Rodina

Škola základ života

 

Taky už je pryč ten věk, kdy jste s frajerskou cigaretkou v koutku postávali před školou a důležitě rozprávěli o hloupostech? Taky už Vás zdraví “Dobrý den” i ti, kteří by Vám klidně ještě mohli tykat? Ozvalo se někdy za Vašimi zády, že už jste holt trošku za zenitem, a přesto všechno jste museli znovu usednout do školních lavic? Nevěste hlavu, neboť v tom nejste rozhodně sami.

Poslední dobou se s nejrůznějšími kombinovanými studii, dálkově dodělávanými tituly i “večerními” školami roztrhnul pytel. Doba si holt žádá odborníky s vysokoškolským vzděláním.

Rovněž já se na “stará” kolena vrhla do studií, abych jednou mohla zúročit své znalosti.

A tak jsem se spolu s dalšími 72 méně či více nadšenými lidmi usadila znovu do školních lavic. První den výuky byl samozřejmě rozpačitý. Nikdo nevěděl, co se bude dít, a nervozitu neuklidňovalo ani to, že profesor už půl hodiny meškal. Taky bodejť by ne, když vyučoval v úplně jiné třídě, kde na něj s rozpaky koukali právě tu půlhodinu, než mu kdosi řekl, že se spletl. Nevadilo, přispěchal k nám, představil se a položil nám záludnou otázku, co je to psychologie.

Po hodinovém usmívání se, zkoušení nás a čtení nesrozumitelných formulek z papíru, jsme se dozvěděli, že povídání o duši. Po další hodině jsme sebou začali šít a postupně se z třídy vytráceli první odvážlivci. A jestli jsme si mysleli, že to bude pohoda, když výuka vypadá takhle, tak hned druhý den nás vyvedl z omylu.

Ráno na nás spustili lavinu informací ohledně studia, dostali jsme průkazky, indexy i rozvrh hodin a vzápětí si hned dali pět hodin z biologie. Paní profesorka se na nás usmála, prohodila, že nechceme být lékaři, nýbrž učitelé a že nás tedy nebude trápit až tak do hloubky. A pustila nám šest videokazet s popisem lidského těla.

Na samotný závěr zadala téma seminární práce, kterou je potřeba do dvou měsíců odevzdat a že prý se na nás těší příští hodinu, kdy si z celých skript napíšeme písemku!

A tak jsem znovu usedla k sešitům, internetu a studuji lidskou kostru, trávicí soustavu a snažím se vymyslet nějakou fintu, aby mi ty nové vědomosti také zůstaly tam, kde mají….

Věděli jste,

 • že ke studiu na Vysoké škole se může přihlásit každý, kdo má maturitní zkoušku a úspěšně složí přijímací zkoušky?
 • že můžete vybírat i ze soukromých vysokých škol?
 • že kombinovaná forma studia umožňuje návštěvu školy jen v určitých dnech v týdnu, popřípadě v měsíci?
 • že existují Centra celoživotního vzdělávaní, kde si studium sice musíte zaplatit, nicméně i tady obdržíte jakýsi certifikát o absolvování studia v daném oboru?

Tak co říkáte? Nelákalo by Vás taky se na chvíli vrátit do mládí?  

 
   
30.09.2005 - Děti - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [23] mufly [*]

  mozaikaa: NO ano přesně tak. Já to musela řešit také. V prváku v 1. semestru - jsem měla povolenou absenci každý pátek (kdy byla výuka) - za cenu dovolené - OK na to jsem přistoupila. V dalších semestrech už byly s tímto problémy, prostě jsem tu dovolenou někdy nedostala. Přesčasy mi nebyly povoleny - resp. ale jo já tam byla stále přesčas, ale to se v potaz nebralo - abych si mohla vzít náhradní volno - kdepak...
  Pak nastaly rozepře doma a já se sbalila a odstěhovala pryč, ke kamarádům. Našla si jinou práci. Naštěstí je to směnová práce a s kolegyněma to funguje tak, že se domluvíme, že v tyto dny mám volno nebo max. noční službu... Nic moc placené, ale zase klid na školu...
  Díky všem mým kamarádům, kteří mi věří a podporují mě. Díky nim mám šanci školu dokončit, pak si snad konečně najdu lepší místo.o)

  superkarma: 0 02.10.2005, 19:11:21
 2. avatar
  [21] mufly [*]

  Také studuji v kombinované formě.o) o studiu je tu také klub.o)Jinak můžete mi někdo vysvětlit jak to máte se zaměstnavatelem? On Vás bez problémů pouští?

  superkarma: 0 02.10.2005, 06:34:14
 3. avatar
  [19] risina [*]

  Žábina: Já přece taky ne... Spíš jsem měla na mysli, že to, co di dala škola, na celý živto nestačí - že se člověk pořád učí, nebo by aspoň měl (viz ty příspěvyk o tom, jak je trapný učit odborné stavařské předměty a nemít ponětí o nových technologiích).

  superkarma: 0 30.09.2005, 23:10:41
 4. avatar
  [17] Žábina [*]

  risina: já neříkám, že mě nic nedala

  superkarma: 0 30.09.2005, 20:23:16
 5. avatar
  [16] šája [*]

  106: ne ne, ono je to trochu jinak - někteří učitelé mají pocit, že vystačí celý život s tím, co vyčetli v osnovách před 20 lety nedoplňují si vzdělání, o některých moderních postupech nemají ani tušení Mluvím teď o technických oborech na střední škole....

  superkarma: 0 30.09.2005, 19:04:46
 6. avatar
  [14] risina [*]

  Žábina: A co ses naučila posléze? Tedy po ukončení těch škol... Myslím, že jakákoli škola by člověku měla dát spíš základy, rozhled v oboru, studijní návyky a škálu možností, jak se dál rozvíjet...

  superkarma: 0 30.09.2005, 15:47:04
 7. avatar
  [13] Žábina [*]

  děkuji, nechci...stačila mi základní a následně střední škola. Ještě dnes se budím hrůzou že jsem vyvolaná a nic neumím

  superkarma: 0 30.09.2005, 13:52:15
 8. avatar
  [9] šája [*]

  Gabi: no jo, s tím se setkává i ten můj na průmce....je mu 34, má 14 let praxe v oboru a nad teoretickými postupy kantorů, kteří stavbu viděli maximálně na obrázku, šílí

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:50:51
 9. avatar
  [8] Gabi [*]

  Můj muž u od promoce začal studovat dalších několik vysokých škol, ale měl dost problém časově to zvládnout. Také se setkal s tím, že je už moc starý na to, aby přistoupil na hru "víme, že jsou to kraviny, že tyto postupy jsou zastaralé, ale u zkoušky to umět musíte" nebo "tuhle metodu používat nemůžete, protože ji nikdo z naší katedry neumí" (a jeho kolegové-studenti byli obvykle o 10 až 15 let mladší ).

  superkarma: 0 30.09.2005, 11:28:26
 10. [5] Radka JS [*]

  Tak já jdu letos na přípravku a příští rok bych ráda udělala přijímačky. Snad to zvládnu.
  Aby toho nebylo málo, přibrala jsem si intenzivní studium angličtiny. Doufám, že z toho nezcvoknu.

  superkarma: 0 30.09.2005, 09:52:01
 11. avatar
  [3] šája [*]

  děkuju pěkně...momentálně si vzdělání doplňuje můj manžel a doma jsme z toho všichni na palici jestli se té jeho maturity dožiju, zasloužím si minimálně půlroční pobyt v nervovém sanatoriu

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:21:01
 12. avatar
  [2] marylin [*]

  a co teda ten zbytek lidicek .. na ktere se nedostalo misto .. ale zkousky slozili .. nastup realite ..

  superkarma: 0 30.09.2005, 07:07:24
 13. avatar
  [1] femme [*]

  ......ke studiu na Vysoké škole se může přihlásit každý, kdo má maturitní zkoušku a úspěšně složí přijímací zkoušky.....tak to jsem teda opravdu nevěděla

  superkarma: 0 30.09.2005, 00:14:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme