Rodina

Školní obědy: Jak to vidíte vy?

obed

Většinu energetického příjmu by děti měly získat již v první polovině dne a pomyslným vrcholem by měl být právě oběd. Oběd má pokrýt cca 30–35 % denního příjmu energie. Z praxe Poradenského centra Výživa dětí však vyplývá, že velká část školáků obědy úplně vynechává, nebo volí nevhodná jídla.

Domů na oběd od maminky se většina školáků v poledne nedostane a občerstvení ve stánku nebo restauraci typu fast food většinou představám odborníků o zdravé výživě dětí příliš neodpovídá, stejně jako oběd u „starostlivé“ babičky, která ve snaze dopřát dítěti to nejlepší při pravidelné péči dítěti spíše naopak „škodí“. Co můžeme v takové situaci doporučit? Oběd ve školní jídelně.

Na Poradenské centrum Výživa dětí se obrací rodiče, kteří nejsou s nabídkou jídel ve školní jídelně svých dětí spokojeni a žádají o pomoc. Při detailnějším rozhovoru se však v drtivé většině dobereme k závěru, že mají rodiče zkreslenou představu o tom, co by jejich děti měly ve škole k obědu dostávat. Někteří totiž požadují, abychom ve školních jídelnách prosadili podávání u dětí oblíbených pokrmů – tedy více hranolků, sladkých jídel, pizz, knedlíků s omáčkami, nebo naopak čistě veganské či makrobiotické pokrmy. Těmto požadavkům však není možné z pochopitelných důvodů vyhovět – neodpovídají zásadám zdravé stravy dětí.

Problém neobliby některých pokrmů dětmi ve školní jídelně se však rodičů týká daleko více, než si sami uvědomují. Hlavní překážkou je totiž skutečnost, že děti mnoho pokrmů neznají z domova a odmítají je jíst. Rodina se buď celkově nestravuje zdravě, jejich jídelníček není nijak pestrý, nebo se rodiče podle zásad zdravé výživy stravují, ale ve snaze nečinit dítěti násilí mu dávají pouze jeho oblíbené pokrmy – často jenom sladkosti, bílé pečivo a hranolky. Dětem pak ve školní jídelně pochopitelně nechutná a z nových pokrmů a chutí mají strach. A tak rodiče, aniž by si to uvědomovali, hrají v souvislosti nejen se školním stravováním, ale správným stravovacím režimem vůbec, velmi významnou roli – naučit dítě jíst co nejširší škálu potravin a pokrmů již v útlém věku.

Pokud rodiče chtějí, aby se jejich děti stravovaly zdravě a podvědomě zdravá jídla vyhledávaly, měli by stejné zásady dodržovat sami. Důležité je umožnit dětem poznat co nejvíce chutí a hlavně se obrnit trpělivostí. Aby totiž děti přišly nové potravině na chuť, potřebují s ní přijít na rozdíl od dospělých podstatně více do kontaktu – a to i 10x. Proto by momentální odmítání například jahod nemělo znamenat, že už je dítě nikdy nedostane. Při společných jídlech by se také (zejména tatínkové a starší sourozenci, ale i učitelé ve školní jídelně!) měli vyvarovat negativních komentářů k podávanému pokrmu. Stejný efekt mají také obavy maminek o linii a zdraví. Poznámky typu „to má moc tuku“, „to má moc energie a cukru“, „tohle je úplně nezdravé“ ap. mohou též děti napodobovat a postupně po vzoru maminky (ale i tatínka) selektovat „nezdravé“ potraviny ze svého jídelníčku. Děti by se také neměly naučit princip „když to spapáš, dostaneš čokoládku, můžeš se dívat na televizi“ nebo naopak „nechceš polívčičku, dostaneš něco jiného“. Oba přístupy neučí děti ani správným stravovacím zvyklostem, ani vhodnému sociálnímu chování.

Protože se malé děti nejsnadněji učí napodobováním od svého okolí, je vhodné naopak poznamenat, jak moc Vám oběd chutná, negativních komentářů se zdržet, stejně jako zdravotních přednášek. Děti by se do jídla neměly ani nutit, a pokud „dítě-jedlík“ zrovna mnoho nesní, také jej nenuťte násilím – možná právě v této chvíli tolik jídla opravdu nepotřebuje.

Školní oběd dětem poskytuje možnost kvalitně a zdravě se naobědvat, a tím se vyhnout většinou nedobrovolnému hladovění. Nabídka pokrmů ve školních jídelnách je pro školáky daleko vhodnější variantou než ledajaký párek či sekaná u stánku, které děti v rychlosti zhltnou. Výhodu přináší i příznivé ceny školních obědů v porovnání s jinými možnostmi stravování. Kde jinde může dítě poobědvat vyváženou stravu za cenu v rozmezí 11,00–29,50 korun? Nesporná je i úspora času rodičů, který by jinak museli věnovat obstarávání oběda pro svého potomka (nehledě na skutečnost, že mnohdy je školní oběd svým složením vhodnější než oběd od maminky). V žádném případě není pravdou, že by děti po stravě ve školních jídelnách tloustly nebo onemocněly, a proto je pro ně velmi správnou volbou na školní oběd zajít.

Autorka je nutriční terapeutka

Poradenské centrum Výživa dětí
www.vyzivadeti.cz
800 230 000

Obědvají vaše děti ve škole?

   
09.09.2009 - Děti - autor: Jitka Rusková

Komentáře:

 1. [14] renčí [*]

  Já jsem jako holka chodila na obědy do jídelny, mi zůstal v paměti rýžový připálený nákyp a nahoře rozmačknutá švestka,to jsem nikdy nejedla a nejím dodnes

  superkarma: 0 17.09.2009, 10:16:28
 2. avatar
  [13] maat [*]

  no, jak kde.vím o školkové jídelně, kde točí cirka 10 jídel a ještě vaří na sádle.Jsem zvyklá jíst leccos, ale minimálně půlka těch jídel by mi přivodila v téhle úpravě střevní problémy. NAvíc děti stejně zeleninu nežerou, chleba neznají, luštěniny v životě neviděli...a většina jídel z jakékoliv jídelny (školka, 2 školní a několik závodních) které jsem absolvovala vařily naprosto děsně.

  superkarma: 0 09.09.2009, 19:02:15
 3. avatar
  [12] Dante Alighieri [*]

  SStream — #11 Noo, nedávno mi kámoška řikala, že někde četla, že pokud jíme mermomocí něco, co nám nechutná, strašně si tím škodíme. A když tak nad tím přemýšlím, já bych určitě s jitrnicí nebo sulcem udělala totéž co tenkrát ty. Něco na tom bude, tělo vyhazuje, co nechce!

  superkarma: 0 09.09.2009, 17:44:11
 4. avatar
  [11] SStream [*]

  hihi, to mi připomíná jednu příhodu: paní učitelka - dokud to nesníš, nepůjdeš domů! Asi po hodině jsem to do sebe nasoukala a zamávala na paní učitelku. Ta přišla, pochválila mě, že když se chce tak to jde a já ji v celé té radosti obšťastnila plnohodnotným oběděm ze second handu přímo na její skvostné, dederonové šatičky Sml24 a už mě nikdo do jídla nenutil Sml30

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #12
  superkarma: 0 09.09.2009, 15:31:15
 5. avatar
  [10] peknaholka [*]

  Hlad na ně na smrady a pak sežerou i žemlovku a hrachovou kaši...dnešní děti jsou zpovykané, rozmazlené a jejich rodiče zase strááášně moderní a "demokratičtí".... a mˇoda je chodit n ahamburgra, tak není divu, že pak nežerou  obyč české jídlo....

  superkarma: 0 09.09.2009, 14:26:08
 6. avatar
  [9] Dante Alighieri [*]

  Nikdy jsem ve škole na obědě nebyla, ale když jsem chodívala kolem jídelny, linoucí se aroma mi vonělo. Takže to nemohlo být tak strašné nebo jo? Chodila jsem na ZŠ v letech 92-01.

  superkarma: 0 09.09.2009, 13:25:28
 7. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Děti neznají Mc Donalds, hranolky a o majonéze mají jen mlhavé povědomí, ve školní jídelně jim tak chutná a jedí všechno, ač mají jen jedno jídlo na výběr. Včera přišla dcera naprosto odvázaná z čočky s párkem:)

  superkarma: 0 09.09.2009, 11:23:55
 8. [7] ellienka [*]

  Bébina — #5 Mě nikdy nikdo do jídla nenutil.. já byla otesánek :-) Rajskou jsem si chodila přidat i 4x Sml30  A když bylo něco, co mi nechutnalo, dojídat jsem to nemusela..

  superkarma: 0 09.09.2009, 09:48:37
 9. avatar
  [6] jedle [*]

  Každý má asi jídlo, které nesnáší.

  Dcera nejí růž. kapustu, syn hermelín. (ale hermelínový salát, když jsem tvrdila, že je vajíčkový snědl s nadšením , tedˇuž mě prokoukl , ale už si na něj zvyklSml30)

  Já snad do 30 nejedla rajskou (školkové vzpomínky)

  Takze souhlas s Bébina

  skolni jidelny ano, ale bez ucitelky-bacharky, ktera kontroluje, co dite snedlo nebo ne a nuti ho to jist i kdyz ma odpor a je ji jedno, ze to dite sice sni, ale za chvili vyzvraci.

  superkarma: 0 09.09.2009, 09:31:41
 10. [5] Bébina [*]

  Nezapomnela bych pripomenout, ze ze skolnich jidelen si skoro kazdy odnesl nejake trauma, kvuli kteremu urcite jidlo proste nepozre. Nezapomenu na skraloup na kakau a hnusne flaxovite maso, ktere neslo rozkousat, ale muselo se dojidatSml31. Moje sestra dodnes, kdyz vidi hrachovou kasi, zacina mit podobnou barvu a je ji spatne, moje mama zase kvuli skolni jidelne nemuze videt fazole. Ja jsem nekterym jidlum prisla na chut az v dospelosti a nekterym neprijdu na chut nikdy. Treba koprovku nejim, protoze kopr je mi odporny, bile omaky jsou podezrele a cele jidlo je nezdrave, tak nevidim duvod, proc bych to mela jist. To si radsi pochutnam na bramborech na loupacku. Takze skolni jidelny ano, ale bez ucitelky-bacharky, ktera kontroluje, co dite snedlo nebo ne a nuti ho to jist i kdyz ma odpor a je ji jedno, ze to dite sice sni, ale za chvili vyzvraci.

  1. na komentář reaguje ellienka — #7
  superkarma: 0 09.09.2009, 09:08:57
 11. avatar
  [4] JanaVi [*]

  Školní jídelna našich dětí byla skvělá dokud nevyhrála konkurz firma Eurest. Od té doby to jde s kvalitou a množstvím z kopce. Často jsou děti rády, když na ně při systému obědů bez objednávání oběd vůbec zbyde. O výběru z několika jídel si mohou nechat jen zdát. Sml68 Za asi 25 Kč momentálně dostanou jen hlavní jídlo, polévka, salát či pití  jsou za různě velké příplatky.

  superkarma: 0 09.09.2009, 08:42:00
 12. avatar
  [3] Pajinka [*]

  i my jsme spokojení - v obou jídelnách - školkové i školní, do školní jsem si i já chodila pro obědy, když jsem byla s malým ještě doma - vaří zdravě a výborně, výběr ze dvou jídel Sml67

  superkarma: 0 09.09.2009, 07:05:47
 13. avatar
  [2] Juana [*]

  Samozřejmě že chodí, za ty peníze mají tři chody, a ještě výběr ze tří jídel. Za těch 22 korun nebo kolik to stojí bych doma to samé neuvařila.

  superkarma: 0 09.09.2009, 06:23:48
 14. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Deticky by potrebovaly hlad.

  Nerikam, ze vsechna jidla ve SJ byla uuuzasna, ale dalo se, ovsem vetsina mych spoluzaku ohrnovala nos nad vsim, bylo to velmi modni. Nemeli jsme tenkrat moznost vyberu, ale uplne hladova jsem nikdy nesla domu.

  Muj syn mel bajecnou jidelnu, vzpomina na skolni spenat ( ja vim, jak ho varili, ptala jsem se kucharek - jen s maslovou jiskou, ja pridavam cibuli a cesnek... ), na skubanky, na plneny buchty atd.

  Tady? No to bych se picla! Ve SJ jsou firmy. Pizza, hot dogs, hamburgery, hranolky... K tomu kola, ze jo, jak jinak. Sileny.Sml31

  superkarma: 0 09.09.2009, 01:34:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme