Čím je člověk starší, tím více vzpomíná. Já se sice ještě za starou nepovažuji, ale vzpomínám už také. Většinou se mi to stává v souvislosti s nějakou událostí. Zrovna jako nedávno, když mi volala moje maminka: „Víš, kdo umřel? Pan učitel Havránek.“

kid

Bože, pan učitel Havránek, náš češtinář na základní škole. Milý, zdvořilý, noblesní... dvojník herce Jindřicha Plachty, a nebo také herce Františka Smolíka ve filmu Vyšší princip. Kluci si z něj vždycky dělali legraci, já ho milovala. Měla jsem ráda jeho přednes básniček, líbila se mi na něm jeho tolik viditelná láska k českému jazyku, milovala jsem jeho způsob vyučování, pocházející snad ještě z dob první republiky.

I díky němu jsem měla na základní škole nejoblíbenější předmět český jazyk a literaturu. (Hned poté následoval dějepis a zeměpis.) Předmět, který mně jako nejoblíbenější zůstal i na střední a na vysoké. S jakou láskou dokázal pan učitel mluvit o naší mateřské řeči, s jakým citem přednášel, jak trpělivě nám vysvětloval: i / y, mně /mě, jak benevolentní býval ve známkování. Například taková 1 měla až čtyři stupně 1-, 1, 1+ a ještě jednička s výstrahou.  

Pan učitel Havránek... přiznám se, že jeho smrt mě dojala. Muselo mu být už hodně před osmdesát, možná i přes devadesát. Proč mě jen nikdy nenapadlo jít se za ním někdy podívat, jít ho navštívit? Vždyť bydlel jen kousek od mých rodičů. Proč jsem mu nešla říct, jak hodně mě do dalších let ovlivnil? Proč jsem mu jen nešla poděkovat?

Udělám to tedy alespoň nyní, symbolicky. I kvůli úctě k mému milovanému panu učiteli jsem dnes zvolila téma:

Můj nejoblíbenější předmět ve škole

S podtitulem vzpomínka na pana učitele

A abychom to téma trochu rozvinuly, nemusíte psát jen o kladném panu učiteli, můžete přidat i vzpomínku na toho „zlého“. Škola je v plném proudu, vraťme se do ní na chvilku také. Alespoň ve vzpomínkách.

  • Jaký byl ve škole váš nejoblíbenější předmět?
  • Ať už na základní, střední, nebo vysoké
  • Vzpomenete ještě někdy na svého pana učitele(ku)?
  • ...ať už v dobrém, nebo ve zlém...
  • Ovlivnil nějak váš život váš nejoblíbenější předmět ve škole?
  • Vybrala jste si podle něho i své budoucí povolání?
  • Mají to dnes děti ve škole těžší?
  • A učitelé?

Vzpomínejte a pište, téma je to široké – a krásné.

Na vaše příspěvky se těším na redakčním e-mailu: redakce@zena-in.cz

Jednu z žaček nebo studentek odměním dvěma velmi zajímavými knihami:

Erich von Däniken / Strategie bohů - Osmý div světa

kniha

P. Lamposová, Lena K. Swanbergová / Můj život se Saddámem Husajnem - Ve stínu obávaného diktátora

knihaaadve

Reklama