Už jako děti jsme měli doma pojmenované auto, kam moje paměť sahá. Vzpomínám si na naši - tedy auto rodičů - první bleděmodrou Škodu Octavii kombi. Jmenovala se Barbora, a když zlobila, říkali jsme jí: „Nezlob, ty jedna Bramboro!“

car

Dávat jména výrazným domácím pomocníkům je v naší rodině tradice, a u automobilů dokonce samozřejmost, vždyť mají obličej!

Pojmenováním předmětu si k němu člověk vytváří užší citovou vazbu. Vím, je to trochu infantilní, ale připadá mi, že svět je tak nějak hezčí, když si můžete zanadávat na rozbitou Gertrudu než na rozbitý ventilátor. Určitě jsou však i extrémy, vyznávající opak, kteří nepojmenovávají třeba ani zvířata. No, říkat psovi pes, kočce kočka a dobytek mít označený čísly je možná praktické a návodné, ale přijde mi to smutné.

Barbora a Lukáš

Na jména aut v naší rodině, když jsem byl dítě, si vzpomínám docela dobře. S úspěšností 2:3 (což je u mě víc než třeba vzpomínky na jména spolužáků ze základky). Měli jsme bleděmodrou oktávku kombíka (typem takovou tu starou sanitku), která se jmenovala Barbora. Na tu mám nejživější vzpomínky, protože cestování s ní bylo vždycky velkým dobrodružstvím. Barbora totiž občas stávkovala, a to se pak ozývalo lamentování...

„Proč ta naše Barbora Brambora zase nejede?“ Nebo třeba: „Nezlob, ty jedna Bramboro!“

Většinou se pak umoudřila, protože označení Brambora asi neměla ráda.

Barču vystřídal okrový kombík Peugeot 204 jménem Lukáš a po něm následoval zase kombík - byl to stříbrný Fiat Regata, ale na jméno si už nevzpomenu, měli jsme ho docela krátce a odvezl si ho táta po rozvodu.

Pojmenovávání aut mi zůstalo

Když jsem se sám stal řidičem, většina aut, která prošla naší domácností, dostala svá jména: Matýsek, Hurvínek, Freya... ale už dost o mně. Kolegyni Danu Haklovou spíš zajímá, jestli pojmenováváte auta vy, milé čtenářky!


Ano, jak jste jistě pochopily, vyměnili jsme si s Jakubem tematické články, takže přebírám „velení“ a budu se těšit, že mi něco k tématu napíšete. Věřím, že pojmenovávání aut je spíš ženská specialita. Muži se na auto dívají z té pragmatičtější stránky, i když ne všichni. Můj manžel udělal výjimku a naší malé toyotě Yaris říká krásně Yarda. Předtím jsem měla peugeota, a to byl prostě Pažout.

Jak jste na tom se jmény aut vy, milé ženy-in?

  • Dáváte svým plechovým miláčkům jména, nebo ne?
  • Pokud ano, tak jaká? Co vás k tomu vede nebo inspiruje?
  • Dáváte jim jména lidská, nebo je odvozujete od názvu značky?
  • Čím je pro vás vaše auto?
  • Povídáte si s ním? Chválíte ho, když vás vyveze z nějaké šlamastiky?
  • Nadáváte mu, když nejede? Pomáhá vám k tomu jeho jméno?

Napište nám, pošlete třeba fotku svého auta na adresu redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit, když pošlete svůj příspěvek?

Tři nejrychlejší autorky získají po 1000 bodech za měsíc říjen

Na krásnou publikaci Šperky z korálků a perel od nakladatelství IKAR, podle níž si můžete takové šperky sama vyrobit.

kniha

Reklama