Když tak sleduji kreace našich „hvězd“, ptám se, kde je chyba. To opravdu nemá nikdo vkus? Je to v nich, nebo nevzdělaností stylistů, kteří jim radí? Kam se poděl styl a šarm dam první republiky! Copak je to tak těžké se z něj poučit?

mK napsání tohoto článku mě přiměl (nejen) Český slavík a oblečení přítomných dam (více ZDE). Až na pár výjimek to byla hrůza. Slovo elegance se z naší společnosti nějak vytratilo. Lidé se oblékají jako (pardon) burani a nějaká pravidla společenského chování, ke kterým oděv rozhodně patří, jim nic neříkají.

Příkladem je nejen zmíněný slavík, ale i dvě premiéry a ples, které jsem v těchto dnech absolvovala. Zastavím se u plesu.

Po dlouhé době jsem se nechala přemluvit a samozřejmě mě zajímala otázka oblečení. Ptala jsem se, jak chodí místní dámy oblečené. Zda nebude nevhodné, abych šla v dlouhých šatech. Byla jsem ubezpečena, že naopak, je to přece ples a prestižní záležitost, na které se dámy i pánové chtějí blýsknout. I oblékla jsem si svoje dlouhé šaty, hezky jsem se nalíčila, učesala, vzala malé psaníčko a atlasové střevíčky s sebou na přezutí. Manžel šel pochopitelně v obleku.

A co se nestalo! Vešli jsme do sálu a všichni koukali. Byli jsme za exoty. Hlavně já. Dlouhé šaty tam kromě mě měly asi dvě dámy, jinak byly ženy převážně v kalhotách, v různých úpletových kreacích, podivných tunikách, a dokonce i v džínách s kozačkami! Muži měli obleky jen zřídka, většinou vůbec, nebo kombinovali saka s džínami.

Chvilku jsem si připadala jako blázen, který spadl z měsíce. Ale pak jsem si sebevědomě užívala závistivé mpohledy na mé vlnící se šaty při tanci  Byla jsem na sebe pyšná, neboť jsem byla jako jedna z mála oblečena adekvátně příležitosti a možná jsem inspirovala ostatní. Ano, příští ples půjdu opět v dlouhých šatech a budu svým příkladem vychovávat.

Ale zpět ke vkusu našich celebrit. Radí se s nějakými stylisty, nebo to nechávají na vlastním úsudku? Je otázkou, zda i tzv. stylisté jsou ti, kteří o dobrém vkusu něco vědí. Dnes je stylistou každý, kdo se někdy „motal“ kolem přehlídek, modelek, všelijakých hvězdiček, VIPek apod. Spíš jsou to drzá čela, která nemají ani střední oděvní školu, kde by jim vštípili základní znalosti z oblasti módy. Takových už jsem viděla…

Kam se poděl vkus, který tady už jednou byl? Proč se neumíme poučit z minulosti? Stačí si prohlédnout pár modelů z třicátých let a pochopíme, v čem se elegance a noblesa skrývá. A není to jen v černé barvě. Na příkladech uvidíte, že můžete být oblečena v hráškově zelených šatech a všichni z vás budou paf, jak vám to bude slušet.

V první řadě jde o perfektní střih, luxusní materiál, který má noblesu. Tu ničím nenahradíte. Když výstřih, tak jen jeden, a spíš na zádech než vpředu. Ukazovat vnady a moc kůže není vůbec sexy. Naopak!

Podívejte se na pár ukázkových modelů ze třicátých let. Ve všech byste mohla dnes vyrazit do společnosti a byla byste hvězdou večera!

Šetřit šperky, a pokud nějaké použít, tak opravdu jen drobnější, zato kvalitní kousky. Dát si záležet na botách a kabelce. Malé psaníčko a elegantní střevíčky by měly se šaty souznít, a ne se prosazovat. Ale to je dlouhá kapitola. O doplňcích bychom si mohli popovídat příště. Co vy na to?

Zdroj foto: facebook Pinterest

Čtěte také:

Reklama