Domácnost

Škola praní: Kam dávát prací prostředek, aby bylo prádlo dobře vyprané?

Praní je nedílnou součástí péčí o domácnost. Díky moderním technologiím, ať už ve vývoji praček, nebo pracích prostředcích, dalo by se říci, že praní je dneska hračkou. Nemusíme stát u valchy, mít rozedrané a vytahané ruce od praní, máchání a ždímání. Stačí jednoduše zmáčknout knoflík, tlačítko, navolit displej pračky, dodat pračce přiměřenou dávku prášku, gelu a technika pracuje za nás.

I když je to tak jednoduché, často děláme chyby v tom, kam se má prací prostředek dát. Přímo do bubnu poračky, nebo do zásobníku, který je na to určený?

Kam přesně dávat prací dávky? Podívejte se na naše rady!

praníZpůsob dávkovaní závisí od toho, jaký druh pracího prostředku používáte. Univerzální prací prostředky se dělí podle konzistence na sypké, tekuté a předdávkované (tablety, gelové kapsle).

 • Sypké prací prostředky – doporučenou prací dávku dávkujeme přímo do přihrádky v pračce.
 • Tekuté prací prostředky – doporučená prací dávka se ponechává v odměrce a vkládá se přímo do bubnu na prádlo.
 • Předdávkované prací prostředky – požadovaný počet gelových kapslí se vkládá pod prádlo přímo do bubnu pračky; práškové tablety se vkládají přímo do přihrádky pračky.

Jak se díky znalostem o pracích dávkách lépe zorientovat v cenách pracích prostředků?

Stojíte před regálem s pracími prostředky a rozhodujete se, který z pracích prostředků si vybrat? Bude to sypký, tekutý prací prostředek nebo třeba předdávkovaný? Avšak, každý má jinou cenu a každý prací prostředek má jiný objem (jeden je uváděn v kilech, jiný v litrech a předdávkované jsou uváděné v kusech). Jak si co nejtransparentněji porovnat ceny a tak zjistit, který prací prostředek je nejlevnější? Stačí, když si cenu pracího prostředku vydělíte počtem pracích dávek. V mnoha obchodech již najdete uvedený přepočet ceny za 1 prací dávku. A máte to! Nezapomínejte, jedna prací dávka je standardně stanovená, a tudíž pro všechny výrobce stejná.

Na co nezapomínat?

Aby vaše prádlo zůstalo po každém praní nadýchané a hebké, doporučujeme používat aviváž. Stejně jako u pracích prostředků je informace o přesném dávkování aviváže k dispozici na zadní straně obalu, přičemž doporučené dávky jsou, stejně jako u pracích prostředků, standardně určené pro pračku o obsahu 4–5 kg suchého prádla. Dávkování je velice snadné. Například k odměření správného množství aviváže Silan jednoduše použijte uzávěr lahve. Do něj odměřte a vlijte do dávkovače pračky do přihrádky určené pro aviváž.

Náš tip: jaké novinky byste si neměli nechat ujít?

Čtěte naše články:

Více na www.persil.cz.

Zapojte se do redakční diskuse a vyhrajte dárek!

   
24.10.2013 - Dům a byt - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Zázvorka [*]

  Sypký i tekutý (v jiných neperu) přímo do bubnu přímo na prádlo, protože když budete dávat prášek do "příslušného šuplíku" pračky, tak se nikdy úplně z šuplíku nevypláchne a stále a stále mácháte v prášku a nikdy nemáte čisté prádlo. Taky to více dělá vodní kámen, špínu a zanáší to šuplíky pračky, které musíte čistit......... A když peru v tekutém už nemusím dávat ani aviváž!

  superkarma: 0 24.10.2013, 15:16:08
 2. [9] vintage [*]

  sypké dávám přímo do bubnu, tekuté v "balonku" taky. občas použiju jako aviváž trochu octa s vodou (do přihrádky pro aviváž), střídám to s klasickou aviváží. v poslední době jsem zjistila, že co se týká bělosti prádla, konkurenci zdaleka nemá prášek palmex (pro bílé prádlo) - a to tvrdím já, pro kterou byl a je ariel jednička  Sml24

  superkarma: 0 24.10.2013, 13:18:29
 3. [8] Vladuš [*]

  Prací prášek (za mě tedy Ariel nebo Persil) sypu rovnou do bubnu a gel do bubnu v odměrce. Aviváž používám, mám ráda jejich vůni.

  superkarma: 0 24.10.2013, 13:08:38
 4. avatar
  [7] Žábina [*]

  aviváž teď delší dobu nepoužívám, ale zase prádlo tak hezky nevoní Sml80

  tak nevím - jestli se k ní vrátit? používala jsem modrý Lenor

  superkarma: 0 24.10.2013, 12:18:20
 5. avatar
  [6] diblice [*]

  já už dlouho dávám prací prášek i gel rovnou do pračky a jsem spokojená

  superkarma: 0 24.10.2013, 12:07:46
 6. [5] Alena Dohnalová [*]

  poučné... já dávám všechno rovnou do pračky

  superkarma: 0 24.10.2013, 10:42:48
 7. [4] anina4 [*]

  já dávám prací gel přímo do bubnu na prádlo, ne v odměrce,

  superkarma: 0 24.10.2013, 10:10:02
 8. [3] babča mery [*]

  Děkuji za rady,vždy se hodíSml59

  superkarma: 0 24.10.2013, 09:11:00
 9. avatar
  [2] gerda [*]

  Jak je to teda s tou aviváží? Jsem lehce zmatena. Z předchozí diskuze jsem nabyla dojmu, že prádlu stran nadýchanosti spíše škodí. Já aviváž používám především po praní v ruce, v pračce její účinek jaksi nepozoruju, to už mi připadá užitečnější ocet. Oživí barvy a pach vyvane při sušení.

  superkarma: 0 24.10.2013, 07:45:25
 10. avatar
  [1] peetrax [*]

  Opravte ten češtin v nadpise, prosím. Sml54

  superkarma: 1 24.10.2013, 00:10:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme