Píše mimo jiné ve svém smutném příspěvku naše čtenářka Danulka K. „Pro mého manžela byl vzorem, nejen v politice, jako spisovatel a dramaturg, ale hlavně jako člověk, který bojuje o život.“

Milá redakce, včerejší poledne bylo pro mne jedním velkým smutmým zážitkem v mém životě. Nerada své osobní pocity a myšlenky ventiluji na veřejnosti, ale úmrtí Václava Havla mě zasáhlo v osobním životě. Proto se omlouvám za další smutný příspěvek, ale nemohu jinak...

Prosinec r.1996 byl pro mne a moji rodinu zásadním zlomem v životě. Lékař nám oznámil ortel - manžel má radovinu plic, nádor je již tak rozsáhlý, že nejde operovat. Do dnešního dne mám tuto chvíli v živé paměti. 6.ledna 1997 nastoupil první chemoterapii, zrovna v den, kdy dcera měla maturitní večírek. A právě v ten samý prosincový den jsem se dozvěděla, že i náš pan president Havel má stejnou diagnózu. Ona však měl to „štěstí“, že mu operaci provedli. Od té doby jsem sledovala jeho zdravotní stav pravidelně a přála mu hodně sil.

Manžel zápasil s nemocí celý 1 rok, na Vánoce 1997 již pouze ležel a o svátcích nevěděl. Zůstala jsem pochopitelně celý rok s ním, rozvázala jsem pracovní poměr a spolu si „užívali“ poslední měsíce jeho života. Sledovali jsme, jak pan Havel postupuje další léčbu, zotavuje se, a pro mého manžela byl vzorem, nejen v politice, jako spisovatel a dramaturg, ale hlavně jako člověk, který bojuje o život.

Bohužel, manžel svůj boj prohrál. Když jsem se trochu vzpamatovala z jeho ztráty, upnula jsem se na život pana Václava Havla, byla jsem s ním v jeho nemocích, držela mu palce, obdivovala jeho manželku paní Dagmar, protože na svou vlastní kůži jsem poznala, jaká je to duševní i fyzická dřina.

A včera přišla ta zpráva.... Může se to zdát jako fráze, ale pro mě v životě skonal člověk, který mi navždy bude připomínat mého manžela a je mi smutno na duši. Nejsem věřící, ale vím, že něco mezi zemí a nebem existuje a jejich duše se tam nahoře potkají. Letošní vánoce budou pro mě velmi smutné, vzpomenu na 2 lidi, kteří mi v životě byli svým osudem nejblíže.

I přes všechen smutek, přeji všem hodným lidem šťastnéVánoce, lásku nejbližších, odpuštění těm, kteřín nás zklamali a v roce 2012 hodně zdraví a optimismu.

Vaše čtenářka Danulka K.

Milá Danulko K., děkuji vám za krásný a dojemný příspěvek a přeji vám, aby roky příští byly pro vás i vaše nejbližší pokud možno optimističtější.

Jak odchod Václava Havla zasáhl vás, milé ženy-in? Ovlivní to v něčem prožívání vašich Vánoc? Co pro vás znamená jméno Václav Havel? Čeho jste si na něm nejvíc cenily a budete cenit naždy?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama