Rodina

Školky: Je jich dostatek?

školka

Občas člověk zvedne telefon a druhým telefonistou není nikdo jiný než zaměstnanec nějaké agentury, zabývající se průzkumem. I mně se to stává a reaguji různě. Někdy rovnou zavěsím, to když mě vyruší třeba při obědě, jindy rád dotazy zodpovím. Tentokrát, když zazvonil telefon, jsem měl docela dobrou náladu...

„Prosím?“

„Dobrý den, jsem za agentury té a té a dělám průzkum ohledně spokojenosti bydlení. Máte chvíli čas?“

„Ale ano, povídejte...

Hovor se odvíjel v příjemném duchu až do chvíle, než se mi za zády objevila maminka a začala celou věc komentovat. Zvlášť moje názory na čistotu ulic a počet školek se jí nelíbily. Nenechal jsem se vyvést z míry, dokončil jsemtelefonní anketu a začal se s maminkou dohadovat.

„Prosim tě, jaks mohl říct, že je tady dost školek?“ ohrazovala se maminka a podotýkala na fakt, že školku, kterou jsme měli přes ulici, zrušili.

Snažil jsem se jí vysvětlit, že v našem okolí jsou v docházkové vzdálenosti další tři školky, a to, že nemám školku hned vedle domu, neznamená, že jich není dostatek. Potom jsem zalovil na internetu a nalezl v našem pražském obvodě přes dvacet školek se stropem někde u 180 dětí. Ani to ale maminku nepřesvědčilo.

Hádku jsme uzavřeli tak, že jsme se nedohodli. A tak ve mě problém stále hlodal, až jsem potkal sousedku s malým dítětem a zeptal se jí, jak to měla se školkou. Sousedka prohlásila, že ona problém neměla, ale teď, když je předškolních dětí zase více, některé maminky problém mají.

Jak je to u vás?

Máte v okolí dostatek školek?

Možnost%
Ano.34,1
Ne.65,9

   
29.03.2010 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [16] jusnina [*]

  Jsem z Plzně, kde je sice školek dost, ale dětí mnohem víc. Splňujeme všechny podmínky (v červenci budou malýmu tři, s manželem máme oba zaměstnání, jsme z té dané městské části), ale stejně máme smůlu. Dávala jsem přihlášku do čtyř školek, ze tří už máme jasné zamítnutí a z té čtvrté to dopadne stejně (tam přehodnocují přihlášky ještě teď, kdy už mají ostatní školky rozhodnuto, přijde mi to poněkud podivné, ale ke snížení se nabízení úplatků se nám nechce). Nejspíš to skončí tak, že malý půjde do soukromé školky, na což padne celý můj úřednický plat, ale pokud nechci přijít o práci (kdo by chtěl), budeme to muset tak vyřešit. A v průběhu roku otravovat všechny státní školky v okolí jestli se neuvolnilo místo, případně doufat že za rok ho vezmou.

  superkarma: 0 31.03.2010, 18:21:05
 2. avatar
  [15] L_B [*]

  vomagi — #12 prosimte, a v ktere casti prahy bydlis, ze ti cesta pres ten dany obvod zabere az 45min...?Sml2

  jinak co vim, tak v centru berou skolky i jesle i deti z jinych obvodu, protoze nemaji naplnenou kapacitu (vetsina mladych rodin bydli v okrajovych castech)...Sml22

  superkarma: 0 29.03.2010, 22:32:38
 3. avatar
  [14] *Lorinka [*]

  U nás ve vsi školka není, v okolních obcích neuspokojí ani potřebu místních, v 5 km vzdáleném městě je 15 školek v dosahu autem od nás 10-15 minut, ale tam mají z důvdu sporu s naším zastupitelstvem zákaz dětí z naší obce brát, takže kdo si nepřehlásí trvalý pobyt do města, dítě do školky prostě neumístí Sml80

  To ale neodpovídá na otázku, zda je školek dostatek. Nevím. Mně jich přijde dost ap ořád znám hooodně moc maminek, co jsou doma na RD s druhým a starší dítě jim chodí do školky, ač není ještě předškolní. Takže pokud berou těmto maminkám, tak asi nedostatek není, ne?

  superkarma: 0 29.03.2010, 20:01:01
 4. avatar
  [13] Kuře [*]

  Já mám v dosahu 3 školky a ve všech je jasné, že cca 50 dětí nepřijmou a cca 10 ano. Přednost mají předškoláci, pak děti samoživitelek, co pracují, pak děti pracujících rodičů....

  Míst je jednoznačně málo, aspoň u nás.

  superkarma: 0 29.03.2010, 16:11:09
 5. [12] vomagi [*]

  Bébina: určitě výhoda je,mít školku u práce,ale záleží,kde ta práce je a možnosti a za druhé pokud mám trvalé bydliště v jedné městské části a práci v jiné,tak nemám šanci aby mi dítě vzali. Bydlím v Pze a tady mám šanci jen ve své městské části (máme tu stupnici,podle které se řídí). Kolikrát si myslim,že je to na hlavu postavený....člověk pak vidí koho vzali a koho ne...

  1. na komentář reaguje L_B — #15
  superkarma: 0 29.03.2010, 14:25:21
 6. [11] Bébina [*]

  bokul — #10 Ja se bojim, ze jestli se s tim neco neudela, budu jednou davat dite tak na rok az dva do soukrome skolky, kde sice necham celou svoji vyplatu, ale aspon neprijdu o praci.

  superkarma: 0 29.03.2010, 14:24:53
 7. avatar
  [10] bokul [*]

  Nedokážu posoudit, jak je to skutečně u nás, na druhou stranu, naše sousedka jedno dítko má ve školce a druhé ji odmítli vzít... ať si prý zaplatí chůvu.

  Má to logiku? Taže i když jedno dítko ve školce má, stejně do práce jít nemůže, protože na chvůvu by ani nevydělala - je na úřadu práce a hlídá si dítko sama doma.

  1. na komentář reaguje Bébina — #11
  superkarma: 0 29.03.2010, 13:48:15
 8. avatar
  [9] pajda [*]

  U nás se taky vyžaduje, aby dítě školku opravdu potřebovalo, takže přednostně se umisťují ty děti, kde oba rodiče pracují a  - protože jsme malá vesnice - tak ty děti, které budou ve školce celý den, tedy nebude je vyzvedávat babička nebo děda hned po obědě. Logiku to má, protože se stávalo, že rodina dítě v deset přivedla a ve dvanáct odvedla "aby si babička v klidu uvařila" a dítě zabíralo místo potřebnějším, kdy třeba oba rodiče dojížděli. Takže děti, které opravdu potřebují zajištění na větší část dne nemají problém s umístěním, zbývající se dostanou, až když zbudou místa.

  superkarma: 0 29.03.2010, 13:14:18
 9. [8] Bébina [*]

  vomagi — #7 Muj kolega vozi dite 45min busem do skolky, nikde jinde misto nebylo. Ja si myslim, ze je vyhodne mit skolku u zamestnani. Protoze k cemu mi je skolka u bydliste, kdyz pak hodinu jedu do prace, kde stravim 8,5hod a pak hodinu domu. Tak dlouho abych to stihla, zadna skolka otevreno nema.

  superkarma: 0 29.03.2010, 12:01:43
 10. [7] vomagi [*]

  Školek je asi jak kde... V naší městské části jich je 12,ale pouze 2 mám v dosahu,do ostatních bych musela 45 min dojíždět,minimálně. Starší dceři bude v říjnu 5 a jdeme po 3 k zápisu,doma máme ani ne 2 letou další dceru. Přes silnici mám další městskou část,ta má školek 22 a i v mém dosahu,bohužel tam nemám šanci žádnou...

  1. na komentář reaguje Bébina — #8
  superkarma: 0 29.03.2010, 10:55:29
 11. [6] gerberka7 [*]

  My máme v okolí 3 školky, ale je to málo, protože tu jsou 2 sídliště plné dětí. A protože jsem na RD se 7-mi měsíční dcerou, tak se můj syn, kterému v zíří bylo 3,5 roku, do školky nedostal. Takže letos jdeme znovu k zápisu, snad ho vezmou. Ale bohužel nemusí, protože ještě není předškolák...

  superkarma: 0 29.03.2010, 10:06:40
 12. avatar
  [5] mio [*]

  Určitě nedostatek!

  V naší městské části byly školky 3, pak z jedné těsně po revoluci udělali obecní úřad a vloni museli zřídit ve zdejší ZŠ novou MŠ se 2 třídami, protože jinak by bylo zastupitelstvo zdejšími rodiči sežráno..

  L_B — #4 já ji mám od baráku cca 1 minutu chůzeSml24 bych mohla dceru posílát jen s pohledem z okna, kdyby to šloSml16

  superkarma: 0 29.03.2010, 10:00:07
 13. avatar
  [4] L_B [*]

  jinak skolku mame 10-15min pesky od baraku, coz mi prijde v pohode...

  1. na komentář reaguje mio — #5
  superkarma: 0 29.03.2010, 09:06:05
 14. avatar
  [3] L_B [*]

  u nas byly jeste vloni skolky 4 - z toho jenom jedna brala triletaky...

  ...v zari 09 se tu otevrela dalsi se treba tridama pro tyhle prtata, coz bylo pro nas docela stesti, protoze jsme umistili dceru i kdyz jsem s druhym deckem na RD...

  ...a od letosniho zari ma byt otevrena dalsi skolka pro nejmensi s kapacitou tusim 80mist a od dalsiho roku 120mist (jestli si to dobre pamatuju) - takze co se Prahy Letnan (cca 20K obyvatel) tyce, tak si myslim, ze to bude snad dostatecne...

  superkarma: 0 29.03.2010, 09:05:06
 15. avatar
  [2] Alenka0010 [*]

  U nás je školek 6. My problémy s umístěním před 5-ti lety neměli, ale vím, že teď už jsou. 

  superkarma: 0 29.03.2010, 08:50:45
 16. avatar
  [1] maje [*]

  tak u nás jsou školky 3. nicméně teď brali děti pouze ty, jejich rodiče přinesly OBA potvrzení o tom, že mají práci. kde např. maminka byla na pracáku, mělo jejich dítě smůlu. takže u nás je daleko víc dětí než volných míst.

  superkarma: 0 29.03.2010, 07:04:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme