Je pravda, že když se řekne uniforma, nevybaví se mi ani policajt, ani s prominutím zelený mozek, natož škola. Začne mi před očima defilovat plejáda nádherných, perfektně střižených a pestrobarevných mundúrů doby napoleonské. Uniforma vznikla samozřejmě mnohem dříve, ale právě napoleonské války se staly zlatým věkem uniforem. Nedivte se a odpusťte mi to nadšení, které pramení z mé původní profese. Berte to jako zahřívací kolo k tématu, které mi bylo redakcí jaksi přiděleno, a s kterým, přiznám se bez mučení, nemám zkušenosti. V uniformě jsem nechodila a ani bych nechtěla.

To moje mladší kolegyně Ivana by mohla vyprávět, ta si školní uniformu zažila na vlastní kůži. Poprosila jsem ji o pár postřehů z doby jejích ruských školních let.

,,V Rusku, teď v bývalém SSSR, se školní uniformy nosily povinně na základních i na většině středních škol. Pro kluky to byly tmavě modré dlouhé kalhoty a sáčko stejné barvy s bílou košilí, pro holky hnědé šaty s bílým límečkem a černou zástěrou, při slavnostní příležitosti s bílou. Holky - pionýrky také mohly chodit v modré sukni po kolena a bílé košili s pionýrským šátkem. Jakmile byl člověk pionýr, musel nosit šátek. Jak šátky, tak uniformy se dost příšerně mačkaly, ale zas na těch hnědých šatech nebyla moc vidět špína. A člověk nemusel řešit, co si vezme do školy, jestli kamarádky nebudou mít něco hezčího, kdo má na džíny z tuzexu a kdo ne... Vlastně mi to nijak zvlášť nevadilo, chodit v uniformě - chodili v ní všichni, takže to nebyl problém."
Ivano, děkuji...


Tak vida, docela se divím, že jsme se za totáče neopičili a nepřevzali uniformy od našich sovětských přátel. Ano, nespornou výhodou školních stejnokrojů je právě jejich uniformita. Všichni jsou si rovni, všichni vypadají více či méně blbě nebo skvěle, ale hlavně stejně. Na nikom nepoznáte, alespoň podle vzhledu, kdo je z milionářské rodiny a kdo si kvůli studiu musí utrhovat od úst. Uniforma stírá sociální rozdíly a zamezuje šikaně.
Viděno očima neuniformované a vlastně potvrzeno i slovy uniformované.

Uniforma je také znakem školy a její prestiže. Pár vlaštovek, tedy škol, které uniformy pro své žáky/studenty zavedly, se objevilo i u nás. Jedná se o prestižní soukromé školy a lycea.

Školní uniforma se nezřídka stává i zajímavou inspirací pro módní tvůrce. Tmavý blazer, skládaná károvaná sukénka, černé punčochy a lakovky jsou nezbytnými znaky tohoto looku.
 
A co vy, milé ženy-in, byly byste pro plošné zavedení školních uniforem?
Jaké by to mělo podle vás výhody a nevýhody?
Máte některá z vás se školní uniformou zkušenosti, ať už u sebe nebo u svých dětí?
Napište nám o tom.

Reklama