporučuji skutečně prevenci včas. Svou únavu a ostatní příznaky jsem přičítala hektickému návratu do zaměstnání a pendlování - doma-děti - práce - práce - děti - doma a hle, bylo to tak, jak se píše výše

  superkarma: 0 22.05.2015, 13:22:18
 7. [1] iřka [*]

  Určitě některá vyšetření využiji.Sml67

  superkarma: 0 22.05.2015, 13:03:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme