Rodina

Školní jídelny z celé republiky budou soutěžit o nejlepší oběd

zijzdrave.czVšeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Společnost pro výživu vyhlašují v rámci boje proti dětské obezitě a nezdravému životnímu stylu českých dětí druhý ročník soutěže O nejlepší školní oběd. Soutěž je určena pro školní jídelny z celé České republiky, které se mohou přihlašovat na internetových stránkách www.ŽijZdravě.cz až do 31. května 2011. Letošním tématem soutěže je Česká kuchyně pro školáky v moderním podání.

Cílem soutěže O nejlepší školní oběd je uvaření kompletního poledního menu o třech chodech (polévka, hlavní jídlo s přílohou a dezert nebo salát), které je zdravé, pestré a chutné. Zároveň je přesvědčivým argumentem proti zažitým mýtům, které neprospívají dobrému jménu školního stravování. Soutěž je korespondenční. Zúčastnit se může každá školní jídelna, která je zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení a je provozována podle Vyhlášky č. 107/2005 Sb. Aby to nebylo tak jednoduché, musí se jednat o pokrmy, které se běžně nachází na jídelním lístku školní jídelny, a cena nesmí překročit normou daný limit 27,50 korun za jednu porci.

Školní jídelny mohou své přihlášky do soutěže zasílat až do 31. května 2011. Celorepublikové finálové kolo proběhne 27. října 2011 v Praze. Porota se bude skládat z odborníků na výživu a školní stravování, lékaře, hygienika, zástupce Asociace kuchařů a cukrářů a také dětí. Předsedat ji budou známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. „V rámci preventivního projektu Žij zdravě věnuje VZP ČR vítězným školním jídelnám finanční prostředky na nákup libovolného vybavení kuchyně. První cena je ve výši 20 tisíc korun, druhá 10 tisíc korun a třetí 5 tisíc korun,“ říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

yesneyes.cz

Oblíbenost finálových receptů otestuje hlasováním na webu www.YesNeYes.cz také široká veřejnost. Menu, které zde získá nejvíce hlasů, bude odměněno zvláštní cenou. Ta představuje pro vítěznou školní jídelnu možnost jeden den vařit s kuchaři Filipem Sajlerem a Ondřejem Slaninou.

Přihlašování do soutěže O nejlepší školní oběd probíhá zde.

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Projekt Žij zdravě vznikl v roce 2007 za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

   
14.04.2011 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] wich [*]

  Lilinka — #8 Je to tak. Naši oba dva vařili, a vařili všechno. Těstoviny, luštěniny, omáčky, všechny druhy masa, ke každému jídlu polívka, zeleninové saláty, pomazánky... Byla jsem zvyklá jíst všechno (kromě hovězího, to mi nedělá dobře na trávení dodnes) a dnes žádným naservírovaným jídlem nepohrdnu, jsem ráda, že někdo uvařil za mě Sml30 A na ten školkový model stravy (svačinka - houska, pomazánka + bílá kávička, oběd - polévka, hlavní jídlo, kompot) jsem si tehdy vyloženě užívala Sml59Sml30

  superkarma: 0 15.04.2011, 11:21:48
 2. avatar
  [8] Lilinka [*]

  wich — #7 Přesně na tenhle díl jsem si taky vzpomněla. Sml22Sml33

  Vzpomínám si na spolužačky, ty ve škole v jídelně taky nad vším ohrnovaly nos, všchno pro ně bylo fůj a blé a když jsem se zeptala, co doma jejich mamky vaří, tak jsem se dozvěděla, že z masa akorát kuřecí, omáčky nevedou, polívky nevedou, tepelně upravenou zeleninu u nich nikdo nejí... Sml80 To se pak není čemu divit, že v jídelnách jim nechutná. Začíná to už stravovacímí návyky doma.

  1. na komentář reaguje wich — #9
  superkarma: 0 15.04.2011, 10:59:56
 3. avatar
  [7] wich [*]

  Lilinka — #6 Ano. Všichni 20 let ze školy, ale přesně ví, že se vaří hnusně, protože dětičkám nejedou omáčky, rýže, luštěniny atd. Když jsem byla na stáži v MŠ, tak mi učitelka taky říkala, že obědy jsou u nich hnusný - a přitom za 30,- Kč na den jsem se perfektně nasvačila a naobědvala, chutnalo mi všechno a všeho bylo na přidání. Lidi jsou rozežraní.

  Loni jsem sledovala ten pořad Ano šéfe, kde se paní ředitelka chtěla blejsknout v TV, tak na svoje kuchařky poslala Pohlreicha. Ten kuchařky vychválil, že je to za pár korun jako domácí. Udělal s nimi špagety a účetní potom sdělila, že jen zakoupení parmazánu na posyp jim nabouralo měsíční rozpočet Sml22

  1. na komentář reaguje Lilinka — #8
  superkarma: 0 15.04.2011, 10:45:23
 4. avatar
  [6] Lilinka [*]

  wich — #4 Svatá pravda! Sml67Sml22 Já jsem vystřídala několik jídelen a nikdy jsem si nemohla extra stěžovat. Nejlépe nám vařili na gymplu, takové rizoto už jsem nikdy nejedla. Sml29 Oni si lidi vůbec neuvědomují s jakým rozpočtem jídleny musí vařit, že mají taky určité normy, do kterých se musí vejít apod. Ale všichni jsou děsně chytří. Sml3

  1. na komentář reaguje wich — #7
  superkarma: 0 15.04.2011, 10:26:38
 5. avatar
  [5] wich [*]

  *většina jídelen

  superkarma: 0 14.04.2011, 21:40:58
 6. avatar
  [4] wich [*]

  SNÍŽEK — #1 Ale připlatit za lepší obědy už se rodičům moc nechce. Ono se s polívkou, obědem, ovocem a nápojem za pár korun moc kouzlit nedá... Nehledě na to, že většina jídel už vaří opravdu vyváženě dobře (jasně, občas se něco nepovede), ale chápu, pokud dětičky nemají každý den hranolky a smažák, je to hnusný Sml57

  1. na komentář reaguje Lilinka — #6
  superkarma: 0 14.04.2011, 21:36:21
 7. avatar
  [3] JanaVi [*]

  bonda — #2 u nás taky vařila jídelna výborně, ale potom město vyhlásilo konkurz, vyhrála firma Eurest a od té doby si děti nosí velké svačiny. Několik let škola bojovala za lepší jídelníček i lepší podmínky výdeje, ale vždy se dozvěděli, že můžou být rádi, že jim jídlo dovážejí. Jiná možnost u nás není, Eurest vaří v obou kuchyních a jídlo dováží do všech škol.

  superkarma: 0 14.04.2011, 11:27:02
 8. avatar
  [2] bonda [*]

  Náhodou u nás ve městě vaří jídelny výborně. A stát, místo aby byl hrdý na ten světový unikát, tak to chce všechno utopit, finančně zkrachovat, už teď makají kuchařky za minimální mzdu. Všude se pak nacpou soukromé firmy a děcka budou žrát hranolky a hamburgry jako jinde ve světě.

  1. na komentář reaguje JanaVi — #3
  superkarma: 0 14.04.2011, 09:35:23
 9. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  soutěž je dobrý nápad,nebo školní jídelny vaří hrozně,měly by se polepšit Sml22

  1. na komentář reaguje wich — #4
  superkarma: 0 14.04.2011, 07:11:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme