Rodina

Školek je jako šafránu, zachraňují to soukromé chůvy


Demografický vývoj první poloviny devadesátých let bolestně osekal počet zařízení pro nejmenší děti. Jesle a školky místy takřka zmizely zpovrchu zemského. Současnost však ukazuje, že přístup úřadů byl příliš unáhlený.

Množství zařízení pro děti nyní nemůže ani zdaleka uspokojit potřeby rodičů, kteří se potřebují co nejdříve vrátit do zaměstnání. Suplují je tedy soukromé chůvy či agentury. Ty jsou navíc vmnoha ohledech pružnější než školky či jesle. Jejich počet proto narůstá.

Jako příklad alternativy kčasově i jinak méně flexibilním státním zařízením může být například školka obecně prospěšné společnosti Vesněnka. Ta se snaží vyjít vstříc studujícím matkám nebo ženám, které si i při výchově malého dítěte chtějí udržet kontakt se zaměstnáním.

V běžných školkách je nepravidelná docházka komplikovaná, často nemožná, Vesněnka to umožňuje. Rodiče si mohou nechat pohlídat dítě třeba jen každé pondělí. Inspirace pochází zNizozemí. Podle tamního vzoru se tu nevaří, ale děti si snědí jídlo přinesené z domu. „Jí tak stravu, na kterou je zvyklé,“ vysvětlila ředitelka Gabriela Hrázská.

Rodiče tak nemusí požadovat specifické potraviny pro děti, které mohou být třeba na něco alergické, a vhodné jídlo zajistí sami.
Novým trendem pravděpodobně budou i dětské koutky v rámci jednotlivých podniků. „Umožnilo by to návrat žen zpět do práce, ale byla by zde i možnost, že by matky mohly své děti několikrát denně alespoň na pár minut zkontrolovat, čímž by i u dětí byl zachován pocit, že je jejich matka stále u nich nablízku a nejsou někde odstrčeny,“ tvrdí Jiří Štefek z Hospodářské komory ČR.
Existenci firemních školek totiž usnadňuje tzv. prorodinný balíček, přijatý již padlou vládou. Přesto je pravděpodobnější, že podnik, který se rozhodne péči o děti vpracovní době nabídnout zaměstnancům jako benefit, spíše využije služeb soukromníků.

A jim komora radí: „Vytipujte si podniky, kde je vysoký předpoklad, že část zaměstnankyň v blízké době otěhotní, a nabídněte jim své služby.“

Chtělahlídání prodcerku, zřídila si tedy centrum

Zřízením hlídací centra vOstrově nad Ohří si Ludmila Chymčáková před dvěma roky neplnila svůj sen. Bylo to především praktické rozhodnutí. „Dcerka byla malá, potřebovala jsem vyřešit hlídání při práci. A vyřešila jsem to centrem,“ říká. Vté době vtomto malém městě na Karlovarsku už existovalo podobné centrum, kjeho chodu a podmínkám však byla dost kritická.

„Prostě tu široko daleko nebylo nic pořádného, musela jsem otevřít svoje zařízení,“ uvedla. A trefila se tehdy do černého. Od počátku se nemusí obávat nezájmu rodičů. Její centrum Sluníčko se denně od šesti ráno do pěti odpoledne stará o bezmála deset dětí. „Nyní jich tu máme sedm,“ upřesnila. O ty se kromě ní starají ještě dvě zkušené „tety“. „Myslím, že výhodou pro děti je, že tu nejsou takové ty velké školkové prostory, ale naopak útulnější, příjemné prostředí. Děti se tu mohou cítit ještě lépe,“ řekla Ludmila Chymčáková.

Je přesvědčena, že současná absence školek, přeje vzniku podobných center, i ona zvažuje rozšíření svého. Vněm například děti rozdělí do dvou věkových skupin a podle toho se jim bude moci se svými kolegyněmi ještě lépe věnovat…


Ostrovské centrum Sluníčko

Názor psychologa: Kolektiv dětem neškodí. Naopak

Nejednou se vposlední době objevil názor, že pohyb dětí vkolektivu už v tak brzkém věku má vpodstatě negativní vliv. Stím ale nesouhlasí dětský psycholog Lukáš Sedláček. „V České republice neexistuje žádný relevantní výzkum, který by prokazoval, že děti navštěvující jesle trpí nezdravým vývojem, zvýšenou frustrací z odloučení od rodičů či jinými vývojovými defekty, jak se snaží poukazovat někteří psychologové či psycholožky. V zemích, kde je běžné poskytování těchto služeb pro děti již od jednoho a půl či dvou let, naopak existují psychologické výzkumy, které tyto obavy zcela vyvracejí,“ tvrdí.

Svůj postoj dokládá zkušenostmi ze zahraničí. „V zemích jako Norsko, Švédsko či Dánsko psychologové a psycholožky ve svých výzkumech poukazují, že neexistuje žádný předpoklad, že by takto malé děti nemohly navazovat a také by nenavazovaly vztahy se svými vrstevníky, pokud k tomu dostanou příležitost,“ řekl a dodal: „Naopak poněkud kriticky k praxi v České republice komentují fakt, že prodlužování doby, kdy dětem umožňujeme styk s ostatními dětmi, může vést potenciálně také ke zvýšené závislosti dětí na rodičích a k dramatičtějšímu emočnímu prožívání odloučení ve vyšším věku dítěte. Zkušenosti z těchto zemí ukazují, že umožnění styku s vrstevníky v raném věku má pozitivní vliv na sebevědomí dětí, větší samostatnost a celkově vyšší sociální kompetence a dovednosti, včetně navazování nových vztahů, sebeprosazení či empatii.“

Je i u vás nedostatek zařízení pro děti? Ke kterému názoru odborníků se přikláníte: kolektiv brzy ano, či ne?

   
01.04.2009 - Děti - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] Exupery [*]

  Tak jsem včera právě vyzvedla na ppoště to rozhodnutí o nepřijetí. Vtipný je, že mi k tomu ředitelka napsala na lístek, že pokud budu mít pořád zájem, i jinde, tak se musím zaregistrovat na úřadě, a to do konce března. Jak jsem byla v tý poroddnici, tak už jsem to prošvihla. No uvidíme, jestli mě to nějak omluví.

  superkarma: 0 03.04.2009, 19:37:19
 2. avatar
  [59] kebulkaevulka [*]

  Jeremi:Já myslím ,že někdo myslel zadkem co je to za hovadiny?Jediné co souhlasí je to ,že sourozenci ve školce jinak vůbec nic.Nevím,ale myslím si že by ty kritéria měli být stejná ,jak na p6 na p8 na p3 atd a ještě jsem zapoměla,dětem,kterým byl povolen odklad školní docházky

  superkarma: 0 02.04.2009, 23:24:15
 3. avatar
  [58] Jeremi [*]

  kebulkaevulka: Schválně kopíruju kritéria, která se uplatňují na P3:
  Kritéria pro přijetí dítěte:
  - řádně vyplněná žádost
  - bydliště na Praze 3
  - děti, které v období od 1. září do 31. srpna dovrší 6 let věku
  - děti, kterým byl povolen odklad školní docházky
  - sourozenci na škole
  - věk dítěte - nejstarší - podle data narození do naplnění kapacity

  O zaměstnání obou rodičů ani slovo. To zas někdo myslel hlavou.

  superkarma: 0 02.04.2009, 20:58:45
 4. avatar
  [57] kebulkaevulka [*]

  RKD:Hlásím se do sdružení Jeremi: Taky to prostě nedovedu pochopit,tady na 6 dávají přednost právfě těm mamčám,které se chtějí vrátit do práce a jak říkám otravovat,otravovat otravovat

  superkarma: 0 02.04.2009, 20:19:37
 5. avatar
  [56] Jeremi [*]

  kebulkaevulka: Tak po dnešku jsem trochu v šoku z toho, že dostávají přednost starší (tj. čtyřleté, nemluvím o předškolácích, kde je přednost bez diskuse) děti maminek, co zůstávají doma s dalším dítětem, před dětma, jejichž matky se chtějí vrátit do práce. Přitom jsem až doteď měla dojem, že MÚ pro Prahu 3 se celkem snaží - vloni otevřeli jednu novou školku, za rok bude další.

  RKD: Díky, ale Albertov by byl pro nás neskloubitelný s cestama do práce.

  superkarma: 0 02.04.2009, 19:35:21
 6. [55] RKD [*]

  Jeremi: a chceš jen prahu 3? Vím, že manžel se ptal a na Albertově P2, měli ještě snad nějaká místa, ale to jsme zavrhli, malýho tahat ráno MHD, to radši ať ještě zůstane se mnou doma :-( ale souhlasím, s tím, že je to hrozná situace, už jsme měla nutkání založit tu nějaké sdružení naštvaných maminek a něco s tím dělat.

  superkarma: 0 02.04.2009, 18:44:37
 7. avatar
  [54] kebulkaevulka [*]

  Jeremi: To mě mrzí,musíš napsat odvolání na magistrát a otravovat tak dlouho a klidně vyhrožuj TV nova že necháš natočit reportáž atd, nevzdávej to,to by se jim líbilo,držím palce a dej vědět jak vám to dopadlo

  superkarma: 0 02.04.2009, 18:34:17
 8. avatar
  [53] Jeremi [*]

  kebulkaevulka: My jsme z P3 a tady mají kritéria nastavená centrálně. Včera ředitelka říkala, že nemůže vzít někoho mladšího a odmítnout dítě starší, i kdyby chtěla, protože předpokládá spoustu odvolání a kontrolu MÚ. Dneska jsme byli v dalších dvou školkách. V jedné mi řekli, že ani nemá smysl, abych přihlášku podávala, že by to byla vyhozená stovka za potvrzení od pediatra. V druhé potvrzení nechtěli, přihlášku vzali, ale taky se tvářili velmi skepticky.

  superkarma: 0 02.04.2009, 14:43:52
 9. avatar
  [52] kebulkaevulka [*]

  Jeremi:No vidí a my máme trvalý pobyt na P3 a vzali nám je na P6,podle mě hodně záleží na ředitelce

  superkarma: 0 02.04.2009, 13:08:29
 10. avatar
  [51] Jeremi [*]

  RKD: Trvalé bydliště je úplný základ - bez toho se s Tebou ve školce ani nebavěj.

  superkarma: 0 02.04.2009, 13:05:59
 11. avatar
  [50] Jeremi [*]

  kebulkaevulka: Ano, my jí taky říkáme Kebule, Kebinka, Kebča...

  Exupery: Tady je to tak, že jednozančnou přednost mají předškoláci, pak sourozenci dětí, co už do té školky chodí. A pak se berou děti podle věku, zaměstnání matek nerozhoduje, protože nějaké potvrzení zaměstnavatele si dokázala obstarat každá.

  risina: Za hodnou paní na hlídání nebo soukromou školku bych dala tolik, že pak neobhájím, proč nezůstanu doma já.

  superkarma: 0 02.04.2009, 13:04:57
 12. [49] RKD [*]

  jo a ta kritéria, tak u nás na P9 je to nejdřív ženy samoživitelky mají přednost, pak děti matek pracujících ve školství a zdravotnictví, pak děti, co tam mají sourozence, pak ti co mají trvalé bydliště a pak děti, co jim bude do 31.12.2009 3 roky, děti matek na MD jako jsem já jen pokud budou volné kapacity (ha ha ha), takže máme smůlu, jen si doufám, že vemou aspoň toho druhého, když půjde starší ten povinný rok před školou je to fakt na prd. a to ještě neřeším jak na mě bude koukat zaměstnavatel, 5let doma a dvě děti, furt nemocné

  superkarma: 0 02.04.2009, 09:32:56
 13. [48] RKD [*]

  Exupery: já vím, že mi sklenička neublíží, ale jsem tak unavená, že mám strach, že i ta sklenička by mě odrovnala a zalehnu malýho :-)). Buď ráda, že malá spí, to já bych brala hned. Mlíka mám teď míň musím dokrmovat a malýmu to nedělá dobře, hodně po tom prdí a proheká mi chudě půlku noci a ráno už vstává ten starší takže jsem jak zombii, poslední týden. Ať malá roste, a vyjde školka.

  superkarma: 0 02.04.2009, 09:28:49
 14. avatar
  [47] Exupery [*]

  Jeremi: Tady jsou třeba všechny matky, co hodlají jít do práce před náma, stejně jako starší děti, sociálně ohrožený děti, ti co tam mají sourozence a nevím kdo ještě, je to asi 6 kritérií, který jsem napočítala jako víc důležitý než my Jestli chceš jít do práce, tak ještě nevěš hlavu, myslím.

  superkarma: 0 02.04.2009, 02:08:49
 15. avatar
  [46] kebulkaevulka [*]

  Jeremi:To je zajímavé, taky mám holčičku a říkám jí Kebule nebo Kebča nebo taky Matylda a tři jí budou v říjnu a nic nenamítali

  superkarma: 0 01.04.2009, 23:24:22
 16. avatar
  [45] Evelina [*]

  risina: Pro "hodné děti"?

  superkarma: 0 01.04.2009, 23:02:43
 17. avatar
  [44] risina [*]

  Jeremi: A nějakou hodnou paní na hlídání byste nesehnali?

  superkarma: 0 01.04.2009, 22:54:38
 18. avatar
  [43] Evelina [*]

  Jeremi: Mě taky nevzali dítě do MŠ, v červnu mu byly tři. Napsala jsem odvolání a "jedno místečko se našlo"... Doporučuji se odvolat

  superkarma: 0 01.04.2009, 22:52:08
 19. avatar
  [42] Jeremi [*]

  Taky jsme dneska absolvovali zápis, ale vypadá to bledě. Hlavní kritérium je věk a Kebče budou tři až v září, takže vlastně ročníkem spadá k dětem, které ještě ani do školky nepatří. Chtěla jsem jít zpátky do práce, ale zřejmě budu mít smůlu. A těžko říct, jestli bude zaměstnavatel tak benevolentní a dovolí mi další rok nebo jestli o tu práci přijdu. To je ta prorodiná politika v praxi.

  superkarma: 0 01.04.2009, 22:47:00
 20. avatar
  [41] kebulkaevulka [*]

  Exupery: Moc a moc gratuluji k miminku,pochopila jsem že je to holčička:at vam delá jen samou radost,přeji jí stršně moc zdravíčka,štěstíčka a pohodové dětství a mamince to samé

  superkarma: 0 01.04.2009, 22:41:22
 21. avatar
  [40] Exupery [*]

  kebulkaevulka: Gratuluju, ono by to bylo dost divný, kdyby nevzali do školky ani předškoláka. My dneska dorazili z porodnice a něco máme na poště, tak bych řekla, že je to taky to rozhodnutí o (ne)přijetí do školky. Tak jsem zvědavá, ale naděje si nedělám, takže zklamaná nebudu,jedině příjemně přeekvapená. Ale Vendovi jsou teprve tři, tak holt by šel až za rok, nebo prý někdy volají během roku, když se něco uvolní. Tam si naděje dělám, jako že by tam mohla zafungovat ta naše protekce přes sousedku
  RKD: Vínko si můžeš dát i když kojíš, když nevytáhneš celou láhev :) Já sotva nedávno skoro odstavila jednoho násosku, tak už kojím zas, momentálně je to záhul neb mám jaksi silný nadbytek a nevím, co s tím, to nový mimino furt chrápe, ale že by si cvakla, to ne

  superkarma: 0 01.04.2009, 22:04:40
 22. avatar
  [39] kebulkaevulka [*]

  risina: připadá mi to, jako kdybys popisovala mě ,taky mě to nebere vymýšlet aktivity,jen když není nevyhnutelně nutné

  superkarma: 0 01.04.2009, 20:59:08
 23. avatar
  [38] kebulkaevulka [*]

  RKD:Děkuji děkuji ,to má ale někdo štěstí, že může kojit,já to štěstí neměla ,tak si ho užijte co nejdéle

  superkarma: 0 01.04.2009, 20:56:07
 24. [37] RKD [*]

  kebulkaevulka: GRATULACE moc a moc Vám to přeji, hlavně aby byli oba spokojení. Sehnat školku v Praze to už je pomalu jako sci-fi . Jo a vínko si dejte i za mě, momentálně kojím ,takže mám smůlu :-( jinak bych si dala určitě taky a ráda.

  superkarma: 0 01.04.2009, 20:46:40
 25. avatar
  [36] risina [*]

  kebulkaevulka: No právě - a navíc já nejsem nijak zábavná a hravá a vymýšlet dětem aktivity mě děsně nebavilo... Maximálně jsme četal pohádk y ahrála "divadlo" s maňásky a plyšáky.

  Jo, a oprava - syn šel ve 4 letech do ŠKOLKY, ne do jeslí!!!

  superkarma: 0 01.04.2009, 20:39:45
 26. avatar
  [35] kebulkaevulka [*]

  risina:To je jasné, každé dítě potřebuje své vrstevníky,co má chudák pořád s tou otravnou matkou dělat

  superkarma: 0 01.04.2009, 20:11:20
 27. avatar
  [34] risina [*]

  Moje starší děti nastupovaly do tehdy nově založených rehabilitačních jeslí (pro děti s nemoceni dých. cest, s alergiemi atd.), když jim byl 1 rok a 3 a půl (ty jesle byly do 4 let) a byly nadšené - celkem tam byly prvních pár měsíců jen 4 děti.
  Pak šel syn ve 4 letech do jeslí, kde byl nešťastný celý rok a půl, než z aním přišla mladší sestra.
  Nejmladší chodila do těch rehabilitačních jeslí 2x týdně od 2 let, moc se jí tam líbilo (i proto, že u nás v okolí ani v rodině neměla vrstevníky) a tety milovala. Mezitím tam zařídili i školku, takže ve 4 se jen přesunula o patro výš. Byla odmalinka takový ten společenský typ, často prodila, ať pro ni přijdeme později, aby byla ve školce mezi posledními a mohla si pořádně pohrát.

  superkarma: 0 01.04.2009, 19:59:02
 28. avatar
  [33] kebulkaevulka [*]

  RKD: kareta: Exupery: ToraToraTora: Hurá hurá hurá,vzali nás a dokonce i holku, právě si otvírám láhev vína a oslavím to u žehlícího prkna mám takovou radost, že mi jí nikdo na světě nemůže zkazit,ani obličej pana Paroubka,na kterého koukám ve zprávách

  superkarma: 0 01.04.2009, 19:47:37
 29. avatar
  [32] kebulkaevulka [*]

  RKD:Malej má chronické selhávání ledvin, zatím nám celkem zabírají láky,ale co bude dál nevím, co mě ale drží nad vodou, že jsem vhodný dárce i když po matkách sahají až naposledy,jen ten hajzlík kreatinin(nevím jaká jsou tam i y)a kyselina močová ty nám dávají

  superkarma: 0 01.04.2009, 19:40:59
 30. [31] RKD [*]

  kebulkaevulka: úplně jsem si to uměla s tím batůžkem představit, jako můj malej, když se těší a má sbaleno a pak z toho nic není. Asi bych nerozköpla jen židli. Jinak můžu se zeptat, co malej má, že to byl tak velkej problém? Osobně totiž razím heslo: "Kdo chce hledá možnosti, kdo nechce hledá důvody"! Jo problémy s umístěním prcků do školek tak to není jen o Praze, mají to holky i v Brně, okolí Kladna i Olomouce, mám kámošky z dálkového studia po cele ČR a problémy skoro na chlup stejné, je to silnýma ročníkama.Avšak pochybuji, že si s tím budou politici lámat hlavu, když to neštve ani ty na obecních polit. místech, tak ty úplně na hoře na to budou tuplem dlabat

  superkarma: 0 01.04.2009, 16:43:15

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme