Rodina

Škola soukromá, nebo státní?

Škola: téma věčné a vděčné. Poněvadž do školy se chodit musí. A tak jako procházíme vývojem my, tak prochází vývojem i školy. Mění se jejich koncepce, podoba, způsob vyučování, způsob placení. Po revoluci přibyly školy soukromé, tzv. zvláštní školy se přejmenovaly na školy praktické. Prostě všechno je jinak a děti se stále učí – a my taky.

Dnes se budeme bavit o školách, o státních a soukromých. Konkrétně jaký na ně máte názor, a zda byste dítě daly, nebo už ho tam máte, třeba do cizojazyčné soukromé školy. A co říkáte na školné?

holcickaa

Když chodily do školy moje děti, byly pouze základní školy státní a pak školy zvláštní. Střední i vysokou školu už ale absolvovaly v soukromých ústavech.
Kdyby se chystaly do školy dnes, mohly by chodit na soukromou školu už od první třídy. Třeba do školy cizojazyčné, nebo zaměřené přímo na jejich talent. Bylo by jich ve třídě třeba jen deset, bylo by to tam krásné, učitelky by se jim věnovaly, naučily by se přinejmenším tři světové jazyky…
Rodiče si dnes můžou sami vybrat a zvolit, zda dají dítě na školu soukromou, nebo státní. Existují samozřejmě také školy církevní.

Podle Mgr. Patrika Kubase z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro soukromé a církevní školy platí u přijímacích řízení stejná pravidla a postupy jako u škol zřizovaných krajem.
Přijímací zkoušky probíhají na některých školách až do konce měsíce dubna.
Více informací se se dozvíte na stránkách Ministerstva školství ZDE.

Napište nám k dnešnímu tématu, jaký máte obecně názor na školy soukromé a na školy státní.
V čem vidíte výhody a nevýhody?

Téma dnešního dne: Školy soukromé versus státní

 • Jaký je váš názor na školy státní a školy soukromé?
 • Jsou soukromé školy podle vás jen pro vyvolené, nebo jsou dostupné všem?
 • A nevyrovná se školné ve školách soukromých pomalu už k učebním pomůckám ve školách státních?
 • Na jakou školu chodí vaše děti?
 • Pokud na soukromou, od jaké třídy? Už od první základní?
  Nebo až na střední, na vysokou?

Těším se na vaše příspěvky a taky, že se něco nového dozvím :)

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jendu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: Vlastivědnou knihou: Putování s knihou a meruňkovým šamponem Garnier (ten je pro děti)

ddd

   
05.02.2014 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [19] TakéŽena [*]

  Zdravím všechny diskutující dámy! Názorově se přikláním k Pentličce. Jsem úča. Většinu svého profesního života jsem strávila na státní základní škole, ale nechala jsem se na chvíli nalákat i na soukromé gymnázium na Praze 4. Srovnání koresponduje přesně s tím, co Pentlička popsala, asi nemá cenu to opakovat. Já jsem si to pro sebe vyřešila tak, že už nikdy na soukromou školu učit nepůjdu.

  To, co mne celkem děsí, je narůstající počet soukromých základních škol. Bydlím nedaleko Prahy. V blízkém okolí (do 5 km) jsou dvě soukromé základní školy a další tři se budou otevírat od září 2016. Z prvních dvou již některé děti přecházejí do státních- bohužel s minimálními znalostmi, o návycích a chování nemluvě... Soukromé školy rodičům naslibovaly "hory-doly", ale pro děti je pak začlenění do státní školy velmi problematické.

  Soukromé střední a vysoké školy obvykle obhajují jejich absolventi. Bohužel i na těch státních úroveň v posledních letech klesala. Učitelé většinou nemohou chtít po dnešních studentech to, co dříve. Na soukromých školách je to- dle mého- ještě horší. To je můj názor, vycházející z mých zkušeností.

  superkarma: 0 05.03.2016, 19:41:02
 2. [18] dana.a [*]

  Ahoj, chtěla bych na studium MBA. Je to soukromá škola, ale snad ne ,,zaplacený titul" jako ostatní, nemáte s tím nějaké zkušenosti www.bit.ly/MBA-studium ?

  superkarma: 0 25.07.2015, 13:48:32
 3. [17] Bapistoun [*]

  Zastávám taky soukr.vys.školy...sama chodím na CEVRO,příští rok budu končit Mgr.,můžu říct,že škola mě baví a naplnila moje očekávání...jazyky super úrověň,kantoři a jejich přístup taky v poho,stáže a hlavně žádná matika!!!!

  superkarma: 0 25.06.2015, 14:40:20
 4. [16] vicky223 [*]

  ja som zástanca súkromných škôl. sama chodím na súkromnú vš a končím bakalára a určite by som nemenila. škola ma baví, je kvalitná, má novú techniku a vybavenie a posúva ma vpred nielen teoreticky, ale hlavne PRAKTICKY čo je dnes extrémne dôležité.

  superkarma: 0 23.03.2015, 09:58:07
 5. [15] karolina78 [*]

  Jak se to vezme, jsou školy soukromého rázu úplně na nic, ale najde se mezi nimi i perla. Dcera chodí na vso a je tam velmi dobrá výuka i materiály.

  superkarma: 0 24.06.2014, 08:38:53
 6. [14] Františka Švecová [*]

  My bydlíme na malé vesničce, kde škola nebyla. Vyřešilo se to modulárním systémem, lidově řečeno obytné kontejnery. Děti jsou tu spokojené, rozdíl ani nikdo nepozná.

  superkarma: 0 14.02.2014, 09:08:01
 7. avatar
  [13] chanahd [*]

  dadma — #11 To že jen na soukromé projde kdejaký blb není pravda. Ono je to i na státních (Plzeňská práva např.) u nás v ČR, kdo má prachy, projde všude.Sml15

  Jsou dobré některé školy státní a jsou dobré i některé soukromé. NĚKTERÉ.

  superkarma: 0 06.02.2014, 20:24:26
 8. avatar
  [12] macasev [*]

  Mám syna na soukromé střední a jsem vážně spokojená. Naprosto jasná pravidla pro známkování, 15 děcek ve třídě, pokud já ho do 9 neomluvím okamžitě se ozve učitelka, takže případné záškoláctví se dá řešit hned. Pokud mají výborný prospěch a docházku existuje stipendium ve formě slevy na školném.  Po základní škole, kde p. uč. měly problém s jeho dysgrafií, několikrát ročně měl roztrhané sešity a musel je přepisovat, je to úleva. A hlavně chodí konečně do školy rád a baví ho to.

  superkarma: 1 05.02.2014, 18:08:18
 9. [11] dadma [*]

  Mě osobně se soukromé školy moc nelíbí a VŠ soukromé, již vůbec ne.U nás (snad mimo pár pražských škol) je to obráceně ,než-li ve světě.Ve světě jsou soukromé školy prestižní u nás ,tam nastupují žáci, kteří se buď na státní nedostali a nebo to vůbec nezkusili, protože ví ,že na to nemají.Ale soukromou školou projdou.Je to nespravedlivé,protože ,kdo má na to aby si vzdělání svého dítěte koupil, tak má možnost.Pak to tak vypadá, že na místech sedí lidi,kteří v hlavě nic moc nemají,ale mají papír.Ono to dnes není slavné ani ve státním školství.Děti si myslí, že se nemusí učit.To nám jasně ukazují různé  mezinárodní srovnávací studie.Propadáme se stále níž.Doufám, že se opět zavedou učňovské obory s výučním listem a na střední školy budou přijímány děti, které se budou chtít učit.Nejhorší je to asi na základních školách,tam učitele opravdu lituji.Děti mají svá práva, která znají,ale učitelé mají "holé ruce".

  1. na komentář reaguje chanahd — #13
  superkarma: 1 05.02.2014, 16:26:28
 10. [10] JustitiaJ [*]

  já už taky v životě nechci znovu chodit do školy:D

  superkarma: 0 05.02.2014, 15:09:54
 11. avatar
  [9] denkas [*]

  V dnešní době bych nechtěla být ani žák ,ani učitelSml80 Jsem ráda,že už školu řešit nemusimSml22

  superkarma: 1 05.02.2014, 14:20:01
 12. [8] JustitiaJ [*]

  Tak s komunikací záleží spíše na statečnosti ředitele, protože vyučující nemají nikde moc zastání a co si budeme povídat, komunikace ze strany rodičů je leckdy také roztodivná. V podstatě dnešní komunikace, co jsem tak slyšela od kamarádek, které učí, spočívá v tom, že se skáče podle rodičů, jak oni písknou a že někdy je učitel tak póvl, že rodič jde rovnou do ředitelny...

  superkarma: 1 05.02.2014, 12:45:21
 13. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Mickey Mouse — #4 Moje kamarádka je zástupkyně ředitele na státní ZŠ a rozhodně nemůžu říct, že by nekomunikovali s rodiči nebo nezlepšovali kvalitu výuky, právě naopak  tohle se oproti době, kdy jsem chodila do školy já, změnilo úplně neuvěřitelně. její povolání ji hodně baví, takže si o tom docela dost povídáme a musím říct, že je to nebe a dudy.

  Pak mám známou, která učí na soukromém gymplu a to, co vypráví ona, to je děs. Tzv. studenti by se dříve kolikrát neuplatnili ani na učňáku, ale rodiče holt za ne platí, takže učitelé musí držet hubu a krok. A ještě musí snášet to, že pan ředitel s nimi uzavře smlouvu jen na 10 měsíců a o prázdninách jsou bez zaměstnání. A záleží na tom, jak dalece panu řediteli lezou do zadku, jestli s nimi tu smlouvu uzavře zase na další školní rok.

  Takže si iluze nedělám, jak to u nás funguje. v zahraničí je to asi jiné, ale to znám jen zprostředkovaně.

  superkarma: 2 05.02.2014, 12:29:37
 14. [6] JustitiaJ [*]

  No, záleží, co se chce. Mám státní školy - od základní až po vysokou a pak jednu vysokou soukromou. Když srovnám státní a soukromou vysokou školu, tak na základě vlastních zkušeností mohu potvrdit, že ta soukromá byl životní omyl. Jsou i dobré soukromé školy, ale je jich málo. Osobně bych se fakt rozhodovala dle uplatnění a výsledků než podle financí. Na vše spořím, ale u toho vzdělání mi i půjčka přijde více než smysluplná.

  superkarma: 0 05.02.2014, 12:03:38
 15. avatar
  [5] kuzle [*]

  deti chodi do statni skoly, nicmene v ramci ni existuje bilingva cesko-nemecka, podotykam zadarmo ... tak jsem je dala tam, syn uz ted ve 3.tride rozumi a mluvi nemecky a k tomu ma letos jeste i anglictinu, dcera ho pomalu dohani, je prece jen o rok nize Sml22 pravda, je to narocnejsi pro vsechny, hlavne pro ne, protoze slovicka se ucit musi, na druhou stranu kdyz na to tu hlavu maji tak proc toho nevyuzit Sml80 u syna jich je tride 11 a u holky 18, ucitelky se jim velice venuji, jezdi do Nemecka i na skolu v prirode a neni to o tolik drazsi naz na normalni, dostali grant od EU, z ktereho tyto akce plati Sml67 ve tride jsou pul na pul ... polovina deti je z cesko-nemecke rodiny a druha pulka je tech, kdo ma doma nekoho kdo mu s tou nemcinou pomuze ... takze doluju z pameti nemecka slovicka, ale hlavne s nimi nemecky mluvi o vikendu babicka Sml22

  jen nevim jak to bude dal, zatim slibuji, ze budou pokracovat i na druhen stupni, otazkou je jak ... uz ted maji nektere hodiny v nemcine Sml22 bohuzel na vsech strednich skolach vyzaduji jako hlavni jazyk anglictinu, krome par vybranych, kde zase chteji skolne ...

  superkarma: 0 05.02.2014, 11:32:51
 16. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Pentlička — #1 Rozdíl mezi soukromou školou a státní už dnes poznáte podle spolupráce s rodiči. Soukromá se snaží s  rodiči komunikovat, státní to dělá jen formálně.

  Rozdíl v kvalitě výuky se pozná, až bude víc soukromých škol a budou si právě kvalitou výuky konkurovat. Státní školy ani dnes nemají žádnou motivaci zvyšovat kvalitu výuky.

  Škoda, že MŠMT nepracuje více na srovnání kvality škol. Školy samotné dnes téměř nesledují úspěšnost svých absolventů a nikde nenajdete srovnání, která škola dlouhodobě např. lépe připravuje na přijímací řízení k dalšímu vzdělávání. V civilizovaném světě se především vysoké školy hodně prezentují a srovnávají podle uplatnění svých absolventů v praxi. U nás to školy vůbec nesledují.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #7
  superkarma: 0 05.02.2014, 11:06:44
 17. avatar
  [3] Vivian [*]

  Moje dítě chodí do státní školky a od září bude chodit i do státní školy. Protože máme obojí za rohem. Zatím volím hlavně podle dostupnosti, protože bych ji nechtěla do školky nebo do školy vozit, z časových i finančních důvodů... Ale až bude starší a bude moci sama někam dojíždět, tak samozřejmě můžeme vybírat školu podle jiných priorit. Navíc až bude starší, tak už budeme mít přesnější představu o tom, k čemu má nadání nebo co ji baví, a k tomu pak můžeme taky přihlédnout a vybírat klidně ze všech škol po celé Praze... Sml16

  superkarma: 1 05.02.2014, 10:06:29
 18. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Zažila jsem špatnou státní školu, znám výbornou soukromou školu. Záleží na lidech. Některé soukromé školy si naopak tvrdě hlídají, aby je někdo nemohl nařknout z toho, že si drží žáky jen kvůli prachům. A pokud státní škola neumí nabídnout to, co člověk potřebuje, což zhusta neumí, pak se hledá soukromá. A jako vždy záleží na lidech.

  superkarma: 0 05.02.2014, 09:34:51
 19. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Bohužel mám dojem, že soukromé školy jsou hodně nekvalitní, protože jim nejde o úroveň vzdělání, ale snaží se udržet si žáky za každou cenu, protože z nich mají finanční profit. Nevím, jak základní školy, ale u středních a vysokých je to markantní.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #4
  superkarma: 1 05.02.2014, 09:29:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme