Domácnost

Skrýš na konev, kolo nebo opalovací lehátko!

zahradní domekJako každá žena potřebuje kabelku s maličkostmi, bez kterých se neobejde, tak i zahrada potřebuje svou malou skrýš. Tu na lopatku, motyku a rýč, tu na zahradní sekačku nebo pohodlné lehátko na opalování. Musíte při každé návštěvě zahrady vytahovat nářadí z garáže či ze sklepa? Nebo dokonce nemáte zahrádku přímo u domu a dojíždíte k ní autem s kufrem plným zahradního náčiní? Investovat do malého zahradního domku se vyplatí. Máte vše při ruce a nepřekvapí vás ani nenadálá dešťová přeháňka.

Přírodní dřevo versus plast a kov

Rozhodli jste se, že byste zahradní domek na zahradě užili? Prvním krokem je rozhodnout se pro vhodný materiál. Například v hobby marketech OBI mají k dispozici domky dřevěné, kovové nebo z masivního plastu. A to v různých velikostech. Ty menší snadno zaplníte menšími nástroji a většinou se do nich vejde i zahradní sekačka. Máte-li velkou zahradu, o kterou pečujete pomocí zahradního traktoru, zvolte domek větší, aby pro něj zároveň sloužil jako „garáž“. I do něj se vám vejde mnoho dalších věcí a připevnit si tam můžete i poličky, umístit regály, popřípadě další úložné prostory. Velké zahradní domky mohou dokonce sloužit jako pracovna v zahradě nebo pokoj pro hosty.

 • zahradní domekDomky z masivního plastu: se vyznačují snadnou montáží, protože se prodávají i s hotovým podlahovým panelem. Starat se o ně téměř nemusíte, neboť jsou bezúdržbové a vyžadují minimum péče. Dalšími výhodami domků z plastu je, že jsou opatřeny ventilací, což oceníte především v parných letních měsících, a samozřejmě také úložnými policemi. Domky z plastu jsou také levnější.
 • Kovové zahradní domky: vynikají svou odolností. Prakticky jsou použitelné velmi dobře po celý rok a dostatečně chrání vaše nářadí před okolními podmínkami. I přesto, že jsou zhotovené z oceli, jejich hmotnost se pohybuje okolo 80 kg a snadno se přemisťují.

Tip odborníka:

zahradní domek„Vybírejte zahradní domky, které jsou zaskleněny nerozbitným plexisklem a vybaveny zámkem s cylindrickou vložkou. Tato opatření by měla co nejvíce znesnadnit práci vynalézavým zlodějům,“ radí Štefan Bagola z OBI marketu Praha - Prosek.

 • Dřevěné zahradní domky: jsou atraktivní především svým přírodním vzhledem, který nenarušuje ráz vaší zahrady. Životnost domku je závislá na kvalitě a typu dřeva. Nejvhodnějším je samozřejmě dřevo tvrdé, ale bohužel je také nejdražší. Zcela běžně se používá například kvalitní, vyzrálé, sušené smrkové dřevo.

Bojíte se stavby?

Žádnou specializovanou firmu na postavení vašeho nového domku zřejmě potřebovat nebudete. Domky z plastu a kovové domky se prodávají v podstatě vcelku a jejich případné složení je otázkou chvíle. A dřevěné domky? Je zapotřebí se ozbrojit kladivem a hřebíky? Naštěstí ne. Dnes už většinu zahradních domků pořídíte jako skládačku, s kterou si poradí průměrně zručný kutil během 4-5 hodin. Dřevěná prkna jsou při montáži vkládána do speciální konstrukce z masivních trámků, a to bez použití hřebíků! Větší domky zase využívají systému montáže do vyfrézovaných zářezů. Konstrukce je tedy velmi jednoduchá. S pomocí manžela či přítele ji hravě zvládnete!

Obíhání úřadů...

zahradní domekJe nebo není potřeba stavebního povolení? Jedno je jisté, při stavbě zahradního domku musí být dodržovány místní stavební předpisy. Menší zahradní domky často nepodléhají schvalovací povinnosti, ale při umístění stavby na hranici pozemku mohou nastat problémy. Schvalovací povinnosti jsou upraveny region od regionu rozdílně! Ze zákona však není potřeba stavební povolení ani ohlášení pro jednopodlažní nevytápěné budovy bez pobytových místností či hygienických zařízení do 25 metrů zastavěné plochy a do 5 m výšky, což většina průměrných domků na nářadí splňuje.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
23.05.2011 - Zahrada a květiny - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [6] Marika11 [*]

  ked sa takto skladujú pomerne cenné veci v garáži nie je na škodu zapracovat na bezpecnosti garaze. par týpov ako zvýšiť bezpečnosť som čítala tu.

  superkarma: 0 31.03.2016, 12:28:50
 2. [5] Valinka Farná [*]

  Já mám na zahradě domek z kontejneru. Je to účelné, praktické a levné řešení. Kontejnery mohu doporučit.

  superkarma: 0 19.03.2014, 10:37:42
 3. [4] Martina59 [*]

  Pěkný zahradní domek

  superkarma: 0 14.08.2013, 13:19:20
 4. [3] sdrawa [*]

  Boudu na nářadí mám, sháním spíše nové nářadí.

  superkarma: 0 14.08.2013, 11:34:32
 5. [2] housenkam [*]

  Na chalupě máme nářadí na zahradu poházené všude možně a opravdu by to chtělo nějaké jednotné úložiště. Loni na jaře jsem dokonce ve sklepě se zděšením našla krumpáč plesnivý tak, že by se vedle něj zralý hermelín propadl studem Sml30

  Pořádný domek na nářadí tedy na tuto sezónu jednoznačně plánujeme.

  superkarma: 0 07.03.2012, 16:30:39
 6. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  Domek na nářadí, kutloch nebo šopu bych na chatě přivítala. Po původních majitelích byla v dost špatném stavu, tak jsme ji zbourali a teď děláme na chatičce. Až bude chatička v "richtiku", určitě si nějakou boudu uděláme. Máme spoustu nářadí od velkých: kolečka, míchačku , tak po drobné jako kýble, konev, metly, hrabě. Ty rozměry mne pobavili, že bych si udělala 24m x 4,5m. To by mne soused asi odstřelil, ikdyž on tam má různého haraburdí. Třeba by si toho ani nevšiml.Sml30

  superkarma: 0 23.05.2011, 10:42:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme