Styl

Škola stylu: Postava versus vzory. Bojíme se jich jako čert kříže, ale nemusíme

Co by byla móda bez vzorů? S nimi je svět veselejší a pestřejší. Ale není to s nimi vždycky jednoduché. Špatně vybrané vzory mohou přidat na objemu, což mnohé ženy odrazuje a raději se jim vyhýbá. Ale je to škoda. Když to s nimi umíme, dokážou nějaké kilo naopak ubrat. V této kapitole školy stylu vám prozradíme pár triků, jak na vzory vyzrát.

Chodit jen v jednobarevném oblečení by byla nuda. Vzory nám dodají šmrnc a není nutné se jich vzdávat, ani když máme nějaké kilo navíc. Jen je potřeba o nich něco vědět. Jak bylo řečeno výše, chytře vybrané vzory nám můžou zamaskovat nedostatky postavy, ale špatná volba je naopak zdůrazní. Medvědí službu nám občas dělají i zakořeněné názory, že svislé pruhy vždycky zeštíhlují, k velkým velikostem patří jedině velké vzory, kostka rozšiřuje atd. V módě není nikdy nic striktně dáno, a to se týká i vzorů. Záleží na jejich umístění, barevnosti, nasměrování, velikosti v závislosti na tělesných proporcích.

Poradíme vám, jaké vzory jsou pro vaši postavu vhodné a čeho se raději vyvarovat.

Malá postava, malé vzory? Ano, ale raději jen na horní polovině těla.

Žena malé postavy (do 162cm) by se ve velkých vzorech ztrácela, proto jsou pro ni mnohem vhodnější vzory drobné. Hodně baculatým ženám malé výšky bych doporučila spíš jednobarevné oblečení a vzory pouze na doplňcích, šátcích, šálkách, lemech, situovaných poblíž obličeje. To připoutá pozornost k horní polovině těla a postavu pozvedne.

styly

Totéž platí i pro kombinované oblečení - sukně/kalhoty s halenkou, topem nebo košilí. Sukně a kalhoty nechte raději jednobarevné a „vršky“ se vzorem.

Pozor na barevnou intenzitu! Čím větší kontrast mezi horní a dolní polovinou těla, tím se postava zdá kratší. Nejlepší volbou je tedy stejná intenzita barev a shoda jednotlivých tónů. Barva sukně nebo kalhot by se měla prolínat i ve vzoru.

Ženy střední a štíhlé postavy si můžou dovolit vzory i na šatech, ale je dobré posoudit celek ve velkém zrcadle. Nejlépe četně doplňků, jako jsou kabelky, boty a klobouky. O doplňcích bude samostatná kapitola.  

Co se dezénu týká, měla by žena malé postavy zvolit spíš abstrakci, než kytičky, které by na ní působily infantilně.

Velká žena, velké vzory?

Vysoká žena statné postavy si opravdu může dovolit výraznější vzory. Mají tu výhodu, že zamaskují různé faldíky, pneumatičky a nerovnosti postavy. Ale i tady platí určitá pravidla. Pokud má opravdu nadváhu, a její oblečení se podobá spíš stanu (promiňte mi ten výraz), nebude vzor na celé ploše působit dobře. Lepší budou vzory na šálkách, légách či lemech směrovaných vertikálně a umístěných v horní polovině těla. Dokážou tak postavu opticky protáhnout a trochu zeštíhlit.

vzory

Nejsou pruhy jako pruhy! Obecně zakořeněný názor, že svislé pruhy zeštíhlují, může nadělat pěknou paseku. Záleží na šířce pruhů a jejich sbíhavosti. Hodně široké pruhy postavu ještě více rozšíří. Podívejte se na názorný obrázek. Zeštíhlující efekt mají pouze pruhy tenké, zvané vlasové, nebo tenisové.

Pruhy vodorovné jsou strašákem všech, které chtějí vypadat štíhleji, ale někdy udělají dobrou službu. Sice rozšiřují, ale toho se dá využít při „vyvažování“ proporcí. Použijte je tam, kam chcete připoutat pozornost. Vhodné budou například pro ženy postavy typu A. Vodorovné pruhy poblíž obličeje, ramen a prsů dokážou „zapracovat“ v jejich prospěch.

Klikněte na tento článek ZDE  

A závěrem něco o kostkách. Kostka je podzimním evergreenem a právě teď se s ní setkáváme nejčastěji. Výrazná kostka rozšiřuje vždycky, s tím musíme počítat. Proto se uplatní spíš na doplňcích, jako jsou šály nebo plédy. Ale kostka, nebo káro položené diagonálně může vypadat skvěle třeba na sukních a šatech. Takto použitý vzor v neutrální barevnosti bude slušet hlavně postavám typu Y, protože jim (stejně jako kostkám) vyhovují spíš rovné střihy. Dobře se uplatní i na sukních, protože „Ypsilonka“ se štíhlými boky si může dovolit na tuto partii upozornit.

styly

Čtěte více o této postavě ZDE

 

Pro skvělou postavu musíte také dodržovat pitný režim.

Pro zachování všech vitamínů a nutričních hodnot je použit proces pasterizace, což je v podstatě tepelná úprava džusu, která zničí veškeré bakterie a ostatní mikroorganismy, jenž by mohly být škodlivé pro lidský organismus. Díky pasterizaci mají džusy dlouhou dobu spotřeby, ale zároveň si zachovají nutriční hodnotu ovoce a zeleniny. Proto, když si vyberete 100% džus, můžete si být jisti, že neobsahuje přidaný cukr, konzervanty, barviva a další přidané látky.

Čtěte předchozí díly Školy stylu.

   
07.10.2016 - Móda - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [11] Marie Rozkovcová [*]

  Líbí se mi kostky na zimní sukni, puntíky na letních šatech :-), pruhy nenosím.

  superkarma: 0 09.10.2016, 18:57:51
 2. avatar
  [10] datura [*]

  Pruhy, puntíky a už vůbec ne kostku, nic takového v šatníku nemám ani neplánuju.Sml80

  superkarma: 0 09.10.2016, 15:51:13
 3. [9] Dana Haklová [*]

  gerda — #1Díky za tip. Postava versus kabát je dobrý námět do další Školy styluSml67

  superkarma: 1 08.10.2016, 15:58:49
 4. [8] Dana Haklová [*]

  Suzanne — #7Tak to jste hodně odvážná, ale když jsou různé vzory ve sladěných barvách, může to vypadat zajímavěSml67

  superkarma: 1 08.10.2016, 15:57:24
 5. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Někdy chodím v monolitu, ale vzory mám moc ráda a nosím je. Někdy je v rozverné náladě i trochu bláznivě kombinuju (květy a káro, pruhy a květy) - je mi v tom dobře Sml22

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #8
  superkarma: 0 08.10.2016, 13:25:07
 6. [6] babos [*]

  vzory nemám ráda

  superkarma: 0 07.10.2016, 20:01:28
 7. [5] olinka55555 [*]

  Mně se líbí pruhy, vodorovné pruhy a ač jsem mrňavá a prostorově výrazná, je to tak, jak se píše ve článku - některé vodorovné pruhy prostě sedí narozdíl od svislých.

  Ale raději jednobarevné oblečení a kombinuji max. 2 barvy.

  superkarma: 0 07.10.2016, 18:05:05
 8. avatar
  [4] gerda [*]

  bobani — #3šikmé káro je fajn a nesmrtelné, kdysi jsem střídala - dokud jsem hodně chodila v sukních - dvě zvonové s tím kárem a bylo to opravdu šik.

  superkarma: 0 07.10.2016, 10:32:36
 9. [3] bobani [*]

  nejraději mám puntíky a drobné kytičky . i svislé proužky . co se mi vůbec nelíbí , tak káro

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 07.10.2016, 08:40:18
 10. [2] Andreadornova [*]

  Vzory moc ráda nemám

  superkarma: 0 07.10.2016, 08:23:44
 11. avatar
  [1] gerda [*]

  Já jsem docela ráda, že už nastala sezona kabátů. Ať si obléknu co chci, kabát to pěkně zahalí a člověk si hned připadá štíhlejší a vyšší!Sml30

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #9
  superkarma: 0 07.10.2016, 05:47:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme