Bulvár

Školka aneb jdeme mezi děti

Výběr mateřské školky je jistě důležitý, hned na začátek si ale musíme popravdě přiznat, že pokud bydlíme na malé vesnici, moc toho asi nenavybíráme. Tam je kritérium jediné - dostupnost. Školka je obvykle jediná a nezbývá nám nic jiného, než se podřídit jejím požadavkům. V takovém případě odpadá i další otázka - co má dítě umět při nástupu? Maminka se zastaví za "svojí" paní ředitelkou a ta jí sdělí potřebné informace.

Naše povídání bude vycházet z předpokladu, že si vybírat můžete.

Nejprve se ale podívejme, co by asi tak obecně mělo dítě umět, protože to platí pro všechny případy:

 1. Dítě se musí umět domluvit - nesmí se bát komunikovat a musí si umět říct, pokud něco potřebuje. Tahle dovednost není až tak samozřejmá, protože ne každé dítě má dostatečnou slovní zásobu a některé děti navíc příjdou s velmi specifickými slovními obraty, kterým nemusí dospělý mimo okruh rodiny rozumět.
 2. Udržovat základní čistotu - v některé školce je problém i občasné pomočení, v jiné se "nehody" tolerují, pokud je dítě do čeho převlíct, ale bez výjimky se předpokládá, že dítě udrží stolici a umí si říct, že potřebuje na záchod. Očista po stolici se u malých dětí nepředpokládá, starší děti si obvykle utírají zadeček samy.
 3. Jídlo - předpokládá se, že dítě se samo nají lžící, u nejmenších dětí se jezení příborem nevyžaduje, i když i takové školky jsou.
 4. Oblékání - tak tady záleží na počtu malých dětí ve třídě. Kdo jste četli knížku Simona Bretta "Prevítem snadno a rychle", určitě si umíte představit, že žádná učitelka není schopná oblíct 20 tříletých dětí tak, aby s nimi mohla vyrazit na procházku. Dá se říct, že ve smíšené třídě, kde jsou děti různého věku, může učitelka hodně pomoci, tam, kde je věk všech dětí přibližně stejný, je nutná samostatnost. V každém případě si dítě musí poznat svoje oblečení a obutí a nic nepokazíme, když např. botičky koupíme se zapínáním na suchý zip namísto tkaniček.
 5. Spaní po obědě - to samozřejmě není dovednost, ale pokud můžeme, přihlížíme k tomu, jaký požadavek školka má - jestli dítě musí ležet nehybně se zavřenýma očima, nebo se třeba potichu předčítá těm dětem, které nespí.

A dostáváme se k dalšímu problému, který se týká maminek ve větších městech - k výběru školky. První kritérium je zřejmě jasné - dostupnost a podle mých zkušeností i provozní doba školky.

Pokud máme víc vhodných tipů, pak se vyplatí zajímat se podrobněji o zaměření školky a její spolupráci se základními školami v okolí. Některé školky totiž úzce spolupracují s nejbližší ZŠ a poslední, tzv. přípravný ročník už zaměřují podle specifických požadavků školy. Děti z takových školek pak mají výrazně jednodušší adaptaci na školní prostředí a sám fakt, že nemění kolektiv, přispívá ke zdárnému zapojení do školy a snižuje riziko, že dítě bude např. šikanováno, na minimum.

Dalším kritériem jsou kroužky a sportovní vyžití. Tady je jistě dobře sehnat si ze školky informace, ale určitě se vyplatí poptat se i maminek, které děti v dané školce mají, a také si zajistit a přečíst inspekční zprávy. Někde totiž do kroužků berou jen "vybrané" děti, jinde se kroužky sice na počátku roku naplní, ale do pololetí jsou z nich děti pryč kvůli nízké kvalitě výuky. Informace od maminek, jejichž děti školku navštěvují, jsou vůbec penězi k nezaplacení - žádná ředitelka vám neřekne do očí, že něco není v pořádku...

Ráda bych uvedla i několik projektů, které můžete v rámci školek potkat. Pokud pro vaše dítě chcete opravdu dobrou školku, která má jako jedno z kritérií zdravý vývoj dítěte, určitě je dobře hledat školku, označenou jako "Zdravá školka". Tento projekt zajišťuje zdravé stravování, pravidelné procházky v bezprašném prostředí a všemožnou péči o děti včetně úzké spolupráce s rodiči, kteří mají přístup do školky i během dne. Dále lze najít školky s alternativním vzděláváním - ať už Montesorri nebo Daltonské. Rozbor typů vzdělání by byl na samostatný článek, ale v zásadě platí jedno - pokud dítě nebude pokračovat v uvedeném programu na základní škole, není školka s tímto programem příliš přínosná.

A na úplný závěr bych chtěla poděkovat maminkám (zejména Kuřeti) a učitelkám brněnských školek, které přežily moje vyptávání a poskytly tak dostatek informací pro tento článek.

       
   
24.08.2004 - Společnost - autor: Herta

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] Landriel [*]

  Kuře: já dávám do školky na Lesné, je tu školek hned několik, já zvolila tu nejbližší, patří mezi Zdravé školky, a taky jsem neměla problém s umístěním.

  superkarma: 0 26.08.2004, 19:10:04
 2. avatar
  [59] Kuře [*]

  ladera1: V Černých Polích, na Bieblové. Jáju mi vzali ještě před třetím rokem, ale šlo jenom o dva měsíce a navíc byla úplně samostatná (jako ostřílený návštěvník jeslí). Pokud vím, tak třeba školka na SNP bere i v průběhu roku. Tan naše ne, tam je po zápise plno. Mají "klasický" přístup - přednost mají děti, jejihž oba rodiče pracují, předškoláci a pak teprve ostatní. Ale kamarádce vzali synka i po zápise, protože se dva kluci odstěhovali a ona se to náhodou dozvěděla. O pořadníku nic nevím, ten asi nevedou. Jinak co se týče dovedností, tak je u nás normální, že se mrňatům pomáhá s oblíkáním, zavazováním, zapínáním.... Při obědě úča klidně mrňata dokrmí, když vidí, že už je děcko unavený, ale ještě by jedlo (ale do jídla se tam nenutí. Postupně je všechno učijou, berou si je po dvou do šatny a tyhle věci s nima trénujou.

  superkarma: 0 26.08.2004, 09:15:11
 3. avatar
  [56] Gabi [*]

  Bubánek: ještě to u nás není jako v Británii, kde je "škola" od 4 let a opravdu už narozená miminka se zapisují na pořadníky těch prestižních škol. kdo nemá tu správnou školu jakoby nežil, holt tradice je tradice

  superkarma: 0 25.08.2004, 13:17:50
 4. avatar
  [55] Kuře [*]

  alena k.: Hmm, jsem z Brna, vybírala jsem si a bez potíží mi dcerku přijali tam, kam jsem chtěla. Je pravda, že na kraji, v centru jsem to nechtěla.

  superkarma: 0 25.08.2004, 12:55:10
 5. avatar
  [51] šája [*]

  lenka007: do Havířova určitě... nechytej mě za slovo...já chtěla napsat, že to mám daleko do našich jeslí

  superkarma: 0 24.08.2004, 15:02:42
 6. avatar
  [50] lenka007 [*]

  šája: Z Chomutova to máš fakt trošku z ruky

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:57:26
 7. avatar
  [49] šája [*]

  lenka007: ale abych nekřivdila...tady jsou sestřičky taky super jen to máme daleko

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:46:57
 8. avatar
  [48] šája [*]

  lenka007: vím, že jsou tam super....proč jsem se vdala do Chomutova a nezůstala doma?

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:41:47
 9. avatar
  [47] lenka007 [*]

  fontana: Já jsem z Havířova vím, a tam jsou super jesle, kam malý taky chodil. Mám kamarádku v Ostravě, a ta dala holčičku do jeslí taky do Havířova, protože v Ostravě jsou snad jen někde v Hrabůvce /nevím/...

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:20:21
 10. avatar
  [46] šája [*]

  Pepenkaa: jsi dobře napružená...tebe jsme potřebovali v první linii ...a to jsem se ještě nezmínila o tom, že jsme všechny kariéristky (slova naší pí starostky a ředitelky městského ústavu sociálních služeb)

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:16:25
 11. avatar
  [45] šája [*]

  Pepenkaa: klííííd...tohle rozčilování už mám za sebou....víš, co to stálo bojů, aby nám je nezrušili? Nakonec je aspoň odstěhovali na kraj města a nasřelili poplatek...a ten ještě stanovili tak, že je 1000,- a místní (chomutováci) mají 50% slevu naše paní starostka je veselá kopa

  superkarma: 0 24.08.2004, 14:14:19
 12. avatar
  [44] Pajinka [*]

  fontana: Aspoň, co já vím, tak v Ostravě jesle nejsou, aspoň vloni nebyly, to jsme se naposledy na toto téma bavili se známými, co tam bydlí. Jen vím, že tehdy chodili do nějakého MC, kde mohli děti nechat na pár hodin dopoledne (myslím tak na dvě), ale to by ti asi nepomohlo, že?

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:44:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [42] Gabi [*]

  U nás taky pere maminka, do prádelny školka dává prádlo jen 2 krát měsíčně. Pereme taky na konci roku: oblečky pro panenky, plyšáky apod.

  superkarma: 0 24.08.2004, 13:07:14
 2. avatar
  [37] Andula [*]

  Fiona: já myslím, že mají, alespoň v těch většch a možná už je dělí i více firem, už to nesleduju U nás to bylo stejné, přes den celkem ok, ale při spaní to nešlo a doma už nespal, jen v mš.

  superkarma: 0 24.08.2004, 12:28:39
 3. avatar
  [33] lenka007 [*]

  Já jsem z Havířova a Matýsek chodí do Mateřinky je to úžasná soukromá školka. Platíme cca 1000,- Kč měsíčně - máme tady saunu, keramiku, krásnou tělocvičnu. Paní ředitelka upravila dokonce sklepy tak, že tam mají posilovnu, výstavku starožitností / co měl doma kdo po babičce - mlýnky na kávu, máselnici, staré kukačky..../, keramickou dílnu a tu saunu. Paní učitelky se dětem maximálně věnují, rodiče mohou do školky kdykoliv. Na školkové zahrádce se pořádají různé akce - od opékání párků, sletu čarodějnic až po karnevaly, vystoupení školkových mažoretek.... Taky je na zahradě bazén. Já osobně nemám na školku moc dobré vzpomínky, ale tato je super....

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:58:34
 4. avatar
  [32] Andula [*]

  Petronilka: náš junior šel taky do školky v době, kdy zchod nebyl 100% a nebyl to problém, na lehátko jsme donesli takové ty podložky Fixies

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:58:22
 5. avatar
  [31] Petronilka [*]

  Nás to v září taky čeká, ale musím říct, že máme suprové paní učitelky, které byly připravené na to, že naše nezvládá na záchod a braly to obě tak, že on se to od ostatních naučí . Zvládnul to přes prázdniny, tak nám jedna starost odpadla a teď jen aby si zvyknul. Jinak u nás se platí 120,-Kč měsíčně městu a zhruba 500,-Kč za jídlo, které se po měsíci vyúčtuje a při prípadné absenci se vrátí peníze

  superkarma: 0 24.08.2004, 11:18:44
 6. avatar
  [30] risina [*]

  Zlatá školka! Fungoval ado pěti, děti jsm emohli vodit ráno do 9, po příchodu domů žádné úkoly... Jak dítě nastoupí do školy + družiny, na školku budete rádi vzpomínat, ať je jakákoli.

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:46:29
 7. avatar
  [29] Luciš [*]

  U nás jsou jediné jesle za 300 Kč/den při výdělku rodiny nad 1,6 živ minima (město plus mínus 100 tis. obyvatel)!
  Hlavně, že máme na půjčky na miliardový aquapark

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:41:59
 8. avatar
  [28] Andula [*]

  Pepenkaa: i u nás jsou jesle několiknásobně dražší stojí kolem 2000, přesně ale nevím, plus jídlo tak za 900. Školka 300 celodenně plus jídlo, to je tak 550.

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:08:45
 9. avatar
  [27] Andula [*]

  Lesana: u nás to bylo tak, že dopo byli každý zvlášť a odpo už při "spaní" nebo spíše až o něm spolu, takže o sobě věděli, ale byl ta každý sám za sebe, což se nakonec v jeihc případě ukázalo jako nejlepší. On náš starší je hrozný číslo a brácha by se vedle něj nemohl projevit, navíc ho komandoval a tak vůbec.
  Jen dneska, když šel junior po dlouhé době do školky a poprvé sám - brácha jde už do školy - poprvé ve školce měl skoro slzičky, tak jsem na to zvědavá.

  superkarma: 0 24.08.2004, 10:06:52
 10. avatar
  [26] šája [*]

  Gabi: takové jsle bych taky nevyužívala - stály by mě nejspíš víc, než by byl rozdíl mezi platem a rodičákem ...než platit tak drahé jesle, je lepší nějaká chůva
  pro mě jsou jesle pořád přijatelné, za chůvu bych dala mnohem víc

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:57:08
 11. avatar
  [25] Gabi [*]

  V Praze se snad jesle účtují od 2.500 Kč (pro sociální případy) do 8.000 Kč měsíčně. Musejí se dokládat rodinné příjmy atd. To už mi přijde, že se vyplatí au-pair nebo soukromá agentura. Já také neznám nikoho, kdo by z kamrádek pražaček jesle využíval: bud jsou mamči klasicky doma, nebo mají chůvu nebo to !pytlíkují" jako já s mužem střídavě. Mnoho školek bere děti často od 2 let, já mám syna už také zapsaného - půjde ve 2 3/4. Jé a jak je to ve vašich školkách s plenkami na spaní - u nás to NEJDE, ale jsou přece děti, které mají plenky doma na spaní do 4-5 let. Co je lepší - mokré lehátko nebo plenka?

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:37:05
 12. avatar
  [24] šája [*]

  jinak my platíme za jesle 28,- na den stravné a 500,- měsíčně poplatek a ve školce 20,- na den stravné a 200,- měsíčně poplatek

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:27:42
 13. avatar
  [23] šája [*]

  Pepenkaa: školka spadá pod odbor školství, jesle pod odbor sociální...v Chomutově nám bylo řečeno, že jesle jsou nadstandard, protože každá máma má možnost být s dítětem doma, a jako takový je taky účtován.
  A pak - stravné v jeslích je vyšší, protože zde platí jiné normy. Batolecí strava se liší od stravy malých dětí ve školce.
  Dítě do tří let by nemělo být ve školce, nikoli v jeslích, právě kvůli té stravě například. Příspěvek od státu v tom určitě taky hraje roli. Jesle jsou pro děti do tří let.

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:23:46
 14. avatar
  [22] Pajinka [*]

  Jesle jsou dražší, u nás školné ve školce stojí 20,-, strava 22,50, jak to bude letos, zatím nevím. Kámoška má synka v soukromé školce a platí 6.000 měsíčně.

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:16:59
 15. avatar
  [18] šája [*]

  Pepenkaa: já za jesle platím 2x víc než za školku

  superkarma: 0 24.08.2004, 09:00:54
 16. avatar
  [16] Ladia [*]

  Vybrat tu správnou školku je téměř nadlidský úkol. Mě osobně se nejvíce zamlouvají malé školky, kde panuje taková ta rodinná atmosféra

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:48:43
 17. avatar
  [15] Gabi [*]

  Lesana: dcera ze začátku také chodilo "po o" a rovnou jsme jeli někam, ale tak na 80% mi usla v MHD o autě ani nemluvě .
  U nás je školka malá, pouze 2 třídy, malá a velká, takže pohoda. Jinak, co se týká placení, školné v obecních školkách je měsíční (zatím snad stále 300 Kč) a platí bez ohledu na počet dní, které dítě odchodí, stravné se platí předem v plné výši a pak se vrací (při nemoci atd.) podle skutečně odchozených dní. Diskuse se vedou kolem odečítání odpoledních svačin, když dítě chodí "po o". Ale zase převažuje "neodečítat", ev. odpoledne dát ke svačině ovoce, které lze vzít a odnést domů.

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:42:49
 18. avatar
  [14] Pajinka [*]

  Náš doma většinou nespí, ve školce vždy , musí ráno dříve vstávat, tak je pak už unavený, nebo holt spát musí, často říká, že ve školce musí zavírat oči, jestli je doma může nechat otevřené, že se mu tak líp spí . Předčítání neexistuje, pouštějí se pohádky z kazet . Holt paní učitelky se už asi nemůžou dočkat svého . Od září jde do ozdravné třídy, tam jsou aktivnější paní učitelky, tak se i já těším, že se ve školce více naučí. Také kroužky od letoška můžeme využít, v nejmenší třídě je nenabízejí, protože jsou právě v době spaní, což je u nejmenších povinné.

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:40:55
 19. avatar
  [13] šája [*]

  Landriel: neboj, děti jsi jdou vzájemně příkladem....

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:37:06
 20. avatar
  [12] Landriel [*]

  Nás to za pár dní čeká, už se bojím předem, hlavně toho poledního spaní.

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:31:22
 21. avatar
  [11] Lesana [*]

  Andula: Moje byla zvyklá spíš na starší děti, tak jsem si říkala, že by jí to mohlo pomoct při sbližování. No a kdyby se v budoucnu ukázalo, že se svojí ségrou nemůžou být v jedné třídě, tak předpokládám, že bych se učitelkama domluvila a byly by každá v jiný (i když fakt je ten, že kolikrát je to jedno, protože si občas stejnak vyzvedávám v jiné třídě, než kam ji manžel ráno dal


  Gabi: Holčina doma nespí, ze školky jsme chodily po obědě, cesta domů nám obvykle trvala až do večera a pohoda. Přes prádzniny, kdy všechny děti musely mít placený celodenní pobyt jsem vyzkoušela nechat tam spát... fakt spala. Žádný jenom ležení na lehátku, ale spaní. Jenže o to později chodila večer spát a o to hůř se jí ráno vstávalo...

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:30:18
 22. avatar
  [10] Andula [*]

  Lesana: já naopak chtěla, aby třídy věkově smíšené nebyly, protože jinak by starší bratr šíleně přečíslil toho mladšího - tím, že byly dopoledne každý sám za sebe, mladšímu to pomohlo rozvinout se i tak nějak samostatně.
  Spát se zavřenýma očima nemuseli, starší nespí vůbec, jen si mohou odpočinout, pokud chtějí.
  Občas mi na naší školce něco vadí, al epo té, co jsem měla pár dní tu čest s "prázdninovou", beru většinu výtek zpět

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:21:16
 23. avatar
  [9] Gabi [*]

  Školku pro dceru jsem vybírala před lety pečlivě a myslím, že se to vyplatilo, takže syn to má jasné .
  Co se týká "spaní" je to zajímavé, ale děti chodící do školky bývají unavené a i když už doma po obědě nespí, tak zase v MŠ začnou. Malá školka má vždy tu výhodu, že se všichni znají a dá se dobře domluvit na čemkoli. U menších dětí většina MŠ chce, aby odpočívali - tj. ležet na lehátku a nerušit, s těmi staršími se třeba nacvičuje vystoupení na besídku.

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:18:32
 24. avatar
  [8] Žábina [*]

  jó, je to velký krok v životě takového človíčka ....

  superkarma: 0 24.08.2004, 08:07:40
 25. avatar
  [7] Luciš [*]

  Já byla hroznej rozmazlenec rozmazlenej, naštěstí sem měla hrozně hodnou paní učitelku, která ve školce pořád pracuje a když mě potká tak mě pozná. Tak až budu mít vlastní děti (chci tak za rok), už vím, kam je šoupnu .

  superkarma: 0 24.08.2004, 07:37:43
 26. avatar
  [6] Luciš [*]

  Já byla hroznej rozmazlenec rozmazlenej, naštěstí sem měla hrozně hodnou paní učitelku, která ve školce pořád pracuje a když mě potká tak mě pozná. Tak až budu mít vlastní děti (chci tak za rok), už vím, kam je šoupnu .

  superkarma: 0 24.08.2004, 07:31:48
 27. avatar
  [5] šája [*]

  Pepenkaa: Taky budu malou dávat tam, kde byl její bráška. Jeho jsme tam dávali nablind, nikdy do školky nechodil a já jsem tady přivdaná, žádnou školku jsme neznali z vlastní zkušenosti...prostě byla nejblíž a hned vedle jeslí, kam malý chodil...teď vím, že výběr byl dobrý, s malou jsme bráchu chodili vyzvedávat, takže ona zná učitelky a učitelky znají ji....

  superkarma: 0 24.08.2004, 06:57:11
 28. avatar
  [3] šája [*]

  Suzanne: taky mě to šokuje...v naší školce se dětem čtou pohádky...a ty větší si místo spaní mohly samy hrát ve vedlejší místnosti - za předpokladu, že nebudou rušit

  superkarma: 0 24.08.2004, 06:30:11
 29. avatar
  [2] Suzanne [*]

  jestli dítě musí ležet nehybně se zavřenýma očima To se opravdu ještě někde praktikuje? No...asi jo... lidská blbost je nekonečná.

  superkarma: 0 24.08.2004, 00:34:50
 30. avatar
  [1] Lesana [*]

  Já vybírala školku i podle toho, že třídy byly věkově smíšené a že školka sama o sobě patří mezi menší.

  superkarma: 0 24.08.2004, 00:19:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme