Domácnost

Skřivan kontra sůvička

Léta letoucí jsem byla roduvěrná sova. Před půlnocí neschopná usnout, před jedenáctou se probudit, bez ohledu na to, kde jsem se zrovna vyskytovala. Vyučování začínající v osm ráno, s přibývajícími lety i dříve, to bylo pravé utrpení, první jídlo, které můj žaludek akceptoval, byl pravidelně až oběd. Zato večer, to byla ta správná doba pro jakoukoli činnost! Konec konců, všechny správné sovy to znají a chápou, a skřivánci o tom určitě vědí také, ale pochopit nedokáží.

S partnerem jsme se, aspoň co se spánku týče, shodli báječně, ani jeden z nás se nechtěl dát budit příliš brzy, a volná pracovní doba, to bylo to pravé. Snad jediné, co kalilo naše ranní dřímoty, byli vrabci usazení v okapu nad oknem ložnice a jejich ranní výměny názorů.

Jenže znáte to, žádné stromy nerostou do nebe a žádná blaženost netrvá věčně. Na svět přišla nejprve jedna, za několik let pak druhá dcera, a ačkoliv obě byly – a dosud jsou – krásné malé sovičky, které od věku osmi týdnů spinkaly tvrdě celou noc, můj spánkový rytmus se začínal zvolna měnit.

Ke svému zděšení jsem zjistila, že časné vstávání nemusí být zdaleka tak hrozné, ráno v pohodě stihnu udělat spoustu věcí, na které obvykle nezbýval čas, a dokonce se i v klidu nasnídám. Tak jsem začala pomalu, ale jistě skřivánkovatět (a díky vydatným snídaním i pěkně kynout). Jenže proměna nebyla zas tak úplně dokonalá, protože večer se ve mně probouzela ta stará sova, která ne a ne usnout před půlnocí.

Ovšem po pár letech se mi peří změnilo úplně, ráno nemohu dospat a večer udržet víčka nahoře. Můj manžel však takovým převtělením neprošel, zůstává i nadále tou ráno mžourající sovou, neschopnou jakékoli komunikace před půl devátou. Docela chápu, že mu musí být protivné moje ranní štěbetání, a zcela jistě mě považuje za stejně obtížnou bytost, jakými bývali kdysi naši vrabci, kteří se před pár lety odstěhovali neznámo kam. Stejně tak naše dcery mě po ránu nejspíš hluboce nenávidí, když je o půl sedmé tahám z postelí a nutím k tak hrozným věcem, jako je mytí, oblékaní, jídlo a odchod „směr škola“. Tak zatímco rodina bručí, hudruje a zvolna do sebe souká snídani, já sama si připadám „svěží jako růže“, zvesela hopkám po kuchyni (rodině musím připadat jako úplný pitomec), snažím se všechny probudit (marně), povzbudit (marně) a včas vyhnat na autobus (většinou úspěšně).

Večery pak představují utrpení opačného druhu: zatímco se mi kolem deváté začínají klížit víčka, rodina mě zahrnuje informacemi a požadavky nejrůznějšího druhu, oznámením o naprosto nepoživatelném obědě ve škole počínaje a žádostí o urychlené zredigování a následný překlad několikastránkového odborného článku konče. Vše je nesmírně důležité, nic nepočká a běda, přeběda, nezačnu-li řešit všechno hned teď!

Manžel pak nelibě nese, že nejsem ochotna (cožpak o to, ochotna bych většinou byla, jen sil se jaksi nedostává) do pozdních nočních hodin rozebírat jeho problémy, nápady a globálně-politické ideje, případně konzumovat druhou večeři, bramborové lupínky a akční filmy.

A ptáte se, jak jde taková rozdílnost v přístupu ke spánku dohromady s těmi poněkud intimnějšími stránkami soužití? Občas mi připadá, že chodíme do postele na směny, ale konec konců, i směnný provoz se dá po vzájemné dohodě upravit k oboustranné spokojenosti, nebo ne?!

Ale nakonec, člověk si zvykne na ledacos, a všechno zlé je prý k něčemu dobré. U nás doma aspoň k tomu, že máme s manželem každý pro sebe část dne, do níž ten druhý nemůže mluvit jednoduše proto, že je zahrabaný v peřinách a sladce sní.   

   
   
01.10.2004 - Dům a byt - autor: Lucie Žáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [61] mam-ča [*]

  *Kotě*: I když jsem se učila dějepis v ruštině, (nebo právě proto ) trvám na Josefovi II.
  Vstával každé ráno v půl sedmé, a pracoval až 16 hodin denně. Byl to workoholík.
  A ti jak známo, nesnášejí povaleče.

  superkarma: 0 03.10.2004, 15:24:59
 2. avatar
  [60] zn0uz4 [*]

  myslim, ze by meli zavest novou kategorii.. netopyr.. ve 12pm mam poledne, postel me laka az tak kolem 4am... vstavat pred 9am je prave utrpeni, nejlepe az po 11am :)) v te 'vasi' noci.. se uzasne pracuje. vsude klid, ticho... pres 'den' je jen hluk, shon..blee :))

  superkarma: 0 03.10.2004, 10:54:40
 3. avatar
  [59] *Kotě* [*]

  mam-ča: Ale né, to byl Franz Josef I.

  superkarma: 0 02.10.2004, 14:50:06
 4. avatar
  [58] paní domácí [*]

  mam-ča: Dík za informaci.Tak aspoň že tu robotu zrušil. Škoda, že nebyl sova, to by se dělalo v noci.

  superkarma: 0 02.10.2004, 14:26:26
 5. avatar
  [57] mam-ča [*]

  paní domácí: Ten nespavec byl Josef II. A protože mu bylo po ránu samotnému smutno, zavedl z moci svého úřadu časné ranní vstávání.
  Ale jinak to byl panovník osvícený, protože zrušil robotu.
  Já jsem skřivan, takže mě "Pepa II." nijak nenaštval...

  superkarma: 0 02.10.2004, 12:58:48
 6. avatar
  [56] revka [*]

  My jsme doma oba skřivani a proto mě potěšil článek i reakce na něj. Dosud jsem si myslela, že jsem nenormální, když mě baví dělat ráno a večer u TV usínám. Kolik já znám filmů jen na začátku!! Horší je to, když přijde návštěva. Všichni moji známí jsou sovy a nechápou, jak se mi může večer chtít spát!!! A já se pak docela těším, kdy už odejdou, ale pak se zas těším na jejich návštěvu, no hrůza! A pořady v TV po 22.hod si musím jedině nahrávat, ale dokážu u nich usnout i odpoledne

  superkarma: 0 02.10.2004, 10:52:37
 7. avatar
  [55] Vivian [*]

  Ťapina: a taky máš ráda drbání na bříšku?

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:42:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Vivian: To bude ono, soustavné povalování s přestávkami na jídlo by mi tak akorát vyhovovalo

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:33:20
 2. avatar
  [53] Vivian [*]

  Ťapina: ty jsi asi kočka Aspoň mě to tak napadá, když se kouknu na naši Mišuli... kdykoliv ji potkáš, tak leží na křesle a chrápe, úplně tuhá. A když náhodou vstane, tak si jde říct o whiskas

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:30:34
 3. avatar
  [52] paní domácí [*]

  Ťapina: Asi nějakej ťuhýk nebo co ?

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:30:30
 4. avatar
  [51] Vivian [*]

  *Kotě*: já jsem dnes začala až po osmé večerní Já někdy asi nejsem ani sova, ale spíš netopejr ... všechno úplně obráceně.

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:29:14
 5. avatar
  [50] Ťapina [*]

  Já jsem taky nějaký prapodivný zvíře, ráno jsem tuhá a večer taky.

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:20:31
 6. avatar
  [49] *Kotě* [*]

  Jsem klasická sůva a s věkem se to zhoršuje. Před půlnocí bych neusnula ani náhodou, i kdybych předtím ráno vstávala v půl čtvrté. Pracovat většinou začínám tak kolem páté odpolední, ale někdy taky až v 10 večer. Naštěstí je na tom podobně, takže si naprosto vyhovujeme. A až se narodí ? Jestli nebude taky sůvička, ať si mě nepřeje!

  superkarma: 0 01.10.2004, 22:12:15
 7. avatar
  [48] Eva_CZ [*]

  Majucha: proc zkurvenej den?

  Jinak - sice jsem skrivan, ale rano se na me nesmi mluvit....

  superkarma: 0 01.10.2004, 16:05:35
 8. avatar
  [47] Žábina [*]

  moc hezky napsané .

  superkarma: 0 01.10.2004, 15:28:58
 9. avatar
  [44] Exupery [*]

  paní domácí: To jsem taky četla stím vládcem, ale už nevím, kdo to byl. Každopádně bych řekla, že dřív se makalo prostě od svítání do úsvitu, takže jinak v létě, jinak v zimě, myslím. Proč ale za komunistů tady bylo běžný těch šest hodin, to je otázka. Pochopila bych to ve fabrice, kde se jede na tři směny, jinak nevím. dělá od sedmi, takže mě vzbudí každý ráno po šestý, připadám si docela v pohodě, ale ven z tý teplý postele teda ne, ještě si pak tu hoďku poležím.

  superkarma: 0 01.10.2004, 15:02:22
 10. avatar
  [43] Exupery [*]

  Puma: Já to mám podobně, jsem sova a pracuju od 9, takže vstávám tak po osmý a pořád mi to přijde moc brzy. Ale když večer nejdeu do hospody (prostě když nepiju alkohol), tak vstanu, sice se mi nechce, ale za 5 minut jsem v pohodě. Když se ale den před tím pije, tak i když jdu spát v jedenáct, tak ráno nemůžu vstát. Jinak chodím do pelechu tak kolem třetí a v těch osm jsem na nohou. Přítel je nucenej skřivan a chodí večer kolem desátý a o víkendech to dospává ještě i dopoledne, pokoj máme jeden, ale já teda takový ohledy na něj neberu. Televize mi běží do tří, svítím, ťukám do klávesnice a on prostě spí. jediný co ho občas probudí jsou kočky nebo pes, který mu přeběhnou přes hlavu

  superkarma: 0 01.10.2004, 14:44:39
 11. avatar
  [40] paní domácí [*]

  kubikm19: To stejný u nás, jsem sova a manžel skřivan. Vstávám většinou v 8, podle toho, jak se probudí syn, jinak bych spala dál. Večer chodím spát většinou o půlnoci a předtím jsem na internetu, čtu si nebo se dívám na TV. To je klid, všichni- manžel a 2 děti- už spí a mám aspoň čas pro sebe.
  Zajímalo by mě, jestli je víc sov nebo skřivanů. Jak tady pročítám příspěvky, řekla bych, že je víc sov. Myslím si, že si tělo samo řekne, kdy má vstát - až se rozední a vyjde slunce. Představa vstávat za tmy-br!Ještě že existuje klouzavá pracovní doba. Když jsem chodila do práce ( teď jsem s malým na MD - fuj, to je ale výraz, to mohl vymyslet jenom chlap ! ), chodila jsem na 9hod. a to mi vyhovovalo.Chodit do práce na 6hod. - no pro mě děs a hrůza !
  Mám dojem, že jsem někde četla, proč se vždycky dělalo už od časného rána. Že to už v historii zavedl nějaký vládce - jméno nevím - který nemohl dospat a tak nařídil, že všichni musí taky brzo vstávat a pracovat. Neznáte někdo ten příběh ?

  superkarma: 0 01.10.2004, 13:58:49
 12. avatar
  [38] Vivian [*]

  Dobré jitro všem

  superkarma: 0 01.10.2004, 12:59:06
 13. avatar
  [36] Wiki [*]

  ja jsem sovicka, vzdycky kdyz se nemusi vstavat, nejakou zahadou se mi uplne pretoci rezim, takze po tydnu chodim spat ve ctyri rano a vstavam ve dve odpoledne...akorat od te doby, co mam po skole a chodim do prace na to neni tolik prostoru, takze se mi to povedlo uz jen jednou...ranni vstavani je pro mne horror nejvetsiho kalibru a kdyby se jako za komunistu chodilo vsude na sest, asi by mne to zabilo - pred devatou proste nefunguju

  superkarma: 0 01.10.2004, 11:53:30
 14. avatar
  [35] Kadla [*]

  Moc pěkný, vtipně napsaný článek .

  superkarma: 0 01.10.2004, 11:52:27
 15. avatar
  [30] marta-b [*]

  My se s naštěstí shodneme, vstávámě brzy a chodíme spát kolem desátý, ale o víkendech už nedokážu spát ráno tak dlouho jako kdysi. Vydržim tak do půl devátý a dýl už ne . Přitom bych si někdy po prohýřený noci táák ráda pospala dýl

  superkarma: 0 01.10.2004, 10:48:07
 16. avatar
  [23] kubikm [*]

  znám...můj muž je skřivánek a já sova...máme klidné a spokojené manželství už dlouhá léta...

  superkarma: 0 01.10.2004, 09:43:37
 17. avatar
  [22] JanaVi [*]

  Jsem skřivan, vyhovuje mi to, ale mám problémy o dovolené - večer všichni vydrží dlouho u ohýnku a já ne

  superkarma: 0 01.10.2004, 09:19:36
 18. avatar
  [21] Chameleonka [*]

  jsem sova, jsem sova, jsem sova, jsem sova.... chodit do práce od půl osmý je vražedná nutnost miluju víkendy

  superkarma: 0 01.10.2004, 09:06:01
 19. [16] s.tin [*]

  A co mám dělat já? Ráno sůva, večer skřivánek?:)) Ať vstávám kdy vstávám - probouzím se v devět a večer si nesmím sednout, dokud není všechno hotovo, protože jinak usnu:(

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:31:08
 20. avatar
  [15] Hannah01 [*]

  Já jsem hybrid - chodím spát kolem 23 hod. a vstávám v 7. O víkendu vydržím v posteli tak do 8.30, ale to už je rekord. Zato před pár lety jsem byla jasná sova.

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:29:08
 21. avatar
  [14] Aja [*]

  Já jsem sova, která musí brzy vstávat... A když se těším, že si o víkendu přispím, tak mi to už nějak nejde...

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:25:38
 22. avatar
  [13] Jupíí [*]

  šája: ony asi všechny sovy teď spí, strašily tu dvou v noci , teďka je řada na skřiváncích

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:21:03
 23. avatar
  [12] šája [*]

  Jupíí: No tak už jsme dva ...do práce chodím na šestou a v devět večer upadám do bezvědomí

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:10:42
 24. avatar
  [7] Jupíí [*]

  a už se hlásí první skřivánek . Klasický, v 21 už klimbám ...atd. atd

  superkarma: 0 01.10.2004, 07:19:21
 25. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Sova, sova, sova.... , s vami tady to ani jinak nejde

  superkarma: 0 01.10.2004, 07:10:49
 26. avatar
  [5] Léthé [*]

  Jsem sova v životě a většinou i pracovně. Jednou jsem se objednávala k zubaři a sestra mi navrhla termín a hodinu návštěvy v 8:00 hod. Já se zhrozila a řekla jí, že nechci objednat v noci a jestli by neměla něco volného ráno tak v 11:00hod .

  superkarma: 0 01.10.2004, 02:06:33
 27. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  Hezky clanecek! No, co ja jsem byla o tom se snad uz ani rozepisovat nebudu, zato ted jsem skrivan jak vysitej, miluju rana, vstavam po 4.hodine a fakt si to uzivam! Jasne, ze tuhnu po devate, ale ja to tak mam rada. Carpe Diem...

  superkarma: 0 01.10.2004, 01:01:19
 28. avatar
  [3] femme [*]

  já jsem taky sova, ale v pracovní dny jsem nucena být skřivanem, hrůůůůza

  superkarma: 0 01.10.2004, 00:47:09
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Jsem taky sova odmalička. Můj je prací nucený poloskřivan, tak holt občas usne dřív než já

  superkarma: 0 01.10.2004, 00:37:56
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  My jsme oba sůvičky, naštěstí. Já jsem teda měla svého času snahu se "trhnout" a vstávat brzy ráno a chodit spát se slepicema, ale rozdílný režim mi prostě nevyhovoval, míjeli jsme se nebo rušili.
  Teď je skoro půl jedné a oba ještě pracujeme

  superkarma: 0 01.10.2004, 00:29:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme