Bulvár

Školu Na Výsluní žáci nedají


Lásky, výhry, prohry - v lavicích i za katedrou, to vše čeká diváky v seriálu Škola Na Výsluní, který napsali Eva a Ivo Pelantovi spolu s učitelkou Zdeňkou Svobodovou, natočil režisér Miroslav Balajka spolu s kameramanem Romanem Pavlíčkem ponejvíce v Ratajích nad Sázavou. Hudbu k seriálu složili Jan Rotter a Václav Vondráček. Výtvarnice kostýmů Evženie Rážová, architekt Jiří Veselý, střih Jan Svoboda, zvuk Václav Vondráček, vedoucí produkce Marcela Tůmová. Seriál vyrobilo Centrum pro děti a mládež České televize.

Zásadním motivem, který prochází všemi díly, je nerovný boj žáků a některých učitelů o zachování školy. O její budovu má totiž velký zájem místní podnikatel Danda (Rostislav Čtvrtlík) za tichého souhlasu starosty (Pavel Kříž). Hlavním hrdinou seriálu je sedmá třída, postrach učitelského sboru. Z dospělých jsou nejdůležitějšími aktéry učitel a posléze i ředitel školy Zdeněk Zelenka (Pavel Řezníček) a učitelka Jana Kabátová (Veronika Žilková), která se vrací do školství po patnácti letech, na učení se těší a – jak říká, když se představuje svým žákům – je hodně odpočatá. Jana Kabátová, matka neslyšící dcery Lenky, si umíní vytvořit z té nejhorší a nejrozhádanější třídy kolektiv, který umí společně táhnout za jeden provaz nejen, když jde o maličkost, ale umí se postavit i za velkou a zásadní věc.

A protože je Škola Na Výsluní seriálem ze života, kromě komediální polohy má i vážnější linie. Tou nejsilnější je snaha ukázat na postavě neslyšící patnáctileté Lenky, kterou hraje neslyšící Marie Pangrácová, alespoň něco z těch mnohých úskalí a bariér, na které tato komunita naráží ve většinové společnosti. Autorský tým se nevyhnul ani problémům školní šikany a také dospělé lhostejnosti a nepředvídavosti, se kterou okolí pohlíží na tak zvaně nevinné klukoviny – jedním z kardinálních příkladů je tady benevolence při sledování automobilistických eskapád chlapecké části třídy.

Nový třináctidílný rodinný seriál Škola Na Výsluní uvede Česká televize od soboty 13. října vždy v sobotu na ČT1 od 18.10 hod.

Více informací: www.ceskatelevize.cz/skolanavysluni

Viděla jste už upoutávku na tento seriál ČT? Zaujalo vás to? Líbí se vám seriály z dílny ČT? Sledujete je? A budete se dívat i na toto dílko?

zdroj: TZ České televize

   
10.10.2007 - Kultura - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] ZUTOJAMA [*]

  Asi sledovat nebude,je to pro mě nevhodný čas

  superkarma: 0 14.10.2007, 06:27:58
 2. avatar
  [2] vininka [*]

  Z těch upoutávek jsem nějak na rozpacích.....

  superkarma: 0 10.10.2007, 21:42:19
 3. avatar
  [1] sunnynka [*]

  Mám ráda české seriály, hlavně ty na ČT, ale tohle je blbý čas Zato Hraběnky

  superkarma: 0 10.10.2007, 17:33:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme